MATE Desktop Environment - en to mk translation catalogue (274 entries)

en: %(service)s on %(device)s
mk: %(service)s на %(device)s

en: %.0f Minute | %.0f Minutes
mk[0]: %.0f Минута
mk[1]: %.0f Минути

en: %.0f Second | %.0f Seconds
mk[0]: %.0f Секунда
mk[1]: %.0f Секунди

en: %d %s %d %s and %d %s
mk: %d %s %d %s и %d %s

en: %d Minute | %d Minutes
mk[0]: %d Минута
mk[1]: %d Минути

en: <b>%d Active Connection</b> | <b>%d Active Connections</b>
mk[0]: <b>%d Активна врска</b>
mk[1]: <b>%d Активни врски</b>

en: <b>Author:</b>
mk: <b>Автор:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
mk: <b>Е во конфликт со:</b>

en: <b>Congratulations, device successfully added</b>
mk: <b>Подесување, уредот е додаден успешно<b>

en: <b>Connect To:</b>
mk: <b>Поврзи се со:</b>

en: <b>Connect to:</b>
mk: <b>Поврзи се со:</b>

en: <b>DUN Support</b>
mk: <b>DUN подршка</b>

en: <b>Depends on:</b>
mk: <b>Зависи од:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
mk: <b>Одврзување:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
mk: <b>Превземено:</b>

en: <b>Failed to add device</b>
mk: <b>Не успеа да го додаде уредот</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
mk: <b>Примање на датотека (Object Push)</b>

en: <b>File:</b>
mk: <b>Датотека:</b>

en: <b>Friendly Name</b>
mk: <b>Пријателско име</b>

en: <b>GSM settings</b>
mk: <b>GSM подесувања</b>

en: <b>Log duration:</b>
mk: <b>Времетраење на записникот:</b>

en: <b>Log started:</b>
mk: <b>Записникот е започнат:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
mk: <b>NAP Подесувања</b>

en: <b>Network Settings</b>
mk: <b>Подесувања на мрежата</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
mk: <b>Нема инсталирано DHCP сервери</b>

en: <b>PAN Support</b>
mk: <b>PAN подршка</b>

en: <b>Please wait...</b>
mk: <b>Молам почекај...</b>

en: <b>Plugin description:</b>
mk: <b>Одредиште на додатокот:</b>

en: <b>Select pairing method to use:</b>
mk: <b>Одбери метод на спојување кој ќе се користи:</b>

en: <b>Services</b>
mk: <b>Сервиси</b>

en: <b>To:</b>
mk: <b>До:</b>

en: <b>Total:</b>
mk: <b>Вкупно:</b>

en: <b>Transfer Settings</b>
mk: <b>подесувања за пренос на податоци</b>

en: <b>Trusted</b>
mk: <b>Сигурно</b>

en: <b>Uploaded:</b>
mk: <b>Испратено:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
mk: <b>Подесувања за видливост</b>

en: <b>Welcome to the Bluetooth device setup assistant. </b>
    
    
    It will walk you through the process of configuring and connecting to your Bluetooth enabled devices.
mk: <b>Добредојдовте во асистентот за подесување на блутут уреди. <b>
    
    
    Ќе те спроведе низ процесот на подесување и поврзување со твоите блутут уреди.

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
mk: <span size="small">Следните аргументи ќе бидат поднесени:
    Адреса, Име, име на сервисот, uuid16s и rfcomm node
    Пример:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Телефон, DUN сервис, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16 се вратени како листи раздвоени со заприки
    При исклучување на уредот скриптата ќе прати HUP сигнал</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
mk: <span weight="bold" size="large">Испраќање податоци преку блутут</span>

en: Accept
mk: Прифати

en: Accept files from trusted devices
mk: Прифати датотеки од сигурни уреди

en: Adap_ters
mk: Адаптери

en: Adapter for this connection is not available
mk: Адаптерот за оваа врска е недостапен

en: Adapter selection
mk: Одбирање на адаптер

en: Adds an exit menu item to quit the applet
mk: Додава мени ставка за излез за прекин на аплетот

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
mk: Додава индикација на статусната икона кога блутутот е активен и го покажува бројот на врски во алатката со објаснување.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
mk: Додава стандардни мени ставки на статусната мени икона

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
mk: Ти дозволува да го следиш искористувањето на мрежниот сообраќај (мобилна мрежа). Корисно за планови со ограничен пренос на податоци. Овој додаток го следи секој уред посебно.

