fontforge - en to it_IT translation catalogue (2268 entries)

en: 
    Layers:
it_IT: 
    Livelli:

en:   Stroke _Width:
it_IT:   Larghezza del tratto:(_S)

en:  Adding a size will create it by scaling.
it_IT: Aggiungere una grandezza vuol dire crearla in scala.

en:  Adding a size will create it.
it_IT: Aggiungere una grandezza vuol dire crearla.

en:  Removing a size will delete it.
it_IT: Togliere una grandezza vuol dire sopprimerla.

en:  _Em Size:
it_IT: Dimensione dell'_em:

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
it_IT: %.50s contiene un riferimento invertito (di cui il senso di rotazione non è 
    compatibile). Allo stato attuale ciò non può essere corretto.
    Vuoi che FontForge la cancelli e la corregga in seguito?

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
it_IT: %2$.20s si riferisce al carattere vuoto "%1$.20s"

en: %d pixel bitmap
it_IT: Bitmap con %d pixel

en: %d pixels
it_IT: %d pixel

en: %d@%d pixel bitmap
it_IT: Bitmap con %d@%d pixel

en: %s does not contain an <svg> element at the top
it_IT: %s non contiene un elemento <svg> in cima

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
it_IT: %s ha una casella di delimitazione troppo grande per far funzionare questo algoritmo. Ignorato.

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
it_IT: %s non è un file cidmap, scarica 
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: %s: %d Expected %s, got %s
it_IT: %s: %d attendeva %s, ha ricevuto %s

en: %s: %d Unexpected %s found
it_IT: %s: inaspettato %d trovato %s

en: 'BASE' Baseline Table
it_IT: Tabella base 'BASE'

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
it_IT: Tabella di definizione dei glifi 'GDEF'

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
it_IT: Tabella di posizionamento dei glifi 'GPOS'

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
it_IT: Tabella di sostituzione dei glifi 'GSUB'

en: 'JSTF' Justification Table
it_IT: Tabella di giustificazione 'JSTF'

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
it_IT: Tabella di base orizzontale 'bsln'

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
it_IT: Tabella di crenatura orizzontale 'kern'

en: 'lcar' Ligature Caret Table
it_IT: Tabella di legatura Caret 'lcar'

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
it_IT: Tabella di metamorfosi estesa dei glifi 'morx'

en: 'opbd' Optical Bounds Table
it_IT: Tabella dei limiti ottici

en: 'prop' Glyph Properties Table
it_IT: Tabella di proprietà dei glifi 'prop'

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
it_IT: (Adobe ora non considera più necessari XUID/UniqueID)

en: 100 Thin
it_IT: 100 Fine

en: 200 Extra-Light
it_IT: 200 Extra-chiaro

en: 300 Light
it_IT: 300 Chiaro

en: 32x8 cell window
it_IT: Finestra 32x8 caselle

en: 400 Regular
it_IT: 400 Libro

en: 500 Medium
it_IT: 500 Medio

en: 600 Semi-Bold
it_IT: 600 Neretto

en: 700 Bold
it_IT: 700 Nero

en: 800 Extra-Bold
it_IT: 800 Nerissimo

en: 900 Black
it_IT: 900 Extra-nero

en: < _Prev
it_IT: < _Prec

en: <Nothing>
it_IT: <Niente>

en: <Temporary kerning>
it_IT: <Crenatura temporanea>

en: <Unknown direction>
it_IT: <Direzione sconosciuta>

en: <undefined>
it_IT: <non definito>

en: A Font Family name is required
it_IT: È necessario un nome di famiglia

en: A PostScript name may not be a number
it_IT: Il nome PostScript non può essere un numero

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
it_IT: Una lista separata da virgole dei nomi delle famiglie dei font usata per mostrare piccole immagini di esempio di glifi sopra i glifi selezionati

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
it_IT: Un contorno in questo glifo contiene un numero differente di punti in diverse istanze

note: GT: These strings are for fun. If they are offensive or incomprehensible GT: simply translate them as something dull like: "FontForge" GT: This is a spoof of political slogans, designed to point out how foolish they are
en: A free press discriminates
    against the illiterate.
it_IT: Una stampa libera
    discrimina fra gli illetterati.

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
it_IT: Il nome di un glifo non può iniziare con un numero o con un punto

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
it_IT: Il nome di un glifo dev'essere ASCII, senza spazi e non può contenere i caratteri "([{<>}])/%%", e dovrebbe contenere solo alfanumerici, punti ed underscore

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
it_IT: Il nome di un glifo dovrebbe contenere solo alfanumerici, punti ed underscores
    Vuoi usare il nome scelto nonostante questo?

en: A list of glyph names
it_IT: Una lista di nomi di glifi

en: A list of the names of pre defined glyphs which represent
    bigger versions of the current glyph.
it_IT: Una lista dei nomi di glifi predefiniti che rappresenta
    versioni più grandi dei glifi attuali.

en: A name list with this name already exists. Replace it?
it_IT: Una lista di nomi con questo nome esiste già. Vuoi sostituirla?

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
it_IT: Un riferimento a questo glifo punta ad un'altra codifica in differenti istanze

en: A tag must be 4 ASCII characters
it_IT: Un tag è limitato a 4 caratteri ASCII

en: AMS Names
it_IT: Nomi AMS

en: A_lign
it_IT: A_llinea

en: Above Base Forms
it_IT: Sopra le forme di base

en: Above Base Mark
it_IT: Sulla marca di base

en: Above Base Substitutions
it_IT: Sostituzioni sopra la base

en: Accented glyph composed of:
it_IT: Glifo accentato composto da:

en: Accents
it_IT: Accenti

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
it_IT: Accetta un contorno esterno che è una vicina approssimazione all'originale.
    Può essere diverso di un'unità-em, o avere un riferimento che coincide con un contorno.

en: Accept outlines which exactly match the original
it_IT: Accetta bordi esterni che coincidono esattamente con l'originale

en: Access All Alternates
it_IT: Accedi a tutte le alternative

en: Active Border:
it_IT: Bordo attivo:

en: Add 'D_FLT' script
it_IT: Aggiungi script 'D_FLT'

en: Add DHint
it_IT: Aggiungi DHin_t

en: Add E_xtrema
it_IT: Aggiungi gli estremi(_X)

en: Add Encoding Name...
it_IT: Aggiungi il nome della codifica...

en: Add Encoding Slots...
it_IT: Aggiungi slot di codifica...

en: Add Language to Script...
it_IT: Aggiungi lingua allo script...

en: Add Language(s) to Script
it_IT: Aggiungi lingua/e allo script

en: Add Sub_table
it_IT: Aggiungi sotto_tabella

en: Add Subscripts/Superscripts...
it_IT: Aggiungi Pedici/Apici...

en: Add VHi_nt
it_IT: Aggiungi VHint(_S)

en: Add _Small Capitals...
it_IT: Aggiungi maiuscole piccole...

en: Add a corner point
it_IT: Aggiungi un punto 'spigolo'

en: Add a curve point
it_IT: Aggiungi un punto 'curva'

en: Add a point, then drag out its control points
it_IT: Aggiungi un punto e poi sposta i suoi punti di controllo

en: Add a tangent point
it_IT: Aggiungi un punto 'tangente'

en: Adding points at Extrema...
it_IT: Aggiungi punti alle estremità...

en: Additional arguments for autotrace program:
it_IT: Ulteriori argomenti per il programma autotrace:

note: GT: "Adjust" here means Device Table based pixel adjustments, an OpenType GT: concept which allows small corrections for small pixel sizes where GT: rounding errors (in kerning for example) may smush too glyphs together GT: or space them too far apart. Generally not a problem for big pixelsizes
en: Adjust
it_IT: Correggi

en: Adobe Glyph List
it_IT: Lista glifi Adobe

en: Advance Width Metrics For %.50s
it_IT: Avanza larghezza metriche per %.50s

en: Advance Width as a Bar
it_IT: Avanzamento mostrato da una barra

en: Advance Width as a Line
it_IT: Avanzamento mostrato da una linea

en: Advance Width does not change.
it_IT: La larghezza dell'avanzamento non cambia.

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
it_IT: Dopo una rotazione o una trasformazione del carattere, dovresti probabilmente rifare Element->Aggiungi gli estremi

en: Albanian
it_IT: Albanese

en: All
it_IT: Tutti

en: All Files
it_IT: Tutti i file

en: All Fonts
it_IT: Tutti i font

en: All Glyphs
it_IT: Tutti i glifi

en: All glyphs have the same baseline
it_IT: Tutti i glifi hanno la stessa base

en: All paths should be closed loops, there should be no exposed endpoints
it_IT: Tutti i percorsi devono essere chiusi,
    non deve esserci nessuna estremità isolata

en: Allow _removal of extrema
it_IT: Accetta l'eliminazione degli est_remi

en: Allow _slopes to change
it_IT: Accetta il cambiamento delle pendenze(_S)

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
it_IT: Trova una concordanza anche se il pattern scelto deve
    essere trasformato per mezzo di una combinazione 
    delle seguenti trasformazioni.

en: Allow errors of:
it_IT: Permetti errori di:

en: Allow:
it_IT: Consenti:

en: Allows you to find control points which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    from their base point
    (or at the italic angle).
it_IT: Permette di trovare i punti di controllo che sono quasi,
    ma non esattamente orizzontali o verticali rispetto al loro punto di base 
    (o con la stessa inclinazione del corsivo).

en: Allows you to find control points which when projected
    onto the line segment between the two end points lie
    outside of those end points
it_IT: Permette di trovare i punti di controllo che dopo essere stati proiettati 
    sulla congiungente i due estremi cadono fuori dei due estremi

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
it_IT: Per trovare le linee che sono quasi,
    ma non del tutto orizzontali o verticali
    (o che abbiano l'inclinazione del corsivo).

note: GT: The _3 is used to mark an accelerator
en: Almost stem_3 hint
it_IT: Quasi un hint per asta di tipo _3

en: Alternate Annotation Forms
it_IT: Forme di annotazione alternative

en: Alternate Substitution
it_IT: Sostituzione alternativa

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
it_IT: Codifica Unicode alternativa / Selettore di variante

en: Alternate Vertical Half Metrics
it_IT: Mezze metriche alternative verticali

en: Alternate Vertical Metrics
it_IT: Metriche verticali alternative

en: Alternative Half Widths
it_IT: Mezza larghezza alternativa

en: Amount
it_IT: Quantità

en: An error occurred when writing the resource file
it_IT: Si è verificato un errore durante la scrittura del file di risorse

en: An outline font editor
it_IT: Un profilo editor di font

en: Anchor Class Name
it_IT: Nome della classe d'ancoraggio

en: Anchor Lost
it_IT: Ancora persa

en: Anchor Point Info
it_IT: Informazione sulle ancore

en: Anchor Point with no class name: %s
it_IT: Punto di ancoraggio senza nome della classe: %s

en: Anchor-%d
it_IT: Ancora-%d

en: AnchorPoint|_New
it_IT: Nuovo punto di ancoraggio

en: Append to it
it_IT: Aggiungilo

en: Apple Advanced Typography
it_IT: Tipografia avanzata Apple

en: Apply to:
it_IT: Applica a:

en: Arabic (Egypt)
it_IT: Arabo (Egitto)

en: Arabic (Iraq)
it_IT: Arabo (Iraq)

en: Arabic (Jordan)
it_IT: Arabo (Giordania)

en: Arabic (Kuwait)
it_IT: Arabo (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
it_IT: Arabo (Libano)

en: Arabic (Morocco)
it_IT: Arabo (Marocco)

en: Arabic (Oman)
it_IT: Arabo (Oman)

en: Arabic (Qatar)
it_IT: Arabo (Qatar)

en: Arabic (U.A.E.)
it_IT: Arabo (Emirati Arabi Uniti)

en: Arabic (Yemen)
it_IT: Arabo (Yemen)

en: Arabic Number
it_IT: Numero arabo

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
it_IT: Sei sicuro di non voler utilizzare la mappa cid che ho trovato?

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
it_IT: Sei sicuro di volere sostituire Å?
    Il circoletto non sarà più legato ad A.

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questi glifi? L'operazione non può essere annullata.

en: Arrow Options
it_IT: Opzioni frecce

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: As Background
it_IT: Sfondo

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
it_IT: L'ascendente e il discendente devono essere positivi e la loro somma non deve superare 16384

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
it_IT: Chiede all'utente i paramenti per 'autotrace' ad ogni utilizzazione

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
it_IT: Chiede all'utente i parametri per 'mf' ad ogni utilizzazione

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
it_IT: Almeno un'ancora si è persa durante l'inserimento, perché non c'era una classe d'ancore idonea nel font di destiazione.

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
it_IT: Tenta di codificare il glifo mancante %d a %d (0x%x)

en: Attempt to have a font with more than %d layers
it_IT: Tentativo di avere un font con più di %d livelli

en: Attempt to make a character that refers to itself
it_IT: Stai cercando di creare un carattere con un riferimento a lui stesso

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
it_IT: Stai cercando di creare un glifo con un riferimento a lui stesso

en: Attempt to make a ligature for (non-existent) glyph %d out of
it_IT: Stai cercando di creare una legatura per il glifo (non esistente) %d da

en: Attempt to make a ligature for glyph %d out of
it_IT: Stai cercando di creare una legatura per il glifo %d da

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
it_IT: Tentativo di ridefinire la definizione dell'ancora di "%s" alla riga %d di %s

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
it_IT: Tentativo di rigenerazione di una dimensione di pixel che non è stata già creata (%d@%d)

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
it_IT: Tentativo di salvataggio di una dimensione di pixel che non è stata già creata (%d@%d)

en: Attention
it_IT: Attenzione

en: Auto Hinting Font...
it_IT: Auto Suggerimento Font...

en: AutoKern All
it_IT: Crenatura Automatica di tutto

en: AutoKern Column
it_IT: Crenatura Automatica della colonna

en: AutoKern Row
it_IT: Crenatura Automatica della riga

en: AutoWidth failure on %s
it_IT: Errore di larghezza automatica su %s

en: Auto_Kern
it_IT: Crenatura Automatica(_K)

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
it_IT: Errore nel recupero automatico delle modifiche in %.80s.
    FontForge dovrebbe riprovare il recupero alla prossima esecuzione?

en: Autotracing...
it_IT: Autotrace...

en: Axerbaijani (Arabic)
it_IT: Azero (Arabo)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
it_IT: Azero (Cirillico)

en: Axis 1
it_IT: Asse 1

en: Axis 2
it_IT: Asse 2

en: Axis 3
it_IT: Asse 3

en: Axis 4
it_IT: Asse 4

en: Axis Type:
it_IT: Tipo di asse:

en: Axis range not valid
it_IT: Distanza dell'asse non valida

en: AxisHeight:
it_IT: AltezzaAsse:

en: AxisValue|Default
it_IT: Valore asse di default

en: Azebaijani (roman)
it_IT: Azero (roman)

en: Azeri (Latin)
it_IT: Azero (Latino)

note: GT: Bottom/Right (side) bearing
en: BBearing:
it_IT: Spalla bassa:

en: BDF Resolution
it_IT: Risoluzione BDF

note: GT: Background, make it short
en: Back
it_IT: Sfondo

en: Background Gradient
it_IT: Sfondo con gradiente

en: Background Gradient:
it_IT: Sfondo con gradiente:

en: Background color for the drawing area of all views
it_IT: Colore di sfondo per l'area di disegno in tutte le visualizzazioni

en: Bad Anchor Point: %s
it_IT: Errore punto di ancoraggio: %s

en: Bad Apple Kern Class
it_IT: Classe di crenatura Apple errata

en: Bad Ascent/Descent
it_IT: Errore nell'ascendente/discendente

en: Bad Axis
it_IT: Errore dell'asse

en: Bad Class
it_IT: Classe non autorizzata

en: Bad Drawing Operation
it_IT: Errore nell'operazione di disegno

en: Bad Encoding
it_IT: Encoding difettoso

en: Bad FPST format
it_IT: Formato FPST errato

en: Bad Family Name
it_IT: Nome di Famiglia errato

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
it_IT: Nome di Famiglia errato; il nome deve cominciare con un carattere alfabetico.

en: Bad Font
it_IT: Font errato

en: Bad Font Family Name
it_IT: Nome della famiglia del font errato

en: Bad Font Name
it_IT: Nome del font errato

en: Bad Glyph Count
it_IT: Errore nel conteggio dei glifi

en: Bad Human Fontname
it_IT: Errore nel nome per umani del font

en: Bad Language
it_IT: Errore della lingua

en: Bad Mac Family
it_IT: Famiglia Mac errata

en: Bad Metrics
it_IT: Metriche errate

en: Bad Number
it_IT: Valore errato

en: Bad Number in %s
it_IT: Errore del nomero in %s

en: Bad Point Numbering
it_IT: Errore nel punto di numerazione

en: Bad PostScript function
it_IT: Errore della funzione PostScript

en: Bad Range
it_IT: Range errato

en: Bad Reference
it_IT: Riferimento errato

en: Bad Size
it_IT: Dimensione errata

en: Bad Template
it_IT: Template errato

en: Bad Token
it_IT: Token errato

en: Bad Value
it_IT: Valore errato

en: Bad Weight
it_IT: Errore nel peso

en: Bad cidmap file
it_IT: File cidmap errato

en: Bad encoding file format
it_IT: Formato del file di codifica errato

en: Bad encoding information in 'cmap' table.
it_IT: Errore nelle informazioni di codifica nella tabela 'cmap'.

en: Bad fdselect
it_IT: fdselect errato

en: Bad font, offset out of bounds.
it_IT: Font errato, esterno fuori dai limiti.

en: Bad font: Encoding data out of range.
it_IT: Errore del font: dati di Codifica fuori dai limiti.

en: Bad glif file %s
it_IT: Errore nel file glif %s

en: Bad image file
it_IT: File immagine errato

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
it_IT: File immagine errato, non è una bitmap: %.100s

en: Bad image file: %.100s
it_IT: File immagine errato: %.100s

en: Bad magic number
it_IT: Numero magico errato

en: Bad numeric value for %s.%s
it_IT: Valore numerico errato per %s.%s

en: Bad numeric value for %s.%s must be between 0 and 255
it_IT: Valore numerico errato per %s.%s dev'essere tra 0 e 255

en: Bad selection
it_IT: Errore di selezione

en: Bad sfd file. Glyph %s has width %d even though it should be
      bound to the width of %s which is %d.
it_IT: Errore del file sfd. Il glifo %s ha larghezza %d anche se dovrebbe
      essere legata alla larghezza di %s che è %d.

en: Bad template, no extension
it_IT: Template errato, manca l'estensione

en: Bad template, unrecognized format
it_IT: Template errato, formato sconosciuto

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
it_IT: Errore nel tipo

en: Bad undo
it_IT: Annulla errato

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
it_IT: Valore unicode errato per unicode alternativo / selettore di variante

en: Bad xfig file
it_IT: File XFIG errato

en: Bar Width:
it_IT: Larghezza della barra:

en: Base Glyph
it_IT: Glifo Base

en: Base Glyph Name
it_IT: Nome del glifo base

en: Base Glyphs
it_IT: Glifi base

en: Base Lig
it_IT: Legatura Base

en: Base Ligatures
it_IT: Nuova legatura

en: Baseline
it_IT: Linea di base

en: Basque
it_IT: Basco

en: Be_vel
it_IT: Tagliato(_P)

en: Begin:
it_IT: Inizio:

en: Below Base Forms
it_IT: Forme sotto la base

en: Below Base Mark
it_IT: Sotto la marca di base

en: Below Base Substitutions
it_IT: Sostituzioni sotto la base

en: Bengali Bangladesh
it_IT: Bengalese (Bangladesh)

en: Big5 (Trad. Chinese)
it_IT: Big5 (Cinese tradiz.)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
it_IT: Big5 HKSCS (Cinese tradiz.)

