MATE Desktop Environment - en to bs translation catalogue (150 entries)

en: Hidden
bs: Sakriven

en: Always visible
bs: Uvijek vidljivo

en: Temporarily visible
bs: Privremeno vidljivo

en: Show input
bs: Pokaži unos

en: _Device
bs: _Uređaj

en: _View
bs: _Pogled

en: _Help
bs: _Pomoć

en: Search for nearby devices
bs: Traži za uređaje u blizini

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
bs: Pretraga

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
bs: Par

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
bs: Povjerenje

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Setup...
bs: Podešavanje...

en: Remove this device from the known devices list
bs: Ukloni ovaj uređaj sa liste poznatih uređaja

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
bs: Ukloni

en: Send file(s) to the device
bs: Pošalji datoteke na uređaj

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
bs: Pošalji datoteku

en: Rename device
bs: Preimenuj uređaj

en: <b>Services</b>
bs: <b>Usluge</b>

en: DHCP server type:
bs: Vrsta DHCP servera:

en: Recommended
bs: Preporučeno

en: IP Address:
bs: IP adresa:

en: <b>NAP Settings</b>
bs: <b>NAP Postavke</b>

en: <b>PAN Support</b>
bs: <b>PAN Podrška</b>

en: <b>DUN Support</b>
bs: <b>DUN Podrška</b>

en: <b>Network Settings</b>
bs: <b>Postavke Mreže</b>

en: Accept files from trusted devices
bs: Prihvati datoteke sa povjerljivih uređaja

en: <b>Transfer Settings</b>
bs: <b>Postavke Transfera</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
bs: <span weight="bold" size="large">Slanje fajla bluetoothom</span>

en: <b>To:</b>
bs: <b>Na:</b>

en: <b>File:</b>
bs: <b>Datoteka:</b>

en: Device
bs: Uređaj

en: Pairing
bs: Uparivanje

en: <b>Connect to:</b>
bs: <b>Poveži na:</b>

en: <b>Please wait...</b>
bs: <b>Molimo sačekajte...</b>

en: Connecting...
bs: Spajam se...

en: <b>Congratulations, device successfully added</b>
bs: <b>Čestitamo, uređaj uspješno dodan</b>

en: Configuration
bs: Konfiguracija

en: <b>Plugin description:</b>
bs: <b>Opis priključka:</b>

en: Not specified
bs: Nije specificirano

en: <b>Author:</b>
bs: <b>Autor:</b>

en: Unknown
bs: Nepoznat

en: <b>Depends on:</b>
bs: <b>Zavisi od:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
bs: <b>U konfliktu sa:</b>

en: <b>GSM settings</b>
bs: <b>GSM postavke</b>

en: Number:
bs: Broj:

en: Traffic statistics
bs: Statistike prometa

en: _Close
bs: _Zatvori

en: <b>Downloaded:</b>
bs: <b>Preuzeto:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
bs: <b>Otpremljeno:</b>

en: <b>Total:</b>
bs: <b>Ukupno:</b>

en: _Reset
bs: _Resetuj

en: Bluetooth Adapters
bs: Bluetooth Adapteri

en: Always
bs: Uvijek

en: %d Minute | %d Minutes
bs[0]: %d Minuta
bs[1]: %d Minute
bs[2]: %d Minuta

en: Bluetooth Devices
bs: Bluetooth Uređaji

en: Connection to BlueZ failed
bs: Neuspjela konekcija na BlueZ

en: Searching
bs: Traženje

en: Bluetooth File Transfer
bs: Transfer Bluetooth Daoteke

en: Connecting
bs: Povezivanje

en: Sending File
bs: Otpremanje Datoteke

en: %.0f Minute | %.0f Minutes
bs[0]: %.0f Minuta
bs[1]: %.0f Minute
bs[2]: %.0f Minuta

en: %.0f Second | %.0f Seconds
bs[0]: %.0f Sekunda
bs[1]: %.0f Sekunde
bs[2]: %.0f Sekundi

en: Skip
bs: Preskoči

en: Retry
bs: Pokušaj ponovo

en: Error occurred
bs: Došlo je do greške

en: Local Services
bs: Lokalne Usluge

en: Enter PIN code
bs: Unesite PIN kod

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Deny
bs: Zabrani

en: Service:
bs: Usluga:

en: Always accept
bs: Uvijek prihvati

en: Accept
bs: Prihvati

en: Bluetooth Turned Off
bs: Bluetooth isključen

en: Enable Bluetooth
bs: Osposobi Bluetooth

en: No
bs: Ne

en: _Report a Problem
bs: _Prijavi problem

en: Device Manager
bs: Upravitelj uređajima

en: Show _Toolbar
bs: Prikaži _Alatnu traku

en: _Plugins
bs: _Priključci

en: _Local Services
bs: _Lokalne Usluge

en: _Search
bs: _Traži

en: Poor
bs: Slab

en: Optimal
bs: Optimalno

en: Much
bs: Puno

en: Too much
bs: Previše

en: Low
bs: Nisko

en: High
bs: Visoko

en: Very High
bs: Veoma visoko

en: Success!
bs: Uspjeh!

en: Failed
bs: Neuspješno

en: Connection Failed:
bs: Neuspjela Veza:

en: _Connect
bs: _Spoji se

en: _Disconnect
bs: _Prekini vezu

en: <b>Connect To:</b>
bs: <b>Spoji Na:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
bs: <b>Odpoji:</b>

en: Send a _File...
bs: Pošalji _Fajl...

en: _Remove...
bs: _Ukloni...

en: Cancel Operation
bs: Poništi operaciju

en: Select Device
bs: Odaberi Uređaj

en: More
bs: Još

en: GSM Settings
bs: GSM Postavke

en: Plugins
bs: Priključci

en: Unspecified
bs: Nespecificirano

en: Adapter selection
bs: Selekcija adaptera

note: translators: device class
en: uncategorized
bs: nekategorizovano

note: translators: device class
en: desktop
bs: radna površina

note: translators: device class
en: handheld
bs: ručni

note: translators: device class
en: cellular
bs: mobilni

note: translators: device class
en: cordless
bs: bežični

note: translators: device class
en: headset
bs: slušalice

note: translators: device class
en: unknown
bs: nepoznato

note: translators: device class
en: microphone
bs: mikrofon

note: translators: device class
en: keyboard
bs: tastatura

en: Audio Source
bs: Izvor Zvuka

en: Group Network
bs: Grupna Mreža

en: yes
bs: da

en: no
bs: ne

en: Renew IP Address
bs: Obnovi IP Adresu

en: Connected:
bs: Povezan:

en: Not Connected
bs: Nije Povezan

en: day | days
bs[0]: dan
bs[1]: dana
bs[2]: dana

en: hour | hours
bs[0]: sat
bs[1]: sata
bs[2]: sati

en: minute | minutes
bs[0]: minuta
bs[1]: minute
bs[2]: minuta

en: %d %s %d %s and %d %s
bs: %d %s %d %s i %d %s

en: Bluetooth Enabled
bs: Bluetooth Osposobljen

en: Bluetooth Disabled
bs: BLuetooth Onesposobljen

en: Connected
bs: Povezan

en: Connected to %s
bs: Povezan s %s

en: Failed to connect
bs: Neuspjelo povezivanje

en: Reject
bs: Odbaci

en: Receiving file
bs: Prijem datoteke

en: File received
bs: Datoteka primljena

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
bs: Datoteka %(0)s od %(1)s uspješno primljena

en: Transfer failed
bs: Transfer nije uspio

en: Transfer of file %(0)s failed
bs: Neuspio transfer datoteke %(0)s

en: Files received
bs: Primljene datoteke

en: _Devices
bs: _Uređaj

en: Adap_ters
bs: Adap_teri

en: applet
bs: aplet

en: Bluetooth Network
bs: Bluetooth Mreža

en: Bluetooth Active
bs: Bluetooth je Aktivan

en: Turn off all adapters
bs: Isključi sve adaptere

en: Turn on all adapters
bs: Uključi sve adaptere

en: Network
bs: Mreža

en: Blueman Applet
bs: Blueman Aplet

en: Configure Bluetooth Network
bs: Konfiguriraj Bluetooth Mrežu

en: Select files to send
bs: Odaberi datoteke za slanje

en: No adapters found
bs: Adapteri nisu pronađeni

en: <b>Failed to add device</b>
bs: <b>Neuspjelo dodavanje uređaja</b>

en: Don't connect
bs: Nemoj povezati
