MATE Desktop Environment - en to fa translation catalogue (70 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
fa: <b>تنظیمات قابل دیدن</b>

en: Hidden
fa: مخفی

en: Always visible
fa: همیشه قابل دیدن

en: Pairing request
fa: درخواست جفت شدن

en: Pairing request for device:
fa: درخواست جفت شدن برای دستگاه‌:

en: Show input
fa: نمایش ورودی

en: _View
fa: _نمایش

en: _Help
fa: _راهنما

en: Search for nearby devices
fa: جست و جوی دستگاه هی اطراف

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
fa: جستجو

en: Create pairing with the device
fa: جفت شدن با دستگاه

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
fa: جفت

en: Mark/Unmark this device as trusted
fa: تیک زدن/تیک نزدن این دستگاه به عنوان دستگاه مورد اعتماد

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
fa: اعتماد کن

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Setup...
fa: تنظیمات...

en: Remove this device from the known devices list
fa: حذف این دستگاه از دستگاه های شناخته شده

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
fa: حذف

en: Send file(s) to the device
fa: ارسال فایل به دستگاه

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
fa: ارسال پرونده

en: Rename device
fa: تغییر نام دستگاه

en: <b>Services</b>
fa: سرویس‌ها

en: DHCP server type:
fa: نوع سرور DHCP:

en: Recommended
fa: توصیه

en: IP Address:
fa: آدرس IP :

en: <b>No DHCP servers installed</b>
fa: <b>هیچ سرور DHCP ای نصب نشده</b>

en: Incoming Folder:
fa: فولدر‌های ورودی:

en: Accept files from trusted devices
fa: قبول کردن فایل‌ها از دستگاه‌های مورد اعتماد

en: <b>To:</b>
fa: <b>به:</b>

en: <b>File:</b>
fa: <b>فایل:</b>

en: Device
fa: دستگاه

en: Connecting...
fa: در حال اتصال...

en: Not specified
fa: تعریف نشده

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Number:
fa: تعداد:

en: _Close
fa: _بستن

en: <b>Downloaded:</b>
fa: <b>دانلود شده:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
fa: <b>آپلود شده:</b>

en: <b>Total:</b>
fa: <b>مجموع:</b>

en: _Reset
fa: _شروع دوباره

en: Bluetooth Adapters
fa: سازگار کننده‌ی بلوتوث

en: Always
fa: همیشه

en: Bluetooth Devices
fa: بلوتوث ها

en: Connection to BlueZ failed
fa: اتصال با BlueZ ناموفق بود

en: Local Services
fa: سرویس داخلی

en: Enter PIN code
fa: وارد کردن پین کد

en: Deny
fa: انکار کردن

en: Service:
fa: خدمت:

en: No
fa: خیر

en: _Search
fa: _جستجو

en: Poor
fa: ضعیف

en: Optimal
fa: بهینه

en: Much
fa: زیاد

en: Too much
fa: خیلی زیاد

en: Low
fa: کم

en: High
fa: زیاد‌

en: Very High
fa: بسیار زیاد

en: Failed
fa: شکست

en: _Connect
fa: _اتصال

en: _Disconnect
fa: _قطع

en: _Remove...
fa: _حذف...

en: Plugins
fa: متصل شونده‌ها

note: translators: device class
en: unknown
fa: نامعلوم

en: Group Network
fa: شبکه گروهی

en: yes
fa: بله

en: no
fa: خیر

en: Reject
fa: رد کردن‌

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
fa: یک کلاینت DHCP پایه برای اتصالات پان بلوتوث ارائه میدهد.

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
fa: مادامی که یک کنترل کننده بلوتوث بازی متصل است، محافظ صفحه نمایش فعال نمیشود.

en: Network
fa: شبکه

en: Bluetooth Manager
fa: مدیریت Bluetooth