en: Bitmap Fonts
it_IT: Font Bitmap

en: Bitmap Paste
it_IT: Incolla la Bitmap

en: Bitmap _Magnification...
it_IT: Ingrandi_mento Bitmap

en: Bits/Pixel:
it_IT: Rapporto bit/pixel:

en: Black
it_IT: Nero

en: Blend to New Font
it_IT: Unisci a nuovo font

en: Block Separator
it_IT: Separatore di blocco

en: BlueValues
it_IT: ValoriBlu

en: BlueValues come in pairs. Select another.
it_IT: I ValoriBlu sono coppie. Selezionane un altro.

en: Blues
it_IT: Blu

en: Bold
it_IT: Nero

en: Bone
it_IT: Ossatura

en: Book
it_IT: Libro

en: Border Shape:
it_IT: Forma del bordo:

en: Border Type:
it_IT: Tipo di bordo:

en: Border Width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Borders
it_IT: Bordi

en: Brighter Border:
it_IT: Bordo più luminoso:

en: Brightest Border:
it_IT: Bordo con luminosità max:

en: Buil_d Duplicate Glyph
it_IT: Costr_uisci un glifo duplicato

en: Build _Composite Glyph
it_IT: Costr_uisci un glifo composto

en: Building accented glyphs
it_IT: Creazione di glifi accentati

en: Building duplicate encodings
it_IT: Costruzione di codifiche duplicate

en: Building sub/superscripts
it_IT: Costruzione Pedici/Apici

en: Bulgarian
it_IT: Bulgaro

en: By Glyphs
it_IT: Per glifi

en: By _Scripts
it_IT: Per _Script

en: By appending the suffix:
it_IT: Aggiungendo il suffisso:

en: Byelorussian
it_IT: Bielorusso

en: Byzantine Music
it_IT: Musica bizantina

en: C FontForge
it_IT: FontForge C

en: CJK Ideographic
it_IT: Ideogrammi CJK

en: CS Miscellaneous
it_IT: CS Miscellaneo

en: CS Monotone
it_IT: CS Monotono

en: CS Newspaper
it_IT: CS Quotidiano

en: CS Stub Serif
it_IT: CS Serif Bozza

en: C_ID Font Info...
it_IT: _Informazioni sul font CID...

en: C_all...
it_IT: Chi_ama...

en: C_enter
it_IT: C_entra

en: C_hange
it_IT: Cambia(_H)

en: C_hop
it_IT: Pulisci(_E)

en: C_lasses
it_IT: C_lassi

en: C_opy Reference
it_IT: C_opia il riferimento

en: C_orner
it_IT: Spig_olo

en: Call Script
it_IT: Richiama uno script

en: Called from...
it_IT: Richiamato da...

en: Cambodian
it_IT: Cambogiano

en: Can't Find Glyph
it_IT: Impossibile trovare il glifo

en: Can't Parallel
it_IT: Impossible rendere parallelo

en: Can't create temporary directory
it_IT: Impossibile creare la cartella temporanea

en: Can't find autotrace
it_IT: Non è possibile lanciare autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
it_IT: Impossibile trovare il programma 'autotrace'.
    Potresti definire la variabile di environment AUTOTRACE.

en: Can't find mf
it_IT: Non ho trovato mf--metafont

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
it_IT: Impossibile trovare mf-- metafont => variabile di environnement MF, o scaricare da:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Potrebbe non essere incluso nella distribuzione di TeX

en: Can't find the file
it_IT: Impossibile trovare il file

en: Can't fix
it_IT: Impossibile correggere

en: Can't insert 'cvt'
it_IT: Impossibile inserire 'cvt'

en: Can't insert 'fpgm'
it_IT: Impossibile inserire 'fpgm'

en: Can't insert 'prep'
it_IT: Impossibile inserire 'prep'

en: Can't instruct this glyph
it_IT: Impossibile istruire questo glifo

en: Can't open %s
it_IT: Impossibile aprire %s

en: Can't open %s
it_IT: Impossibile aprire %s

en: Can't open temporary file for postscript output
it_IT: Impossibile aprire un file temporaneo per l'output postscript

en: Can't open temporary file for truetype output.
it_IT: Impossibile aprire un file temporaneo per l'output truetype.

en: Can't run mf
it_IT: Impossibile lanciare mf

en: Can't specify a subtable here
it_IT: Qui non puoi specificare una sottotabella

en: Canadian Syllabics
it_IT: Canadese sillabico

en: Cannot open %s
it_IT: Impossibile aprire %s

en: Cannot open a temporary file
it_IT: Impossibile aprire un file temporaneo

en: Cannot open file
it_IT: Impossibile aprire il file

en: Capital Spacing
it_IT: Spaziatura delle maiuscole

en: Capitals to Petite Capitals
it_IT: Da maiuscolo a maiuscoletto

en: Capitals to Small Capitals
it_IT: Da maiuscolo a maiuscoletto

en: Case-Sensitive Forms
it_IT: Forme dipendenti da Maiu./Minusc.

en: Catalan
it_IT: Catalano

en: Center of Selection
it_IT: Centro della selezione

en: Centered CJK Punctuation
it_IT: Punteggiatura CJK centrata

en: Change UniqueID?
it_IT: Cambia l'UniqueID?

en: Change X-Height
it_IT: Cambia Altezza-_X

en: Change _Glyph...
it_IT: Cambia _glifi...

en: Change _Weight...
it_IT: Cambia peso...(_W)

en: Change _X-Height...
it_IT: Cambia altezza-_X...

en: Changed Color
it_IT: C_ambia colore

en: Changing glyphs
it_IT: Cambiamento dei glifi

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
it_IT: La modifica della spalla sinistra di un glifo cambierà
    la spalla sinistra di tutti i glifi accentati
    composti a partire da questo qui

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
it_IT: La modifica della larghezza di un glifo cambierà
    la larghezza di tutti i glifi accentati
    composti a partire da questo qui.

en: Character Variants 01
it_IT: Varianti di caratteri 01

en: Character Variants 02
it_IT: Varianti di caratteri 02

en: Character Variants 03
it_IT: Varianti di caratteri 03

en: Character Variants 04
it_IT: Varianti di caratteri 04

en: Character Variants 05
it_IT: Varianti di caratteri 05

en: Character Variants 06
it_IT: Varianti di caratteri 06

en: Character Variants 07
it_IT: Varianti di caratteri 07

en: Character Variants 08
it_IT: Varianti di caratteri 09

en: Character Variants 09
it_IT: Varianti di caratteri 09

en: Character Variants 10
it_IT: Varianti di caratteri 10

en: Character Variants 99
it_IT: Varianti di caratteri 99

en: Check Advance:
it_IT: Controlla l'avanzamento:

en: Check _outermost paths clockwise
it_IT: C_ontrolla che i contorni esterni siano in verso orario

en: Check for CIDs defined _twice
it_IT: Cerca dei CID definit due v_olte.

en: Check for _undefined CIDs
it_IT: Cerca i CID n_on definiti

en: Check missing _bitmaps
it_IT: Controlla le _bitmap mancanti

en: Check whether a CID is defined in more than one sub-font
it_IT: Controlla se un CID è definito in più di un sotto-font

en: Check whether a CID is undefined in all sub-fonts
it_IT: Controlla se un CID non è definito in nessun sotto-font

en: Chinese (Taiwan)
it_IT: Cinese (Taiwan)

en: Chinese Hong Kong
it_IT: Cinese Hong Kong

en: Chinese Phonetic
it_IT: Cinese Fonetico

en: Chinese Simplified
it_IT: Cinese Semplificato

en: Choose a file format...
it_IT: Scegli il formato del file...

en: Choose which lookups to copy
it_IT: Scegli quali lookup copiare

en: Clarendon Serifs
it_IT: Serif Clarendon (CS)

en: Class | Classes
it_IT[0]: Classe
it_IT[1]: Classi

en: Class 0
it_IT: Classe 0

en: Class already used
it_IT: Classi già utilizzate

en: Clea_nup Glyph
it_IT: Pulisci il glifo(_N)

en: Clear
it_IT: Cancella tutto

en: Clear All
it_IT: Cancella tutto

en: Clear All Device Tables
it_IT: _Cancella tutte le tabelle dello strumento

en: Clear Device Table
it_IT: Cancella tabella dello strumento

en: Clear _Background
it_IT: Cancella lo sfondo(_B)

en: Clear _VStem
it_IT: Cancella _VStem

en: Co_py LBearing
it_IT: Co_pia la spalla sinistra

en: Color Source with id %s had an unexpected type %s.
it_IT: L'origine del colore con id %s ha un tipo inaspettato %s.

en: Color of the font used to display glyph information in the fontview
it_IT: Colore del font usato per mostrare le informazioni nel glifo nell'anteprima

en: Color used to draw the background of selected glyphs
it_IT: Colore usato per disegnare lo sfondo dei glifi selezionati

en: Color used to draw the foreground of empty slots
it_IT: Colore usato per disegnare il primo piano degli slot vuoti

en: Color used to draw the foreground of selected glyphs
it_IT: Colore usato per disegnare il primo piano dei glifi selezionati

en: Color used to draw the left side bearing
it_IT: Colore usato per disegnare la spalla sinistra

en: Color used to mark a changed glyph
it_IT: Colore usato per segnalare i glifi cambiati

en: Color used to mark glyphs that need hinting
it_IT: Colore usato per segnalare i glifi che hanno bisogno di Hint

en: Color:
it_IT: Colore:

en: Color|Background
it_IT: Colore di sfondo

en: Color|Choose...
it_IT: Scegli colore...

en: Com_binations
it_IT: Com_binazioni

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
it_IT: Comandi da passare a 'mf' (METAFONT), il nome del file sarà inserito subito dopo

en: Comment
it_IT: Commento

en: Common Number Separator
it_IT: Separatore di numero comune

en: CompactOnOpen
it_IT: Compatta all'apertura

en: Compacted
it_IT: Compatto

en: Compare %s to %s
it_IT: Confronta %s a %s

en: Compare Fonts...
it_IT: Confronta i font...

en: Compare Layers
it_IT: Confronta livelli

en: Compare _Hints
it_IT: Confronta gli _hint

en: Compare two layers
it_IT: Confronta due livelli

en: Compare version %s of %s to %s
it_IT: Confronta versioni %s di %s a %s

en: Components
it_IT: Componenti

en: Condensed
it_IT: Stretto

en: Condensed (75%)
it_IT: Condensato (75%)

en: Connectors
it_IT: Connettori

en: Constants
it_IT: Costanti

en: Contextual Alternates
it_IT: Alternative contestuali

en: Contextual Chaining Position
it_IT: Posizione a catena contestuale

en: Contextual Chaining Substitution
it_IT: Sostituzione contestuale a catena

en: Contextual Ligatures
it_IT: Legature contestuali

en: Contextual Position
it_IT: Posizione contestuale

en: Contextual Positioning
it_IT: Posizionamento contestuale

en: Contextual Substitution
it_IT: Sostituzione contestuale

en: Continue
it_IT: Continua

en: Control Points _beyond spline
it_IT: Punti di controllo oltre la spline(_B)

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
it_IT: Punti di controllo quasi orizzontali o verticali o con l'inclinazione del corsivo

en: Convert By C_Map
it_IT: Converti per C_Map

en: Converting PostScript
it_IT: Conversione PostScript

en: Coordinate along which to space
it_IT: Direzione lungo la quale spaziare

en: Copy Layer To Layer
it_IT: Copia livello a livello

en: Copy Layers
it_IT: Copia livelli

en: Copy RBearin_g
it_IT: Copia la spalla destra(_G)

en: Copy _Fg To Bg
it_IT: Primo piano -> s_fondo

en: Copy _From
it_IT: Copia da(_F)

en: Copy _VWidth
it_IT: Copia _VWidth

en: Copy _Width
it_IT: Copia la lar_ghezza

en: Copy one layer to another
it_IT: Copia un livello su un altro

en: Copyright text (in the Names pane) must be entirely ASCII. So, use (c) instead of ©.
it_IT: Il testo del Copyright (nel pannello dei nomi) dev'essere completamente ASCII. Usa (c) invece di ©.

en: Correct References
it_IT: Correggi riferimenti

en: Correcting Direction...
it_IT: Correzione della direzione...

en: Correcting References
it_IT: Correzione dei riferimenti

en: Cou_nter Clockwise
it_IT: Se_nso antiorario

en: Could not find Color Source with id %s.
it_IT: Impossibile trovare l'origine del colore con id %s.

en: Could not find a bitmap font in %s
it_IT: Manca il font bitmap in %s

en: Could not find a usable encoding table
it_IT: Impossibile trovare una tabella di codifica utilizzabile

en: Could not find any valid encoding tables
it_IT: Impossibile trovare una tabella di codifica valida

en: Could not find clippath named %s.
it_IT: Impossibile trovare il clippath chiamato %s.

en: Could not find original glyph
it_IT: Impossibile trovare il glifo originale

en: Could not find the glyph: %.70s
it_IT: Carattere introvabile: %.70s

en: Could not open %.100s
it_IT: Impossibile aprire %.100s

en: Could not open %s
it_IT: Impossibile aprire %s

en: Could not open file
it_IT: Impossibile aprire il file

en: Could not open output file: %s
it_IT: Impossibile aprire il file output %.200s

en: Could not parse %s
it_IT: Impossibile analizzare %s

en: Could not read %s
it_IT: Impossibile leggere %s

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
it_IT: Impossibile leggere (o forse trovare) il file di uscita di mf

en: Could not write
it_IT: Impossibile scrivere

en: Could not write %.100s
it_IT: Impossibile scrivere %.100s

en: Could not write %s
it_IT: Impossibile scrivere %s

en: Couldn't create directory
it_IT: Impossibile creare la cartella

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
it_IT: Non è possibile creare la cartella: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: Couldn't create directory: %s
it_IT: Impossibile creare la cartella: %s

en: Couldn't find base point
it_IT: Impossibile trovare il punto base

en: Couldn't find point in reference
it_IT: Impossibile trovare il punto nel riferimento

en: Couldn't open cidmap file: %s
it_IT: Impossibile aprire il file cidmap %s

en: Couldn't open file
it_IT: Impossibile aprire il file

en: Couldn't open file %.200s
it_IT: Impossibile aprire il file %.200s

en: Couldn't open font
it_IT: Impossibile aprire il font

en: Cove
it_IT: Cavo

en: Cr_eate
it_IT: Cr_ea

en: Cr_eate VHint...
it_IT: Cr_ea VHint

en: Cre_ate Named Glyphs...
it_IT: Cre_a Glifi con nome...

en: Crea_te HHint...
it_IT: C_rea HHint

en: Create Horizontal Stem Hint
it_IT: Crea un hint per un'asta orizzontale

en: Create MM
it_IT: Crea MM

en: Create Vertical Stem Hint
it_IT: Crea un hint per un'asta verticale

en: Create directory...
it_IT: Crea cartella...

en: Create failed
it_IT: Errore nella creazione

en: Croatian
it_IT: Croato

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
it_IT: Croato Bosnia ed Erzegovina

en: Cu_t
it_IT: _Taglia

en: Current
it_IT: Attuale

en: Current Glyph
it_IT: Glifo corrente

en: Current Raster (TrueType)
it_IT: Raster attuale (TrueType)

en: Currently, FontForge only supports bitmap (not bytemap) type3 output
it_IT: Al momento, FontForge supporta solo bitmap (non bytemap) con output di tipo3

en: Cursive Position
it_IT: Posizione del corsivo

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Cut splines in two
it_IT: Dividi la curva

en: Cyrillic
it_IT: Cirillico

en: Czech
it_IT: Ceco

en: D_efine Groups...
it_IT: D_efinisci Gruppi...

en: Danish
it_IT: Danese

en: Darker Border:
it_IT: Bordo più scuro:

en: Darkest Border:
it_IT: Bordo con scurezza max:

en: De_lete
it_IT: E_limina

en: Decompress Failed!
it_IT: Errore di decompressione!

en: Decorative
it_IT: Decorativo

en: Default Background
it_IT: Sfondo di default

en: Default Foreground
it_IT: Primo piano di default

en: Default background color for windows
it_IT: Colore sfondo di default per la finestra

en: Default encoding for
    new fonts
it_IT: Codifica di default per tutti i nuovi font

en: Default foreground color for windows
it_IT: Colore primo piano di default per la finestra

en: Define Groups
it_IT: Definisci gruppi

en: Del Layer
it_IT: Del livello

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
it_IT: Non si può ANNULLARE la cancellazione di un livello!

en: Demi
it_IT: Semi

en: Denominators
it_IT: Denominatori

en: Dependents
it_IT: Dipendenze

en: Depressed Background
it_IT: Sfondo deselezionato

en: Depressed Background:
it_IT: Sfondo deselezionato:

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Depth:
it_IT: Profondità:

en: Descriptor
it_IT: Descrittore

en: Design Settings:
it_IT: Impostazioni di design:

en: Designer URL
it_IT: URL del designer

en: Design|_New...
it_IT: Nuovo design...

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
it_IT: Stacca e rimuo_vi Glifi...

en: Detach & Remove Glyphs
it_IT: Stacca e rimuovi glifi

en: Devanagari2
it_IT: Devanagari

en: Diagonal Fractions
it_IT: Frazioni diagonali

en: Didn't understand format for fdselect %d
it_IT: Non ho capito il formato per fdselect %d

en: Didn't understand index format: %d
it_IT: Non ho capito il formato dell'indice: %d

en: Differences...
it_IT: Differenze...

en: Different Fonts
it_IT: Font differenti

en: Direction of gaze:
it_IT: Direzione dello sguardo

en: Directories Separate
it_IT: Cartelle separate

en: Directory name?
it_IT: Nome della cartella?

en: Directory|Back
it_IT: Indietro

en: Directory|_New
it_IT: _Nuova cartella

en: Disabled Background:
it_IT: Sfondo disabilitato:

en: Disabled Text Color:
it_IT: Colore testo disabilitato:

en: Discretionary Ligatures
it_IT: Ligature facoltativa

en: Display By Groups
it_IT: Mostra per gruppo

en: Display By _Groups...
it_IT: Mostra per _Gruppi...

en: Display S_ubstitutions...
it_IT: Mostra Sostit_uzioni...

en: Display Size:
it_IT: Mostra dimensione:

en: Display files of this type
it_IT: Mostra i file di questo tipo

en: Display rulers in the Outline Glyph View
it_IT: Mostra i righelli nella finestra Visualizza contorni glifo

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
it_IT: Mostra l'avanzamento mediante una barra sotto il carattere
    che rappresenti il valore dell'avanzamento

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
it_IT: Mostra l'avanzamento mediante una linea perpendicolare 
    alla direzione dell'avanzamento

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
it_IT: Mostra tutti i glifi del font su un reticolo rettangolare di corpo assegnato

en: Distance
it_IT: Distanza

en: Distance to drawing plane:
it_IT: Distanza dal piano di disegno:

en: Distance to projection plane:
it_IT: Distanza dal piano di proiezione:

en: Divehi
it_IT: Maldiviano Divehi

en: Do Nothing
it_IT: Non fare nulla

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
it_IT: Vuoi che il file contegna i nomi di tutti i caratteri del font?

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
it_IT: Vuoi che il file contenga gli hint TrueType?
    FontForge non genererà nuove istruzioni, ma semplicemente userà quanto
    è associato con ciascun carattere.

