fontforge - en to tr_TR translation catalogue (167 entries)

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
tr_TR: %s bir cidmap dosyası değil, lütfen indirin
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: %s is not in %.100s
tr_TR: %s, %.100s üzerinde değil.

en: Albanian
tr_TR: Arnavutça

en: Azebaijani (roman)
tr_TR: Azerice (latin alfabesi)

en: Bad Template
tr_TR: Sorunlu şablon

en: Bad cidmap file
tr_TR: Sorunlu cidmap dosyası

en: Bad encoding file format
tr_TR: Sorunlu kodlama dosya formatı

en: Bad image file
tr_TR: Sorunlu imaj dosyası

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
tr_TR: Sorunlu imaj dosyası, bitmap değil: %.100s

en: Bad image file: %.100s
tr_TR: Sorunlu imaj dosyası: %.100s

en: Bad template, no extension
tr_TR: Sorunlu şablon, uzantı yok

en: Bad template, unrecognized format
tr_TR: Sorunlu şablon, tanınmayan format

en: Bad xfig file
tr_TR: Sorunlu xfig dosyası

en: Can't create temporary directory
tr_TR: Geçici klasör oluşturulamadı

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
tr_TR: MF yazılımı bulunamadı -- metafont (MF Ortam değişkenini belirleyin) veya şuradan indirin:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Bu TeX dağıtımının bir parçasıdır

en: Can't find the file
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: Can't open %s
tr_TR: %s açılamıyor

en: Can't run mf
tr_TR: Mf çalıştırılamadı

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
tr_TR: Mf çıktı dosyası okunamadı (veya bulunamadı)

en: Couldn't open cidmap file: %s
tr_TR: Cidmap dosyası açılamadı: %s

en: Couldn't open file
tr_TR: Dosya açılamıyor

en: Couldn't open file %.200s
tr_TR: %.200s Dosya açılamıyor

en: Croatian
tr_TR: Hırvatça

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Danish
tr_TR: Danca

en: Default Background
tr_TR: Varsayılan Arkaplan

en: Default Foreground
tr_TR: Varsayılan Önplan

en: Default background color for windows
tr_TR: Pencereler için varsayılan arkaplan rengi

en: Default foreground color for windows
tr_TR: Pencereler için varsayılan önplan rengi

en: Different Fonts
tr_TR: Farklı Yazı Tipleri

en: Don't Warn Again
tr_TR: Tekrar Uyarma

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
tr_TR: PK dosyasındaki karakterde yinelenen satır sayısı %d

en: Dutch
tr_TR: Felemenkçe

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Estonian
tr_TR: Estonca

en: Failed to write %s
tr_TR: %s üzerine yazılamadı

en: Faroese (Icelandic)
tr_TR: Faroece (İzlanda)

en: File Exists
tr_TR: Dosya mevcut

en: File, %s, exists. Replace it?
tr_TR: %s dosyası mevcut. Üzerine yazılsın mı?

en: Find a cidmap file...
tr_TR: Cidmap dosyası bul...

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: Flemish
tr_TR: Flamanca

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
tr_TR: %2$.40s dosyasındaki %1$.40s yazı tipi değişti.
    Dosyayı eski haline almak bu değişiklikleri siler.
    İstediğiniz bu mu?

en: Font Editor
tr_TR: Yazı tipi editörü

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
tr_TR: FontForge, çizgisel ve bitmap (resim tabanlı) yazı tipleri için PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG ve BitMap de dahil olmak üzere yazı tipleri oluşturma, düzenleme ve çevirme işlemlerini yapmanıza olanak tanıyan bir yazı tipi editörüdür.

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
tr_TR: FontForge, birçok işletim sisteminde çalışmak üzere açık kaynak kodlu olarak yazılmış ücretsiz bir yazılımdır. FontForge'u görsel veya komut satırı aracı ile kullanabilirsiniz.

