MATE Desktop Environment - en to ja translation catalogue (332 entries)

en: <b>Visibility Setting</b>
ja: <b>可視性の設定</b>

en: Hidden
ja: 非表示

en: Always visible
ja: 常に表示

en: Temporarily visible
ja: 一時的に表示

en: <b>Friendly Name</b>
ja: <b>分かりやすい名前</b>

en: Pairing request
ja: ペアリング要求

en: Pairing request for device:
ja: デバイスに対するペアリング要求:

en: This should be overwritten
ja: これは上書きする必要があります

en: Show input
ja: 入力中の文字を表示

en: _Adapter
ja: アダプター(_A)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Search for nearby devices
ja: 付近のデバイスを検索

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
ja: 検索

en: Create pairing with the device
ja: デバイスをペアリングする

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
ja: ペア

en: Mark/Unmark this device as trusted
ja: 信頼できるデバイスとしてマークを付ける・外す

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
ja: 信頼

en: Run the setup assistant for this device
ja: このデバイスのセットアップウィザードを実行する

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Setup...
ja: セットアップ...

en: Remove this device from the known devices list
ja: このデバイスを既知のデバイス一覧から削除する

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
ja: 削除

en: Send file(s) to the device
ja: デバイスにファイルを送信する

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
ja: ファイルを送信

en: Rename device
ja: デバイス名の変更

en: Network Access Point (NAP)
ja: ネットワークアクセスポイント (NAP)

en: <b>Services</b>
ja: <b>サービス</b>

en: DHCP server type:
ja: DHCP サーバの種類:

en: Recommended
ja: 推奨

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
ja: <b>DHCP サーバーがインストールされていません</b>

en: <b>NAP Settings</b>
ja: <b>NAP 設定</b>

en: <b>PAN Support</b>
ja: <b>PAN サポート</b>

en: <b>DUN Support</b>
ja: <b>DUN サポート</b>

en: <b>Network Settings</b>
ja: <b>ネットワーク設定</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
ja: <b>ファイルの受信 (オブジェクトプッシュ)</b>

en: Incoming Folder:
ja: 受信フォルダー:

en: Select folder for incoming file transfers
ja: ファイルを転送された時の受け取りフォルダーを選択してください

en: Accept files from trusted devices
ja: 信頼されたデバイスからのファイルを受信

en: <b>Transfer Settings</b>
ja: <b>転送設定</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
ja: <span weight="bold" size="large">Bluetooth でファイルを送信</span>

en: <b>To:</b>
ja: <b>宛先:</b>

en: <b>File:</b>
ja: <b>ファイル:</b>

en: <b>Welcome to the Bluetooth device setup assistant. </b>
    
    
    It will walk you through the process of configuring and connecting to your Bluetooth enabled devices.
ja: <b>Bluetooth デバイス設定アシスタントへようこそ。 </b>
    
    
    Bluetooth 搭載デバイスとの接続と設定を行うことができます。

en: Introduction
ja: はじめに

en: Device
ja: デバイス

en: <b>Select pairing method to use:</b>
ja: <b>使用するペアリング方法を選択してください：</b>

en: Pair Device
ja: デバイスとペアリングする

en: Proceed Without Pairing
ja: ペアリングせずに進む

en: Pairing
ja: ペアリング中

en: <b>Connect to:</b>
ja: <b>接続: </b>

en: Connect
ja: 接続

en: <b>Please wait...</b>
ja: <b>お待ちください...</b>

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: <b>Congratulations, device successfully added</b>
ja: <b>デバイスが正常に追加されました</b>

en: Finished
ja: 完了

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure selected plugin's preferences
ja: 選択されたプラグインの設定を行う

en: <b>Plugin description:</b>
ja: <b>プラグインの説明:</b>

en: Not specified
ja: 未指定

en: <b>Author:</b>
ja: <b>作者:</b>

en: Unknown
ja: 不明

en: <b>Depends on:</b>
ja: <b>依存プラグイン:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
ja: <b>競合プラグイン:</b>

en: <b>GSM settings</b>
ja: <b>GSM 設定</b>

en: Number:
ja: 番号:

en: Traffic statistics
ja: 通信状況

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: <b>Downloaded:</b>
ja: <b>ダウンロード:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
ja: <b>アップロード:</b>

