kbd-1.15.3-rc1 - en to da translation catalogue (212 entries)

en: 			    interpret character action codes to be from the
    			    specified character set
da: 			    tolk tegnhandlingskoder som om de er fra det
    			    angivne tegnsæt

en: 
    
    Escaped scancodes e0 xx (hex)
da: 
    
    Udvidede aflæsningskoder e0 xx (hex)

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
da: 
    Tryk en vilkårlig tast - Ctrl-D vil afslutte programmet

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
da: 
    Genkendte ændrernavn og deres kolonnenummer:

en: 
    The following synonyms are recognized:
da: 
    Følgende synonymer genkendes:

en: 
    usage: dumpkeys [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	    display this help text
    	-i --short-info	    display information about keyboard driver
    	-l --long-info	    display above and symbols known to loadkeys
    	-n --numeric	    display keytable in hexadecimal notation
    	-f --full-table	    don't use short-hand notations, one row per keycode
    	-1 --separate-lines one line per (modifier,keycode) pair
    	   --funcs-only	    display only the function key strings
    	   --keys-only	    display only key bindings
    	   --compose-only   display only compose key combinations
    	-c --charset=
da: 
    brug: dumpkeys [flag...]
    
    gyldige flag er:
    
    	-h --help	    vis denne hjælpetekst
    	-i --short-info	    vis information om tastaturdrivrutine
    	-l --long-info	    vis ovenstående og symboler kendte for loadkeys
    	-n --numeric	    vis tastetabel i heksadecimal notation
    	-f --full-table	    brug ikke kort notation, en linje per tastekode
    	-1 --separate-lines en linje per (ændrer,tastekode)-par
    	   --funcs-only	    vis kun strenge for funktionstaster
    	   --keys-only	    vis kun tastebindinger
    	   --compose­only   vis kun "compose"-tastekombinationer
    	-c --charset=

en:     FAILED
da:     MISLYKKEDES

en: %s from %s
da: %s fra %s

en: %s version %s
    
    Usage: %s [options]
    
    Valid options are:
    
    	-h --help            display this help text
    	-V --version         display program version
    	-n --next-available  display number of next unallocated VT
da: %s version %s
    
    Brug: %s [tilvalg]
    
    Gyldige tilvalg er:
    
    	-h --help            vis denne hjælpetekst
    	-V --version         vis versionsnummer
    	-n --next-available  vis nummer på næste utildelte VT

en: %s: %s: Warning: line too long
da: %s: %s: Advarsel: linjen er for lang

en: %s: Bad Unicode range corresponding to font position range 0x%x-0x%x
da: %s: Fejlagtigt UCS-interval som modsvarer skrifttypepositionsinterval 0x%x-0x%x

en: %s: Bad call of readpsffont
da: %s: Fejlagtigt kald af readpsffont

en: %s: Bad end of range (0x%lx)
da: %s: Fejlagtigt slut på interval (0x%lx)

en: %s: Bad end of range (0x%x)
da: %s: Fejlagtigt slut på interval (0x%x)

en: %s: Bad input line: %s
da: %s: Fejlagtig inddatalinje: %s

en: %s: Bad magic number on %s
da: %s: Fejlagtigt magisk nummer på %s

en: %s: Corresponding to a range of font positions, there should be a Unicode range
da: %s: Til et modsvarende interval af skrifttypespositioner burde der findes et UCS-interval

en: %s: Error reading input font
da: %s: Fejl ved læsning af inddataskrifttype

en: %s: Glyph number (0x%lx) past end of font
da: %s: Glyfnummer (0x%lx) forbi slutningen af skrifttypen

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
da: %s: Tegnnummer (0x%x) større end skrifttypelængde

en: %s: Illegal vt number
da: %s: Ugyldigt vt-nummer

en: %s: Input file: bad input length (%d)
da: %s: Inddatafil: ugyldig inddatalængde (%d)

en: %s: Input file: trailing garbage
da: %s: Inddatafil: efterfølgende snavs

en: %s: Options --unicode and --ascii are mutually exclusive
da: %s: Tilvalg --unicode og --ascii er gensidigt udelukkende