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
it_IT: Vuoi caricare il font bitmap contenuto in questo file di tipo true/open type?
    (Se sì, quale)

en: Does not inherit from anything
it_IT: Non eredita da nulla

en: Don't Warn Again
it_IT: Non avvisarmi più(_W)

en: Dotless Forms
it_IT: Forme senza punti

en: Draw a Line
it_IT: Traccia una linea

en: Draw a freehand curve
it_IT: Disegna a mano libera

en: Duplicate Anchor
it_IT: Ancora doppia

en: Duplicate Name
it_IT: Nome ripetuto

en: Duplicate data
it_IT: Dati ripetuti

en: Duplicate name
it_IT: Nome ripetuto

en: Duplicate pixelsize
it_IT: Dimensione di pixel ripetuta

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: EPS Template
it_IT: Template EPS

en: E_lement
it_IT: E_lemento

en: E_ncoding
it_IT: Codifica(_E)

en: E_xecute Script...
it_IT: Esegui uno Script...(_X)

en: Edges near horizontal/vertical/italic
it_IT: Bordi quasi orizzontali o verticali o con l'inclinazione del corsivo

en: Edit 'cvt '...
it_IT: Modifica 'cvt'...

en: Edit 'fpgm'...
it_IT: Modifica 'fpgm'...

en: Edit 'maxp'...
it_IT: Modifica 'maxp'...

en: Edit 'prep'...
it_IT: Modifica 'prep'...

en: Edit Filter List
it_IT: Modifica la lista di filtri

en: Edit Font Filters
it_IT: Modifica i filtri dei font

en: Edit _Metadata
it_IT: Modifica _Metadata

en: Editable Document
it_IT: Document modificabile

en: Editing
it_IT: Modifica

en: Edo
it_IT: Edi

en: Effects
it_IT: Effetti

en: Ellipse
it_IT: Ellissi

en: Em Units
it_IT: Unità em

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Empty Slot FG Color
it_IT: Colore degli slot vuoti in primo piano

en: Encoding Too Large
it_IT: Codifica troppo grande

en: Encoding name
it_IT: Nome codifica

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
it_IT: Valore di codifica (%x) assente dal font, ignorato

en: Encoding value not in font
it_IT: Valore di codifica assente dal font

en: End of file in include on line %d of %s
it_IT: Fine del file nell'include nella riga %d di %s

en: End:
it_IT: Fine:

en: English
it_IT: Inglese

en: English (Australian)
it_IT: Inglese (Australia)

en: English (British)
it_IT: Inglese (Regno Unito)

en: English (Canada)
it_IT: Inglese (Canada)

en: English (Irish)
it_IT: Inglese (Irlanda)

en: English (US)
it_IT: Inglese (Stati Uniti)

en: Enter the name of a glyph in the font
it_IT: Nome di un carattere nel font

en: Error: %s
it_IT: Errore: %s

en: Error: Expected %s, got %s
it_IT: Errore: atteso %s, ricevuto %s

en: Error: Unexpected %s found
it_IT: Errore: trovato %s inaspettato

en: Estonian
it_IT: Estone

en: European Number Separator
it_IT: Separatore di numero europeo

en: European Number Terminator
it_IT: Fine del numero europeo

en: Even Width
it_IT: Larghezza uniforme

en: Exaggerated
it_IT: Esagerato

en: Exit Debugger
it_IT: Esci dal debugger

en: Expanded
it_IT: Largo

en: Expanded (125%)
it_IT: Allargato (125%)

en: Expected '%c' on line %d of %s
it_IT: Previsto '%c' alla riga %d di %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
it_IT: Previsto '%s' alla riga %d di %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
it_IT: Previsto ';' alla fine della dichiarazione sulla riga %d di %s

en: Expected an anchor (after ligature) on line %d of %s
it_IT: Attesa un'ancora (dopo la legatura) alla riga %d di %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
it_IT: Nome atteso nella definizione di ancora alla riga %d di %s

en: Expected name or class on line %d of %s
it_IT: Nome o classe attesi alla riga %d di %s

en: Expected unknown token (internal error) on line %d of %s
it_IT: Previsto un token sconosciuto (errore interno) sulla linea %d di %s

en: Expert Forms
it_IT: Forme esperte

en: Expor_t...
it_IT: Espor_ta...

en: Export
it_IT: Esporta

en: Exten Shapes
it_IT: Estendi forme

en: Extender
it_IT: Estensore

en: Extenders
it_IT: Estensori

en: Extension
it_IT: Estensione

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
it_IT: Parametri supplementari per configurare il programma autotrace
    (o autotrace o potrace)

en: Extra-Condensed (62.5%)
it_IT: Extra-condensato (62.5%)

en: Extra-Expanded (150%)
it_IT: Extra-allargato (150%)

en: Extract from PDF
it_IT: Estrai da PDF

en: Extraneous glyphs
it_IT: Glifi soprannumerari

en: FS Miscellaneous
it_IT: FS Miscellaneo

en: F_ind / Replace...
it_IT: Trova / Sost_ituisci

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
it_IT: Prim_o piano

en: Faeroese
it_IT: Faroese / Faringio

en: Failed to find NameList: %s
it_IT: Impossibile trovare la lista dei nomi: %s

en: Failed to generate postscript font
it_IT: Errore nella generazione di un font PostScript

en: Failed to open %s for output
it_IT: Errore nell'apertura di %s per l'output

en: Failed to open file %s for output
it_IT: Errore nell'apertura del file %s per l'output

en: Failed to open glyph to name map file for writing: %s
it_IT: Impossibile aprire il glifo al file della mappa per la scrittura: %s

en: Failed to open temporary output file
it_IT: Errore nell'apertura di un file temporaneo

en: Failed to open your hotkey definition file for updates.
it_IT: Impossibile aprire il tuo file di definizione delle scorciatoie per aggiornamenti.

en: Failed to rename the new hotkeys file over your old one!
it_IT: Impossibile rinominare il tuo file delle scorciatoie sopra quello vecchio!

en: Failed to write %s
it_IT: Errore di scrittura %s

en: Failure
it_IT: Fallimento

en: Faroese
it_IT: Faroese / Faringio

en: Faroese (Icelandic)
it_IT: Faroese / Faringio (Islandese)

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
it_IT: i nomi delle targhette di funzionalità sono limitati a 4 caratteri ASCII

en: Features
it_IT: Funzioni

en: Fi_ll
it_IT: Riempi(_L)

en: File Exists
it_IT: Il file esiste già

en: File, %s, exists. Replace it?
it_IT: Il file %s esiste già. Sostituirlo?

en: Filipino
it_IT: Filippino

en: Filled Ellipse
it_IT: Ellissi piena

en: Filled Rectangle
it_IT: Rettangolo pieno

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter:
it_IT: Filtra:

en: Final Glyph On Line
it_IT: Glifo finale allineato

en: Find
it_IT: Cerca

en: Find All
it_IT: Cerca tutto

en: Find In Font _View
it_IT: Cerca nella finestra del font(_V)

en: Find Next
it_IT: Cerca il successivo

en: Find Pr_oblems...
it_IT: Cerca i pr_oblemi...

en: Find Sub Font Definition file
it_IT: Cerca il file di definizione dei sotto-font

en: Find a cidmap file...
it_IT: Cerca di un file di tabella CID...

en: Find an adobe CMap file...
it_IT: Cerca un file Adobe CMap...

en: Find in %.100s
it_IT: Cerca in %.100s

en: Finding Substitution Points...
it_IT: Ricerca punti di sostituzione...

en: Finnish
it_IT: Finlandese

en: First
it_IT: Primo

en: First Char
it_IT: Carattere di sinistra

en: First Class %d
it_IT: Prima Classe %d

en: First Glyph Name
it_IT: Nome del primo glifo

en: First to _All
it_IT: Primo di _tutti

en: Fix
it_IT: Correggi

en: Fixing up References
it_IT: Aggiustamento dei riferimenti

en: Fl_attenByCMap
it_IT: _Appiattisci per CMap

en: Flared
it_IT: Svasato

en: Flemish
it_IT: Fiammingo

en: Flemish (Belgian Dutch)
it_IT: Fiammingo (Belga olandese)

en: Flip _Horizontally
it_IT: Rifletti orizzontalmente(_H)

en: Flip _Vertically
it_IT: Rifletti _verticalmente

en: Flip the selection
it_IT: Inverti per simmetria la selezione

en: Flip...
it_IT: Ribalta...

en: Flipped Reference
it_IT: Riferimento invertito

en: Flipping
it_IT: Ribaltamento

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
it_IT: Il font %1$.40s nel file %2$.40hs è stato modificato.
    Ripristinando il file perderai tutte le modifiche.
    È quello che vuoi fare?

en: Font Editor
it_IT: Editor dei font

en: Font Family
it_IT: _Famiglia del font

en: Font Info
it_IT: Informazioni sul font

en: Font Information for %.90s
it_IT: Font Information per %.90s

en: Font Size
it_IT: Dimensione del font

en: Font Type:
it_IT: Tipo di font:

en: Font changed
it_IT: Font modificato

en: Font to compare with %.20s
it_IT: Font da confrontare con %.20s

en: Font to merge into %.20s
it_IT: Font da unire a %.20s

en: FontForge does not currently parse pattern Color Sources (%s).
it_IT: FontForge al momento non identifica gli schemi delle origini di colore (%s)

en: FontForge does not support dictionary based imagemask operators.
it_IT: FontForge non supporta operatori imagemask basati su dizionari.

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
it_IT: FontForge è un editor di font per i caratteri di testo outline e bitmap che ti permette di creare, modificare o convertire diversi tipi di font, inclusi PostScript, TrueType, OpenType, CID, multi-master, cff, SVG e BitMap (bdf, FON, NFNT).

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
it_IT: FontForge è un Software Open Source gratuito, scritto per funzionare su vari sistemi operativi. Puoi usare FontForge con interfaccia grafica o tramite riga di comando.

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
it_IT: FontForge carica delle grandi immagini nello sfondo dei glifi
    prima di autotracciarli. Puoi conservare queste immagini per esaminare
    il risultato prodotto da 'mf', oppure le puoi cancellare per
    conservare spazio

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
it_IT: FontForge non è riuscito a trovare un file di mappa cid per questo font. Non è indispensabile, ma certe cose andrebbero meglio se ci fosse. Se non disponi, potresti scaricarne da:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    et le potresti installare, decomprimerle ed estrarre dai file .tarmettendole in:
      %.80s
    
    Vuoi cercare un file adatto nel tuo hard disk?

en: FontForge's SFD
it_IT: FontForge SFD

en: FontLog Save Failed
it_IT: Errore di salvataggio del log

en: FontView
it_IT: VisualizzaFont

en: Fontforge showing a glyph being edited
it_IT: Fontforge mostra un glyph in fase di modifica

en: Font|New
it_IT: Nuovo font

en: Force glyph names to:
it_IT: Forza i nomi dei glifi a:

en: Form_er Glyph
it_IT: Glifo pr_ecedente

en: Format:
it_IT: Formato:

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
it_IT: Trovato %1$.4g, atteso %2$.4g

en: Fractions
it_IT: Frazioni

en: FreeType internals
it_IT: FreeType interni

en: Freeform Serifs
it_IT: Serif (con grazie) a Forma Libera (FS)

en: French
it_IT: Francese

en: French Antillean
it_IT: Francese (Antille)

en: French Belgium
it_IT: Francese (Belgio)

en: French Canadian
it_IT: Francese (Canada)

en: French Côte d'Ivoire
it_IT: Francesce (Costa d'Avorio)

en: French D.R. Congo
it_IT: Francese (Congo)

en: French French
it_IT: Francese (Francia)

en: French Luxembourg
it_IT: Francese (Lussemburgo)

en: French Swiss
it_IT: Francese (Svizzera)

en: Frisian
it_IT: Frisone

en: Friulian
it_IT: Friulano

en: From the _other class
it_IT: Dall'altra classe

en: From:
it_IT: Da:

en: Fulfulde
it_IT: Fula

en: Full Pa_ge Glyph
it_IT: _Glifo a piena pagina

en: Full Pa_ge Glyphs
it_IT: _Glifi a piena pagina

en: Full Widths
it_IT: Larghezze intere

en: Fullname
it_IT: Nome completo

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
it_IT: GB 2312 (Simp. Cinese)

en: GDraw
it_IT: Gdraw

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
it_IT: 70

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
it_IT: 120

en: GID out of range.
it_IT: GID fuori dai limiti

en: Gaelic (Scottish)
it_IT: Gaelico (Scozzese)

en: General
it_IT: Generale

en: Generate
it_IT: Genera

en: Generate Mac _Family...
it_IT: Crea una _famiglia per Mac...

en: Generating PostScript Font
it_IT: Sto generando un font PostScript

en: Generating anti-alias font
it_IT: Creazione di un font anti-alias

en: Generating bitmap font
it_IT: Creazione di un font bitmap

en: Generic
it_IT: Generico

en: Generic change
it_IT: Cambiamenti generali

en: German
it_IT: Tedesco

en: German Austrian
it_IT: Tedesco (Austria)

en: German German
it_IT: Tedesco (Germania)

en: German Liechtenstein
it_IT: Tedesco (Liechtenstein)

en: German Luxembourg
it_IT: Tedesco (Lussemburgo)

en: German Swiss
it_IT: Tedesco (Svizzera)

en: Get _Info...
it_IT: Mostra _informazioni...

en: Ghostview (perhaps other interpreters) has a problem when a
    hint exists without any points that lie on it.
it_IT: Ghostview (e forse altri interpreti) ha un problema quando
    essite un hint che non agisce su nessun punto.

en: Glagolitic
it_IT: Glagolitico

en: Glyph Composition/Decomposition
it_IT: Composizione/Decomposizione del glifo

en: Glyph Construction
it_IT: Costruzione del glifo

en: Glyph Differences
it_IT: Differenze dei glifi

en: Glyph Extension Components
it_IT: Componenti estensione glifi

en: Glyph Info Color
it_IT: Informazioni sul colore del Glifo

en: Glyph Info for %.40s
it_IT: Informazioni sul glifo di %.40s

en: Glyph Insertion
it_IT: Inserimento del glifo

en: Glyph Name Changed
it_IT: Il nome del glifo è stato cambiato

en: Glyph Names
it_IT: Nomi dei glifi

en: Glyph Order
it_IT: Ordine per glifo

en: Glyph Origin
it_IT: Origine del glifo

en: Glyph Positioning
it_IT: Posizione del glifo

en: Glyph Set by Selection
it_IT: Imposta glifo per selezione

en: Glyph Substitution
it_IT: Sostituzione del glifo

en: Glyph _Info...
it_IT: _Informazioni sul glifo...

en: Glyph _Metadata
it_IT: _Nome del carattere

en: Glyph composed of:
it_IT: Glifo composto da:

en: Glyph in two classes
it_IT: Glifo in due classi

en: Glyph names must be valid postscript names
it_IT: I nomi dei glifi devono essere nomi postscript validi

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set, but there are names in this namelist which use characters outside that range.
it_IT: I nomi dei glifi dovrebbero essere limitati a caratteri nel set ASCII, ma ci sono nomi in questa lista che usano caratteri fuori da quel range.

en: Glyph too big
it_IT: Glifo troppo grande

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
it_IT: Il glifo “%s” differisce

en: Glyph “%s” refers to %s with a different truetype point matching scheme
it_IT: “%s” si riferisce a %s con un diverso schema di confronto del punto truetype

en: Glyph, Point, Size
it_IT: Glifo, punto, dimensioni

en: Glyph, Size, Point
it_IT: Glifo, dimensioni, punto

en: Glyph:
it_IT: Glifo:

en: GlyphName|New
it_IT: Nuovo nome del glifo

en: Glyphs in the class
it_IT: Glifi nella classe

en: Glyphs in the classes
it_IT: Glifo nelle classi

en: Glyphs in the set
it_IT: Glifi nel set

en: Glyphs with both
it_IT: Glifi con entrambi

en: Glyphs with only _References
it_IT: Glifi con solo riferimenti

en: Glyphs:
it_IT: Glifi:

en: Gothic
it_IT: Gotico

en: Goto
it_IT: V_ai a

en: Gradual/Diagonal
it_IT: Graduale/Diagonale

en: Gradual/Horizontal
it_IT: Graduale/Orizzontale

en: Gradual/Transitional
it_IT: Graduale/Transizionale

en: Gradual/Vertical
it_IT: Graduale/Verticale

en: Graphical
it_IT: Grafico

en: Greek (polytonic)
it_IT: Greco (politonico)

en: Greenlandic
it_IT: Greenlandese

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Grid Fi_t
it_IT: Adatta griglia(_T)

en: Group | Groups
it_IT[0]: Gruppo
it_IT[1]: Gruppi

en: Group Name:
it_IT: Nome del gruppo:

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
it_IT: Indovina la dimensione di ogni font secondo la dimensione dei pixel.

en: Guidelines:
it_IT: Linee guida:

en: Gurmukhi2
it_IT: Gurmukhi

en: HHead _Line Gap:
it_IT: Inte_rlinea:

en: H_ints
it_IT: _Hints

en: Halant Forms
it_IT: Forme Halant

en: Half Forms
it_IT: Mezze forme

en: Half Widths
it_IT: Mezze larghezze

en: Has _Vertical Metrics
it_IT: Con metrica _verticale

en: Hawaiian
it_IT: Hawaiiano

en: Heavy
it_IT: Nerissimo

en: Height Adjusts
it_IT: Aggiusta altezza

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Hide when _Moving
it_IT: Nascondi quando in _movimento

en: High
it_IT: Alto

en: High-Density Font
it_IT: Font ad alta densità

en: Hint _Width Near¹
it_IT: Larghezza degli hint vicino¹(_W)

en: Hinting Needed Color
it_IT: Colore necessario per gli Hint

en: Histograms
it_IT: Istogrammi

en: Historic Ligatures
it_IT: Ligature storiche

en: Historical Forms
it_IT: Forme storiche

en: Horizontal Extension Italic Correction
it_IT: Estensione orizzontale correzione Corsivo

en: Horizontal Kana Alternatives
it_IT: Alternative Kana orizzontali

en: Horizontal Kerning
it_IT: Crenatura orizzontale

en: Horizontal: %d baseline | Horizontal: %d baselines
it_IT[0]: Orizzontale: base %d
it_IT[1]: Orizzontale: basi %d

en: How many CID slots do you wish to add?
it_IT: Quanti slot CID vuoi aggiungere?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
it_IT: Quanti slot di glifi non codificati vuoi aggiungere

en: Hungarian
it_IT: Ungherese

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
it_IT: Mi dispiace, trovo questo file troppo complesso da comprendere (o è sbagliato)

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
it_IT: Mi dispiace, trovo questo file troppo complesso da comprendere (o è sbagliato, oppure vuoto)

en: ISO (Deprecated)
it_IT: ISO (Deprecato)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
it_IT: ISO 8859-5 (Cirillico)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
it_IT: ISO 8859-6 (Arabo)

en: ISO 8859-7 (Greek)
it_IT: ISO 8859-7 (Greco)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
it_IT: ISO 8859-8 (Ebraico)

en: Icelandic
it_IT: Islandese

en: Icons
it_IT: Icone

en: Identify by
it_IT: Identifica per

en: If one of those glyphs already has a suffix
it_IT: Se uno di questi glifi ha già un suffisso

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
it_IT: Se viene specificata, deve essere una lista di numeri interi separati da spazi, tutti
    inferiori a 16777216, che identificano la tua organizzazione in modo univoco
    FontForge genererà un numero casuale per l'ultimo valore.

en: If two adjacent points on the same path are less than a few
    emunits apart they will cause problems for some of FontForge's
    commands. PostScript shouldn't care though.
it_IT: Se due punti su un percorso sono troppo vicini,
    alcuni comandi di FontForge potrebbero avere problemi.
    Ma questi problemi non influenzano PostScript.

en: If you don't specify a suffix, the glyphs don't get renamed.
it_IT: Se non specifichi un suffisso, il glifo non sarà rinominato.