en: Always
mk: Секогаш

en: Always accept
mk: Секогаш прифати

en: Always visible
mk: Секогаш видливо

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
mk: Време во секунди колку ќе трае модот на пронаоѓање

en: Applet's transfer service plugin is disabled
mk: Плагинот на аплетот за пренос сервис е исклучен

en: Are you sure you want to reset the counter?
mk: Дали сигурно сакаш да го ресетираш бројачот?

en: Audio Profile
mk: Аудио профил

en: Audio Sink
mk: Аудио Sink

en: Audio Source
mk: Аудио извор

en: Authorization request for:
mk: Барање за проверка за:

en: Blueman Applet
mk: Blueman аплет

en: Blueman Bluetooth Manager
mk: Blueman управувач со блутут

en: Bluetooth Active
mk: Блутутот е активен

en: Bluetooth Adapters
mk: Блутут адаптери

en: Bluetooth Assistant
mk: Блутут асистент

en: Bluetooth Authentication
mk: Блутут проверка

en: Bluetooth Devices
mk: Блутут уреди

en: Bluetooth Disabled
mk: Блутутот е оневозможен

en: Bluetooth Enabled
mk: Блутутот е овозможен

en: Bluetooth File Transfer
mk: Пренос на податоци преку блутут

en: Bluetooth Manager
mk: Управувач со блутут

en: Bluetooth Network
mk: Блутут мрежа

en: Bluetooth Turned Off
mk: Блутутот е исклучен

en: Bluetooth needs to be turned on for file sending to work
mk: Блутутот мора да биде вклучен за испраќањето на датотеки да работи

en: Bluetooth needs to be turned on for the Bluetooth assistant to work
mk: Блутутот мора да биде вклучен за блутут асистентот да работи

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
mk: Блутутот мора да биде вклучен за управувачот со адаптерот да работи

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
mk: Блутутот мора да биде вклучен за управувачот со уредот да работи

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
mk: Bluez не работи, blueman-управувачот не може да продолжи.
    Ова најверојатно значи дека не се пронајдени блутут адаптери или блутутот не е вклучен.

en: Cancel Operation
mk: Откажи ја операцијата

en: Cancelling
mk: Откажување

en: Configuration
mk: Подесување

en: Configure Bluetooth Network
mk: Подесување на блутут мрежа

en: Configure selected plugin's preferences
mk: Подеси ги поставките на одбраните додатоци

en: Configuring networking requires privileges
mk: Подесувањето на мрежата бара привилегии

en: Confirm
mk: Потврди

en: Confirm value for authentication:
mk: Потврди ја вредноста за проверка:

en: Connect
mk: Поврзи се

en: Connected
mk: Поврзано

en: Connected to %s
mk: Поврзано со %s

en: Connected:
mk: Поврзано:

en: Connecting
mk: Поврзување

en: Connecting...
mk: Поврзување...

en: Connection Failed:
mk: Врската е неуспешна:

en: Connection to BlueZ failed
mk: Поврзувањето со BlueZ е неуспешно

en: Controls Bluetooth adapter power states
mk: Ја контролира енергетската состојба на блутут адаптерот

en: Create pairing with the device
mk: Креирај спојување со уредот

en: DHCP server type:
mk: DHCP тип на сервер

en: Data activity indication
mk: Приказ на активност на податоци

en: Deny
mk: Одбиј

en: Dependency issue
mk: За меѓузависностите

en: Device
mk: Уред

en: Device Manager
mk: Управувач со уреди

en: Dialup Networking (DUN)
mk: Dialup мрежа (DUN)

en: Dialup Settings
mk: Dialup подесувања

en: Disconnecting...
mk: Одврзување...

en: Discoverable timeout
mk: Време за пронаоѓање

en: Don't connect
mk: Не се поврзувај

en: Enable Bluetooth
mk: Вклучи блутут

en: Enter PIN code
mk: Внеси PIN код

en: Enter PIN code for authentication:
mk: Внеси го PIN кодот за проверка:

en: Enter passkey
mk: Внеси лозинка

en: Enter passkey for authentication:
mk: Внеси лозинка за проверка:

en: Error occurred
mk: Се појави грешка

en: Error occurred while sending file %s
mk: Се појави грешка при испраќање на датотека %s

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed to change profile to %s
mk: Неуспешна промена на профил во %s

en: Failed to connect
mk: Неуспешно поврзување

en: Failed to obtain an IP address on %s
mk: Неуспешно добивање на IP адреса на %s

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
mk: Датотеката %(0)s од %(1)s е успешно примена

en: File received
mk: Датотеката е примена

en: Files received
mk: Датотеките се примени

en: Forcefully disconnect the device
mk: Одврзи го уредот на сила

en: GSM Settings
mk: GSM подесувања

en: Group Network
mk: Групна мрежа

en: Hidden
mk: Сокриено

en: High
mk: Високо

en: IP Address:
mk: IP адреси:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
mk: IP адресата е во конфликт со интерфејсот %s кој ја има истата адреса