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
da: %s: UCS-interval U+%x-U+%x er ikke af samme længde som skrifttypespositionsinterval 0x%x-0x%x

en: %s: Unsupported psf file mode (%d)
da: %s: psf-filtilstand (%d) understøttes ikke

en: %s: Unsupported psf version (%d)
da: %s: psf-version (%d) understøttes ikke

en: %s: Warning: line too long
da: %s: Advarsel: linjen er for lang

en: %s: background will look funny
da: %s: baggrunden vil se mærkelig ud

en: %s: bad utf8
da: %s: fejlagtig utf8

en: %s: bug in do_loadtable
da: %s: fejl i do_loadtable

en: %s: font position 32 is nonblank
da: %s: Skrifttypesposition 32 er ikke-blank

en: %s: input font does not have an index
da: %s: inddataskrifttypen har ikke noget indeks

en: %s: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
da: %s: indlæser ikke tom ucs-tabel
    (hvis du insisterer: brug flaget -f til at tilsidesætte)

en: %s: out of memory
da: %s: hukommelsen slut

en: %s: psf file with unknown magic
da: %s: psf-fil med ukendt magisk nummer

en: %s: short ucs2 unicode table
da: %s: kort ucs2-tabel

en: %s: short unicode table
da: %s: kort UCS-tabel

en: %s: short utf8 unicode table
da: %s: kort utf8-tabel

en: %s: trailing junk (%s) ignored
da: %s: efterfølgende snavs (%s) ignoreret

en: %s: unknown option
da: %s: ukendt flag

en: %s: unknown utf8 error
da: %s: ukendt utf8-fejl

en: %s: warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
da: %s: advarsel: indlæser UCS keymap på ikke-UCS konsol
        (måske vil du gerne lave 'kbd_mode -u'?)

en: %s: warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
da: %s: advarsel: indlæser ikke-UCS keymap på UCS konsol
        (måske vil du gerne lave 'kbd_mode -a'?)

en: %s: wiped it
da: %s: rensede det

en: %s: zero input character size?
da: %s: størrelse af inddatategn er nul?

en: %s: zero input font length?
da: %s: længde af inddataskrifttype er nul?

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
da: 0 er en fejl, for 1-88 (0x01-0x58) er aflæsningskoden lig med tastekoden

en: ?UNKNOWN?
da: ?UKENDT?

en: Activation interrupted?
da: Aktivering afbrudt?

en: Appended Unicode map
da: Tilføjede UCS-tabel

en: Bad character height %d
da: Fejlagtig tegnhøjde %d

en: Bad character width %d
da: Fejlagtig tegnbredde %d

en: Bad input file size
da: Fejlagtig størrelse på inddatafilen

en: Bad input line: %s
da: Fejlagtig inddatalinje: %s

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
da: Kan ikke undersøge om vt %d er ledig, brug '%s -f' at gennemtvinge.

en: Cannot find %s
da: Kan ikke finde %s

en: Cannot find %s font
da: Kan ikke finde skrifttypen %s

en: Cannot find a free vt
da: Kan ikke finde en ledig vt

en: Cannot find default font
da: Kan ikke finde standardskrifttypen

en: Cannot open %s read/write
da: Kan ikke åbne %s for læsning/skrivning

en: Cannot open /dev/port
da: Kan ikke åbne /dev/port

en: Cannot open font file %s
da: Kan ikke åbne skrifttypefilen %s

en: Cannot read console map
da: Kan ikke læse konsoltabel

en: Cannot stat map file
da: Kan ikke tage status på tabelfil

en: Cannot write font file
da: Kan ikke skrive til skrifttypefilen

en: Cannot write font file header
da: Kan ikke skrive skrifttypefilhoved

en: Character count: %d
da: Antal tegn: %d

en: Couldn't activate vt %d
da: Kunne ikke aktivere vt %d

en: Couldn't deallocate console %d
da: Kunne ikke deallokere konsol %d

en: Couldn't find owner of current tty!
da: Kunne ikke finde ejer af aktuel tty!