en: <b>Total:</b>
ja: <b>合計:</b>

en: <b>Log started:</b>
ja: <b>ログの開始:</b>

en: <b>Log duration:</b>
ja: <b>ログの期間:</b>

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Send note
ja: 付箋紙を送る

en: Bluetooth Adapters
ja: Bluetooth アダプタ

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
ja: アダプターマネージャーを使うには Bluetooth の電源をオンにする必要があります

en: Always
ja: 常に

en: %d Minute | %d Minutes
ja[0]: %d 分

en: Adapter
ja: アダプター

en: Bluetooth Devices
ja: Bluetooth デバイス

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
ja: デバイスマネージャーを動作させるためには Bluetooth をオンにする必要があります

en: Connection to BlueZ failed
ja: BlueZ への接続に失敗しました

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
ja: Bluez デーモンが動作していません。blueman マネージャーは動作できません。
    Bluetooth アダプターが1つも認識されていないか、Bluetooth デーモンが起動していない可能性があります。

en: Searching
ja: 検索中

en: Bluetooth Assistant
ja: Bluetooth ウィザード

en: Adapter Preferences
ja: アダプター設定

en: File Sender
ja: ファイル送信者

en: Bluetooth File Transfer
ja: Bluetooth ファイル転送

en: Connecting
ja: 接続中

en: obexd not available
ja: obexd が利用できません

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
ja: obexサービスの自動起動に失敗しました。obexデーモンが実行されているか確認してください

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Sending File
ja: ファイルを送信中

en: ETA:
ja: 転送完了時間:

en: %.0f Minute | %.0f Minutes
ja[0]: %.0f 分

en: %.0f Second | %.0f Seconds
ja[0]: %.0f 秒

en: Error occurred while sending file %s
ja: ファイル %s を送信中にエラーが発生しました

en: Skip
ja: スキップ

en: Retry
ja: 再実行

en: Error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Local Services
ja: ローカルサービス

en: Pairing request for %s
ja: %s へのペアリングリクエスト

en: Bluetooth Authentication
ja: Bluetooth 認証

en: Enter PIN code for authentication:
ja: 認証の PIN コードを入力:

en: Enter PIN code
ja: PIN コードを入力してください

en: Enter passkey for authentication:
ja: 認証用パスキーを入力してください:

en: Enter passkey
ja: パスキーの入力

en: Pairing passkey for
ja: ペアリングパスキー

en: Pairing PIN code for
ja: ペアリング PIN コード

en: Pairing request for:
ja: ペアリング要求:

en: Confirm value for authentication:
ja: 認証確認用の値:

en: Confirm
ja: 確認

en: Deny
ja: 拒否

en: Authorization request for:
ja: 認証要求:

en: Service:
ja: サービス:

en: Always accept
ja: 常に許可

en: Accept
ja: 許可する

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
ja: <b>プラグインの読み込み中にエラーが発生しました。開発者にこのメッセージを当社のウェブサイトに通知してください。</b>

en: Bluetooth Turned Off
ja: Bluetooth機能が切れています

en: Exit
ja: 終了

en: Enable Bluetooth
ja: Bluetoothを有効

en: No
ja: いいえ

en: _Report a Problem
ja: 問題を報告 (_R)

en: Device Manager
ja: デバイスマネージャー

en: Show _Toolbar
ja: ツールバーを表示(_T)

en: Show _Statusbar
ja: ステータスバーを表示(_S)

en: S_ort By
ja: 並び替え(_O)

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Added
ja: 追加済み(_A)

en: _Descending
ja: 降順(_D)

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: _Local Services
ja: ローカルサービス(_L)

en: Service Preferences
ja: サービス設定

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: <b>Trusted and Paired</b>
ja: <b>信頼とペアリング済み</b>

en: <b>Paired</b>
ja: <b>ペアリング済み</b>

en: <b>Trusted</b>
ja: <b>信頼</b>

en: Poor
ja: 不良

en: Sub-optimal
ja: 最適ではない

en: Optimal
ja: 最適

en: Much
ja: 多い

en: Too much
ja: 多すぎる

en: Low
ja: 低い

en: High
ja: 高い

en: Very High
ja: 非常に高い

en: Success!
ja: 成功!

en: Serial port connected to %s
ja: %s に接続したシリアルポート

en: Failed
ja: 失敗

en: Connection Failed:
ja: 接続失敗:

en: Disconnection Failed:
ja: 切断失敗:

en: Disconnecting...
ja: 切断中...

