light-locker - en to gl translation catalogue (18 entries)

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
gl: Activar o protector de pantalla (pantalla a negro)

en: Version of this application
gl: Versión deste aplicativo

en: The screensaver is active
gl: O protector de pantalla está activo

en: The screensaver is inactive
gl: O protector de pantalla non está activo

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
gl[0]: O salvapantallas estivo activo durante %d segundo.
gl[1]: O protector de pantalla estivo activo durante %d segundos.

en: The screensaver is not currently active.
gl: O protector de pantalla non está activo neste momento.

en: The session has been idle for %d second.
     | The session has been idle for %d seconds.
gl[0]: A sesión estivo inactiva durante %d segundo.
gl[1]: A sesión estivo inactiva durante %d segundos.

en: The screensaver has been inhibited with cookie %d
gl: O protector de pantalla foi inhibido coa cookie %d.

en: Send uninhibit to the screensaver with cookie %d
gl: Enviar a desinhibición ao protector de pantalla coa cookie %d.

en: Enable debugging code
gl: Activar o código de depuración

en: Lock the screen S seconds after the screensaver started
gl: Bloquear a pantalla durante S segundos após o inicio do protector de pantalla

en: Lock the screen on screensaver deactivation
gl: Bloquear pantalla coa desactivación do protector de pantalla

en: Lock the screen on screensaver activation
gl: Bloquear pantalla coa activación do protector de pantalla

en: Lock the screen on suspend/resume
gl: Bloquear pantalla cando suspenda/retome

en: Do not lock the screen on suspend/resume
gl: Non bloquear pantalla cando suspenda/retome

en: Screen Locker
gl: Bloqueado da pantalla

en: Launch screen locker program
gl: Iniciar o programa de bloqueo da pantalla

en: This session is locked
gl: A sesión está bloqueada
