MATE Desktop Environment - en to da translation catalogue (322 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
da: <b>Synlighedsindstilling</b>

en: Hidden
da: Skjult

en: Always visible
da: Altid synlig

en: Temporarily visible
da: Midlertidig synlig

en: <b>Friendly Name</b>
da: <b>Venligt navn</b>

en: Pairing request
da: Sammensætningsforespørgsel

en: Pairing request for device:
da: Anmodning om sammensætning for enhed:

en: This should be overwritten
da: Dette bør overskrives

en: Show input
da: Vis indtastning

en: _Device
da: _Enhed

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: Search for nearby devices
da: Søg efter enheder i nærheden

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
da: Søg

en: Create pairing with the device
da: Opret sammenføjning med enheden

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
da: Sammenføj

en: Mark/Unmark this device as trusted
da: Marker/fjern markering af denne enhed som betroet

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
da: Tillid

en: Run the setup assistant for this device
da: Start opsætningsassistenten for denne enhed

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Setup...
da: Opsætning …

en: Remove this device from the known devices list
da: Fjern denne enhed fra listen over kendte enheder

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
da: Fjern

en: Send file(s) to the device
da: Send filer til enheden

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
da: Send fil

en: Rename device
da: Omdøb enhed

en: <b>Services</b>
da: <b>Tjenester</b>

en: DHCP server type:
da: DHCP-servertype:

en: Recommended
da: Anbefalet

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
da: <b>Ingen DHCP-servere installeret</b>

en: <b>NAP Settings</b>
da: <b>NAP-indstillinger</b>

en: <b>PAN Support</b>
da: <b>PAN-understøttelse</b>

en: <b>DUN Support</b>
da: <b>DUN-understøttelse</b>

en: <b>Network Settings</b>
da: <b>Netværksindstillinger</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
da: <b>Filmodtagelse (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
da: Indgående mappe:

en: Select folder for incoming file transfers
da: Vælg mappe for indgående filoverførsler

en: Accept files from trusted devices
da: Accepter filer fra betroede enheder

en: <b>Transfer Settings</b>
da: <b>Overførselsindstillinger</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
da: <span weight="bold" size="large">Sender filer via bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
da: <b>Til:</b>

en: <b>File:</b>
da: <b>Fil:</b>

en: <b>Welcome to the Bluetooth device setup assistant. </b>
    
    
    It will walk you through the process of configuring and connecting to your Bluetooth enabled devices.
da: <b>Velkommen til assistenten for opsætning af Bluetooth-enhed. </b>
    
    
    Den vil gennemgå processen med at konfigurere og forbinde dine Bluetooth-aktiverede enheder.

en: Introduction
da: Introduktion

en: Device
da: Enhed

en: <b>Select pairing method to use:</b>
da: <b>Vælg sammensætningsmetode der skal bruges:</b>

en: Pair Device
da: Par enhed

en: Proceed Without Pairing
da: Fortsæt uden sammensætning

en: Pairing
da: Sammenføjer

en: <b>Connect to:</b>
da: <b>Forbind til:</b>

en: Connect
da: Kobl på

en: <b>Please wait...</b>
da: <b>Vent venligst …</b>

en: Connecting...
da: Forbinder …

en: <b>Congratulations, device successfully added</b>
da: <b>Tillykke, enheden blev tilføjet</b>

en: Finished
da: Færdig

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configure selected plugin's preferences
da: Konfigurer præferencer for valgte udvidelsesmoduler

en: <b>Plugin description:</b>
da: <b>Beskrivelse for udvidelsesmodul:</b>

en: Not specified
da: Ikke specificeret

en: <b>Author:</b>
da: <b>Forfatter:</b>

en: Unknown
da: Ukendt

en: <b>Depends on:</b>
da: <b>Afhænger af:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
da: <b>Er i konflikt med:</b>

en: <b>GSM settings</b>
da: <b>GSM-indstillinger</b>

en: Number:
da: Nummer:

en: Traffic statistics
da: Trafikstatistik

en: _Close
da: _Luk

en: <b>Downloaded:</b>
da: <b>Hentet:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
da: <b>Overført:</b>

en: <b>Total:</b>
da: <b>I alt:</b>

en: <b>Log started:</b>
da: <b>Log startet:</b>

en: <b>Log duration:</b>
da: <b>Logvarighed:</b>

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Bluetooth Adapters
da: Bluetooth-adaptere