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string above, or one in the 'name' table.
it_IT: Se lasci questo campo vuoto FontForge userà uno di default basato sulla
    stringa di versione sopra, o una nella tabella 'nome'.

en: Ignore Base Glyphs
it_IT: Ignora glifi base

en: Ignore Combining Marks
it_IT: Ignora marche di combinazione

en: Ignore Ligatures
it_IT: Ignora legature

en: Ignore this problem in the future
it_IT: Ignora questo problema in futuro

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Info
it_IT: Informazioni sull'immagine

note: GT: Spoof on the bible
en: In the beginning was the letter...
it_IT: In principio c'era la Lettera...

en: Include filename too long on line %d of %s
it_IT: Nome file di include troppo lungo sulla riga %d di %s

en: Increment Bearings By:
it_IT: Aumenta le spalle di:

en: Increment LBearing By:
it_IT: Aumenta la spalla sinistra di:

en: Increment RBearing By:
it_IT: Aumenta la spalla destra di:

en: Increment V. Adv. By:
it_IT: Aumenta l'avanzamento verticale di:

en: Increment Width By:
it_IT: Aumenta la larghezza di:

en: Index in use
it_IT: Indice già usato

en: Indonesian
it_IT: Indonesiano

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: Inherits for same field in parent
it_IT: Eredita per lo stesso campo

en: Inherits from
it_IT: Eredita da

en: Initial Forms
it_IT: Forme iniziali

en: Inlining glyphs
it_IT: Crea i contorni interni dei glifi

en: Inner Border:
it_IT: Bordo interno:

en: Insert F_ont...
it_IT: Inserisci f_ont...

en: Insert Glyph _After...
it_IT: Inserisci glifo dopo...(_A)

en: Insert _Blank
it_IT: Inserisci uno spazio _bianco

en: Insert random text in the specified script
it_IT: Inserisci testo casuale nello script specificato

en: Installable Font
it_IT: Font installabile

en: Instant/Vertical
it_IT: Istantaneo/Verticale

en: Instructions out of date
it_IT: Istruzioni obsolete

en: Intermediate Points:
it_IT: Punti intermedi:

en: Interpo_late Fonts...
it_IT: Interpo_la i font...

en: Interpolate Fonts
it_IT: _Interpola i font

en: Interpolating Problem
it_IT: Problema di interpolazione

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
it_IT: Interpolare un font con se stesso non porta a nulla

en: Interpolating between %.20s and:
it_IT: Interpolazione fra %.20s e:

en: Interpretation:
it_IT: Interpretazione:

en: Interpreting Glyphs
it_IT: Interpretazione dei glifi

en: Invalid Encoding
it_IT: Codifica non valida

en: Invalid ligature offset
it_IT: Legatura esterna errata

en: Invalid point size
it_IT: Corpo errato

en: Irish
it_IT: Irlandese

en: Irish Gaelic
it_IT: Irlandese Gaelico

en: Irish Gaelic (with dot)
it_IT: Irlandese Gaelico (con punto)

en: Irish Traditional
it_IT: Irlandese Tradizionale

en: Is Layer Editable?
it_IT: Questo livello è modificabile?

en: Is Layer Visible?
it_IT: Questo livello è visibile?

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
it_IT: Sono informazioni di crensatura orizzontale o verticale?

en: Isolated Forms
it_IT: Forme isolate

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Italian Swiss
it_IT: Italiano (Svizzera)

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Italic Advance Col
it_IT: Colonna avanzamento del Corsivo

en: Italic Conversion
it_IT: Conversione a Corsivo

en: Italic Correction
it_IT: Correzione corsivo

en: Italics
it_IT: Corsivi

en: JIS2004 Forms
it_IT: Forme JIS2004

en: JIS78 Forms
it_IT: Forme JIS78

en: JIS83 Forms
it_IT: Forme JIS83

en: JIS90 Forms
it_IT: Forme JIS90

en: JSTF table is too long.
it_IT: La tabella JSTF è troppo lunga.

en: Japanese
it_IT: Giapponese

en: Japanese Forms (Obsolete)
it_IT: Forme Giapponesi (Obsolete)

en: Johab (Korean)
it_IT: Johab (Coreano)

en: Justification Alternatives
it_IT: Alternative di giustificazione

en: Justified Languages
it_IT: Lingue giustificate

en: Justified Scripts
it_IT: Script giustificati

en: KOI8-R (Cyrillic)
it_IT: KOI8-R (Cirillico)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
it_IT: KSC 5601-1987 (Coreano)

en: Kazakh
it_IT: Kazaco

en: Kern
it_IT: Crenatura

en: Kern Adjusts
it_IT: Aggiusta crenatura

en: Kern By Classes
it_IT: Crenatura per classi

en: Kern Offset:
it_IT: Crenatura Offset:

en: Kern Size
it_IT: Ammontare della crenatura

en: Kern:
it_IT: Crenatura:

en: KernPair with no subtable name.
it_IT: Coppia di crenature senza nome di sottotabella.

en: Kerning
it_IT: Crenatura

en: Kerning Metrics For %.50s
it_IT: Crenatura metriche per %.50s

en: Kerning direction
it_IT: Direzione crenatura

en: Kerning format
it_IT: Formato della crenatura

en: Kerning is likely to fail on Windows
it_IT: La crenatura è probabile fallisca su Windows

en: Kirghiz
it_IT: Cirghiso

en: Korean
it_IT: Koreano

en: Kurdish
it_IT: Curdo

en: LBearing:
it_IT: Spalla sinistra:

en: L_oad Namelist...
it_IT: Carica da _lista di nomi...

en: Label Gl_yph By
it_IT: Classifica Glifo per

en: Ladin
it_IT: Ladino

en: Language List
it_IT: Lista di lingue

en: Language Missing
it_IT: Lingua mancante

en: Language info
it_IT: Informazioni sulla lingua

en: Language(s)
it_IT: Lingua/e

en: Language|New
it_IT: Nuova lingua

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Malayalam", ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Amharic", ignore "Lang|"
en: Lang|Amharic
it_IT: Amarico

en: Lang|Arabic
it_IT: Arabo

en: Lang|Armenian
it_IT: Armeno

en: Lang|Bengali
it_IT: Bengalese

en: Lang|Cherokee
it_IT: Cherokee

en: Lang|Default
it_IT: Default

en: Lang|Farsi
it_IT: Farsi / Persiano

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
it_IT: Farsi / Persiano

en: Lang|Ge'ez
it_IT: Ge'ez

en: Lang|Georgian
it_IT: Georgiano

en: Lang|Greek
it_IT: Greco

en: Lang|Gujarati
it_IT: Gujarati

en: Lang|Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Lang|Javanese
it_IT: Javanese

en: Lang|Khmer
it_IT: Khmer

en: Lang|Latin
it_IT: Latino

en: Lang|Malayalam
it_IT: Malayālam

en: Lang|Mongolian
it_IT: Mongolo

en: Lang|Oriya
it_IT: Oriya

en: Lang|Syriac
it_IT: Siriaco

en: Lang|Thai
it_IT: Thai

en: Lang|Tibetan
it_IT: Tibetano

en: Lang|Uighur
it_IT: Uighur

en: Lang|Yi
it_IT: Yi

en: Last Anchor Point
it_IT: Ultimo punto di ancoraggio

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
it_IT: Premuto per ultimo

en: Latvian
it_IT: Lettone

en: Layer
it_IT: Livello

en: Layer Info...
it_IT: _Informazioni livello...

en: Layers
it_IT: Livelli

en: Leading Jamo Forms
it_IT: Forme Jamo anteriori

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
it_IT: Imparare ad usare FontForge è facile, e sono disponibili vari tutorial che iniziano dalle basi fino ad arrivare alle funzioni avanzate, come la creazione e l'uso di script.

en: Left Bounds
it_IT: Limiti di sinistra

en: Left Side Bearing does not change.
it_IT: La spalla sinistra non cambia.

en: License
it_IT: Licenza

en: License URL
it_IT: URL della licenza

en: Ligature
it_IT: Legatura

note: GT: Need to split some AnchorClasses into two classes, one for normal GT:  base letters, and one for ligatures. So create a new AnchorClass GT:  name for the ligature version
en: Ligature %s
it_IT: Legatura %s

en: Ligature Glyph Name
it_IT: Nome della legatura del glifo

en: Ligature Substitution
it_IT: Sostituzione legatura

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Limits
it_IT: Limiti

en: Line Cap
it_IT: Estremità

en: Line Join
it_IT: Raccordo

en: Linear A
it_IT: Lineare A

en: Linear B
it_IT: Lineare B

en: Lining Figures
it_IT: Cifre di allineamento

en: Lithuanian
it_IT: Lituano

en: Lithuanian (Classic)
it_IT: Lituano (Classico)

en: Load Bitmap Fonts
it_IT: Caricam font Bitmap

en: Load Glyph Name List...
it_IT: Carica lista dei nomi di glifi...

en: Load glyph names
it_IT: Carica nomi dei glifi

en: Loading font from
it_IT: Caricamento di un font da

en: Loading font from %.100s
it_IT: Sto caricando un font da %.100s

en: Loading...
it_IT: Sto caricando...

en: Localized Forms
it_IT: Forme localizzate

en: Logos
it_IT: Loghi

en: LookupType|Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Lookups
it_IT: Lookup

en: Low
it_IT: Basso

en: Lowercase to Petite Capitals
it_IT: Da minuscolo a maiuscoletto

en: Lowercase to Small Capitals
it_IT: Da minuscolo a maiuscoletto

en: Luxembourgish
it_IT: Lussemburghese

en: Lycian
it_IT: Licio

en: Lydian
it_IT: Lidio

en: MM Change Default _Weights...
it_IT: Cambia Peso di default MM...(_W)

en: MM _Info
it_IT: _Informazioni MM

en: MM _Info...
it_IT: _Informazioni MM...

en: MM _Validity Check
it_IT: Controlla _Validità MM

en: MS Miscellaneous
it_IT: MS Miscellaneo

en: Ma_ke From Font...
it_IT: Crea da un Font...(_K)

en: Mac Bitmap
it_IT: Bitmap Mac

en: MacFeature|Default
it_IT: Default

en: MacFeature|_New...
it_IT: Nuova funzione...

en: MacMapping|Default
it_IT: Default

en: MacMap|_New...
it_IT: _Nuovo...

en: MacName|_New...
it_IT: _Nuovo nome...

en: MacSetting|_New...
it_IT: Nuova impostazione...

en: Macedonian
it_IT: Macedone

en: Magnification:
it_IT: Ingrandimento:

en: Magnify (Minify with alt)
it_IT: Ingrandisci (Rimpicciolisci con ALT)

en: Make Namelist
it_IT: Crea lista di nomi

en: Make _Parallel...
it_IT: Rendi _parallelo...

en: Malay (Brunei)
it_IT: Malese (Brunei)

en: Malay (arabic)
it_IT: Malese (arabo)

en: Malay (roman)
it_IT: Malese (roman)

en: Malayalam Reformed
it_IT: Malayalam Riformato

en: Malayalam Traditional
it_IT: Malayalam Tradizionale

en: Manufacturer
it_IT: Fabbricante

en: Manx Gaelic
it_IT: Manx Gaelico

en: Many Windows
it_IT: Molte finestre!

note: GT: Process is a verb here and Mark is a noun. GT: Marks of the given mark class are to be processed
en: Mark Class:
it_IT: Classe di marca:

en: Mark Positioning
it_IT: Posizione della marca

en: Mark Positioning via Substitution
it_IT: Posizionamento delle marche tramite sostituzione

note: GT: Mark is a noun here and Set is also a noun.
en: Mark Set:
it_IT: Imposta marca:

en: Mark to Base Position
it_IT: Posizione della marca alla base

en: Mark to Ligature Position
it_IT: Posizione della marca alla legatura

en: Mark to Mark
it_IT: Marca verso marca

en: Mark to Mark Position
it_IT: Posizione della marca alla marca

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
it_IT: Le marche nelle legature devono essere ordinate nel senso della scrittura.
    Questa e %d non lo sono.

en: Mass Glyph Rename
it_IT: Rinomina glifi in massa

en: Mass Glyph _Rename...
it_IT: Rinomina glifi in massa...

en: Mathematical Greek
it_IT: Greco matematico

en: Measure distance, angle between points
it_IT: Misura la distanza o l'angolo fra due punti

en: Medial Forms
it_IT: Forme mediali

en: Medial Forms 2
it_IT: Forme mediali 2

en: Medium
it_IT: Medio

en: Medium (100%)
it_IT: Medio (100%)

en: Medium High
it_IT: Medio alto

en: Medium Low
it_IT: Medio basso

en: Menu Name
it_IT: Nome del Menu

en: Menu name with no associated script
it_IT: Elemento del menu a cui non è associato nessuno script

en: Merge Fonts
it_IT: Unisci i font

en: Merge Results
it_IT: Unisci risultati

en: Merging Problem
it_IT: Problema di unione

en: Merging a font with itself achieves nothing
it_IT: Unire un font a se stesso non porta a nulla

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
it_IT: MetaFont (mf) produce molti messaggi su stdout.
    La maggior parte delle volte non sono importanti, salvo quando qualcosa va storto.

en: MetaFont exited with an error
it_IT: MetaFont è stato terminato per un errore

en: Metadata (xml):
it_IT: Metadati (xml):

en: Metrics
it_IT: Metriche

en: Metrics For %.50s
it_IT: Metriche per %.50s

en: MetricsView
it_IT: VisualizzaMetriche

en: Min Kern
it_IT: Crenatura minima

en: Minor:
it_IT: Minore:

en: Missing Bitmap
it_IT: Bitmap mancante/i

en: Missing Glyph
it_IT: Glifo mancante

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
it_IT: Glifi mancanti...

en: Missing POST resource %u
it_IT: Risorsa POST mancante %u

en: Missing cidmap file
it_IT: File cidmap mancante

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
it_IT: Parentesi chiusa mancante alla riga %d di %s

en: Missing glyph
it_IT: Glifo mancante

en: Missing name on line %d of %s
it_IT: Nome mancante nella linea %d di %s

en: Missing number on line %d of %s
it_IT: Numero mancante alla riga %d di %s

en: Missing rules
it_IT: Regole mancanti

en: Missing suffix
it_IT: Suffisso mancante

en: Modern
it_IT: Moderno

en: Moldavian
it_IT: Moldavo

en: Mongolian (Cyrillic)
it_IT: Mongolo (Cirillico)

en: Mongolian (Mongolian)
it_IT: Mongolo (Mongolia)

en: Mongolian (cyrillic)
it_IT: Mongolo (cirillico)

en: Monospace
it_IT: Spaziatura fissa

en: Monospaced
it_IT: A spaziatura uniforme

en: Montages
it_IT: Montaggi

en: More Images Than Selected Glyphs
it_IT: Ci sono più immagini che glifi selezionati

en: More than 256 entries in subfont %s
it_IT: Più di 256 voci nel sottofont %s

en: Move...
it_IT: Sposta...

en: Multiple
it_IT: Molteplici

en: Multiple Substitution
it_IT: Sostituzione multipla

en: Multiple copies of the selection should be tiled onto the path
it_IT: Diverse copie della selezione devono essere impilate sul percorso

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
it_IT: Più glifi mappano alla stessa codifica unicode U+%04X, solo una sarà usata

en: Multiple names for language
it_IT: Nomi multipli per la lingua

en: Multiple-Density Font
it_IT: Font a densità multipla

en: MultipleEncodingIgnored
it_IT: CodificaMultiplaIgnorata

en: Music
it_IT: Musica

en: Musical
it_IT: Musicale

en: Mutually Exclusive
it_IT: Esclusivo

en: NLC Kanji Forms
it_IT: Forme Kanji NLC

en: N_umber Points
it_IT: Punti numerati

en: Name For Human_s:
it_IT: Nome per gli _umani:

en: Name List:
it_IT: Lista di nomi:

en: Name in use
it_IT: Nome già in uso

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
it_IT: Nome usato dall'Identificatore del Venditore
    per la creazione di font ttf (tabella OS/2).
    Massimo quattro caratteri

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
it_IT: Nome usato per il campo 'Foundry'
    per la creazione di font BDF

en: Name used twice
it_IT: Nome usato due volte

en: Name:
it_IT: Nome:

en: NameList %s based on %s which could not be found
it_IT: La lista dei nomi %s basata su %s non può essere trovata

en: NameList base missing
it_IT: La lista dei nomi base è mancante

en: Named Styles
it_IT: Stili con un nome

en: Namelist creation failed
it_IT: Creazione lista di nomi non riuscita

en: Narrow
it_IT: Stretto

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Ne_xt Control Point
it_IT: Punto di controllo successivo(_X)

en: Near
it_IT: Vicino

en: Negative Width
it_IT: Larghezza negativa

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
it_IT: I glifi di larghezza negativa non sono ammessi nei font TrueType
    Vuoi davvero una larghezza negativa?

en: Nepali
it_IT: Nepalese

en: Nepali (India)
it_IT: Nepalese (India)

en: Neutral
it_IT: Neutrale

en: Never Embed/No Editing
it_IT: Né inclusione/Né modifica

en: New Alternate List
it_IT: Nuova lista di alternative

en: New Anchor Class
it_IT: Nuova classe d'ancoraggio

en: New Font
it_IT: Nuovo font

en: New Layer
it_IT: Nuovo livello

en: New Layer...
it_IT: Nuovo livello...

en: New Ligature
it_IT: Nuova legatura

en: New Multiple List
it_IT: Nuova lista multipla

en: New O_utline Window
it_IT: Apri la finestra dei _contorni

en: New Sub-Group
it_IT: Nuovi sottogruppi

en: New Substitution Variant
it_IT: Nuova variante di sostituzione

en: New Tai Lue
it_IT: Nuovo Tai Lue

en: New _Bitmap Window
it_IT: Apri la finestra delle _bitmap

en: New _Metrics Window
it_IT: Apri la finestra delle _metriche

en: NewEmSize
it_IT: Nuova misura dell'em:

en: Next CP X
it_IT: CP X successivo

en: Next CP Y
it_IT: CP Y successivo

en: Next CP:
it_IT: CP successivo:

en: Next _Defined Glyph
it_IT: Glifo _definito successivo

en: Nifty, you've got one of the old Apple/Adobe type1 sfnts here
it_IT: Ingegnoso, hai una delle vecchie Apple/Apple type1 sfnts qui

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
it_IT: Non c'è nessuna bitmap (utilizzabile) in questo font ttf: %s

en: No Advanced Typography
it_IT: Niente Tipografia Avanzata

en: No Bitmap Font
it_IT: Manca il font bitmap

en: No Bitmap Fonts
it_IT: Nessuna bitmap

en: No Bitmap Strikes
it_IT: Non ci sono bitmap

en: No CID named %s
it_IT: Nessun CID chiamato %s

en: No Classification
it_IT: Senza classificazione

en: No Command Specified
it_IT: Non è stato specificato nessun comando

en: No Glyph
it_IT: Nessun glifo

en: No Glyph Duplicates
it_IT: Nessun glifo duplicato

en: No Groups
it_IT: Nessun gruppo

en: No Kern Pairs
it_IT: Nessuna coppia da crenare

en: No Lookups
it_IT: Nessun Lookup

en: No Lower Case
it_IT: Senza minuscolo

en: No Outline Font
it_IT: Nessun vettore

en: No Rename
it_IT: Non rinominare

en: No Start Glyph
it_IT: Nessun glifo di inizio

en: No Sub Font Definition file
it_IT: Non esiste il file di definizione dei sotto-font

en: No Subsetting
it_IT: Il font non può essere parziale

en: No Subtable
it_IT: Nessuna sottotabella

en: No Vertical Metrics
it_IT: Non ci sono metriche verticali

en: No _to All
it_IT: No a _tutto

en: No cidmap file...
it_IT: Non c'è il file cidmap...

en: No components
it_IT: Non ci sono componenti

en: No differences found
it_IT: Non sono state trovate differenze

en: No glyph named %s.
it_IT: Nessun glifo chiamato %s.

en: No kerning pairs found in %.200s
it_IT: No ho trovato nessuna coppia da crenare in %.200s

en: No languages
it_IT: Niente lingue

en: No lookups to copy
it_IT: Nessun lookup da copiare

en: No problems detected
it_IT: Nessun problema identificato

en: No scripts
it_IT: Niente script

en: No selection
it_IT: Nessuna selezione

en: No selection
it_IT: Nessuna selezione

en: No such file
it_IT: Questo file non esiste.

en: Non-ASCII glyphnames
it_IT: Nomi dei glifi non-ASCII

en: Non-Straight Arms/Double Serif
it_IT: Aste curve/Doppia grazia

en: Non-Straight Arms/Horizontal
it_IT: Aste curve/Orizzontale

en: Non-Straight Arms/Single Serif
it_IT: Aste curve/Grazia singola

en: Non-Straight Arms/Vertical
it_IT: Aste curve/Verticale

en: Non-Straight Arms/Wedge
it_IT: Aste curve/Cuneo

en: Non-existant glyph
it_IT: Glifo inesistente

en: Non-standard Em-Size
it_IT: Dimensioni di Em non-standard

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
it_IT: Nessuno dei glifi nell'attuale font combacia con nomi o codici nel gruppo selezionato

en: Normal
it_IT: Normale

en: Normal Background:
it_IT: Sfondo normale:

en: Normal Sans
it_IT: Grazia normale

en: Normal Text Color:
it_IT: Colore testo normale:

en: Normal/Boxed
it_IT: Normale/Inscatolato

en: Normal/Contact
it_IT: Normale/Contatto

en: Normal/Flattened
it_IT: Normale/Schiacciato

en: Normal/Off-Center
it_IT: Normale/Fuori centro

en: Normal/Rounded
it_IT: Normale/Arrotondato

en: Normal/Square
it_IT: Normale/Quadrato

en: Normal/Weighted
it_IT: Normale/Pesato

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
it_IT: Normalmente semplificare non cambia la pendenza delle corve nei nodi.

