MATE Desktop Environment - en to ro translation catalogue (305 entries)

en: %(service)s on %(device)s
ro: %(service)s pe %(device)s

en: %.0f Minute | %.0f Minutes
ro[0]: %.0f minut
ro[1]: %.0f minute
ro[2]: %.0f de minute

en: %.0f Second | %.0f Seconds
ro[0]: %.0f secundă
ro[1]: %.0f secunde
ro[2]: %.0f de secunde

en: %d %s %d %s and %d %s
ro: %d %s %d %s și %d %s

en: %d Minute | %d Minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: <b>%d Active Connection</b> | <b>%d Active Connections</b>
ro[0]: <b>%d conexiune activă</b>
ro[1]: <b>%d conexiuni active</b>
ro[2]: <b>%d de conexiuni active</b>

en: <b>Author:</b>
ro: <b>Autor:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
ro: <b>În conflict cu:</b>

en: <b>Congratulations, device successfully added</b>
ro: <b>Felicitări, dispozitivul a fost adăugat cu succes</b>

en: <b>Connect To:</b>
ro: <b>Conectare la:</b>

en: <b>Connect to:</b>
ro: <b>Conectare la:</b>

en: <b>DUN Support</b>
ro: <b>Capabilitate DUN</b>

en: <b>Depends on:</b>
ro: <b>Depinde de:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
ro: <b>Deconectare:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
ro: <b>Descărcat:</b>

en: <b>Failed to add device</b>
ro: <b>Adăugarea dispozitivului a eșuat</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
ro: <b>Primire fișier (Împingere obiect)</b>

en: <b>File:</b>
ro: <b>Fișier:</b>

en: <b>Friendly Name</b>
ro: <b>Nume prietenos</b>

en: <b>GSM settings</b>
ro: <b>Stabiliri GSM</b>

en: <b>Log duration:</b>
ro: <b>Durată jurnal:</b>

en: <b>Log started:</b>
ro: <b>Jurnal pornit:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
ro: <b>Stabiliri NAP</b>

en: <b>Network Settings</b>
ro: <b>Stabiliri rețea</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
ro: <b>Nu este instalat niciun servitor DHCP</b>

en: <b>PAN Support</b>
ro: <b>Capabilitate PAN</b>

en: <b>Pairing in progress...</b>
ro: <b>Asociere în curs...</b>

en: <b>Please wait...</b>
ro: <b>Așteptați...</b>

en: <b>Plugin description:</b>
ro: <b>Descriere modul:</b>

en: <b>Select pairing method to use:</b>
ro: <b>Selectați metoda de asociere de utilizat:</b>

en: <b>Services</b>
ro: <b>Servicii</b>

en: <b>To:</b>
ro: <b>Către:</b>

en: <b>Transfer Settings</b>
ro: <b>Stabiliri transfer</b>

en: <b>Trusted</b>
ro: <b>De încredere</b>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
ro: <b>_Oprește Bluetooth</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
ro: <b>P_ornește Bluetooth</b>

en: <b>Uploaded:</b>
ro: <b>Încărcat:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
ro: <b>Configurări vizibilitate</b>

en: <b>Welcome to the Bluetooth device setup assistant. </b>
    
    
    It will walk you through the process of configuring and connecting to your Bluetooth enabled devices.
ro: <b>Bine ați venit la asistentul de configurare al serviciului Bluetooth. </b>
    
    
    Acesta vă va ajuta în procesul de configururare și conectare a dispozitivelor dumneavoastră cu capabilitate de comunicare prin Bluetooth.

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
ro: <span size="small">Următoarele argumente vor fi transferate:
    Addresă, Nume,  nume serviciu, uuid16s,  nod rfcomm
    De exemplu:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Telefon, serviciu DUN, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s sunt întoarse ca o listă separată prin virgule
    
    La deconectarea dispozitivului, scriptului îi va fi trimis un semnal HUP</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
ro: <span weight="bold" size="large">Se trimit fișiere prin Bluetooth</span>

en: Accept
ro: Acceptă

en: Accept files from trusted devices
ro: Acceptă fișiere de la dispozitive de încredere

en: Adap_ters
ro: Adap_toare

en: Adapter
ro: Adaptor

en: Adapter Preferences
ro: Preferințe adaptor

en: Adapter for this connection is not available
ro: Adaptorul pentru această conexiune nu este disponibil

en: Adapter selection
ro: Selectare adaptor

en: Adds an exit menu item to quit the applet
ro: Adaugă un element de ieșire la meniu pentru a ieși din miniaplicație