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
da: Bluetooth skal være aktiveret for at adapterhåndteringen virker

en: Always
da: Altid

en: %d Minute | %d Minutes
da[0]: %d Minut
da[1]: %d Minutter

en: Bluetooth Devices
da: Bluetooth-enheder

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
da: Bluetooth skal være tændt for at enhedshåndteringen kan fungere

en: Connection to BlueZ failed
da: Forbindelse til BlueZ mislykkedes

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
da: Bluez-dæmonen kører ikke, blueman-manager kan ikke fortsætte.
    Dette betyder sikkert, at der ikke er detekteret en Bluetooth-adapter eller at Bluetooth-dæmonen ikke blev startet.

en: Searching
da: Søger

en: Bluetooth Assistant
da: Bluetooth-assistent

en: Adapter Preferences
da: Adapterpræferencer

en: File Sender
da: Filafsender

en: Bluetooth File Transfer
da: Bluetooth-filoverførsel

en: Connecting
da: Forbinder

en: obexd not available
da: obexd er ikke tilgængelig

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
da: Kunne ikke starte tjenesten obex automatisk. Sikr at dæmonen obex kører

en: Cancelling
da: Afbryder

en: Sending File
da: Sender fil

en: ETA:
da: EA:

en: %.0f Minute | %.0f Minutes
da[0]: %.0f Minut
da[1]: %.0f Minutter

en: %.0f Second | %.0f Seconds
da[0]: %.0f Sekund
da[1]: %.0f Sekunder

en: Error occurred while sending file %s
da: Der opstod en fejl under afsendelse af filen %s

en: Skip
da: Spring over

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Local Services
da: Lokale tjenester

en: Pairing request for %s
da: Sammensætningsforespørgsel for %s

en: Bluetooth Authentication
da: Bluetooth-godkendelse

en: Enter PIN code for authentication:
da: Indtast PIN-kode for godkendelse:

en: Enter PIN code
da: Indtast PIN-kode

en: Enter passkey for authentication:
da: Indtast adgangsnøgle for godkendelse:

en: Enter passkey
da: Indtast adgangsnøgle

en: Pairing passkey for
da: Parrer adgangsnøgle for

en: Pairing PIN code for
da: Parrer PIN-kode for

en: Pairing request for:
da: Sammensætningsforespørgsel for:

en: Confirm value for authentication:
da: Bekræft værdi for godkendelse:

en: Confirm
da: Bekræft

en: Deny
da: Afvis

en: Authorization request for:
da: Godkendelsesforespørgsel for:

en: Service:
da: Tjeneste:

en: Always accept
da: Accepter altid

en: Accept
da: Accepter

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
da: <b>Der opstod en fejl under indlæsning af et udvidelsesmodul. Giv venligst udviklerne besked sammen med indholdet af denne besked på vores </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">hjemmeside.</a>

en: Bluetooth Turned Off
da: Bluetooth slået fra

en: Exit
da: Afslut

en: Enable Bluetooth
da: Aktiver bluetooth

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
da: Skal bluetooth aktiveres automatisk?

en: No
da: Nej

en: _Report a Problem
da: _Rapporter et problem

en: Device Manager
da: Enhedshåndtering

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show _Statusbar
da: Vis _statuslinje

en: S_ort By
da: S_orter efter

en: _Name
da: _Navn

en: _Added
da: _Tilføjet

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Plugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: _Local Services
da: _Lokale tjenester

en: Service Preferences
da: Tjenestepræferencer

en: _Search
da: _Søg

en: <b>Trusted and Paired</b>
da: <b>Betroet og parret</b>

en: <b>Paired</b>
da: <b>Parret</b>

en: <b>Trusted</b>
da: <b>Betroet</b>

en: Poor
da: Dårlig

en: Sub-optimal
da: Næsten optimal

en: Much
da: Meget

en: Too much
da: For meget

en: Low
da: Lav

en: High
da: Højt

en: Very High
da: Meget højt

en: Success!
da: Succes!