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
it_IT: Normalmente semplificare non sopprime i punti alle estremità delle
    curve(sia PostScript sia TrueType suggeriscono di conservare questi punti)

en: Norwegian
it_IT: Norvegese

en: Norwegian (Bokmal)
it_IT: Norvegese (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
it_IT: Norvegese (Nynorsk)

en: Not Found
it_IT: Non trovato

en: Not a (metafont) gf file %.200s
it_IT: Non ci sono file GF (metafont) %.200s

en: Not a (metafont) pk file %.200s
it_IT: Non ci sono file PK (metafont) %.200s

en: Not a CID format
it_IT: Non è un formato CID

en: Not a CID-keyed font
it_IT: Questo font non ha una codifica CID

en: Not a bdf file
it_IT: Non ci sono file BDF

en: Not a bdf file %.200s
it_IT: Non ci sono file BDF %.200s

en: Not a gf file
it_IT: Non ci sono file GF

en: Not a pcf file
it_IT: Non ci sono file PCF

en: Not a pk file
it_IT: Non ci sono file PK

en: Not a plate file
it_IT: Non ci sono file plate

en: Not an X11 pcf file %.200s
it_IT: Non ci sono file PCF X11 %.200s

en: Not classified
it_IT: Non classificato

en: Not enough glyphs
it_IT: Non ci sono abbastanza glifi

en: Not enough lines
it_IT: Non ci sono abbastanza linee

en: Not in Collection
it_IT: Non è nella collezione

en: Notdef name
it_IT: Nome Notdef

en: Nothing Loaded
it_IT: Non è stato caricato nulla

en: Nothing Selected
it_IT: Non è stato selezionato nulla

en: Nothing to trace
it_IT: Non c'è nulla da tracciare

en: Nukta Forms
it_IT: Forme Nukta

en: Number expected
it_IT: Numero atteso

en: Number of Axes:
it_IT: Numero di assi:

en: Number out of range
it_IT: Valore fuori limiti

en: Number too long on line %d of %s
it_IT: Numero troppo lungo alla riga %d di %s

en: Numerators
it_IT: Numeratori

en: O Black Letter
it_IT: O Lettera nera

en: O Engraver
it_IT: O Incisione

en: O Miscellaneous
it_IT: O miscellaneo

en: O Three Dimensional
it_IT: O tridimensionale

en: OSS Contemporary
it_IT: OSS Contemporaneo

en: OSS Dutch Modern
it_IT: OSS Olandese Moderno

en: OSS Dutch Trad
it_IT: OSS Olandese Tradizionale

en: OSS Miscellaneous
it_IT: OSS Miscellaneo

en: OSS Modified Venetian
it_IT: OSS Veneziano Modificato

en: OSS Rounded Legibility
it_IT: OSS Arrotondato Leggibile

en: OSS Venetian
it_IT: OSS Veneziano

en: O_pen Paths
it_IT: _Percorsi aperti

en: O_verlap
it_IT: Ricoperture(_V)

en: Obli_que...
it_IT: Obli_quo...

en: Oblique/Boxed
it_IT: Obliquo/Inscatolato

en: Oblique/Contact
it_IT: Obliquo/Contatto

en: Oblique/Flattened
it_IT: Obliquo/Schiacciato

en: Oblique/Off-Center
it_IT: Obliquo/Fuori centro

en: Oblique/Rounded
it_IT: Obliquo/Arrotondato

en: Oblique/Square
it_IT: Obliquo/Quadrato

en: Oblique/Weighted
it_IT: Obliquo/Pesato

en: Obtuse Cove
it_IT: Cavo ottuso

en: Obtuse Sans
it_IT: Grazia ottusa

en: Obtuse Square Cove
it_IT: Cavo ottuso-quadrato

en: Often if a point is slightly off from a hint
    it is because a stem is made up
    of several segments, and one of them
    has the wrong width.
it_IT: Spesso quando un punto è vicino a un hint,
    è perché un'asta è composta da diversi tratti, e la larghezza
    di uno di essi è sbagliata.

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
it_IT: Vecchio Corsivo (Etrisco, Osco, ecc.)

en: Old Persian cuneiform
it_IT: Vecchio Persiano cuneiforme

en: Old Style
it_IT: Stile antico

en: Old sfd file
it_IT: File sfd vecchio

en: Oldstyle Figures
it_IT: Cifre Oldstyle

en: Only Embed Bitmaps
it_IT: Solo Bitmaps incluse

en: Only One Font
it_IT: Solo un font

en: Only one font may be imported into the background
it_IT: Solo un font può essere importato come sfondo

en: Open failed
it_IT: Errore nell'apertura

en: OpenType Tables
it_IT: Tabelle OpenType

en: Optical Bounds
it_IT: Limiti ottici

en: Optimized For ClearType
it_IT: Ottimizzato per ClearType

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
it_IT: Opzionalmente, aggiungi questa mappatura alla sottotabella:

en: Ordinals
it_IT: Ordinali

en: Origin
it_IT: Origine

en: Ornaments
it_IT: Ornamenti

en: Other ...
it_IT: Altr_o ...

en: Other Info
it_IT: Altre informazioni...

en: Other:
it_IT: Altro:

en: Out Of Order
it_IT: Non in ordine

en: Out of memory
it_IT: Errore di memoria

en: Outer Border:
it_IT: Bordo esterno:

en: Outer Shadow
it_IT: Ombra esterna

en: Outline
it_IT: Contorno

en: Outline Default Button
it_IT: Pulsante default contorno esterno

en: Outline Fonts
it_IT: Font contorno

en: Outline Glyphs
it_IT: Contorni dei glifi

en: Outline Inner Border
it_IT: Bordo esterno all'interno

en: Outline Outer Border
it_IT: Bordo del contorno esterno

en: Outlining glyphs
it_IT: Crea i contorni esterni dei glifi

en: Output AFM
it_IT: Crea AFM

en: Output PFM
it_IT: Crea PFM

en: PS Glyph Names
it_IT: Nomi PS

en: PS Private
it_IT: PS privato

en: P_FM Family
it_IT: _Famiglia PFM

en: P_rev Control Point
it_IT: Punto di cont_rollo precedente

en: Padding
it_IT: Distanza

en: Padding:
it_IT: Distanza:

en: Page Setup
it_IT: Impostazione della pagina

en: Page_Size:
it_IT: Dimen_sioni della pagina:

en: Pair Position (kerning)
it_IT: Posizione della coppia (crenatura)

en: Pairwise Positioning (kerning)
it_IT: Posizione della coppia di crenatura

en: Papiamentu
it_IT: Papamiento

en: ParseGlyphOrderAndAliasDB: Invalid (non-tab separated entry) at index %d: %s
it_IT: ParseGlyphOrderAndAliasDB: Voce non valida (non separata da tabulazione) all'indice %d: %s

en: Parts List
it_IT: Lista di parti

en: Paste After
it_IT: Incolla dopo

en: Paste Into
it_IT: Incolla dentro

en: Pasting...
it_IT: Incolla...

en: Paths
it_IT: Percorso

en: Pen _Angle:
it_IT: _Angolo della penna:

en: Pfm Save Failed
it_IT: Errore di salvataggio del file PFM

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
it_IT: Larghezza fisica dello schermo, misurata in centimetri
    Perché abbia effetto, devi salvare i dati delle risorse (premi il pulsante [Salva])
    e riavvia FontForge

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
it_IT: Larghezza fisica dello schermo, misurata in pollici
    Perché abbia effetto, devi salvare i dati delle risorse (premi il pulsante [Salva])
    e riavvia FontForge

en: Pick a CMap subtable
it_IT: Scegli una sottotabella CMap

en: Pick a color
it_IT: Scegli un colore

en: Pick a font, any font...
it_IT: Scegli un font qualunque...

en: Pick a page
it_IT: Scegli una pagina

en: Pilipino (Filipino)
it_IT: Filippino

en: Pixel List
it_IT: Mostra i pixel

en: Pixel Sizes:
it_IT: Grandezza dei pixel:

en: Pixel size:
it_IT: Grandezza in pixel:

en: Pixel size?
it_IT: Grandezza in pixel?

en: Please close %s before inserting it into a CID font
it_IT: Prego, chiudi %s prima di inserirlo in un font CID

en: Please close font
it_IT: Prego, chiudi questo font

en: Please don't do that
it_IT: Per favore, non farlo

en: Please name encoding %d in this file
it_IT: Si prega di nominare la codifica %d in questo file

en: Please name this encoding
it_IT: Dai un nome a questa codifica

en: Please select a CID ordering
it_IT: Per favore, seleziona una tabella CID

en: Poin_ts too close
it_IT: Puni_ti troppo vicini

en: Point Info
it_IT: Informazione sui punti

en: Point Size
it_IT: Dimensioni del punto

en: Point Size:
it_IT: Dimensioni del punto:

en: Point of View Projection
it_IT: Proiezione del punto di vista

en: Point sizes on a 100 dpi screen
it_IT: Grandezza di un punto su uno schermo a 100 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
it_IT: Grandezza di un punto su uno schermo a 120 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
it_IT: Grandezza di un punto su uno schermo a 72 dpi

en: Point sizes on a 75 dpi screen
it_IT: Grandezza di un punto su uno schermo a 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
it_IT: Grandezza di un punto su uno schermo a 96 dpi

en: Point: %d (%d)
it_IT: Punto: %d (%d)

en: Pointer
it_IT: Puntatore

en: Points
it_IT: Punti

en: Points (TrueType)
it_IT: Punti (TrueType)

en: Points:
it_IT: Punti:

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Polygon
it_IT: Poligono

en: Polygon or Star
it_IT: Poligono o stella

en: Portuguese
it_IT: Portoghese

en: Pos
it_IT: Posizione alternativa

en: Post Base Forms
it_IT: Forme dopo la base

en: Post Base Substitutions
it_IT: Sostituzioni dopo la base

en: Pr_eferences...
it_IT: Pr_eferenze...

en: Pre Base Forms
it_IT: Forme prima della base

en: Pre Base Substitutions
it_IT: Sostituzioni prima della base

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Preferred Family
it_IT: Famiglia preferita

en: Preferred Styles
it_IT: Stili preferiti

en: Preserve cross-font kerning
it_IT: Preserva crenatura tra i font

en: Prev CP X
it_IT: CP X precedente

en: Prev CP Y
it_IT: CP Y precedente

en: Prev CP:
it_IT: CP precedente:

en: Prev Defined Gl_yph
it_IT: Glifo definito precedente(_Y)

en: Print Failed
it_IT: Errore di stampa

en: Print To File...
it_IT: Stampa in un file...

en: Printable Document
it_IT: Documento stampabile

en: Printing Font
it_IT: Sto stampando il font

en: Problem explanation
it_IT: Spiegazione dei problemi

en: Projecting...
it_IT: Proiezione...

en: Proportional Alternate Metrics
it_IT: Metriche alternative proporzionali

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
it_IT: Metriche proporzionali alternative verticali

en: Proportional Kana
it_IT: Kana proporzionale

en: Proportional Numbers
it_IT: Numeri proporzionali

en: Proportional Width
it_IT: Larghezza proporzionale

en: Proximity:
it_IT: Prossimità:

en: Quarter Widths
it_IT: Quarti di larghezza

en: RBearing:
it_IT: Spalla destra:

en: Radicals
it_IT: Radicali

en: Radius
it_IT: Raggio

en: Radius:
it_IT: Raggio:

en: Rakar Forms
it_IT: Forme Rakar

en: Random
it_IT: Diversi

en: Randomize
it_IT: Randomizza

en: Raph's plate
it_IT: Plate di Raph

en: Rapid/Horizontal
it_IT: Rapido/Orizzontale

en: Rapid/Vertical
it_IT: Rapido/Verticale

en: Rasterize at sizes:
it_IT: Rasterizza alle dimensioni:

en: Rasterizing...
it_IT: Rasterizzazione...

en: Re_move
it_IT: Togli(_M)

en: Reading AFM file
it_IT: Lettura del file AFM

en: Reading Glyphs
it_IT: Lettura dei glifi

en: Reading Names
it_IT: Lettura dei nomi

en: Reason:%s
it_IT: Ragione:%s

en: Recalculate Bitmaps
it_IT: Ricalcola le Bitmap

en: Recen_t
it_IT: File recen_ti

en: Recovery Failed
it_IT: Errore nel recupero

en: Rectangle
it_IT: Rettangolo

en: Rectangle or Ellipse
it_IT: Rettangolo o ellissi

en: Reference Info
it_IT: Informazione sui riferimenti

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
it_IT: Riferimento a un CID in un font non codificato CID sulla linea %d di %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
it_IT: Riferimento a un nome di glyph in un font codificato CID sulla linea %d di %s

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
it_IT: Riferimento a un lookup che non è nel file di funzionalità, ma che è presente nel font, %.50s

en: Reference to a non-existent glyph name on line %d of %s: %s
it_IT: Riferimento a un nome glifo inesistente alla riga %d di %s: %s

en: Refers to Font
it_IT: Riferisce al font

en: Registers (TrueType)
it_IT: Registri (TrueType)

en: Regular
it_IT: Regolare

en: Remo_ve Undoes
it_IT: Canc_ella gli Annulla

en: Remove All
it_IT: Elimina tutto

en: Remove All Kern _Pairs
it_IT: Cancellare tutte le coppie di crenature

en: Remove All VKern Pairs
it_IT: Cancellare tutte le coppie di crenature verticali)

en: Remove Anchor Class?
it_IT: Rimuovi classe d'ancoraggio?

en: Remove En_coding...
it_IT: Rimuovi _Codifica...

en: Remove Instr Tables
it_IT: Rimuovi le Tabelle Instr

en: Remove Kern _Pairs
it_IT: Cancella le coppie di crenatura(_V)

en: Remove Language from Script...
it_IT: Rimuovi lingua dallo script...

en: Remove Language(s) from Script
it_IT: Rimuovi lingua/e dallo script

en: Remove This Glyph
it_IT: Rimuovi questo Glifo

en: Remove _Unused Slots
it_IT: Cancella gli slot in_utilizzati

en: Remove all entries.
it_IT: Elimina tutte le voci

en: Removing instructions cannot be UNDONE!
it_IT: Non si può ANNULLARE la cancellazione di istruzioni!

en: Removing overlaps...
it_IT: Soppressione delle ricoperture...

en: Rename Gl_yphs...
it_IT: Rinomina Glifi...(_Y)

en: Rename all glyphs in the selection
it_IT: Rinomina tutti i glifi nella selezione

en: Rename by NameList
it_IT: Rinomina per lista di nomi

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
it_IT: Rinomina il glifo in questo font con i nomi trovati nella lista selezionata

en: Reph Form
it_IT: Forma Reph

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Replace All
it_IT: Sostituisci tutto

en: Replace Outline with Reference
it_IT: Sostituisci contorno con riferimenti

en: Replace Pattern:
it_IT: Sostituisci il pattern:

en: Replace it
it_IT: Sostituiscilo

en: Replace with Reference
it_IT: Sostituisci con riferimenti

en: Replace Å
it_IT: Sostituisci Å

en: Replacement:
it_IT: Sostituisci:

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
it_IT: La dimensione richiesta per le bitmaps non è nel font. Il font offre: %s

en: Required Feature
it_IT: Funzione richiesta

en: Required Ligatures
it_IT: Ligature richiesta

en: Required feature
it_IT: Funzione richiesta

en: Restricted Font
it_IT: Font con licenza ristretta

en: Reverse Chaining Substitution
it_IT: Sostituzione a catena inversa

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
it_IT: Sostituzione contestuale a catena inversa

en: Revert Gl_yph
it_IT: Getta il glifo(_Y)

en: Revert Kerning
it_IT: Annulla crenatura

en: Rhaeto-Romanic
it_IT: Retoromanzo

en: Right Bounds
it_IT: Limiti di destra

en: Right To Left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Right to Left Alternates
it_IT: Alternative da destra a sinistra

en: Right to Left mirrored forms
it_IT: Forme specchiate da destra a sinistra

en: Ro_und
it_IT: _Arrotondato

en: Romanian
it_IT: Rumeno

en: Romanian (Moldova)
it_IT: Rumeno (Moldavia)

en: Rotate _180°
it_IT: Ruota a _180°

en: Rotate _90° CCW
it_IT: Ruota di _90° in senso antiorario

en: Rotate the selection
it_IT: Ruota la selezione

en: Rotate...
it_IT: Ruota...

en: Rotating
it_IT: Rotazione

en: Roun_d
it_IT: Arrotonda

en: Round
it_IT: Estremità arrotondata

en: Round Rectangle Radius
it_IT: Raggio degli spigoli arrotondati

en: Round To _Int
it_IT: Arrotonda a _intero

en: Rounding to integer...
it_IT: Arrotonda all'intero...

en: Ruby Notational Forms
it_IT: Forme di notazione di Ruby

en: Rule %d
it_IT: Regola %d

en: Ruler Options
it_IT: Opzioni righello

en: Runic
it_IT: Runico

en: Russian
it_IT: Russo

en: Russian (Moldova)
it_IT: Russo (Moldavia)

en: S Brush Joined
it_IT: S Pennello unito

en: S Brush Unjoined
it_IT: S Pennello staccato

en: S Formal Unjoined
it_IT: S Formale staccato

en: S Miscellaneous
it_IT: S miscellaneo

en: S Monotone Joined
it_IT: S Monotono unito

en: S Monotone Unjoined
it_IT: S Monotono staccato

en: S Uncial
it_IT: S Onciale

en: S_ave Feature File...
it_IT: _Salva il file di funzione...

en: S_ave as...
it_IT: _Salva con nome...

en: S_etup
it_IT: Impostazion_e

en: S_hadow...
it_IT: Ombra...(_H)

en: S_how Dependent
it_IT: Mostra le dipendenze(_H)

en: S_how H. Metrics...
it_IT: Mostra le metric_he H.

en: S_quare
it_IT: Est_remità squadrata

en: Sa_me Glyph As
it_IT: Stesso Glyph di(_M)

en: Sami (Lappish)
it_IT: Sami (Lappone)

en: Sans-Serif
it_IT: Senza grazie

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS High-x geometrico arrotondato

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS IBM NeoGrotesque Gothic

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS Low-x geometrico arrotondato

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS miscellaneo

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS Modified NeoGrotesque Gothic

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS NeoGrotesque Gothic

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
it_IT: Senza Serif (senza grazie) - SS Typewriter Gothic

en: Sanskrit
it_IT: Sanscrito

en: Save
it_IT: Salva

en: Save A_ll
it_IT: Salva _tutto

en: Save As _Image...
it_IT: Salva come _immagine...