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
ja: 自動接続プロファイルの A2DP ソース、A2DP シンク、および HID を接続します。

en: _Disconnect
ja: 切断する(_D)

en: Forcefully disconnect the device
ja: 強制的にデバイスを切断する

en: <b>Connect To:</b>
ja: <b>接続中:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
ja: <b>切断:</b>

en: Send a _File...
ja: ファイルを送信(_F)

en: _Pair
ja: ペア(_P)

en: _Trust
ja: 信頼する(_T)

en: _Untrust
ja: 信頼しない(_U)

en: _Setup...
ja: セットアップ(_S)

en: _Remove...
ja: 削除(_R)

en: Cancel Operation
ja: 操作のキャンセル

en: Data activity indication
ja: データアクティビティ表示

en: Total data received and rate of transmission
ja: 総受信データ量と転送速度

en: Total data sent and rate of transmission
ja: 総送信データ量と転送速度

en: Untrust
ja: 信頼を解除

en: Select Device
ja: デバイスを選択

en: More
ja: もっと

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
ja: Blueman は GTK+ の Bluetooth マネージャーです。

en: GSM Settings
ja: GSM の設定

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Unspecified
ja: 未設定

en: Dependency issue
ja: 依存問題

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
ja: プラグイン<b>"%(0)s"</b>は<b>"%(1)s"</b>に依存しています。<b>"%(1)s"</b>をアンロードすると<b>"%(0)s"</b>もアンロードされます。
    よろしいですか？

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
ja: プラグイン<b>"%(0)s"</b>は<b>"%(1)s"</b>と衝突します。<b>"%(1)s"</b>をロードすると<b>"%(0)s"</b>はアンロードされます。
    よろしいですか？

en: Adapter selection
ja: アダプターの選択

note: translators: device class
en: uncategorized
ja: 未分類

note: translators: device class
en: desktop
ja: デスクトップ

note: translators: device class
en: server
ja: サーバ

note: translators: device class
en: laptop
ja: ラップトップ

note: translators: device class
en: handheld
ja: ハンドヘルド

note: translators: device class
en: palm
ja: Palm

note: translators: device class
en: cellular
ja: 携帯電話

note: translators: device class
en: cordless
ja: 無線

note: translators: device class
en: smart phone
ja: スマートフォン

note: translators: device class
en: modem
ja: モデム

note: translators: device class
en: isdn
ja: ISDN

note: translators: device class
en: headset
ja: ヘッドセット

note: translators: device class
en: handsfree
ja: ハンドフリー

note: translators: device class
en: unknown
ja: 不明

note: translators: device class
en: microphone
ja: マイクロフォン

note: translators: device class
en: keyboard
ja: キーボード

note: translators: device class
en: pointing
ja: ポインティング

en: Dialup Networking (DUN)
ja: ダイアルアップネットワーキング (DUN)

en: Audio Source
ja: オーディオソース

en: Audio Sink
ja: オーディオシンク

en: Network Access Point
ja: ネットワークアクセスポイント

en: Group Network
ja: グループネットワーク

en: Auto connect profiles
ja: 自動接続プロファイル

en: Proprietary
ja: プロプライエタリー

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: _Info
ja: 情報(_I)

en: Show device information
ja: デバイスの情報を表示します

en: Send _note
ja: 付箋紙を送る(_N)

en: Send a text note
ja: テキスト付箋紙を送る

en: Failed to change profile to %s
ja: プロファイルを %s に変更できませんでした。

en: Audio Profile
ja: オーディオプロファイル

en: Select audio profile for PulseAudio
ja: PulseAudio のオーディオプロファイルを選択して下さい。

en: Serial Port %s
ja: シリアルポート %s

en: Renew IP Address
ja: IP アドレスを再取得

en: Dialup Settings
ja: ダイアルアップの設定

en: Serial Ports
ja: シリアルポート

en: Connected:
ja: 接続しました:

en: Not Connected
ja: 接続していません

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
ja: 使用状況はまだ利用できません。一度接続を行ってから再度このページを開いて下さい。

en: day | days
ja[0]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: %d %s %d %s and %d %s
ja: %d %s、 %d %s、 %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
ja: 本当にカウンターを初期化しますか？

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
ja: ネットワークの使用状況を監視します。通信量制限のある場合に便利です。このプラグインは各デバイスの動作を個別に追跡できます。

en: Network _Usage
ja: ネットワーク利用状況(_U)

en: Shows network traffic usage
ja: ネットワーク使用状況を表示する

en: Bluetooth Enabled
ja: Bluetooth が有効

en: Bluetooth Disabled
ja: Bluetooth が無効

en: Manages local network services, like NAP bridges
ja: NAP ブリッジのようなローカルネットワークデバイスを管理する