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console
da: Kunne ikke få en filidentifikator der refererer til konsollen

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console
da: Kunne ikke få en filidentifikator der referere til konsollen

en: Couldn't open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Couldn't read VTNO:
da: Kunne ikke læse VTNO:

en: Current default flags:
da: Nuværende standardflag:

en: Current flags:
da: Nuværende flag:

en: Current leds:
da: Nuværende dioder:

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
da: Fejl ved tolkning af symbolsk tabel fra "%s", linje %d

en: Error reading map from file `%s'
da: Fejl ved læsning af tabel fra fil "%s"

en: Error resetting ledmode
da: Fejl ved nulstilling af diodetilstand

en: Error writing map to file
da: Fejl ved skrivning af tabel til fil

en: Error writing screendump
da: Fejl ved skrivning af skærmdump

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
da: Fejl: %s: Utilstrækkeligt antal felter i linje %u.

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
da: Fejl: %s: Ugyldig værdi i felt %u i linje %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
da: Fejl: %s: linje %u afsluttedes uventet.

en: Error: %s: Line %u is too long.
da: Fejl: %s: linje %u er for lang.

en: Error: Not enough arguments.
da: Fejl: Ikke nok argumenter.

en: Error: Unrecognized action: %s
da: Fejl: Ukendt handling: %s

en: Font height    : %d
da: Skrifttypehøjde  : %d

en: Font width     : %d
da: Skrifttypebredde : %d

en: Found nothing to save
da: Fandt ikke noget at gemme

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
da: Hmm - en skrifttype fra restorefont? Bruger første halvdel.

en: Invalid number of lines
da: Ugyldigt antal linjer

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
da: Det ser ud til at denne kerne er ældre end 1.1.92
    Ingen UCS-tabel indlæst.

en: KIOCGLED unavailable?
da: KIOCGLED ikke tilgængelig?

en: KIOCSLED unavailable?
da: KIOCSLED ikke tilgængelig?

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
da: Indlæser %d-tegns %d×%d-skrifttype (%d)

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
da: Indlæser %d-tegns %d×%d-skrifttype (%d) fra filen %s

en: Loading %d-char %dx%d font
da: Indlæser %d-tegns %d×%d-skrifttype

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
da: Indlæser %d-tegns %d×%d-skrifttype fra filen %s

en: Loading Unicode mapping table...
da: Indlæser UCS-konverteringsstabel...

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
da: Indlæser binær direkte-til-skrifttype-skærmtabel fra fil %s

en: Loading binary unicode screen map from file %s
da: Indlæser binær UCS-skærmfil fra fil %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
da: Indlæser symbolsk skærmtabel fra fil %s

en: Loading unicode map from file %s
da: Indlæser UCS-tabel fra fil %s

en: Meta key gives Esc prefix
da: Metatasten giver esc-præfiks

en: Meta key sets high order bit
da: Metatasten sætter højeste bit

en: New default flags:
da: Nye standardflag:

en: New flags:
da: Nye flag:

en: New leds:
da: Nye dioder:

en: No final newline in combine file
da: Intet endeligt nylinjestegn i kombinationsfilen

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
da: Gammelt antal skanlinjer: %d  Nyt antal skanlinjer: %d  Tegnhøjde: %d

en: Old default flags:
da: Gamle standardflag:

en: Old flags:
da: Gamle flag:

en: Old leds:
da: Gamle dioder:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
da: Gammel tilstand: %d×%d  Ny tilstand: %d×%d

en: Only root can use the -u flag.
da: Kun root kan bruge flaget -u.

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
da: Enkle aflæsningskoder xx (hex) mod tastekoder (dec)

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
da: Læste %d-tegns %d×%d-skrifttype fra filen %s

en: Reading font file %s
da: Læser skrifttypefilen %s

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
da: Gemte %d-tegns %d×%d-skrifttypefil til %s

en: Saved screen map in `%s'
da: Gemte skærmtabel i "%s"

en: Saved unicode map on `%s'
da: Gemte ucs-tabel til "%s"

en: Showing %d-char font
da: Viser %d-tegns skrifttype

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ??
da: Mærkeligt ... skærmen er både %d×%d og %d×%d??

en: Strange mode for Meta key?
da: Mærkelig tilstand for Metatasten?