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
ro: Adaugă o indicație pe pictograma de stare când serviciul Bluetooth este activ și arată numărul de conexiuni într-o fereastră informativă.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
ro: Adaugă elemente de meniu standrd la meniul pictogramei de stare

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
ro: Vă permite să vă monitorizați utilizarea traficului (mobil) în rețea. Folositor pentru planurile cu aces limitat de date. Acest modul urmărește fiecare dispozitiv separat.

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always accept
ro: Acceptă întotdeauna

en: Always visible
ro: Vizibil întotdeauna

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
ro: Durata de timp a modului vizibil

en: Applet's transfer service plugin is disabled
ro: Modulul serviciu de transfer al miniaplicației este dezactivat

en: Are you sure you want to reset the counter?
ro: Sigur doriți să restabiliți contorul?

en: Audio Profile
ro: Profil Audio

en: Audio Sink
ro: Sincronizare Audio

en: Audio Source
ro: Sursă audio

en: Authorization request for:
ro: Cerere de autorizare pentru:

en: Auto power-on
ro: Pornire automată

en: Automatically power on adapters
ro: Pornește automat adaptoare

en: Blueman Applet
ro: Miniaplicația Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
ro: Gestionarul Bluetooth Blueman

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
ro: Blueman este un gestionar de Bluetooth GTK+

en: Bluetooth Active
ro: Bluetooth activ

en: Bluetooth Adapters
ro: Adaptoare bluetooth

en: Bluetooth Assistant
ro: Asistent Bluetooth

en: Bluetooth Authentication
ro: Autentificare Bluetooth

en: Bluetooth Device
ro: Dispozitiv Bluetooth

en: Bluetooth Devices
ro: Dispozitive Bluetooth

en: Bluetooth Disabled
ro: Bluetooth oprit

en: Bluetooth Enabled
ro: Bluetooth pornit

en: Bluetooth File Transfer
ro: Transfer de fișiere prin Bluetooth

en: Bluetooth Manager
ro: Gestionar Bluetooth

en: Bluetooth Network
ro: Rețea Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
ro: Bluetooth oprit

en: Bluetooth needs to be turned on for file sending to work
ro: Rețeaua Bluetooth trebuie să fie pornită pentru ca trimiterea fișierelor să funcționeze

en: Bluetooth needs to be turned on for the Bluetooth assistant to work
ro: Rețeaua Bluetooth trebuie să fie pornită pentru ca asistentul Bluetooth să funcționeze

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
ro: Serviciul Bluetooth trebuie să fie pornit pentru ca administratorul de adaptoare să funcționeze

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
ro: Serviciul Bluetooth trebuie să fie pornit pentru ca administratorul de dispozitive să funcționeze

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
ro: Demonul Bluez nu rulează, blueman-manager nu poate continua.
    Aceasta probabil înseamnă că nu au fost detectate adaptoare Bluetooth  sau demonul Bluetooth nu a fost pornit.

en: Cancel Operation
ro: Renunță la operațiune

en: Cancelling
ro: Se renunță

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configure Bluetooth Network
ro: Configurare rețea Bluetooth

en: Configure selected plugin's preferences
ro: Configurați preferințele modulului selectat

en: Configured directory for incoming files does not exist
ro: Directorul configurat pentru primirea fișierelor nu există

en: Configuring networking requires privileges
ro: Configurarea rețelei necesită privilegii

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Confirm value for authentication:
ro: Confirmați valoarea pentru autentificare:

en: Connect
ro: Conectează

en: Connected
ro: Connectat

en: Connected to %s
ro: Conectat la %s

en: Connected:
ro: Conectat

en: Connecting
ro: Se conectează

en: Connecting...
ro: Se conectează...