en: Save Failed
it_IT: Errore nel salvataggio

en: Save Image
it_IT: Salva immagine

en: Save Resource file as...
it_IT: Salva file di risorse come...

en: Save in _UCS2
it_IT: Salva in _UCS2

en: Saving AFM File
it_IT: Salvataggio del file AFM

en: Saving Bitmap Font(s)
it_IT: salvataggio della/e bitmap

en: Saving Bitmaps
it_IT: Salvataggio immagini Bitmap

en: Saving CID keyed font
it_IT: Salvataggio del font chiave CID

en: Saving Multiple PostScript Fonts
it_IT: Salvataggio di molteplici font PostScript

en: Saving OFM File
it_IT: Salvataggio del file OFM

en: Saving OpenType Font
it_IT: Salvataggio del font OpenType

en: Saving Outlines
it_IT: Salvataggio dei contorni

en: Saving PFM File
it_IT: Salvataggio del file PFM

en: Saving PostScript Font
it_IT: Salvataggio del font PostScript

en: Saving Spline Font Database
it_IT: Salvataggio del Database del font Spline

en: Saving TFM File
it_IT: Salvataggio del file TFM

en: Saving TrueType Font
it_IT: Salvataggio del font TrueType

en: Saving font
it_IT: Salvataggio del font

en: Saving...
it_IT: Salvataggio...

en: Sc_ale & Tile
it_IT: Sc_ala & Impila

en: Scale Bearings By:
it_IT: Scala le spalle di:

en: Scale LBearing By:
it_IT: Scala la spalla sinistra di:

en: Scale RBearing By:
it_IT: Scala la spalla destra di:

en: Scale Uniformly...
it_IT: Metti in scala uniformemente...

en: Scale VAdvance By:
it_IT: Scala l'avanzamento verticale di:

en: Scale Width By:
it_IT: Scala la larghezza di:

en: Scale the selection
it_IT: Scala la selezione

en: Scale...
it_IT: Metti in scala...

en: Scaling
it_IT: Scalamento

en: Scaling Bitmaps
it_IT: Scalamento delle Bitmap

en: Scientific Inferiors
it_IT: Pedici scientifici

en: Scottish Gaelic
it_IT: Scozzese Gaelico

en: Screen Width in Centimeters
it_IT: Larghezza dello schermo in Centimetri

en: Screen Width in Inches
it_IT: Larghezza dello schermo in Pollici

en: Script File
it_IT: File di script

en: Script Menu
it_IT: Script per menu

en: Script with no associated menu name
it_IT: Script senza elemento nel menu

en: Script(s)
it_IT: Script

en: Script(s) & Language(s)
it_IT: Script e Lingua/e

en: Script|Armenian
it_IT: Armeno

en: Script|Avestan
it_IT: Avestano

en: Script|Balinese
it_IT: Balinese

en: Script|Batak
it_IT: Batak

en: Script|Bengali
it_IT: Bengalese

en: Script|Bengali2
it_IT: Bengalese

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
it_IT: Cirillico

en: Script|Default
it_IT: Default

en: Script|Devanagari
it_IT: Devanagari

en: Script|Ethiopic
it_IT: Etiope

en: Script|Georgian
it_IT: Georgiano

en: Script|Greek
it_IT: Greco

en: Script|Gujarati
it_IT: Gujarati

en: Script|Gujarati2
it_IT: Gujarati

en: Script|Gurmukhi
it_IT: Gurmukhi

en: Script|Hanunóo
it_IT: Hanunóo

en: Script|Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Script|Japanese
it_IT: Giapponese

en: Script|Khmer
it_IT: Khmer

en: Script|Korean
it_IT: Koreano

en: Script|Latin
it_IT: Latino

en: Script|Malayālam
it_IT: Malayālam

en: Script|Malayālam2
it_IT: Malayālam

en: Script|Mandaean
it_IT: Mandaico

en: Script|Mongolian
it_IT: Mongolo

en: Script|Myanmar
it_IT: Birmano

en: Script|New
it_IT: Nuovo Script

en: Script|Old Permic
it_IT: Vecchio Permico

en: Script|Oriya
it_IT: Oriya

en: Script|Oriya2
it_IT: Oriya

en: Script|Phoenician
it_IT: Fenicio

en: Script|RSymbol
it_IT: Symbol

en: Script|Roman
it_IT: Roman

en: Script|Sinhala
it_IT: Singalese

en: Script|Tamil
it_IT: Tamil

en: Script|Tamil2
it_IT: Tamil

en: Script|Telugu
it_IT: Telugu

en: Script|Telugu2
it_IT: Telugu

en: Script|Thai
it_IT: Thai

en: Script|Tibetan
it_IT: Tibetano

en: Script|Traditional Chinese
it_IT: Cinese tradizionale

en: Script|Vai
it_IT: Vai

en: Script|Yi
it_IT: Yi

en: Scroll Bitmap
it_IT: Fai scorrere la bitmap

en: Scroll by hand
it_IT: Fai scorrere a mano

en: Search Pattern:
it_IT: Cerca il pattern:

en: Second Char
it_IT: Carattere di destra

en: Second Class %d
it_IT: Seconda Classe %d

en: Second _to All
it_IT: Secondo di t_utti

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
it_IT: Secondo glifo di %s

en: See also:
it_IT: Vedi anche:

en: SeekCharacter
it_IT: Cerca Carattere

en: Segment Separator
it_IT: Separatore di segmento

note: GT: Select the class containing the glyph named in the following text field
en: Select Class Containing:
it_IT: Seleziona classe contenente:

en: Select In Font
it_IT: Seleziona nel font

en: Select _All
it_IT: Selezion_a tutto

en: Select a ligature to view
it_IT: Scegli una legatura da esaminare

en: Select by _Color
it_IT: _Scegli per colore

en: Select by _Script...
it_IT: Seleziona per _Script...

en: Select by _Wildcard...
it_IT: Scegli per simbolo...(_W)

en: Select the class containing the named glyph
it_IT: Seleziona la classe contenente il glifo nominato

en: Selected BG Color
it_IT: Colore di sfondo selezionato

en: Selected FG Color
it_IT: Colore di primo piano selezionato

en: Selected Glyphs
it_IT: Glifi selezionati

en: Self-referential character
it_IT: Carattere con auto-riferimento

en: Self-referential glyph
it_IT: Glifo con auto-riferimento

en: Semi-Condensed (87.5%)
it_IT: Semi-condensato (87.5%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
it_IT: Semi-allargato (112.5%)

en: Serbian
it_IT: Serbo

en: Serbian (Latin)
it_IT: Serbo (Latino)

en: Serif
it_IT: Con grazie

en: Set All
it_IT: Seleziona tutto

en: Set Bearings To:
it_IT: Imposta le spalle a:

en: Set Both Side Bearings...
it_IT: Imposta entrambe le spalle...

en: Set From Font
it_IT: Imposta da font

en: Set From N_ame
it_IT: Imposta dal _nome

en: Set From Val_ue
it_IT: Imposta dal valore(_U)

en: Set LBearing To:
it_IT: Imposta la spalla sinistra a:

en: Set LBearing...
it_IT: Imposta la spalla sinistra...

en: Set Name
it_IT: Imposta nome

en: Set Point Size
it_IT: Imposta dimensioni del punto

en: Set RBearing To:
it_IT: Imposta la spalla destra a:

en: Set RBearing...
it_IT: Imposta la spalla destra

en: Set Vert. Advance To:
it_IT: Imposta l'avanzamento verticale:

en: Set Vertical Advance...
it_IT: Imposta l'avanzamento verticale...

en: Set Width To:
it_IT: Imposta la larghezza a:

en: Set _Color
it_IT: Imposta il _colore

en: Set _LBearing...
it_IT: Fissa la spalla sinistra...(_B)

en: Set _RBearing...
it_IT: Fissa la spalla dest_ra...

en: Set _Vertical Advance...
it_IT: Fissa l'a_vanzamento verticale...

en: Set _Width...
it_IT: Imposta _larghezza...

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
it_IT: Imposta la selezione di fontview perché i glifi siano nominati qui

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
it_IT: Imposta questa lista di glifi per selezionarli in fontview

en: Set/Clear Pixels
it_IT: Inserisci/cancella dei pixel

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
it_IT: Imposta l'interlinea sia nelle tavole OS/2 sia in hhea

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
it_IT: Imposta l'interlinea nella tavola vhea.
    Ciò imposta lo spazio fra due colonne di testo con scrittura verticale.

en: Setting
it_IT: Impostazione

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Shadow Length:
it_IT: Lunghezza dell'ombra:

en: Shadowing glyphs
it_IT: Crea le ombre dei glifi

en: Shape Type
it_IT: Tipo della forma

en: Shift Entire Bitmap
it_IT: Sposta l'intera bitmap

en: Sho_w
it_IT: Mostra(_W)

en: Show ATT
it_IT: Mostra ATT

en: Show Active Border
it_IT: Mostra bordo attivo

en: Show Kerning
it_IT: Mostra crenatura

en: Show _Dependent
it_IT: Mostra le _dipendenze

en: Show _Grid
it_IT: Mostra la _griglia

en: Show _V. Metrics...
it_IT: Mostra le metriche _V.

en: Side Bearing Color
it_IT: Imposta il colore della spalla laterale

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Simple Substitution
it_IT: Sostituzioni semplici

en: Simplified Chinese
it_IT: Cinese semplificato

en: Simplified Forms
it_IT: Forme semplificate

en: Simplify More...
it_IT: Semplifica ancora...

en: Simplifying...
it_IT: Semplificazione...

en: Sindhi India
it_IT: Sindhi (India)

en: Sindhi Pakistan
it_IT: Sindhi (Pakistan)

en: Single Position
it_IT: Posizione singola

en: Single Positioning
it_IT: Posizione singola

en: Single Substitution
it_IT: Sostituzione singola

en: Single and High-Density Fonts
it_IT: Font a densità singola ed alta

en: Single and Multi-Density Fonts
it_IT: Font a densità singola e multipla

en: Size (in points) of the font used to display information and glyph labels in the fontview
it_IT: Dimensione (in punti( del font usato per mostrare informazioni ed etichette dei glifi nell'anteprima

en: Size of Points
it_IT: Dimensione dei punti

en: Size set from _Window
it_IT: Imposta le dimensioni dalla finestra

en: Size, Glyph, Point
it_IT: Dimensioni, glifo, punto

en: Size: %d (%d)
it_IT: Dimensioni: %d (%d)

en: Skew the selection
it_IT: Inclina la selezione

en: Skew...
it_IT: Inclina...

en: Slab Serifs|SS Geometric
it_IT: SS Geometrico

en: Slab Serifs|SS Humanist
it_IT: SS Umanista

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
it_IT: SS Miscellaneo

en: Slab Serifs|SS Monotone
it_IT: SS Monotono

en: Slab Serifs|SS Swiss
it_IT: SS Svizzero

en: Slab Serifs|SS Typewriter
it_IT: SS Typewriter

en: Slashed Zero
it_IT: Zero barrato

en: Slovak
it_IT: Slovacco

en: Slovenian
it_IT: Sloveno

en: Small Capitals
it_IT: Maiuscole piccole

en: Small Caps
it_IT: Minuscolo

en: Somali
it_IT: Somalo

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Sorbian
it_IT: Sorabo

en: Sort By:
it_IT: Ordina secondo:

en: Sort:
it_IT: Ordina:

en: Sort|Alphabetic
it_IT: Ordine alfabetico

en: Source from which this design is to be taken
it_IT: L'origine da cui questo design viene preso

en: Space _Regions...
it_IT: Spazia le _regioni...

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Spanish (Dominican Republic)
it_IT: Spagnolo (Repubblica Dominicana)

en: Spanish (Modern)
it_IT: Spagnolo (Moderno)

en: Spanish (Traditional)
it_IT: Spagnolo (Tradizionale)

en: Spanish Mexico
it_IT: Spagnolo (Messico)

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
it_IT: Specifica le grandezze da rigenerare

en: Spiros did not converge
it_IT: Spiros non ha effettuato la conversione

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Square Cove
it_IT: Cavo quadrato

en: St_yle
it_IT: Stile(_Y)

en: Standard Ligatures
it_IT: Ligature standard

en: Star
it_IT: Stella

en: Stems
it_IT: Aste

en: Storage (TrueType)
it_IT: Deposito (TrueType)

en: Store ligature data in AFM files
it_IT: Salva i dati delle legature nei file AFM

en: Store this filename in preferences
it_IT: Salva questo nome del file nelle preferenze

en: Straight Arms/Double Serif
it_IT: Aste dritte/Doppia grazia

en: Straight Arms/Horizontal
it_IT: Aste dritte/Orizzontale

en: Straight Arms/Single Serif
it_IT: Aste dritte/Grazia unica

en: Straight Arms/Vertical
it_IT: Aste dritte/Verticale

en: Straight Arms/Wedge
it_IT: Aste dritte/Cuneo

en: Stroke _Variation
it_IT: _Variazione del tratto

en: Stroke _Width:
it_IT: _Larghezza del tratto:

en: Styles (SubFamily)
it_IT: Stili (Sotto famiglia)

en: Stylistic Alternatives
it_IT: Alternative stilistiche

en: Sub/Superscript
it_IT: Pedice/Apice

en: Subscript
it_IT: Pedice

en: Subscripts/Superscripts
it_IT: Pedici/Apici

en: Subtable
it_IT: Sottotabella

en: Super Wide
it_IT: Super largo

en: Superscript
it_IT: Apice

en: Swahili (Kenyan)
it_IT: Swahili (Kenya)

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: Swedish (Sweden)
it_IT: Svedese (Svezia)

en: Sy Miscellaneous
it_IT: Sy miscellaneo

en: Sy Mixed Serif
it_IT: Sy Serif misto

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
it_IT: Sy Senza grazie Neo-grotesque

en: Synchronize
it_IT: Sincronizza

note: GT: Top/Left (side) bearing
en: TBearing:
it_IT: Spalla alta:

en: TS Miscellaneous
it_IT: TS Miscellaneo

en: TTF Names
it_IT: Nomi TTF

en: Table length should not be odd
it_IT: La lunghezza della tabella non dovrebbe essere dispari

en: Tabular Numbers
it_IT: Numeri per tavole

en: Tag must be 4 characters long
it_IT: I tag sono limitati a 4 caratteri ASCII

en: Tajik
it_IT: Tagico

en: Tamazight (Arabic)
it_IT: Berbero (Arabo)

en: Tamazight (Latin)
it_IT: Berbero (Latino)

en: Tatar (Tatarstan)
it_IT: Tartaro (Tatarstan)

en: TeX table
it_IT: tabella TeX

en: Terminal Forms
it_IT: Forme terminali

en: Terminal Forms #2
it_IT: Forme terminali #2

en: Terminal Forms #3
it_IT: Forme terminali #3

en: Text from script
it_IT: Testo dallo script

en: Textual
it_IT: Testuale

en: Tfm Save Failed
it_IT: Errore di salvataggio del file TFM

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
it_IT: La tabella 'kern' supporta al massimo 10920 coppie di crenature in una sottotabella

en: The 'sfnt' format is currently limited to 65535 glyphs, and your font has %d of them.
it_IT: Il formato 'sfnt' è al momento limitato a 65535 glifi, e il tuo font ne ha %d.

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
it_IT: Il file AFM contiene le metriche usate da molti programmi
    di elaborazione di testo se usano font PostScript®.

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
it_IT: Il file PFM contiene le informazioni necessarie a Windows
    per installare un font PostScript®.

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
it_IT: Il nome del font PostScript "%.63s" non è valido.
    Dev'essere composto da ASCII visualizzabili,
    non può contenere né (){}[]<>%%/ né spazi
    e dev'essere più breve di 63 caratteri

en: The control point above the selected point is near the italic angle
it_IT: Il punto di controllo sopra al punto scelto è inclinato quasi quanto il corsivo

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
it_IT: Il punto di controllo sopra al punto scelto è quasi orizzontale

en: The control point above the selected point is nearly vertical
it_IT: Il punto di controllo sopra al punto scelto è quasi verticale

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
it_IT: Il punto di controllo sopra al punto scelto è esterno al segmento di spline

en: The control point below the selected point is near the italic angle
it_IT: Il punto di controllo sotto al punto scelto è inclinato quasi quanto il corsivo

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
it_IT: Il punto di controllo sotto al punto scelto è quasi orizzontale

en: The control point below the selected point is nearly vertical
it_IT: Il punto di controllo sotto al punto scelto è quasi verticale

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
it_IT: Il punto di controllo sotto al punto scelto è esterno al segmento di spline

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
it_IT: Il punto di controllo a sinistra del punto scelto è inclinato quasi quanto il corsivo

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
it_IT: Il punto di controllo a sinistra del punto scelto è quasi orizzontale

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
it_IT: Il punto di controllo a sinistra del punto scelto è quasi verticale

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
it_IT: Il punto di controllo a sinistra del punto scelto è esterno al segmento di spline

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
it_IT: Il punto di controllo a destra del punto scelto è inclinato quasi quanto il corsivo

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
it_IT: Il punto di controllo a destra del punto scelto è quasi orizzontale

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
it_IT: Il punto di controllo a destra del punto scelto è quasi verticale

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
it_IT: Il punto di controllo a destra del punto scelto è esterno al segmento di spline

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
it_IT: Le spalle fra questi hint non sono dello stesso valore, e ciò è sbagliato per un tratto di tipo 3

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
it_IT: L'encoding attuale contiene dei glifi che FontForge non sa mappare verso CID.
    Bisogna distruggerli oppure aggiungerli alla fine (e ciò potrebbe portare a dei problemi con future definizioni)?

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
it_IT: Le diverse istanze di questo mm hanno un diverso numero di glifi

en: The encoding does not contain something named %.40s
it_IT: La codifica non contiene qualcosa chiamato %.40s

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
it_IT: Il seguente errore si è verificato con il glifo selezionato: %.100s

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
it_IT: Le seguenti tabelle nel font sono state ignorate da FontForge

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
it_IT: Il font contiene già delle bitmap di questa grandezza %d.
    La vuoi cancellare?

en: The font database does not contain a bitmap of size %d and depth %d
it_IT: Il database del font non contiene delle bitmap di grandezza %d e profondità %d

en: The font does not contain a glyph named %s.
it_IT: Questo font non contiene un glifo chiamato %s.

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s ha un diverso numero di contorni nel font %2$.30hs rispetto a %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s nel font %2$.30s ha un diverso numero di punti (o punti di controllo) sui suoi contorni rispetto a %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s nel font %2$.30s ha un diverso numero di riferimenti rispetto a %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s nel font %2$.30s ha un diverso set di coppie di crenaturerispetto a %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s nel font %2$.30s ha contorni rivolti in una direzione diversa rispetto a %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
it_IT: Il glifo %1$.30s nel font %2$.30s ha una riferimenti con scala o rotazione (ecc.) diverse rispetto a %3$.30s

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
it_IT: Il glifo in CID %d è mappato verso più di %d encoding. Solo i primi %d verranno presi in considerazione.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
it_IT: Il glifo, %.80s, non è reperibile nel file sfd

en: The human-readable fontname text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
it_IT: Il testo del nome del font leggibile dagli umani (nel pannello dei nomi) dev'essere completamente ASCII.

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
it_IT: I valori di crenatura per la classe 0 ("Tutto il resto") dev'essere sempre 0

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
it_IT: La lingua, '%s', non è nella lista di lingue conosciute e sarà omessa

en: The list of current pixel bitmap sizes
it_IT: Lista dei valori correnti delle dimensioni dei pixel nella bitmap

en: The name FontForge would like to assign to this glyph, %.30s, is already used by a different glyph.
it_IT: Il nome che FontForge vorrebbe assegnare a questo glifo, %.30s, è già usato da un glifo diverso.