en: Serial port connected to %s
da: Serielport forbundet til %s

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Connection Failed:
da: Forbindelse mislykkedes:

en: Disconnection Failed:
da: Afkobl mislykkedes:

en: Disconnecting...
da: Afbryder …

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
da: Forbinder lydforbindelsesprofilerne A2DP-kilde, A2DP-datakanal og HID

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: Forcefully disconnect the device
da: Afbryd med tvang enheden

en: <b>Connect To:</b>
da: <b>Forbind til:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
da: <b>Afbryd:</b>

en: Send a _File...
da: Send en _fil …

en: _Pair
da: _Sammenføj

en: _Trust
da: _Betro

en: _Untrust
da: _Mistro

en: _Setup...
da: _Opsætning …

en: _Remove...
da: _Fjern …

en: Cancel Operation
da: Annuller handlingen

en: Data activity indication
da: Identifikation af dataaktivitet

en: Total data received and rate of transmission
da: Data modtaget i alt samt overførselshastighed

en: Total data sent and rate of transmission
da: Data sendt i alt samt overførselshastighed

en: Untrust
da: Mistro

en: Select Device
da: Vælg enhed

en: More
da: Mere

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
da: Blueman er en GTK+ Bluetooth-håndtering

en: GSM Settings
da: GSM-indstillinger

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Dependency issue
da: Afhængighedsproblem

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
da: Udvidelsesmodul <b>»%(0)s«</b> afhænger af <b>%(1)s</b>. Deaktivering af <b>%(1)s</b> vil også blive deaktivere <b>»%(0)s«</b>.
    Fortsæt?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
da: Udvidelsesmodul <b>%(0)s</b> er i konflikt med <b>%(1)s</b>. Indlæsning af <b>%(1)s</b> vil fjerne <b>%(0)s</b>.
    Fortsæt?

en: Adapter selection
da: Adaptervalg

note: translators: device class
en: uncategorized
da: ikke kategoriseret

note: translators: device class
en: desktop
da: skrivebord

note: translators: device class
en: laptop
da: bærbar

note: translators: device class
en: handheld
da: håndholdt

note: translators: device class
en: cellular
da: mobiltelefon

note: translators: device class
en: cordless
da: trådløs

note: translators: device class
en: smart phone
da: smarttelefon

note: translators: device class
en: headset
da: hovedtelefon

note: translators: device class
en: handsfree
da: håndfri

note: translators: device class
en: unknown
da: ukendt

note: translators: device class
en: microphone
da: mikrofon

note: translators: device class
en: keyboard
da: tastatur

note: translators: device class
en: pointing
da: pegeredskab

en: Dialup Networking (DUN)
da: Opkaldsnetværk (DUN)

en: Audio Source
da: Lydkilde

en: Audio Sink
da: Datakanal for lyd

en: Network Access Point
da: Netværksadgangspunkt

en: Group Network
da: Gruppenetværk

en: Auto connect profiles
da: Forbind automatisk profiler

en: Proprietary
da: Proprietær

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Show device information
da: Vis enhedsinformation

en: Send a text note
da: Send en tekstnote

en: Failed to change profile to %s
da: Kunne ikke ændre profil til %s

en: Audio Profile
da: Lydprofil

en: Select audio profile for PulseAudio
da: Vælg lydprofil for PulseAudio

en: Serial Port %s
da: Serielport %s

en: Renew IP Address
da: Forny IP-adresse

en: Dialup Settings
da: Opkaldsindstillinger

en: Serial Ports
da: Serielporte

en: Connected:
da: Forbundet:

en: Not Connected
da: Ikke forbundet

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
da: Ingen brugsstatistik er tilgængelig. Prøv først at etablere en forbindelse og kontroller så denne side.

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: %d %s %d %s and %d %s
da: %d %s %d %s og %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
da: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille tælleren?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
da: Giver dig mulighed for at overvåge dit forbrug (mobilt bredbånd) af netværkstrafik. Nyttig for forbindelser med begrænset adgang til data. Dette udvidelsesmodul registrerer hver enhede separat.

en: Network _Usage
da: _Netværksbrug

en: Shows network traffic usage
da: Viser forbrug af netværkstrafik

en: Bluetooth Enabled
da: Bluetooth er aktiveret

en: Bluetooth Disabled
da: Bluetooth er deaktiveret

en: Manages local network services, like NAP bridges
da: Håndterer lokale netværkstjenester, såsom NAP-broer