en: Connection Failed:
ro: Conexiune eșuată:

en: Connection to BlueZ failed
ro: Conectarea la BlueZ a eșuat

en: Controls Bluetooth adapter power states
ro: Controlează stările de energie ale adaptorului Bluetooth

en: Create pairing with the device
ro: Creează asociere cu dispozitivul

en: DHCP server type:
ro: Tip servitor DHCP:

en: Data activity indication
ro: Indicator activitate date

en: Delete files on exit
ro: Șterge fișierele la ieșire

en: Deny
ro: Refuză

en: Dependency issue
ro: Problemă de dependență

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device Manager
ro: Gestionar de dispozitive

en: Dialup Networking (DUN)
ro: Rețea Dialup (DUN)

en: Dialup Settings
ro: Stabiliri dialup

en: Disconnecting...
ro: Se deconectează...

en: Disconnection Failed:
ro: Deconenectare eșuată:

en: Discoverable timeout
ro: Limită de timp mod vizibil

en: Don't connect
ro: Nu te conecta

en: ETA:
ro: Timp estimat de recepționare:

en: Enable Bluetooth
ro: Pornește Bluetooth

en: Enter PIN code
ro: Introduceți cod PIN

en: Enter PIN code for authentication:
ro: Introduceți codul PIN pentru autentificare:

en: Enter passkey
ro: Introduceți parola

en: Enter passkey for authentication:
ro: Introduceți parola pentru autentificare:

en: Error occurred
ro: A apărut o eroare

en: Error occurred while sending file %s
ro: A intervenit o eroare la trimiterea fișierului %s

en: Failed
ro: Eșuat

en: Failed to change profile to %s
ro: Schimbare profil în %s nereușită

en: Failed to connect
ro: Conectarea a eșuat

en: Failed to obtain an IP address on %s
ro: Eșuare la obținerea adresei IP pe %s

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ro: Fișierul %(0)s de la %(1)s a fost primit cu succes

en: File Sender
ro: Expeditor fișier

en: File received
ro: Fișier primit

en: Files received
ro: Fișiere primite

en: Files to be send to the bluetooth device
ro: Fișiere de trimis dispozitivului bluetooth

en: Finished
ro: Finalizată

en: Forcefully disconnect the device
ro: Deconectează forțat dispozitivul

en: GSM Settings
ro: Stabiliri GSM

en: Group Network
ro: Grupare rețea

en: Hidden
ro: Ascuns

en: High
ro: Ridicat

en: IP Address:
ro: Adresă IP:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
ro: Adresa IP este în conflict cu interfața %s care are aceeași adresă

en: Incoming Folder:
ro: Dosar primire:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ro: Primire fișier %(0)s de la %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
ro: Primire fișier prin Bluetooth

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
ro: Interfața %(0)s legată de adresa IP %(1)s

en: Introduction
ro: Introducere

en: Invalid IP address
ro: Adresa IP nu este validă

en: Launch DHCP client
ro: Lansează client DHCP

en: Launch PPP daemon
ro: Lansează daemonul PPP

en: Launching DHCP client requires privileges
ro: Lansarea clientului DHCP necesită privilegii

en: Launching PPP daemon requires privileges
ro: Lansarea daemonului PPP necesită privilegii

en: Local Services
ro: Servicii locale

en: Low
ro: Scăzut

en: Make the default adapter temporarily visible
ro: Faceți adaptorul implicit temporar vizibil

en: Manages local network services, like NAP bridges
ro: Administrează serviciile din rețeaua locală, cum ar fi punțiile NAP

en: Mark/Unmark this device as trusted
ro: Marchează / Demarchează acest dispozitiv ca fiind de încredere

en: Maximum items
ro: Maximum de elemente

en: More
ro: Mai multe

en: Much
ro: Mult

en: Network
ro: Rețea

en: Network Access Point
ro: Punct de acces rețea

en: Network Access Point (NAP)
ro: Punct de acces rețea (NAP)

en: Network _Usage
ro:  _Utilizare rețea

en: No
ro: Nu

en: No adapters found
ro: Nu a fost găsit niciun adaptor

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
ro: Deocamdată nu sunt disponibile statistici de utilizare. Încercați să stabiliți o conexiune prima dată și apoi să verificați această pagină.

en: Not Connected
ro: Neconectat

en: Not currently supported with this setup
ro: Nu este momentan compatibil cu această configurare

en: Not specified
ro: Nespecificat

en: Number:
ro: Număr:

en: Optimal
ro: Optim

en: Pair
ro: Asociază

en: Pairing
ro: Se asociază

en: Pairing PIN code for
ro: Pairing PIN de asociere pentru

en: Pairing passkey for
ro: Parolă de asociere pentru

en: Pairing request
ro: Cerere de asociere

en: Pairing request for %s
ro: Cerere de asociere pentru %s

en: Pairing request for device:
ro: Cerere de asociere pentru „%s”

en: Pairing request for:
ro: Cerere de asociere pentru:

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
ro: Modulul <b>"%(0)s"</b> depinde de <b>%(1)s</b>. Dezactivarea <b>%(1)s</b> va dezactiva și <b>"%(0)s"</b>.
    Continuați?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
ro: Modulul <b>%(0)s</b> este în conflict cu <b>%(1)s</b>. Activarea <b>%(1)s</b> va dezctiva <b>%(0)s</b>.
    Continuați?

en: Plugins
ro: Module

en: Poor
ro: Slab

en: Proceed Without Pairing
ro: Continuă fără asociere

en: Proprietary
ro: Proprietar

en: Provides DBus API for other Blueman components
ro: Oferă API DBus pentru alte componente Blueman

en: Provides OBEX file transfer capabilities
ro: Oferă capabilitatatea de a utiliza protocolul OBEX pentru transferul fișierelor

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
ro: Oferă un client dhcp de bază pentru conexiunile PAN Bluetooth.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
ro: Oferă un meniu pentru miniaplicație și un API de manipulat de către celelalte module

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
ro: Oferă un element de meniu pentru facerea adaptorului implicit temporar vizibil când este stabilit ca ascuns impliicit

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
ro: Oferă un element de meniu care conține ultimele conexiuni utilizate pentru acces rapid

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
ro: Oferă capabilitatea de bază pentru conectarea la internet prin profil DUN.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
ro: Oferă protecție prin parolă, servicii de autentificare pentru daemonul BlueZ

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
ro: Oferă capabilitate rețea Dial Up (DUN) pentru ModemManager și NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
ro: Oferă suport pentru rețea zonă personală (PAN) introdudusă în NetworkManager 0.8

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
ro[0]: S-a primit %d fișier pe fundal
ro[1]: S-au primit %d fișiere pe fundal
ro[2]: S-au primit %d de fișiere pe fundal

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
ro[0]: S-a primit încă %d fișier pe fundal
ro[1]: S-au primit încă %d fișiere pe fundal
ro[2]: S-au primit încă %d de fișiere pe fundal

en: Receiving file
ro: Se primește un fișier

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ro: Se primește fișierul %(0)s de la %(1)s

en: Recent _Connections
ro: _Connexiuni recente

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Reject
ro: Refuză

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove this device from the known devices list
ro: Elimină acest dispozitiv din lista de dispozitive cunoscute

en: Rename device
ro: Redenumire dispozitiv

en: Renew IP Address
ro: Reînnoiește adresa IP

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Run the setup assistant for this device
ro: Rulează asistentul de instalare pentru acest dispozitiv

en: S_ort By
ro: S_ortează după

en: Script to execute on connection
ro: Script de executat la conectare

en: Search
ro: Caută

en: Search for nearby devices
ro: Caută dispozitive în apropiere

en: Searching
ro: Se caută

en: Select Device
ro: Selectați un dispozitiv

en: Select audio profile for PulseAudio
ro: Selectectați profilul audio pentru PulseAudio

en: Select files to send
ro: Selectați fișierele de trimis

en: Select folder for incoming file transfers
ro: Selctați dosarul pentru primirea fișierelor

en: Send File
ro: Send Files

en: Send _Files to Device
ro: Trimite _fișiere dispozitivului

en: Send a _File...
ro: Trimite un _fișier...

en: Send file(s) to the device
ro: Trimiteți fișier(e) dispozitivului

en: Send files to this device
ro: Trimite fișiere dispozitivului acesta

en: Sending File
ro: Se trimite un fișier

en: Serial Port %s
ro: Port serial %s

en: Serial Ports
ro: Porturi seriale

en: Serial port connected
ro: Port serial conectat

en: Serial port connected to %s
ro: Port serial conectat la %s

en: Serial port connection script failed
ro: Scriptul de conectare port serial a eșuat