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
mk: Дојдовна датотека %(0)s од %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
mk: Дојдовна датотека преку блутут

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
mk: Интерфејс %(0)s поврзи со IP адресата %(1)s

en: Introduction
mk: Претставување

en: Invalid IP address
mk: Неважечка IP адреса

en: Launch DHCP client
mk: Стартувај го DHCP клиентот

en: Launching DHCP client requires privileges
mk: Стартувањето на DHCP клиентот бара привилегии

en: Local Services
mk: Локални сервиси

en: Low
mk: Ниско

en: Make the default adapter temporarily visible
mk: Направи го стандардниот адаптер привремено видлив

en: Manages local network services, like NAP bridges
mk: Управува со локалните мрежни сервиси, како NAP мостовите

en: Mark/Unmark this device as trusted
mk: Штиклрај/одштиклирај го овој уред како сигурен

en: Maximum items
mk: Максимум ставки

en: More
mk: Повеќе

en: Much
mk: Повеќе

en: Network
mk: Мрежа

en: Network Access Point
mk: Точка за пристап на мрежата

en: Network Access Point (NAP)
mk: Точка за пристап на мрежата (NAP)

en: No
mk: Не

en: No adapters found
mk: Не се пронајдени адаптери

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
mk: Сеуште не се достапни статистики за искористеност. Пробај прво да воспоставиш врска потоа посети ја оваа страна.

en: Not Connected
mk: Не е поврзано

en: Not currently supported with this setup
mk:  Не е подржано со ова подесување

en: Not specified
mk: Не е назначено

en: Number:
mk: Број:

en: Optimal
mk: Оптимално

en: Pair
mk: Спојување

en: Pairing
mk: Спојување

en: Pairing request
mk: Барање за спојување

en: Pairing request for %s
mk: Барање за поврзување за %s

en: Pairing request for device:
mk: Барање за спојување за уредот:

en: Pairing request for:
mk: Барање за спојување за:

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
mk: Додатокот <b>"%(0)s"</b> зависи од <b>%(1)s</b>. Со исклучување на <b>%(1)s</b> исто така ќе се исклучи <b>"%(0)s"</b>.
    Да продолжам?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
mk: Додатокот <b>%(0)s</b> е во конфликт со <b>%(1)s</b>. Вчитувањето на <b>%(1)s</b> ќе го исклучи <b>%(0)s</b>.
    Да продолжам?

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Poor
mk: Слабо

en: Proceed Without Pairing
mk: Продолжи без спојување

en: Provides DBus API for other Blueman components
mk: Обезбедува DBus API за други Blueman компоненти

en: Provides OBEX file transfer capabilities
mk: Обезбедува OBEX датотеки за способност за пренос

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
mk: Обезбедува основен dhcp клиент за блутут PAN врски.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
mk: Обезбедува мени за аплетот и API за другите плагини да го манипулираат

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
mk: Обезбедува мени ставка за да се направи стандардниот адаптер привремено видлив кога стандардно е подесен во невидлив

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
mk: Обезбедува мени ставка која ги содржи последните користени врски за брз пристап

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
mk: Обезбедува основна подршка за поврзување на интернет преку DUN профил.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
mk: Обезбедува лозинка и сервиси за проверка за  BlueZ

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
mk: Обезбедува подршка за Лична област за мрежно работење (PAN) претставена во Управувачот со мрежа 0.8

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
mk[0]: Датотеката %d е примена во позадина
mk[1]: Датотеките %d се примени во позадина

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
mk[0]: Примена %d повеќе датотека во позадина
mk[1]: Примени се %d повеќе датотеки во позадина

en: Receiving file
mk: Примање датотека

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
mk: Примање датотека %(0)s од %(1)s

en: Recent _Connections
mk: Скорешни _врски

en: Recommended
mk: Препорачано

en: Reject
mk: Одбиј

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove this device from the known devices list
mk: Отстрани го овој уред од листата на познати уреди

en: Renew IP Address
mk: Обнови ја IP адресата

en: Retry
mk: Обиди се повторно

en: Run the setup assistant for this device
mk: Стартувај го помошникот за подесување за овој уред

en: Script to execute on connection
mk: Скрипта која се извршува при врска

en: Search
mk: Пребарувај

en: Search for nearby devices
mk: Пребарај уреди во близина

en: Searching
mk: Пребарување

en: Select Device
mk: Одбери уред

en: Select audio profile for PulseAudio
mk: Одбери аудио профил за PulseAudio

en: Select files to send
mk: Одберете датотеки за праќање

en: Send File
mk: Испрати датотека

en: Send _Files to Device
mk: Испрати _датотеки на уредот

en: Send a _File...
mk: Испрати _датотека...