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
da: Tilbyder understøttelse for Dial Up Networking (DUN) med ModemManager og NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
da: Tilbyder et menupunkt som indeholder de sidst brugte forbindelser for at give hurtig adgang

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
da: Maks. antal punkter

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
da: Det maksimale antal punkter menuen for seneste forbindelser vil vise.

en: Recent _Connections
da: Seneste _forbindelser

en: Connected
da: Forbundet

en: Connected to %s
da: Forbundet til %s

en: Failed to connect
da: Kunne ikke forbinde

en: %(service)s on %(device)s
da: %(service)s på %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
da: En adapter for denne forbindelse er ikke tilgængelig

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
da: Tilbyder understøttelse for Personal Area Networking (PAN) introduceret i NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
da: Muligører DBus API for andre Blueman-komponenter

en: Incoming file over Bluetooth
da: Indkommende fil over Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
da: Indkommende fil %(0)s fra %(1)s

en: Reject
da: Afvis

en: Receiving file
da: Modtager fil

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
da: Modtager fil %(0)s fra %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
da: Tilbyder OBEX-filoverførselsfunktioner

en: Configured directory for incoming files does not exist
da: Den konfigurerede mappe for indgående filer findes ikke

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
da: Sikr dig venligst at mappen »<b>%s</b>« findes eller konfigurer den med blueman-services. Indtil da vil standarden »%s« blive anvendt

en: File received
da: Fil modtaget

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
da: Fil %(0)s fra %(1)s blev modtaget

en: Transfer failed
da: Overførselsfejl

en: Transfer of file %(0)s failed
da: Overførsel af filen %(0)s fejlede

en: Files received
da: Filer modtaget

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
da[0]: Modtog %d fil i baggrunden
da[1]: Modtog %d filer i baggrunden

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
da[0]: Modtog %d fil mere i baggrunden
da[1]: Modtog %d filer mere i baggrunden

en: Toggles a platform Bluetooth killswitch when Bluetooth power state changes (Useless with USB dongles) and makes sure a status icon is shown if there is a bluetooth killswitch but no adapter.
da: Aktiverer en platform Bluetooth-drabskontakt når Bluetooth-strømstilstanden ændrer sig (ubrugelig med USB-dongler) og sikrer at et statusikon vises hvis der er en Bluetooth-drabskontakt men ingen adapter.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
da: Tilføj menupunkter til statusikonmenuen

en: _Set Up New Device
da: _Opsæt ny enhed

en: Send _Files to Device
da: Send _filer til enhed

en: _Devices
da: _Enheder

en: Adap_ters
da: _Adaptere

en: applet
da: panelprogram

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
da: Tilbyder adgangsnøgle, godkendelsestjenester for BlueZ-dæmon

en: Adds an exit menu item to quit the applet
da: Tilføjer et punkt i menuen til at afslutte panelprogrammet

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
da: Tilbyder en grundlæggende dhcp-klient for Bluetooth PAN-forbindelser.

en: Bluetooth Network
da: Bluetooth-netværk

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
da: Grænseflade %(0)s bundet til IP-adresse %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
da: Kunne ikke indhente en IP-adresse på %s

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
da: Forsøger at indhente en IP-adresse på %s
    Vent venligst …

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
da: Tilføjer en indikation på statusikonet når Bluetooth er aktiv og viser antallet af forbindelser i værktøjsfiffet.

en: Bluetooth Active
da: Bluetooth er aktiv

en: <b>%d Active Connection</b> | <b>%d Active Connections</b>
da[0]: <b>%d aktiv forbindelse</b>
da[1]: <b>%d aktive forbindelser</b>

en: Uses libappindicator to show a statusicon
da: Bruger libappindicator til at vise et statusikon

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
da: Tilbyder et menupunkt der gør standardadapteren midlertidig synlig, når den som standard er sat til at være usynlig

en: Discoverable timeout
da: Tidsudløb for synlighed

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
da: Tid i sekunder som tilstanden synlighed skal være aktiveret

en: _Make Discoverable
da: _Gør synlig

en: Make the default adapter temporarily visible
da: Gør standardadapteren midlertidig synlig

en: Discoverable… %ss
da: Synlig … %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
da: Tilbyder en menu for panelprogrammet og en API så andre udvidelsesmoduler kan manipulere den