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
da: Symboler som genkendes af %s:
    (numerisk værdi, symbol)

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
da: Tastaturet er i UCS-tilstand (UTF-8)

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
da: Tastaturet er i halvrå (tastekode-)tilstand

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
da: Tastaturet er i rå (aflæsningskode-)tilstand

en: The keyboard is in some unknown mode
da: Tastaturet er i en ukendt tilstand

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
da: Tastaturet er i standardtilstand (ASCII)

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
da: Denne fil indeholder 3 skrifttyper: 8×8, 8×14 og 8×16. Vælg hvilken
    du vil indlæse via et af flagene -8, -14 eller -16.

en: Too many files to combine
da: For mange filer at kombinere

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
da: Gentagelseshastighed sat til %.1f t/s (forsinkelse = %d ms)

en: Unable to find command.
da: Kunne ikke finde kommando

en: Unable to open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Unable to set new session
da: Kan ikke sætte ny session

en: Usage:
    	%s [-C console] [-o map.orig]
da: Brug:
    	%s [-C konsol] [-o map.orig]

en: Usage:
    	%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
da: Brug:
    	%s [-i inddataskrifttype] [-o uddataskrifttype] [-it indtabel] [-ot udtabel] [-nt]

en: Usage:
    	%s [-s] [-C console]
da: Brug:
    	%s [-s] [-C console]

en: Usage:
    	%s infont [outtable]
da: Brug:
    	%s inddataskrifttype [udtabel]

en: Usage:
    	%s infont intable outfont
da: Brug:
    	%s inddataskrifttype inddatatabel uddataskrifttype

en: Usage:
    	%s infont outfont
da: Brug:
    	%s inddataskrifttype uddataskrifttype

en: Usage:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
da: Brug:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Dvs,
    	setleds +caps -num
    vil sætte capslock, rydde numlock og beholde scrollock uændret.
    Indstillingerne før og efter ændring (om nogen) rapporteres når
    -v-flaget er givet eller når ingen ændringer forespørges.
    Normalt påvirker setleds vt-flagindstillingerne
    (og dette vises normalt i dioderne).
    Med -L sætter setleds dioderne og påvirker ikke flagene.
    Med -D sættes både flagene og standardflagene så senere
    nulstillinger ikke vil ændre flagene.

en: Usage:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
    Each vt has his own copy of this bit. Use
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    to change the settings of another vt.
    The setting before and after the change are reported.
da: Brug:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escpræfiks | esc | præfiks ]
    Hver vt har sin egen kopi af denne bit. Brug
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    for at ændre indstillingen for en anden vt.
    Indstillingen for og efter ændringen rapporteres.

en: Usage: %1$s [-C DEVICE] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [-C DEVICE] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
da: Brug:   %1$s [-C ENHED] getmode [text|graphics]
     eller: %1$s [-C ENHED] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
     eller: %1$s [-C ENHED] gkbmeta [metabit|escprefix]
     eller: %1$s [-C ENHED] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: Usage: %s vga|FILE|-
    
    If you use the FILE parameter, FILE should be exactly 3 lines of
    comma-separated decimal values for RED, GREEN, and BLUE.
    
    To seed a valid FILE:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FILE
    
    and then edit the values in FILE.
da: Brug: %s vga|FIL|-
    
    Hvis du bruger FIL-parametren, bør FIL være nøjagtig 3 linjer med
    komma-separerede decimale værdier for RØD, GRØN og BLÅ.
    