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
it_IT: Il nome del glifo %.40s è cambiato. Questo è cosa utilizzo per cercare il glifo nel file, così non posso ripristinare questo glifo.
    (Non sarai più avvertito per i glifi successivi)

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
it_IT: Numero di Em col quale le frecce di spostamento
    muovono i punti selezionati

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
it_IT: I soli valori leciti per il rapporto bit/pixel sono 1, 2, 4 e 8

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
it_IT: I contorni del glifo %2$.30s non è stato trovato nel font %1$.60s

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
it_IT: Percentuale di un Em per separare un accento dal suo glifo di base
    con il comando 'Crea accentati'

en: The requested file, %.100s, does not exist
it_IT: Il file richiesto %.100s non esiste

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
it_IT: Di nuovo il pattern cercato non è stato trovato nel font %.100s

en: The search pattern was not found in the font %.100s
it_IT: Il pattern cercato non è stato trovato nel font %.100s

en: The selected line segment is near the italic angle
it_IT: Il segmento scelto ha una inclinazione vicina a quella del corsivo

en: The selected line segment is nearly horizontal
it_IT: Il segmento scelto è quasi orizzontale

en: The selected line segment is nearly vertical
it_IT: Il segmento scelto è quasi verticale

en: The selected point is near a horizontal stem hint
it_IT: Il punto scelto è vicino a un hint di tratto orizzontale

en: The selected point is near a vertical stem hint
it_IT: Il punto scelto è vicino a un hint di tratto  verticale

en: The selected points are too close to each other
it_IT: I due punti scelti sono troppo vicini

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
it_IT: La selezione deve essere scalata in modo che
    corrisponda alla lunghezza del percorso

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
it_IT: Il numero più piccolo dev'essere selezionato prima in una coppia di valori blu

en: The transformation matrix specifies how the points in
    the source glyph should be transformed before
    they are drawn in the current glyph.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]
it_IT: La matrice di trasformazione specifica come i punti
    nel glifo devono essere trasformati prima di essere
    inclusi nel nuovo glifo.
     x(nuovo) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(nuovo) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]

en: The two selected points are the endpoints of an open path
it_IT: I due punti scelti sono gli estremi di una curva aperta

en: The version text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
it_IT: Il testo della versione (nel pannello dei nomi) dev'essere completamente ASCII.

en: The weight text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
it_IT: Il testo del peso (nel pannello dei nomi) dev'essere completamente ASCII.

en: The x coord of the selected point is near the specified value
it_IT: L'ascissa del punto scelto è vicina al valore specificato

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina all'altezza degli ascendenti

en: The y coord of the selected point is near the baseline
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina alla linea di base

en: The y coord of the selected point is near the cap height
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina all'altezza delle maiuscole

en: The y coord of the selected point is near the descender height
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina all'altezza dei discendenti

en: The y coord of the selected point is near the specified value
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina al valore specificato

en: The y coord of the selected point is near the xheight
it_IT: L'ordinata del punto scelto è vicina all'x-height

en: There are %d pages in this file, which do you want?
it_IT: Ci sono %d pagine in questo file, quale scegli?

en: There are multiple fonts in this file, pick one
it_IT: Ci sono diversi font in questo file, scegline uno

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
it_IT: Ci sono così pochi glifi selezionati che mi sembra improbabile avrai un esempio rappresentativo dell'aspetto del tuo font. Se deselezioni tutto il comando si applicherà su tutti i glifi nel font.

en: There are two entries for the same glyph (%.80s)
it_IT: Ci sono due voci per lo stesso glifo (%.80s)

en: There aren't enough glyphs in the encoding to name all the selected characters
it_IT: Non ci sono abbastanza glifi nella codifica per nominare tutti i caratteri selezionati

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
it_IT: C'è un carattere (%d) che non può essere codificato

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
it_IT: C'è un carattere (%d) che normalmente non appare nella codifica

en: There is a single byte character (%d) using one of the slots needed for double byte characters
it_IT: C'è un carattere da un byte (%d) che utilizza il posto di un carattere a due byte

en: There is already a glyph with this name,
    do you want to swap names?
it_IT: C'è già un glifo con questo nome,
    Vuoi scambiare i loro nomi?

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
it_IT: C'è già un punto di ancoraggio chiamato %1$.40s in %2$.40s.

en: There is another glyph in the font with this name
it_IT: C'è un altro glifo nel font con questo nome

en: There is no anchor for class %1$.30s in subtable %2$.30s
it_IT: Non c'è un punto di ancoraggio per la classe %1$.30s nella sottotabella %2$.30s

en: There is no glyph named "%s" in the font.
it_IT: Non c'è un glifo chiamato "%s" nel font.

en: There is no glyph named %s (used in %s)
it_IT: Non c'è un glifo chiamato %s (usato in %s)

en: There is no glyph named %s in the font
it_IT: Non c'è un glifo chiamato %s nel font

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
it_IT: Queste due linee hanno un punto in comune e non posso renderle parallele.

en: Third Widths
it_IT: Terzi di larghezza

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
it_IT: Questo carattere vettoriale è vuoto, ma stranamente ha una versione bitmap

en: This does not appear to be a Windows FNT for FON file
it_IT: Questo non sembra essere un file Windows FNT per FON

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
it_IT: Questo non sembra essere un file plate
    Aspettavo parentesi sinistra

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
it_IT: Questo non sembra essere un file plate
    PAspettavo uno di 'voc[]z'

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
it_IT: Questo non sembra essere un file plate
    Aspettavo due numeri reali

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
it_IT: Questo non sembra essere un file plate
    Prima riga sbagliata

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
it_IT: Questo non sembra un file OFM, non so come leggerlo.

en: This feature code is already used
it_IT: Questo codice di funzione è già usato:

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
it_IT: Questo file contiene una codifica senza nome, che non può essere nominata in uno script

en: This file contains no SVG fonts.
it_IT: Questo file non contiene font SVG.

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
it_IT: Il font deriva da un vecchio file di formato sfd. Non tutti i suoi aspetti possono essere ripristinati con successo.

en: This font contains both a 'BASE' table and a 'bsln' table.
      FontForge will only read one of them ('BASE').
it_IT: Questo font contiene sia una tabella 'BASE' che una 'bsln'.
      FontForge leggerà solo una di loro ('BASE').

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
it_IT: Questo file contiene una tabella 'kern' e una 'GPOS'.
     La tabella 'kern' sarà in sola lettura se non c'è una funzione 'kern' in 'GPOS'.

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
it_IT: Questo font contiene descrizioni di glifi sia truetype che PostScript
      solo una sarà usata.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
it_IT: Questo file contiene descrizioni di glifi multiple
      solo una sarà usata.

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
it_IT: Questo font non contiene glifi con codifica unicode.
    Vuoi usare una codifica "Symbol" invece di Unicode?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
it_IT: Questo font non contiene glifi con codifica unicode.
    Probabilmente non potrai usarne il risultato.

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
it_IT: Questo font non contiene un glifo chiamato "%.40s"

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
it_IT: Le metriche verticali non sono state attivate in questo font.
    Usa Elemento->Informazioni sul font per abilitarle.

en: This font does not specify font-face
it_IT: Questo font non specifica il font-face

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
it_IT: Questo font è basato sulla codifica di caratteri %1$.20s-%2$.20hs-%3$d, ma il migliore che io abbia trovato è %1$.20hs-%2$.20hs-%4$d.
    Devo usare questo valore o preferisci cercare tu stesso?

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
it_IT: Questo font è segnato con un FSType di 2
    (Licenza ristretta). Questo significa che non è
    modificabile senza il permesso del proprietario.
    
    Hai il permesso dal detentore dei diritti?

en: This glyph can use a stem3 hint
it_IT: Questo glifo può utilizzare un hint per tratti di tipo 3

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
it_IT: Questo glifo contiene un numero differente di contorni in diverse istanze

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
it_IT: Questo glifo contiene un numero differente di hint in diverse istanze

en: This glyph contains a different number of references in different instances
it_IT: Questo glifo contiene un numero differente di riferimenti in diverse istanze

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
it_IT: Questo carattere contiene un hint orizzontale di valore simile al valore specificato

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
it_IT: Questo glifo contiene una sostituzione o una legatura che si riferisce ad un carattere vuoto

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
it_IT: Questo carattere contiene un hint verticale di valore simile al valore specificato

en: This glyph contains anchor points from some, but not all anchor classes in a subtable
it_IT: Questo glifo contiene punti di ancoraggio da alcune, ma non tutte, le classi di ancoraggio in una sottotabella

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
it_IT: Questo glifo contiene coppie di crenature differenti in diverse istanze

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
it_IT: Questo glifo ha quattro hint, ma togliendo questo potrebbe andar bene per un tratto di tipo 3

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
it_IT: Questo carattere è definito in più di un sotto-font CID

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
it_IT: Questo glifo è definito in un'istanza di font ma non in un'altra

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
it_IT: Questo carattere non è definito in nessuno dei sotto-font CID

en: This glyph's advance width is different from the standard width
it_IT: L'avanzamento di questo carattere è diverso dall'avanzamento standard

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
it_IT: L'avanzamento verticale di questo carattere è diverso dall'avanzamento verticale standard

en: This hint does not control any points
it_IT: Questo hint non è usato da nessun punto

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
it_IT: Questo hint ha una larghezza errata per un tratto di tipo 3

en: This index is much larger than the closest neighbor
it_IT: Questo indice è molto più grande del suo vicino più prossimo

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
it_IT: Questo ti porta ad aprire più di 10 finestre.
    È proprio quello che vuoi fare?

en: This is the main fontforge window displaying a font
it_IT: Questa è la finestra principale di FontForge che mostra un font

en: This ligature index is already in use
it_IT: Questo indice di legatura è già usato

en: This looks like one of FontForge's SplineFont DataBase files.
    Not one of TeX's SubFont Definition files.
    An unfortunate confusion of extensions.
it_IT: Questo sembra uno dei file DataBase SplineFont di FontForge.
    Non un file di definizione sottofont di TeX.
    Una sfortunata confusione di estensioni.

en: This may take a while. Please be patient...
it_IT: Potrebbe volerci un po'. Sii paziente...

en: This must be ASCII, so you may not use the copyright symbol (use (c) instead).
it_IT: Dev'essere ASCII, non puoi usare il simbolo del copyright (usa (c) piuttosto).

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
it_IT: Questa lista contiene almeno un nome di glifo non-ASCII, precisamente: %s

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
it_IT: Questa lista è basata su una lista che contiene nomi di glifi non-ASCII

en: This outline glyph is missing a bitmap version
it_IT: Questo carattere vettoriale manca della versione bitmap

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
it_IT: Questo percorso dovrebbe essere in senso orario

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
it_IT: Questo percorso dovrebbe essere in senso antiorario

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
it_IT: Questo riferimento è stato rovesciato, perciò i contorni che essa contiene sono tracciati nel senso sbagliato

en: This setting is already used
it_IT: Questa impostazione è già in uso

en: This window displays metrics information about a font
it_IT: Questa finestra mostra informazioni sulle metriche di un font

en: Tibetan (PRC)
it_IT: Tibetano (Repubblica Popolare Cinese)

en: Tibetan Bhutan
it_IT: Tibetano (Bhutan)

en: Tigrinya
it_IT: Tigrino

en: Tigrinya Ethiopia
it_IT: Tigrino (Etiopia)

en: Tigrinyan Eritrea
it_IT: Tigrino (Eritrea)

en: Tile _Path...
it_IT: Sovra_pponi i percorsi...

en: Tiny Selection
it_IT: Selezione piccola

en: Titling
it_IT: Titolazione

en: To _File
it_IT: Verso un _file

en: To _Int
it_IT: a _intero

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
it_IT: Per ottenere un file con una famiglia Mac , il font corrente deve avere uno stile di tipo Normal, Regular, etc. e devono essere aperti altri font con lo stesso nome di famiglia.

en: To the glyph names starting at:
it_IT: Ai nomi dei glifi che iniziano a:

en: To their own names
it_IT: Ai loro nomi

en: To:
it_IT: A:

en: Too Big
it_IT: Troppo grande

en: Too Complex or Bad
it_IT: Troppo complesso o sbagliato

en: Too many Unique Font IDs
it_IT: Ci sono troppi ID unici del font

en: Too many kern pairs
it_IT: Troppe coppie di crenature

en: Too many layers
it_IT: Troppi livelli

en: Top Bearing does not change.
it_IT: La spalla superiore non cambia.

en: Trademark
it_IT: Marchio registrato

en: Traditional Chinese
it_IT: Cinese Tradizionale

en: Traditional Forms
it_IT: Forme tradizionali

en: Traditional Name Forms
it_IT: Forme con nomi tradizionali

en: Trailing Jamo Forms
it_IT: Forme Jamo posteriori

en: Transformation Matrix
it_IT: Matrice di trasformazione

en: Transformation Matrix Changed
it_IT: Matrice di trasformazione modificata

en: Transformed
it_IT: Trasformato

en: Transformed by:
it_IT: Trasformato con:

en: Transforming...
it_IT: Trasformazione...

en: Triangle
it_IT: Triangolo

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Turkmen
it_IT: Turkmeno

en: Twilight
it_IT: Crepuscolo

en: Two cursive anchor classes in the same subtable, %s
it_IT: Due classi d'ancoraggio corsive nella stessa sottotabella, %s

en: Two glyphs have the same name.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following name
it_IT: Due glifi hanno lo stesso nome.
    Cambia la codifica a "Ordine dei glifi" ed usa
    Modifica->Seleziona->Simbolo con il seguente nome

en: Two glyphs share the same unicode code point.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following code point
it_IT: Due glifi condividono lo stesso codice unicode.
    Cambia la codifica a "Ordine dei glifi" ed usa
    Modifica->Seleziona->Simbolo con il seguente codice

en: Type of distortable font:
it_IT: Tipo di font deformabile:

en: Type1
it_IT: Tipo1

en: Type2
it_IT: Tipo2

en: Type3
it_IT: Tipo3

en: U_nlink Reference
it_IT: Scollega il riferimento

en: Ukrainian
it_IT: Ucraino

en: Ultra-Condensed (50%)
it_IT: Ultra-condensato (50%)

en: Ultra-Expanded (200%)
it_IT: Ultra-allargato (200%)

en: Undefined positioning
it_IT: Posizione non definita

en: Undefined substitution
it_IT: Sostituzione non definita

en: Underline _Position:
it_IT: _Posizione della sottolineatura:

en: Undo Fontlevel
it_IT: Annulla Fontlevel

en: Undo information incomplete
it_IT: Annulla informazioni incomplete

en: Unexpected Variation Selector
it_IT: Selettore di variante inaspettato

en: Unexpected density
it_IT: Densità inattesa

en: Unexpected number
it_IT: Numero inatteso

en: Unicode 2.0+, BMP only
it_IT: Unicode 2.0+, solo BMP

en: Unicode 2.0+, all planes
it_IT: Unicode 2.0+, tutti i piani

en: Unicode C_har:
it_IT: Car. Unicode:(_H)

en: Unicode _Value:
it_IT: _Valore Unicode:

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
it_IT: Valore Unicode (%x) assente dal font, ignorato

en: Unicode value not in font
it_IT: Valore Unicode assente dal font

en: UnicodeGlyphNames
it_IT: Nomi glifi Unicode

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown Language
it_IT: Lingua sconosciuta

en: Unknown character after backslash in literal string.
it_IT: Carattere sconosciuto dopo il backslash nella stringa letterale.

en: Unknown string type
it_IT: Tipo di stringa sconosciuto

en: Unlikely Ofm File
it_IT: File OFM improbabile

en: Unlink
it_IT: Sconcatenare

en: Unlink All
it_IT: Sconcatenare tutto

en: Unparseable include on line %d of %s
it_IT: Includi non analizzabile nella linea %d di %s

en: Unspecified Language
it_IT: Lingua non specificata

en: Unsupported image format
it_IT: Formato immagine non supportato

en: Unsupported image format must be bmp
it_IT: Il formato di immagine non supportato deve essere bmp

en: Unsupported image format must be bmp or png
it_IT: Il formato di immagine non supportato deve essere bmp o png

en: UntitledGroup
it_IT: Gruppo senza nome

en: Use CID Map
it_IT: Utilizzazione della mappa CID

en: Use FreeType
it_IT: Utilizza FreeType

en: Use Kerning Class?
it_IT: Usa classe di crenatura?

en: Use XUID
it_IT: Usa XUID

en: Use _First
it_IT: Usa il _primo

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
it_IT: Uso di classe glyph non definita, %s, alla linea %d di %s

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
it_IT: Usa questo come base default per il nome del file
    quando crei un font.

en: Uzbek
it_IT: Uzbeco

en: Uzbek (Latin)
it_IT: Uzbeco (Latino)

en: VHead _Column Spacing:
it_IT: Intercolonna:

en: VKern By Classes
it_IT: Crenatura verticale per classi

en: VKern:
it_IT: Crenatura verticale:

en: Validating...
it_IT: Convalida...

en: Value
it_IT: Valore

en: Value exceeds tfm limitations
it_IT: Il valore eccede i limiti TFM

en: Value out of bounds in spline.
it_IT: Valore fuori limiti in spline.

en: Value out of range
it_IT: Valore fuori limiti

en: Various errors occurred at the selected glyphs
it_IT: Si sono verificati vari errori con il glifo selezionato

en: Vattu Variants
it_IT: Varianti Vattu

en: Vendor ID:
it_IT: ID del venditore:

en: Vendor URL
it_IT: URL del venditore

en: Version, Major:
it_IT: _Versione, Maggiore:

en: Vertical Extension Italic Correction
it_IT: Estensione verticale correzione Corsivo

en: Vertical Fractions
it_IT: Altre frazioni

en: Vertical Kana Alternates
it_IT: Alternative verticali Kana

en: Vertical Kerning
it_IT: Crenatura verticale:

en: Vertical Rotation & Alternates
it_IT: Rotazioni & Alternative verticali

en: Vertical: %d baseline | Vertical: %d baselines
it_IT[0]: Verticale: base %d
it_IT[1]: Verticale: basi %d

en: Very Condensed
it_IT: Molto stretto

en: Very Expanded
it_IT: Molto largo

en: Very High
it_IT: Molto alto

en: Very Light
it_IT: Molto chiaro

en: Very Low
it_IT: Molto basso

en: Vietnamese
it_IT: Vietnamita

en: View
it_IT: _Visualizza

en: View Point
it_IT: Visualizza punto

en: Vowel Jamo Forms
it_IT: Forme Jamo vocaliche

en: Wansung (Korean)
it_IT: Wansung (Coreano)

en: Warn if _unlinked references
it_IT: Avvisa se i riferimenti sono scollegati(_U)

en: Warn if the outlines are close but not exactly the same
it_IT: Avvisa se i contorni esterni sono vicini ma non esattamente uguali

en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
it_IT: Attenzione: %s ha un diverso nome della famiglia da %s (GeneraFamiglia)

en: Warning: Font contained no glyphs
it_IT: Attenzione: il font non contiene glifi

en: Welsh
it_IT: Gallese

en: What is the pixel size of the font in this file?
it_IT: Qual è il corpo in pixel del font contenuto in questo file?

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
it_IT: Quando si crea un insieme di font BDF,
    FontForge deve chiedere la risoluzione dello schermo, o
    la deve indovinare in funzione della dimensione dei pixel?

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
it_IT: Quando si crea un font truetype o opentype, è talvolta utile
    conoscere la corrispondenza fra gli ids dei glifi truetype e
    i nomi dei caratteri. Questa opzione fa sì che FontForge produca un file
    (con estensione .g2n) contenente queste informazioni.

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
it_IT: Quando si carica un font truetype o opentype che contiene contemporaneamente
    un encoding unicode et un encoding CJK, questa opzione permette di specificare
    quale encoding caricare.

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
it_IT: Quando si uniscono due font CID, essi devono avere gli stessi Registry e Ordering, et il font di destinazione deve avere un supplemento altrettanto recente quanto gli altri. Inoltre questo deve avere tanti sotto-font quanti gli altri.