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
tr_TR: FontForge bu yazı tipi için cidmap dosyası bulamadı. Olması zorunlu değildir, fakat olması durumunda daha iyi çalışabilmektedir. Henüz yapmadıysanız, cidmap'leri indirmek isteyebilirsiniz:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    sonra unzip ve untar edip şu klasöre taşıyınız:
      %.80s
    
    Uygun dosya için sabit diskinizi aratmak ister misiniz?

en: Fontforge showing a glyph being edited
tr_TR: Fontforge düzenlenen bir sembolü gösterirken

en: French
tr_TR: Fransızca

en: Generate Mac _Family...
tr_TR: Mac _Ailesinden Oluştur...

en: Generate TTC
tr_TR: TTC Oluştur

en: Generate TTC...
tr_TR: TTC Oluştur...

en: German
tr_TR: Almanca

en: Greek (polytonic)
tr_TR: Yunanca (politonik)

en: Greenlandic
tr_TR: Grönlandca

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: Icelandic
tr_TR: İzlandaca

en: Indonesian
tr_TR: Endonezce

en: Irish Gaelic
tr_TR: Galce (İrlanda)

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
tr_TR: Bu karakter aralık verisi yatay mı, dikey mi?

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Kerning direction
tr_TR: Karakter aralık yönü

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Lang|Arabic
tr_TR: Arapça

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
tr_TR: Farsça

en: Lang|Greek
tr_TR: Yunanca

en: Lang|Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Lang|Kannada
tr_TR: Kannadaca

en: Lang|Khmer
tr_TR: Kmerce

en: Lang|Malayalam
tr_TR: Malayca

en: Lang|Tagalog
tr_TR: Tagalog

en: Lang|Tamil
tr_TR: Tamilce

en: Lang|Telugu
tr_TR: Telugu

en: Lang|Thai
tr_TR: Tayca

en: Latvian
tr_TR: Letonca

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
tr_TR: FontForge'u kullanmayı öğrenmek kolaydır. Ayrıca temel bilgilerden başlayıp betik oluşturma ve kullanma gibi gelişmiş özellikleri anlatan çeşitli öğreticileri bulunmaktadır.

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanca

en: Loop Count
tr_TR: Döngü Adedi

en: Malay (arabic)
tr_TR: Malayca (arap alfabesi)

en: Malay (roman)
tr_TR: Malayca (latin alfabesi)

en: Maltese
tr_TR: Maltaca

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
tr_TR: Matematiksel Alfanumerik Semboller

en: Mathematical Greek
tr_TR: Matematiksel Grekçe

en: MetaFont exited with an error
tr_TR: MetaFont bir hata verip kapandı

en: Missing cidmap file
tr_TR: Cidmap dosyası kayıp

en: Missing glyph
tr_TR: Kayıp sembol

en: More Images Than Selected Glyphs
tr_TR: Seçilen sembolden fazla resim mevcut

en: No cidmap file...
tr_TR: Cidmap dosyası yok...

en: No kerning table for %s
tr_TR: %s için karakter aralık tablosu yok.

en: Normal Text Color:
tr_TR: Normal Metin Rengi:

en: Norwegian
tr_TR: Norveççe

en: Nothing Selected
tr_TR: Hiçbir şey seçilmedi

en: Old North Arabian
tr_TR: Eski Kuzey Arapçası

en: Old Sogdian
tr_TR: Eski Soğdca

en: Old South Arabian
tr_TR: Eski Güney Arapçası

en: Old Turkic
tr_TR: Orhun Alfabesi

en: Old sfd file
tr_TR: Eski sfd dosyası

en: Out of memory
tr_TR: Yetersiz bellek

en: Pick a font, any font...
tr_TR: Bir yazı tipi seçin, herhangi bir yazı tipi...

en: Please don't do that
tr_TR: Lütfen bunu yapmayın

en: Please name encoding %d in this file
tr_TR: Lütfen dosyadaki %d kodlamasını belirtin

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Popup
tr_TR: Açılır Pencere

en: Popup windows
tr_TR: Açılır Pencereler

en: Portuguese
tr_TR: Portekizce

en: Punjabi
tr_TR: Pencapça

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
tr_TR: CFF Yazı Tiplerini TTF yerine TTC'ye koy.
     Bu özellikler Mac ve Linux üzerinde çalışıyor gibi görünüyor
     ama Windows üzerinde çalışmadığı belgenmiş.

en: Recen_t
tr_TR: _Son kullanılan

en: Refresh File List
tr_TR: Dosya Listesini Yenile

en: Revert Gl_yph
tr_TR: Sem_bolü Geri Yükle

en: Revert Kerning
tr_TR: Karakter Aralığını Geri Yükle

en: Revert To _Backup
tr_TR: _Yedeği Geri Yükle

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
tr_TR: Arama listesini orijinal durumuna geri yükler.
    Fakat alt tablo verisinde yapılan değişiklikler değişmez.