    For at starte en gyldig FIL:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FIL
    
    og redigér så værdierne i FIL.

en: Usage: kbdrate [-V] [-s] [-r rate] [-d delay]
da: Brug: kbdrate [-V] [-s] [-r frekvens] [-d forsinkelse]

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or %s/*/.
da: Brug: setfont [skriveflag] [-<N>] [nyskrifttype..] [-m konsoltabel] [-u UCS-tabel]
      skriveflag (sker før filer læses):
        -o  <filnavn>	Skriv nuværende skrifttype til <filnavn>
        -O  <filnavn>	Skriv nuværende skrifttype og UCS-tabel til <filnavn>
        -om <filnavn>	Skriv nuværende konsoltabel til <filnavn>
        -ou <filnavn>	Skriv nuværende UCS-tabel til <filnavn>
    Hvis ingen "nyskrifttype" og ingen -[o|O|om|ou|m|u]-flag er givet,
    indlæses en standardskrifttype:
        setfont             Indlæs skrifttype "default[.gz]"
        setfont -<N>        Indlæs skrifttype "default8x<N>[.gz]"
    -<N>-flaget vælger en skrifttype fra en tegntabel som indeholder tre skrifttyper:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Indlæs 8×<N>-skrifttypen fra codepage.cp
    Eksplicit (med -m eller -u) eller implicit (i skrifttypefilen) givne tabeller
    vil blive læst ind og, hvis det er konsoltabeller, aktiveres.
        -h<N>      (intet blanktegn) tilsidesæt skrifttypehøjde.
        -m <fn>    Indlæs konsolskærmstabel.
        -u <fn>    Indlæs UCS-skrifttypetabel.
        -m none    Lad være med at indlæse og aktivere skærmtabel.
        -u none    Lad være med at indlæse en UCS-tabel.
        -v         Vær snaksalig.
        -C <cons>  Angiv konsolenhed der skal bruges
        -V         Udskriv version og afslut.
    Filer indlæses fra det aktuelle katalog eller %s/*/.

en: Using VT %s
da: Bruger VT %s

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
da: Når flere skrifttyper læses ind skal alle være psf-skrifttyper - %s er det ikke

en: When loading several fonts, all must have the same height
da: Når flere skrifttyper læses ind skal alle have samme højde

en: When loading several fonts, all must have the same width
da: Når flere skrifttyper læses ind skal alle have samme bredde

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
da: Du bad om skrifttypesstørrelsen %d, men kun 8, 14 og 16 er mulige her.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
da: [ hvis du gør dette i X så fungerer det måske ikke 
    da X-serveren også læser /dev/console ]

en: adding map %d violates explicit keymaps line
da: tilføjelse af tabel %d strider mod eksplicit keymaps-linje

en: appendunicode: illegal unicode %u
da: appendunicode: ugyldig UCS %u

en: bug: getfont called with count<256
da: fejl: getfont kaldt med count<256

en: bug: getfont using GIO_FONT needs buf.
da: fejl: getfont med GIO_FONT behøver buf.

en: cannot change translation table
da: kan ikke ændre oversætningstabellen

en: cannot open file %s
da: Kan ikke åbne fil %s

en: caught signal %d, cleaning up...
da: fik signalet %d, rydder op...

en: code outside bounds
da: kode uden for grænserne

en: couldn't read %s
da: kunne ikke læse %s

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
da: kunne ikke læse %s, og kan ikke køre "ioctl dump"

en: entries
da: poster

en: entry
da: post

en: error reading scancode
da: fejl ved læsning af aflæsningskode

en: even number of arguments expected
da: lige antal argumenter forventedes

en: failed to restore original translation table
da: mislykkedes med at genskabe originaloversætningstabellen

en: failed to restore original unimap
da: mislykkedes med at genskabe originalucstabel

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
da: for 1-%d (0x01-0x%02x) er aflæsningskoden lig med tastekoden

en: impossible: not meta?
da: umuligt: ikke meta?