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
it_IT: Quando mette un accento acuto o grave su una lettera, FontForge
    deve centrarlo tendo conto della sua larghezza oppure lo deve centrare
    tendo conto del punto più basso dell'accento?

en: When the hint's position is changed
    adjust the postion of any points
    which lie on that hint
it_IT: Qunado si cambia la posizione dell'hint
    bisogna correggere la posizione di tutti i punti
    che cadono in quell'hint

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
it_IT: Specifica la distanza alla quale il puntatore del mouse deve
    essere vicino a una linea notevole (linea di base, larghezza,
    griglia, spline, ecc...), per agganciarsi ad essa.

en: Which archived item should be opened?
it_IT: Quale oggetto archiviato dovrebbe essere aperto?

en: White Space
it_IT: Spazio bianco

en: Wide
it_IT: Largo

en: Width _Class
it_IT: _Classe di larghezza

en: Window
it_IT: Finestra

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
it_IT: Windows rifiuterà font con un numero di versione OS/2 di 0

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
it_IT: Windows rifiuterà font otf (cff) con un numero di versione OS/2 di 1

en: Write failed
it_IT: Errore nella scrittura

en: Wrong type of SFD file
it_IT: Tipo sbagliato di file SFD

en: X Bitmap
it_IT: Bitmap X

en: X Pixmap
it_IT: Pixmap X

en: Y near¹ _standard heights
it_IT: Y vicino¹ all'altezza _standard

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes to _All
it_IT: Sì _a tutto

en: Yi Classic
it_IT: Yi Classico

en: Yi Modern
it_IT: Yi Moderno

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
it_IT: Sembra che tu abbia una vecchia sessione di modifiche su %s.
    Vorresti recuperarla?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
it_IT: Vuoi cancellare %.30s che è richiamato da un altro
    carattere. Sei sicuro di volerlo cancellare?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
it_IT: Stai tentando di incollare un riferimento a %1$s in %2$s.
    Ma %1$s non esiste in questo font, né riesco a trovare il carattere originale a cui si riferiva.
    Non verrà copiato.

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
it_IT: Stai tentando di incollare un riferimento a %1$s in %2$s.
    Ma %1$s non esiste in questo font.
    Vuoi copiare le spline originali (o eliminare il riferimento)?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
it_IT: Stai provando ad incollare istruzioni di un glifo da un font ad un altro. Generalmente non funzionerà, a meno che le tavole 'prep', 'fpgm' e 'cvt' siano le stesse.
    Vuoi continuare comunque?

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
it_IT: Stai cercando di salvare un font CID in un formato
    non-CID. È possible, ma solo il subset del font corrente
    sarà salvato. È proprio quello che vuoi fare?

en: You changed the point numbering
it_IT: Hai cambiato la numerazione dei punti

en: You do not have permission to read %.100s
it_IT: Non hai i permessi per leggere %.100s

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
it_IT: Hai modificato la matrice di trasformazione, vuoi usare la sua nuova versione?

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
it_IT: Puoi creare un menu di script che contiene fino a 10 elementi.
    Ogni elemento implica un nome da esporre e un nome di script da eseguire.
    Il nome del menu può contenere qualunque carattere Unicode.
    Il bottone indicato con "..." permette di cercare un file di script da eseguire.

en: You may not paste a reference into this window
it_IT: Non puoi incollare un riferimento in questa finestra

en: You may not rename any of the base glyphs, but your selection overlaps the set of base glyphs.
it_IT: Non puoi rinominare uno dei glifi base, ma la tua selezione sovrappone il set di glifi base.

en: You must provide at least one name here
it_IT: Qui devi fornire almeno un nome

en: You must select a glyph before you can import an image into it
it_IT: Devi selezionare un glifo prima di poter importare un'immagine al suo interno

en: You must specify a glyph name for subtable %s
it_IT: Devi specificare il nome di un glifo per la sottotabella %s

en: You must specify a replacement glyph for %s
it_IT: Devi specificare un glifo di sostituzione per %s

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
it_IT: Devi specificare un'estensione standard di tipo1 (.pfb o .pfa)

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
it_IT: Il tuo font non contiene il glifo dotlessi.
    Creane uno e rifai i tuoi glifi accentati

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
it_IT: Il tuo font non contiene il glifo uni0237,
    e il glifo depcrecato dotlessj.
    Aggiungi il primo e rifai i tuoi glifi accentati

en: Z_oom out
it_IT: Z_oom indietro

en: Zoom _in
it_IT: Zoom avant_i

en: _128 pixel outline
it_IT: Contorno da _128 pixel outline

en: _16x4 cell window
it_IT: Finestra _16x4 caselle

en: _24 pixel outline
it_IT: Contorno da _24 pixel

en: _36 pixel outline
it_IT: Contorno da _36 pixel

en: _48 pixel outline
it_IT: Contorno da _48 pixel

en: _72 pixel outline
it_IT: Contorno da _72 pixel

en: _8x2  cell window
it_IT: Finestra _8x2 caselle

en: _96 pixel outline
it_IT: Contorno da _96 pixel

en: _About...
it_IT: _A proposito...

en: _Accept inexact
it_IT: _Accetta inesatto

en: _Add
it_IT: _Aggiungere

en: _Add 'aalt' features
it_IT: Aggiungi funzioni 'aalt'

en: _Add Anchor
it_IT: _Aggiungi un'ancora

en: _Add HHint
it_IT: _Aggiungi HHint

en: _Add Selected
it_IT: _Aggiungi Selezionati

en: _All Fonts
it_IT: Tutti i font(_A)

en: _Alphabetic
it_IT: _Alfabetico

en: _Alter Class
it_IT: _Altera classe

en: _Anchored Pairs
it_IT: Coppie con _ancore

en: _Apply to All
it_IT: _Applica a tutto

en: _Apply to Selection
it_IT: _Applica alla selezione

en: _Arm Style
it_IT: Stile del br_accio

en: _Ascent:
it_IT: _Ascendente:

en: _Auto Width...
it_IT: Larghezza _Automatica...

en: _AutoKern Selected
it_IT: Crenatura _Automatica selezionata

en: _BDF Info...
it_IT: Informazioni _BDF...

note: GT: Background, make it short
en: _Back
it_IT: Sfondo(_B)

en: _Base Filename:
it_IT: Nome del file base:

en: _Bigger Pixel Size
it_IT: Dimensione pixel più grande(_B)

en: _Blend to New Font...
it_IT: Unisci ad un nuovo font...(_B)

en: _Both
it_IT: Entram_bi

en: _Browse
it_IT: Cerca

en: _Build Accented Glyph
it_IT: Costruisci glifi accentati(_B)

en: _Build Syllables
it_IT: Costruisci le silla_be

en: _Butt
it_IT: Estremità tagliata(_C)

en: _By Base Char
it_IT: Per simbolo _base

en: _Cancel
it_IT: _Annulla

en: _Center in Width
it_IT: _Centra in larghezza

en: _Change Supplement...
it_IT: _Cambia supplemento...

en: _Clear HStem
it_IT: Canc_ella HStem

en: _Clear Hints
it_IT: _Cancella gli Hint

en: _Close
it_IT: _Chiudi

en: _Compact
it_IT: _Compatta

en: _Condense/Extend...
it_IT: _Condensa/Estendi...

en: _Contrast
it_IT: _Contrasto

en: _Control Points near horizontal/vertical
it_IT: Punti di _controllo quasi orizzontali o verticali.

en: _Convert to CID
it_IT: _Converti a CID

en: _Copies:
it_IT: _Copie:

en: _Copy
it_IT: _Copia

en: _Correct Direction
it_IT: _Correggi le direzioni

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
it_IT: _Crea MM...

en: _Create Pair
it_IT: _Crea coppia

en: _Curve
it_IT: _Curva

en: _Default Separation:
it_IT: Separazione di _default:

en: _Delete
it_IT: Cancellare(_D)

en: _Descent:
it_IT: _Discendente:

en: _Deselect All
it_IT: _Deseleziona tutto

en: _Detach Glyphs
it_IT: Stacca i Glifi(_D)

en: _Display Compositions...
it_IT: Mostra le composizioni...(_D)

en: _Displayed Font
it_IT: Font mostrato(_V)

en: _Docked Palettes
it_IT: Tavolozze bloccate(_D)

en: _Don't Expand
it_IT: Non ingran_dire

en: _Don't Save
it_IT: Non salvare(_D)

en: _Done
it_IT: Terminato(_F)

en: _Down
it_IT: Giù(_D)

en: _Edges near horizontal/vertical
it_IT: Bordi quasi orizzontali o v_erticali

en: _Edit
it_IT: Modifica(_E)

en: _Edit Data
it_IT: Modifica dati(_E)

en: _Edit...
it_IT: Modifica...(_E)

en: _Em Size:
it_IT: Misura d_ell'em:

en: _Embeddable
it_IT: Può v_enire incluso

en: _Enabled
it_IT: Abilitato

en: _Encoding Hex
it_IT: Codifica H_ex

en: _Error Limit:
it_IT: _Errore Max:

en: _Expand Stroke...
it_IT: _Espandi il tratto...

en: _Family Name:
it_IT: Nome della _Famiglia:

en: _Feature:
it_IT: _Funzione:

en: _Filter
it_IT: _Filtra

en: _Find Intersections
it_IT: Trova le intersezioni

en: _First
it_IT: primo

en: _First Point
it_IT: Primo punto(_F)

en: _Fit
it_IT: _Adatta

en: _Flatten
it_IT: _Appiattisci

en: _Font Info...
it_IT: Informazioni sul _font...

en: _Force Encoding
it_IT: Imponi Codi_fica

en: _From this class
it_IT: Da questa classe

en: _Full Font Display
it_IT: _Font completo

en: _Generate Fonts...
it_IT: _Crea i font...

en: _Give Up
it_IT: Abbandona(_G)

en: _Glyph Image
it_IT: Immagine del _glifo

en: _Goto
it_IT: Vai a...(_G)

en: _Guess
it_IT: Indovina(_G)

note: GT: Guide layer, make it short
en: _Guide
it_IT: _Guida

en: _Height:
it_IT: Altezza:(_H)

en: _Help
it_IT: _Aiuto

en: _Hide
it_IT: Nascondi(_H)

en: _Hide Unused Columns
it_IT: Nascondi colonne inutilizzate(_H)

en: _Hints controlling no points
it_IT: _Hint che non controllano nessun punto

en: _Histogram
it_IT: Istogrammi

en: _Horizontal
it_IT: _Orizzontale

en: _IBM Family:
it_IT: Famiglia _IBM

en: _Import...
it_IT: _Importa...

en: _Index
it_IT: _Indice

en: _Insert Random Text...
it_IT: _Inserisci testo casuale...

en: _Italic Angle:
it_IT: _Inclinazione del corsivo:

en: _Join
it_IT: Congiungi(_J)

en: _Justification...
it_IT: Giustificazione...(_J)

en: _Kern Pairs
it_IT: Coppie di crenatura;
    (_K)

en: _Kerning only
it_IT: Solo crenatura(_K)

en: _Language
it_IT: _Lingua

en: _Language:
it_IT: _Lingua:

en: _Layers
it_IT: _Livelli

en: _Left
it_IT: Sinistra(_L)

en: _Letterform
it_IT: Forma de_lla lettera

en: _License...
it_IT: Licenza...

en: _Ligatures
it_IT: _Ligature

en: _Load Encoding...
it_IT: Caricamento della Codifica...

en: _MATH Info...
it_IT: Informazioni _MATH...

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
it_IT: Punto iniziale(_K)

en: _Maximum distance between points in a region
it_IT: Distanza _massima fra i punti in una regione

en: _Merge
it_IT: Unisci(_M)

en: _Merge Feature Info...
it_IT: Riunisci le informazioni di funzione...

en: _Merge Fonts...
it_IT: Unisci i font...(_M)

en: _Metrics
it_IT: _Metriche

en: _Midline
it_IT: Linea _mediana

en: _Min Kern:
it_IT: Crenatura _minima:

en: _Miter
it_IT: Miter(_C)

en: _Mixed
it_IT: _Misto

en: _Modify Composition...
it_IT: _Modifica la composizione...

en: _Move Points
it_IT: Sposta i punti(_M)

en: _Multi Size Glyph
it_IT: Glifo a corpi _multipli

en: _Multi Size Glyphs
it_IT: Glifi a corpi _multipli

en: _Name
it_IT: _Nome

en: _Name:
it_IT: _Nome:

en: _New Composition...
it_IT: _Nuova composizione...

en: _Next
it_IT: Successivo(_N)

en: _Next >
it_IT: _Succ >

en: _Next Glyph
it_IT: Glifo successivo(_N)

en: _Next Point
it_IT: Punto succ_essivo

en: _OS/2 Version
it_IT: Versione _OS/2

en: _Open
it_IT: Apri(_O)

en: _Other
it_IT: Altro

en: _Outline
it_IT: C_ontorno esterno

en: _Outline Font
it_IT: F_ont contorno

en: _Overview
it_IT: Pan_oramica

en: _Pairs
it_IT: Co_ppie

en: _Palettes
it_IT: Tavolozze(_P)

en: _Partial
it_IT: _Parziale

en: _Paste
it_IT: Inco_lla

en: _Point
it_IT: _Punto

en: _Points near¹ hint edges
it_IT: _Punti vicino¹ ai bordi di un hint

en: _Pointsize:
it_IT: Cor_po:

en: _Populate
it_IT: _Popola

en: _Prev Glyph
it_IT: Glifo _precedente

en: _Prev Point
it_IT: Punto precedente(_V)

en: _Print...
it_IT: Stam_pa...

en: _Printer:
it_IT: Stam_pante:

en: _Proportion
it_IT: _Proporzione

en: _Quit
it_IT: Esci(_Q)

en: _Redo
it_IT: _Ripristina

en: _Reencode
it_IT: _Ricodifica

en: _References...
it_IT: _Riferimenti...

en: _Remove Empty
it_IT: Elimina vuoto(_R)

en: _Remove Font
it_IT: Elimina il font(_R)

en: _Remove Overlap
it_IT: Cancella le ricoperture(_V)

en: _Replace
it_IT: Sostituisci(_R)

en: _Replace Glyph...
it_IT: Sostituisci glifo...(_R)

en: _Retain
it_IT: Mantieni(_R)

en: _Revert
it_IT: _Ripristina

en: _Revert All
it_IT: _Ripristina tutto

en: _Revert File
it_IT: _Ripristina il _file

en: _Review Hints...
it_IT: _Rivedi gli hint

en: _Rotate 90° CW
it_IT: _Ruota di 90° in senso orario

en: _Round
it_IT: Estremità _arrotondata

en: _Round To Grid
it_IT: A_rrotonda alla griglia

en: _Save
it_IT: _Salva

en: _Save As...
it_IT: _Salva con nome...

en: _Save Namelist of Font...
it_IT: _Salva lista di nomi del font...

en: _Save in UTF8
it_IT: Salva in UTF8

en: _Scale
it_IT: _Scalamento

en: _Scale Outlines
it_IT: _Scala contorni

en: _Search
it_IT: Cerca(_S)

en: _Select
it_IT: _Seleziona

en: _Serifs
it_IT: Grazie(_S)

en: _Shades
it_IT: _Sfumature

en: _Shadow
it_IT: Ombra(_S))

en: _Show
it_IT: Mo_stra

en: _Show ATT
it_IT: Mo_stra ATT

en: _Show Exact *stem3
it_IT: Mo_stra esattamente  le aste di tipo 3

en: _Simplify
it_IT: _Semplifica

en: _Size:
it_IT: _Dimen.:

en: _Skew...
it_IT: Inclina...(_S)

en: _Skip for now
it_IT: _Salta per adesso

en: _Smaller Pixel Size
it_IT: Dimensione pixel più piccola(_S)

en: _Sort
it_IT: Ordina(_S)

en: _Space Points
it_IT: _Spazia i punti

en: _Substitutions...
it_IT: _Sostituzione...

en: _Tangent
it_IT: _Tangente

en: _Thirds in Width
it_IT: Cen_tra 1/3--2/3

en: _Tile
it_IT: Elemen_to

en: _Tools
it_IT: Strumenti(_O)

en: _Topology
it_IT: _Topologia

en: _Transform...
it_IT: _Transforma...

en: _TrueType Instructions
it_IT: Istruzioni _TrueType

en: _Undo
it_IT: _Annulla

en: _Up
it_IT: S_u

en: _Up↑
it_IT: _Su↑

en: _Use It
it_IT: _Utilizza la

en: _Use My Metrics
it_IT: _Usa le mie Metriche

en: _VWidth
it_IT: A_vanzamento verticale

en: _Validate...
it_IT: Con_valida...

en: _Validation
it_IT: Con_valida

en: _Version
it_IT: _Versione

en: _Version:
it_IT: _Versione:

en: _Vertical
it_IT: _Verticale

en: _View
it_IT: _Visualizza

en: _Warn if inexact
it_IT: Avvisa se inesatto(_W)

en: _Weight
it_IT: Peso(_W):

en: _Weight Class
it_IT: Classe di peso(_W)

en: _Width
it_IT: Larghezza...(_W)

en: _Window
it_IT: _Finestra

en: _X Resource Editor...
it_IT: Editor di Risorse _X

en: _X near¹
it_IT: _X vicino¹

en: _X-Height
it_IT: Altezza-_X

en: _Y near¹
it_IT: _Y vicino¹

en: _Yes
it_IT: _Sì

note: GT: The dialog looks like: GT:   Interpolating between <fontname> and: GT: <list of possible fonts> GT:   by  <50>% GT: So "by" means how much to interpolate.
en: by
it_IT: di

en: can't create temporary file
it_IT: Impossibile creare un file temporaneo

en: cidmap entry out of bounds: %s
it_IT: voce di cidmap fuori dai limiti: %s

en: copyright notice
it_IT: Messaggio di Copyright:

en: couldn't write encodings file
it_IT: Impossibile scrivere il file delle codifiche

en: digital signature table
it_IT: Tabella firma digitale

en: em units
it_IT: unità em

en: em-units
it_IT: Unità em

en: false
it_IT: falso

en: family name
it_IT: Nome della famiglia:

en: font name
it_IT: Mome del font:

en: font;fonts;editor;TTF;OTF;typeface;
it_IT: font;font;editor;TTF;OTF;typeface;

en: full name
it_IT: Nome completo:

en: glyph location table
it_IT: tabella di locazione glifi

en: glyph reference table
it_IT: tabella di riferimento dei glifi

en: glyph substitution table
it_IT: tabella sostituzione glifi

en: glyph variation table
it_IT: tabella varianti glifi

en: justification table (AAT version)
it_IT: tabella di giustificazione (versione AAT)

en: justification table (OT version)
it_IT: tabella di giustificazione (versione OT)

en: kern pair
it_IT: coppie di crenatura

en: kerning table
it_IT: tabella di crenatura

en: ligature caret table
it_IT: tabella di legatura caret

en: math table
it_IT: tabella matematica

en: metamorphosis table
it_IT: tabella di metamorfosi

en: optical bounds table
it_IT: tabella di limiti ottici

en: pixels
it_IT: pixel

en: positioning
it_IT: posizionamento

en: sfnt _Revision:
it_IT: _Revisione sfnt

en: substitution
it_IT: sostituzione

en: subtable
it_IT: sottotabella

en: tracking table
it_IT: tabella di tracciamento

en: true
it_IT: vero

en: values for each axis
it_IT: valore per ogni asse

en: version
it_IT: Versione:

en: vertical origin table
it_IT: tabella di origine verticale

en: weight
it_IT: Peso:

note: GT: Short form of {Everything Else}, might use universal? U+2200
en: {All}
it_IT: {Tutto}

en: {Start of Input}
it_IT: {Inizio dell'Input}

en: {Start of Line}
it_IT: {Inizio della riga}

en: ¹ "Near" means within
it_IT: ¹ "Vicino" se sono a meno di

en: ΤεΧ General
it_IT: ΤεΧ Generale

en: ↓_Down
it_IT: ↓_Giù