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
ro: Serviciu de port serial pe dispozitivul <b>%s</b> va fi disponibil de acum prin <b>%s</b>

en: Service Preferences
ro: Preferințe serviciu

en: Service:
ro: Serviciu:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
ro: Definire prorietăți adaptor Bluetooth

en: Setup...
ro: Instalare...

en: Show _Statusbar
ro: Arată bara de _stare

en: Show _Toolbar
ro: Arată bara de _unelte

en: Show device information
ro: Arată informații dispozitiv

en: Show input
ro: Intrare formular

en: Shows network traffic usage
ro: Arată traficul utilizat în rețea

en: Skip
ro: Omite

en: Source adapter. Takes address or adapter's name eg. hci0
ro: Adaptor sursă. Acceptă o adresă sau numele adaptorului, de ex.: hci0

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
ro: Operator conexiune profil SPP standard, permite executarea de acțiune particularizate

en: Start configuration assistant for this device
ro: Pornește asistentul de configurare pentru acest dispozitiv

en: Sub-optimal
ro: Sub-optim

en: Success!
ro: Succes!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
ro: Conectat cu succes la serviciul <b>DUN</b> pe <b>%(0)s.</b>
    Rețeaua este de acum disponibilă prin <b>%(1)s</b>

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
ro: Suspendă temporar protecorul ecran când este conectată o manetă prin bluetooth.

en: Temporarily visible
ro: Vizibil temporar

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
ro: Numărul maxim de elemente pe care meniul de conexiuni recente îl va afișa.

en: There was a problem launching script %s
    %s
ro: A intervenit o eroare la lansarea scriptului %s
    %s

en: Toggles a platform Bluetooth killswitch when Bluetooth power state changes (Useless with USB dongles) and makes sure a status icon is shown if there is a bluetooth killswitch but no adapter.
ro: Comută un comutator de întrerupere al platformei Bluetooth când starea limentării Bluetooth se schimbă (Inutil pentru dispozitivele USB) și se asigură că o pictogramă de stare este afișată dacă există un comutator de întrerupere bluetooth dar niciun adaptor.

en: Too much
ro: Prea mult

en: Total data received and rate of transmission
ro: Totalul datelor recepţionate și rata transmisiei

en: Total data sent and rate of transmission
ro: Totalul datelor trimise și rata transmisiei

en: Traffic statistics
ro: Statistici transfer

en: Transfer failed
ro: Transferul a eșuat

en: Transfer of file %(0)s failed
ro: Transferul fișierului %(0)s a eșuat

en: Trust
ro: De încredere

en: Turn off all adapters
ro: Oprește toate adaptoarele

en: Turn on all adapters
ro: Pornește toate adaptoarele

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Untrust
ro: Nu mai este de încredere

en: Uses libappindicator to show a statusicon
ro: Utilizează libappindicator pentru a afișa o pictogramă de stare

en: Very High
ro: Foarte ridicat

en: _Adapter
ro: _Adaptor

en: _Added
ro: _Adugat

en: _Close
ro: În_chide

en: _Connect
ro: _Conectează

en: _Descending
ro: _Descendent

en: _Device
ro: _Dispozitiv

en: _Devices
ro: _Dispozitive

en: _Disconnect
ro: _Deconectează

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Info
ro: _Informații

en: _Local Services
ro: Servicii _locale

en: _Make Discoverable
ro: Activează modul _vizibil

en: _Name
ro: _Nume

en: _Pair
ro: _Asociază

en: _Plugins
ro: _Module

en: _Remove...
ro: _Elimină...

en: _Report a Problem
ro: _Raportare problemă

en: _Reset
ro: _Restabilește

en: _Search
ro: _Caută

en: _Setup...
ro: _Instalare...

en: _Trust
ro: Este de încredere

en: _Untrust
ro: _Nu este de încredere

en: _View
ro: _Vizualizare

en: applet
ro: miniaplicație

en: cellular
ro: celular

en: cordless
ro: fără fir

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

en: handheld
ro: Dispozitiv de mână

en: handsfree
ro: Mâini libere

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: ore

en: keyboard
ro: tastatură

en: microphone
ro: microfon

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: modem
ro: modern

en: no
ro: nu

en: obexd not available
ro: obexd nu este disponibil

en: pointing
ro: Dispozitiv de indicat

en: server
ro: servitor

en: uncategorized
ro: Necategorizat

en: unknown
ro: necunoscut

en: yes
ro: da
