light-locker - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: Query the state of the locker
sv: Fråga efter låsarens tillstånd

en: Query the length of time the locker has been active
sv: Fråga efter tidslängden som låsaren har varit aktiv

en: Tells the running locker process to lock the screen immediately
sv: Säger till den körande låsprocessen att låsa skärmen omedelbart

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sv: Slå på skärmsläckaren (gör skärmen svart)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sv: Inaktivera skärmsläckaren om den är aktiv (få skärmen att sluta vara svart)

en: Poke the running locker to simulate user activity
sv: Peta på den körande låsaren för att simulera användaraktivitet

en: Inhibit the screensaver from activating. Terminate the light-locker-command process to end inhibition.
sv: Förhindra skärmsläckaren från att aktiveras. Avsluta processen light-locker-command för att avsluta förhindrandet.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
sv: Det anropande programmet som hindrar skärmsläckaren

en: The reason for inhibiting the screensaver
sv: Orsaken till att skärmsläckaren hindras

en: Version of this application
sv: Detta programs versionsnummer

en: The screensaver is active
sv: Skärmsläckaren är aktiv

en: The screensaver is inactive
sv: Skärmsläckaren är inaktiv

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
sv[0]: Skärmsläckaren har varit aktiv %d sekund.
sv[1]: Skärmsläckaren har varit aktiv %d sekunder.

en: The screensaver is not currently active.
sv: Skärmsläckaren är för närvarande inte aktiv.

en: The session has been idle for %d second.
     | The session has been idle for %d seconds.
sv[0]: Sessionen har varit inaktiv %d sekund.
sv[1]: Sessionen har varit inaktiv %d sekunder.

en: The screensaver has been inhibited with cookie %d
sv: Skärmsläckaren har hindrats med kaka %d

en: Send uninhibit to the screensaver with cookie %d
sv: Skicka slut på hindrande till skärmsläckaren med kaka %d

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Lock the screen S seconds after the screensaver started
sv: Lås skärmen S sekunder efter skärmsläckaren startade

en: Lock the screen on screensaver deactivation
sv: Lås skärmen då skärmsläckaren inaktiveras

en: Lock the screen on screensaver activation
sv: Lås skärmen då skärmsläckaren aktiveras

en: Lock the screen on suspend/resume
sv: Lås skärmen vid vänteläge/uppvaknande

en: Do not lock the screen on suspend/resume
sv: Lås inte skärmen vid vänteläge/uppvaknande

en: Lock the screen on lid close
sv: Lås skärmen då locket stängs

en: Do not lock the screen on lid close
sv: Lås inte skärmen då locket stängs

en: Set idle hint during screensaver
sv: Ställ in ett inaktivitetstips under skärmsläckare

en: Let something else handle the idle hint
sv: Låt något annat hantera inaktivitetstipset

en: Screen Locker
sv: Skärmlåsare

en: Launch screen locker program
sv: Kör skärmlåsarprogram

en: failed to register with the message bus
sv: misslyckades att registrera mot meddelandebussen

en: not connected to the message bus
sv: inte ansluten till meddelandebussen

en: screensaver already running in this session
sv: skärmsläckare körs redan för denna session

en: GNOME screensaver already running in this session
sv: GNOME-skärmsläckaren körs redan för denna session

en: This session is locked
sv: Denna session är låst

en: You'll be redirected to the unlock dialog automatically in a few seconds
sv: Du kommer automatiskt att omdirigeras till upplåsningsdialogen om några sekunder

en: Preview screen width
sv: Bredd på förhandsvisningsskärm

en: Preview screen height
sv: Höjd på förhandsvisningsskärm