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Runic
tr_TR: Rünik

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: S_ave as...
tr_TR: _Farklı kaydet...

en: Sami (Lappish)
tr_TR: Laponca (Sami)

en: Sanskrit
tr_TR: Sanskritçe

en: Save A_ll
tr_TR: _Hepsini Kaydet

en: Save Failed
tr_TR: Kaydedilemedi

en: Script|Mongolian
tr_TR: Moğolca

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
tr_TR: %s sembolden ikincisi

en: See also:
tr_TR: Ayrıca bakınız:

en: Separation marks only meaningful in contextual chaining lookups, starting at: %.20s...
tr_TR: Ayırma işaretleri, yalnızca bağlamsal zincirleme aramalarda kullanılmalıdır, başlangıç noktası: %.20s...

en: Show Hidden Files
tr_TR: Gizli Dosyaları Göster

en: Simplified Chinese
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince

en: Spanish
tr_TR: İspanyolca

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
tr_TR: Birleştirme işlemi geri alınamaz.
    Yine de devam edilsin mi?

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
tr_TR: %.80s sembolü, sfd dosyasında bulunamadı

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
tr_TR: %.40s sembolünün ismi değiştirildi. Sembolleri dosyada kullanmak için ben bu isimleri kullanıyorum, o sebeple bu sembolü geri çeviremeyeceğim. (Daha sonraki sembollerde uyarılmayacaksınız.)

en: There are multiple fonts in this file, pick one
tr_TR: Bu dosyada birden fazla yazı tipi var, birini seçin

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
tr_TR: Bu dosya script te isimlenemeyen, belirtilmemiş kodlama içeriyor

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
tr_TR: Bu yazı tipi eski bir sfd dosyasından geliyor. Tüm detayları başarıyla çevrilemeyebilir.

en: Too Complex or Bad
tr_TR: Çok karışık veya kötü durumda

en: Too many separation marks, starting at: %.20s...
tr_TR: Çok fazla ayrıma işareti var, başlangıç noktası: %.20s...

en: Traditional Chinese
tr_TR: Geleneksel Çince

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Unknown Language
tr_TR: Bilinmeyen Dil

en: Unspecified Language
tr_TR: Belirsiz Dil

en: Urdu
tr_TR: Urduca

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnamca

en: Welsh
tr_TR: Galce

en: What is the pixel size of the font in this file?
tr_TR: Bu dosyadaki yazı tipinde pixel boyutu nedir?

en: You must select a glyph before you can import an image into it
tr_TR: Sembole resim dahil etmeden önce bir sembol seçmelisiniz

en: _Close
tr_TR: _Kapat

en: _File
tr_TR: _Dosya

en: _Generate
tr_TR: _Oluştur

en: _Generate Fonts...
tr_TR: Yazı tipi _oluştur...

en: _Horizontal
tr_TR: _Yatay

en: _Import
tr_TR: _İçe Aktar

en: _Import...
tr_TR: _Dahil et...

en: _Merge
tr_TR: _Birleştir

en: _Merge Feature Info...
tr_TR: Özellik Bilgisi _Birleştir...

en: _Merge Fonts...
tr_TR: Yazı tipi _Birleştir...

en: _OK
tr_TR: _Tamam

en: _Open
tr_TR: _Aç

en: _Revert
tr_TR: _Geri Yükle

en: _Revert All
tr_TR: Hepsini _Geri Yükle

en: _Revert File
tr_TR: Dosyayı _Geri Yükle

en: _Save
tr_TR: Kayde_t

en: _Vertical
tr_TR: _Dikey

en: couldn't write encodings file
tr_TR: kodlama dosyasına yazılamadı

en: font;fonts;editor;TTF;OTF;typeface;
tr_TR: yazı tipi;yazı tipleri;editör;TTF;OTF;typeface;