en: kb mode was %s
da: tgb-tilstand var %s

en: keycode %3d %s
da: tastekode %3d %s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
da: tastekodeinterval som understøttes af kernen:        1 - %d

en: mapscrn: cannot open map file _%s_
da: mapscrn: kan ikke åbne tabelfil _%s_

en: max nr of compose definitions: %d
da: største antal kompositionsdefinitioner: %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
da: største antal handlinger bindelige til en tast:   %d

en: new state:
da: ny tilstand:

en: number of function keys supported by kernel: %d
da: antal funktionstaster som understøttes af kernen: %d

en: off
da: fra

en: old state:
da: gammel tilstand:

en: on
da: til

en: press
da: tryk

en: press any key (program terminates 10s after last keypress)...
da: tryk en vilkårlig tast (programmet afsluttes 10 s efter sidste tastetrykning)...

en: ranges of action codes supported by kernel:
da: interval af handlingskoder som understøttes af kernen:

en: release
da: slip

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
da: resizecons:
    kald: resizecons KOLONNERxLINJER  eller: resizecons KOLONNER LINJER
    eller: resizecons -lines LINJER, hvor LINJER er en af 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot find videomode file %s
da: resizecons: kan ikke finde videotilstandsfil %s

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
da: resizecons: kan ikke få I/O-rettigheder.

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
da: resizecons: glem ikke at ændre TERM (måske til con%dx%d eller linux-%dx%d)

en: resizecons: the command `%s' failed
da: resizecons: kommandoen "%s" mislykkedes

en: setfont: cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
da: setfont: kan ikke både genskabe fra tegn-ROM og fra fil. Fonten uændret.

en: setfont: too many input files
da: setfont: for mange inddatafiler

en: showkey version %s
    
    usage: showkey [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	display this help text
    	-a --ascii	display the decimal/octal/hex values of the keys
    	-s --scancodes	display only the raw scan-codes
    	-k --keycodes	display only the interpreted keycodes (default)
da: showkey version %s
    
    brug: showkey [flag...]
    
    tilladte flag er:
    
    	-h --help	vis denne hjælpeteksten
    	-a --ascii	vis decimale/oktale/heksadecimale værdier for tasterne
    	-s --scancodes	vis kun de rå skankoder
    	-k --keycodes	vis kun de tolkede tastekoder (standard)

en: strange... ct changed from %d to %d
da: mærkeligt... ct ændredes fra %d til %d

en: unknown charset %s - ignoring charset request
da: ukendt tegnsæt %s - ignorerer anmodning om tegnsæt

en: unknown keysym '%s'
da: ukendt tegnsymbol "%s"

en: unrecognized argument: _%s_
da: ukendt argument: _%s_

en: usage: %s
da: brug: %s

en: usage: %s [-v] [-o map.orig] map-file
da: brug: %s [-v] [-o originaltabel] tabelfil

en: usage: chvt N
da: brug: chvt N

en: usage: getkeycodes
da: brug: getkeycodes

en: usage: kbd_mode [-a|-u|-k|-s] [-C device]
da: brug: kbd_mode [-a|-u|-k|-s] [-C enhed]

en: usage: screendump [n]
da: brug: screendump [n]

en: usage: setkeycode scancode keycode ...
     (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
      and keycode is given in decimal)
da: brug: setkeycode aflæsningskode tastekode ...
     (hvor aflæsningskode er enten xx eller e0xx angivet heksadecimalt,
      og tastekode er angivet decimalt)

en: usage: showconsolefont -V|--version
           showconsolefont [-C tty] [-v] [-i]
    (probably after loading a font with `setfont font')
    
    Valid options are:
     -C tty   Device to read the font from. Default: current tty.
     -v       Be more verbose.
     -i       Don't print out the font table, just show
              ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
da: brug: showconsolefont -V|--version
           showconsolefont [-C tty] [-v] [-i]
    (formentligt efter at have indlæst en skrifttype med `setfont font')
    
    Gyldige tilvalg er:
     -C tty   Enhed du vil læse skrifttypen fra. Standard: Aktuel Konsol-enhed (tty).
     -v       Vær mere snaksaglig.
     -i       Udskriv ikke skrifttypetabellen, bare vis
              RÆKKERxKOLONNExANTAL og afslut.

en: usage: totextmode
da: brug: totextmode

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
da: vt %d er i brug, kommandoen afbrudt, brug '%s -f' at gennemtvinge.