en: Send file(s) to the device
mk: Испрати датотека(и) на уредот

en: Send files to this device
mk: Испрати датотеки на овој уред

en: Sending File
mk: Испраќање датотека

en: Serial Port %s
mk: Сериски порт %s

en: Serial Ports
mk: Сериски портови

en: Serial port connected
mk: Серискиот порт е поврзан

en: Serial port connected to %s
mk: Серискиот порт е поврзан со %s

en: Serial port connection script failed
mk: Скриптата на конекцијата на серискиот порт е неуспешна

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
mk: Сервисот на серискиот порт на уредот <b>%s</b> сега ќе биде достапен преку <b>%s</b>

en: Service:
mk: Сервис:

en: Setup...
mk: Подесување...

en: Show input
mk: Прикажи влез

en: Shows network traffic usage
mk: Прикажува искористеност на мрежниот сообраќај

en: Skip
mk: Прескокни

en: Source adapter. Takes address or adapter's name eg. hci0
mk: Изворен адаптер. Ја зима адресата или името на адаптерот на пр. hci0

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
mk: Стандарден ракувач за SPP профил врска, дозволува извршување сопствени наредби.

en: Start configuration assistant for this device
mk: Стартувај го помошникот за подесување за овој уред

en: Sub-optimal
mk: Под-оптимално

en: Success!
mk: Успешно!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
mk: Успешно поврзано на <b>DUN</b> сервисот на <b>%(0)s.</b>
    Мрежата е сега достапна преку <b>%(1)s</b>

en: Temporarily visible
mk: Привремено видливо

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
mk: Ќе биде прикажано максималниот број на ставки на менито за скорешни врски.

en: There was a problem launching script %s
    %s
mk: Проблем при стартување на скриптата %s
    %s

en: Too much
mk: Премногу

en: Total data received and rate of transmission
mk: Вкупно примени податоци и степен на пренос

en: Total data sent and rate of transmission
mk: Вкупно испратени податоци и степен на пренос

en: Traffic statistics
mk: Статистика за сообраќајот

en: Transfer
mk: Пренос

en: Transfer failed
mk: Преносот е неуспешен

en: Transfer of file %(0)s failed
mk: Преносот на датотеката %(0)s е неуспешен

en: Trust
mk: Сигурен

en: Turn off all adapters
mk: Исклучи ги сите адаптери

en: Turn on all adapters
mk: Вклучи ги сите адаптери

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unspecified
mk: Неназначено

en: Untrust
mk: Несигурно

en: Uses libappindicator to show a statusicon
mk: Го користи libappindicator за да ја прикаже статусната икона

en: Very High
mk: Многу високо

en: _Adapter
mk: _Адаптер

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Connect
mk: _Врзи се

en: _Device
mk: _Уред

en: _Devices
mk: _Уреди

en: _Disconnect
mk: _Одврзи се

en: _Help
mk: _Помош

en: _Local Services
mk: _Локални сервиси

en: _Make Discoverable
mk: _Направи го видлив

en: _Pair
mk: _Спојување

en: _Plugins
mk: _Додатоци

en: _Remove...
mk: _Отстрани...

en: _Report a Problem
mk: _Пријави проблем

en: _Reset
mk: _Ресетирај

en: _Search
mk: Барај

en: _Setup...
mk: _Подесување...

en: _Trust
mk: _Сигурно

en: _Untrust
mk: _Несигурно

en: _View
mk: _Поглед

en: applet
mk: аплет

en: cellular
mk: мобилен телефон

en: cordless
mk: безжичен уред

en: day | days
mk[0]: ден
mk[1]: денови

en: desktop
mk: Десктоп компјутер

en: handheld
mk: Мобилен уред

en: handsfree
mk: интерфон слушалки

en: headset
mk: слушалки

en: hour | hours
mk[0]: час
mk[1]: часови

en: isdn
mk: ИСДН

en: keyboard
mk: тастатура

en: laptop
mk: лаптоп

en: microphone
mk: микрофон

en: minute | minutes
mk[0]: минута
mk[1]: минути

en: modem
mk: модем

en: no
mk: не

en: palm
mk: палм уред

en: pointing
mk: уред за покажување

en: server
mk: сервер

en: smart phone
mk: Паметен телефон

en: uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: unknown
mk: непознато

en: yes
mk: да