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
ja: モデムマネージャーとネットワークマネージャーにダイヤルアップネットワーク (DUN) を提供します。

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
ja: 次回以降のアクセスのために最後の接続をメニューに含める

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
ja: 最大表示項目数

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
ja: 最近使用した接続に表示される最大の項目数

en: Recent _Connections
ja: 最近使用した接続(_C)

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connected to %s
ja: %s に接続しています

en: Failed to connect
ja: 接続に失敗しました

en: %(service)s on %(device)s
ja: %(device)s 上の %(service)s

en: Adapter for this connection is not available
ja: この接続のアダプターは使用できません

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
ja: パーソナルエリアネットワーク (PAN) は NetworkManager 0.8 で利用可能です。

en: Provides DBus API for other Blueman components
ja: 他の Blueman コンポーネントに DBus API を提供します

en: Incoming file over Bluetooth
ja: Bluetooth 経由のファイル受信

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ja: %(1)s からファイル %(0)s が届いています

en: Reject
ja: リジェクト

en: Receiving file
ja: 受信ファイル

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ja: %(1)s からファイル %(0)s を受信中

en: Provides OBEX file transfer capabilities
ja: OBEX ファイル転送機能を提供する

en: Configured directory for incoming files does not exist
ja: 設定された受信ディレクトリーが存在しません

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
ja: ディレクトリ"<b>%s</b>"が存在するか確認してください。または、blueman-servicesで設定してください。それまでは、"%s"が使われます

en: File received
ja: ファイルを受信しました

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ja: %(1)s からファイル %(0)s を受信しました

en: Transfer failed
ja: 転送に失敗しました

en: Transfer of file %(0)s failed
ja: %(0)sの転送に失敗しました

en: Files received
ja: ファイルを受信しました

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
ja[0]: %d 個のファイルをバックグラウンドで受信しました

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
ja[0]: %d 個以上のファイルをバックグラウンドで受信しました

en: Toggles a platform Bluetooth killswitch when Bluetooth power state changes (Useless with USB dongles) and makes sure a status icon is shown if there is a bluetooth killswitch but no adapter.
ja: Bluetooth の電源状態の変更に応じて Bluetooth の有効状態を切り替えます(USB ドングルの場合は意味がありません)。また、アダプターがないのに Bluetooth が有効な場合ステータスアイコンを表示します。

en: Adds standard menu items to the status icon menu
ja: ステータスアイコンメニューに通常メニューを追加します。

en: _Set Up New Device
ja: 新しいデバイスを設定する(_S)

en: Send _Files to Device
ja: デバイスにファイルを送信(_F)

en: _Devices
ja: デバイス(_D)

en: Adap_ters
ja: アダプター(_T)

en: applet
ja: アプレット

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
ja: BlueZ デーモンのためにパスキーと認証サービスを提供します。

en: Adds an exit menu item to quit the applet
ja: アプレットを終了するメニューを追加します。

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
ja: Bluetooth PAN ネットワークのための DHCP クライアントを提供します。

en: Bluetooth Network
ja: Bluetooth ネットワーク

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
ja: インターフェース %(0)s は IP アドレス %(1)s に接続しています

en: Failed to obtain an IP address on %s
ja: %s の IP アドレスを取得できませんでした。

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
ja: %s の IP アドレスを取得中です。
    お待ちください…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
ja: Bluetooth がアクティブになった際にステータスアイコンに通知し、ツールチップに接続しているデバイス数を表示します。

en: Bluetooth Active
ja: Bluetooth 有効

en: <b>%d Active Connection</b> | <b>%d Active Connections</b>
ja[0]: <b>%d 件のアクティブな接続</b>

en: Uses libappindicator to show a statusicon
ja: ステータスアイコンを表示するために libappindicator を使用します。

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
ja: デフォルトで非表示にされているデフォルトアダプターを一時的に表示するメニューアイテムを提供します。

en: Discoverable timeout
ja: デバイスの検出がタイムアウトしました

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
ja: 発見可能な状態を継続する秒数

en: _Make Discoverable
ja: 発見可能にする(_M)

en: Make the default adapter temporarily visible
ja: デフォルトアダプターを一時的に表示する

en: Discoverable… %ss
ja: 検出可能... %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
ja: アプレットにメニューを、その他のプラグインに API を提供し、操作できるようにします。