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
da: Forbundet til <b>DUN</b>-tjeneste på <b>%(0)s.</b>
    Netværk er nu tilgængelig via <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
da: Tilbyder grundlæggende understøttelse for forbindelse til internettet via DUN-profil.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
da: Standardhåndtering for SPP-profilforbindelse, giver mulighed for at køre tilpassede handlinger

en: Script to execute on connection
da: Skript der skal køres ved forbindelse

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
da: <span size="small">De følgende parametere vil blive sendt:
    Adresse, navn, tjenestenavn, uuid16s, rfcomm-knude
    For eksempel:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN-tjeneste, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s returneres som en kommaadskilt liste
    
    Ved frakobling af enhed vil skriptet få sendt et HUP-signal</span>

en: Serial port connected
da: Serielport tilsluttet

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
da: Serielporttjeneste på enhed <b>%s</b> vil nu være tilgængelig via <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
da: Forbindelsesskriptet for serielporten mislykkedes

en: There was a problem launching script %s
    %s
da: Der opstod et problem med at starte skript %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
da: Kontrollerer strømtilstande for Bluetoothadaptere

en: Auto power-on
da: Automatisk tænd

en: Automatically power on adapters
da: Automatisk tænding af adaptere

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
da: <b>_Deaktiver Bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
da: Afbryd alle adaptere

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
da: <b>_Aktiver Bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
da: Tænd alle adaptere

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
da: Suspender midlertidigt pauseskærmen når en Bluetooth-spilcontroller er forbundet.

en: Network
da: Netværk

en: Invalid IP address
da: Ugyldig IP-adresse

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
da: IP-adressen er i konflikt med grænseflade %s, som har den samme adresse

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
da: IP-adresse overlapper med undernettet for grænseflade %s, som har den følgende konfiguration %s/%s
    Dette kan medføre ugyldig netværksopførsel

en: Not currently supported with this setup
da: I øjeblikket ikke understøttet med denne opsætning

en: Transfer
da: Overfør

en: Applet's transfer service plugin is disabled
da: Panelprogrammets udvidelsesmodul for overførseltjeneste er deaktiveret

en: Set Bluetooth Adapter Properties
da: Sæt Bluetooth-adapteregenskaber

en: Blueman Applet
da: Blueman-panelprogram

en: Blueman Bluetooth Manager
da: Blueman Bluetooth-håndtering

en: Bluetooth Manager
da: Bluetooth-håndtering

en: Bluetooth Device
da: Bluetooth-enhed

en: Configure Bluetooth Network
da: Konfigurer Bluetooth-netværk

en: Configuring networking requires privileges
da: Konfiguration af netværk kræver privilegier

en: Launch DHCP client
da: Start DHCP-klient

en: Launching DHCP client requires privileges
da: Start af DHCP-klienten kræver privilegier

en: Launch PPP daemon
da: Start PPP-dæmon

en: Launching PPP daemon requires privileges
da: Start af PPP-dæmonen kræver privilegier

en: Set RfKill State
da: Angiv RfKill-tilstand

en: Setting RfKill State requires privileges
da: Angivelse af RfKill-tilstand kræver privilegier

en: Bluetooth needs to be turned on for file sending to work
da: Bluetooth skal være aktiveret for at filoverførsel virker

en: Select files to send
da: Vælg filer der skal sendes

en: Send files to this device
da: Send filer til denne enhed

en: Source adapter. Takes address or adapter's name eg. hci0
da: Kildeadapter. Bruger adresse eller adapters navn f.eks. hci0

en: Delete files on exit
da: Slet filer ved afslut

en: Files to be send to the bluetooth device
da: Filer sendt til bluetooth-enheden

en: Bluetooth needs to be turned on for the Bluetooth assistant to work
da: Bluetooth skal være aktiveret for at Bluetooth-assistenten virker

en: No adapters found
da: Der blev ikke fundet nogle adaptere

en: <b>Pairing in progress...</b>
da: <b>Parring i gang …</b>

en: <b>Failed to add device</b>
da: <b>Kunne ikke tilføje enhed</b>

en: Don't connect
da: Forbind ikke

en: Start configuration assistant for this device
da: Start konfigurationsassistenten for denne enhed