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
ja:  <b>%(0)s</b> 上の <b>DUN</b> サービスに接続しました。
    <b>%(1)s</b> を経由してネットワークを利用可能です。

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
ja: DUN プロファイルを用いてインターネットに接続するための基本的な機能を提供します。

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
ja: カスタムアクションを実行可能にする標準 SPP プロファイルコネクションハンドラー

en: Script to execute on connection
ja: 接続時に実行するスクリプト

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
ja: <span size="small">以下の引数が渡されます:
    アドレス、名前、サービス名、uuid16s、rfcomm ノード
    例:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16 はカンマ区切りのリストとして渡されます。
    
    デバイスの接続解除時、スクリプトは HUP シグナルを送信します。</span>

en: Serial port connected
ja: シリアルポートが接続されました

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
ja: デバイス <b>%s</b> 上のシリアルポートサービスを <b>%s</b> 経由で利用可能になりました。

en: Serial port connection script failed
ja: シリアルポート接続スクリプトの実行に失敗しました

en: There was a problem launching script %s
    %s
ja: スクリプト %s の実行に失敗しました
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
ja: Bluetooth アダプターの電源状態を設定します。

en: Auto power-on
ja: 自動的に電源をオンにする

en: Automatically power on adapters
ja: 自動的にアダプターの電源をオンにする

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
ja: <b>Bluetooth をオフにする(_O)</b>

en: Turn off all adapters
ja: 全てのアダプターをオフにします。

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
ja: <b>Bluetooth をオンにする(_O)</b>

en: Turn on all adapters
ja: 全てのアダプターをオンする

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
ja: Bluetooth ゲームコントローラーが接続されている間、スクリーンセーバーは一時的に動作しません。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Invalid IP address
ja: 不正な IP アドレス

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
ja: IP アドレスが同じアドレスを持つインターフェース %s と衝突しています。

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
ja: IPアドレスが、次の構成 %s/%s を持つインターフェース%s のサブネットと重複しています
    これにより、不正なネットワーク動作が発生する可能性があります

en: Not currently supported with this setup
ja: 現在このセットアップではサポートされていません

en: Transfer
ja: 転送

en: Applet's transfer service plugin is disabled
ja: アプレットの転送サービスプラグインは無効化されています

en: Set Bluetooth Adapter Properties
ja: Bluetooth アダプターの設定

en: Blueman Applet
ja: Blueman アプレット

en: Blueman Bluetooth Manager
ja: Blueman Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth Manager
ja: Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth Device
ja: Bluetooth デバイス

en: Configure Bluetooth Network
ja: Bluetooth ネットワークを設定

en: Configuring networking requires privileges
ja: ネットワークの設定の変更には権限が必要です

en: Launch DHCP client
ja: DHCP クライアントを実行

en: Launching DHCP client requires privileges
ja: DHCP クライアントの実行には権限が必要です

en: Launch PPP daemon
ja: PPP デーモンを実行

en: Launching PPP daemon requires privileges
ja: PPP デーモンの実行には権限が必要です

en: Set RfKill State
ja: RfKill ステートを設定する

en: Setting RfKill State requires privileges
ja: RfKill ステートの設定には権限が必要です

en: Bluetooth needs to be turned on for file sending to work
ja: ファイルを転送するには Bluetooth の電源をオンにする必要があります

en: Select files to send
ja: 送信するファイルを選択してください

en: Send files to this device
ja: このデバイスにファイルを送信中

en: Source adapter. Takes address or adapter's name eg. hci0
ja: ソースアダプター。アドレスかアダプター名が必要です。(例:hci0)

en: Delete files on exit
ja: 終了時にファイルを削除する

en: Files to be send to the bluetooth device
ja: Bluetooth デバイスに送信するファイル

en: Bluetooth needs to be turned on for the Bluetooth assistant to work
ja: Bluetooth アシスタントを使うには Bluetooth をオンにする必要があります。

en: No adapters found
ja: アダプターが見つかりません

en: <b>Pairing in progress...</b>
ja: <b>ペアリングしています...</b>

en: <b>Failed to add device</b>
ja: <b>デバイスの追加に失敗しました</b>

en: Don't connect
ja: 接続しない

en: Start configuration assistant for this device
ja: このデバイスのセットアップウィザードを開始する
