mypaint v2.0.0-alpha.12-327-ga332f03 - en to ar translation catalogue (78 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
ar: الفعل

en: Key combination
ar: مزيح المفاتيح

en: Edit Key for '%s'
ar: عدل المفتاح ل '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ar: الفعل:

en: Path:
ar: المسار:

en: Key:
ar: المفتاح:

en: Press keys to update this assignment
ar: إضغط مفاتيح لتحديث هذا التعيين

en: Unknown Action
ar: فعل غير معروف

en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
ar: <b>{accel} مستخدم بالفعل في '{action}'. سيتم إستبدال التعيين الموجود بالفعل.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ar: إفتح المجلد “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
ar: حسنًا

en: No backups were found in the cache.
ar: لا يوجد أي نسخ إحتياطية في الذاكرة المخبأة.

en: No Available Backups
ar: لا تتوفر نسخ إحتياطية

en: Open the Cache Folder…
ar: إفتح مجلد الذاكرة المخبأة…

en: Backup Recovery Failed
ar: فشل إسترجاع النسخة الإحتياطية

en: Open the Backup’s Folder…
ar: فتح مجلد النسخ الإحتياطية…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
ar: تم إسترجاع ملف من {iso_datetime}.ora

en: Background
ar: الخلفية

en: Save as Default
ar: حفظ كإفتراضي

en: Pattern
ar: نمط

en: Color
ar: اللون

en: Add color to Patterns
ar: أضف لون إلي النمط

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ar: مخصص

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ar: حرِّر

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ar: محو

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ar: احفظ

en: New
ar: جديد

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
ar: الاسم

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: كرر

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Opacity:
ar: العتمة:

en: Layers
ar: الطبقات

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
ar: لغة النظام

en: File handling
ar: معالجة الملف

en: Scraps switcher
ar: مبدل القصاصات

en: Undo and Redo
ar: التراجع والإعادة

en: Blend Modes
ar: أوضاع الدمج

en: Line Modes
ar: أوضاع الخط

en: View (Main)
ar: إظهار (أساسي)

en: View (Alternative/Secondary)
ar: إظهار (ثانوي/بديل)

en: View (Resetting)
ar: إظهار (إعادة تعيين)

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
ar: جديد

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
ar: فتح

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ar: افتح الحديث

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
ar: الفُرش

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
ar: الألوان

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
ar: الوضع

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ar: صغّر

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ar: ملف

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ar: تنقيح

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
ar: طباعة معلومات تسرب الذاكرة إلى وحدة التحكم (بطئ!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
ar: تنقيح تسرب الذاكرة.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
ar: تشغيل منظف القمامة الآن

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
ar: الذاكرة الحرة المستخدمة لكائنات بايثون لم تعد قيد الاستخدام.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Start/Stop Profiling…
ar: بدء/إيقاف التنميط…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
ar: بدء أو تشغيل منمط بايثون (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
ar: محاكاة تحطم…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
ar: تشغيل إستثناء بايثون، لكي تختبر نافذة التحطم.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
ar: ردود الفعل

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
ar: اختبار أجهزة الدخل

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
ar: إظهار نافذة والتي تقوم بأسر الأحداث التي ترسلها أجهزة مدخلاتك.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
ar: أظهر مستوى التقريب

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
ar: أظهر آخر موضع رسم

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
ar: رسم حر

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
ar: تحريك

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
ar: تدوير

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
ar: تقريب

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
ar: الخطوط

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
ar: خطوط متصلة

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
ar: بيضاوي

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
ar: حبر

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
ar: موقع الطبقة

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
ar: الإطار

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
ar: التماثل

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
ar: إختيار اللون

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
ar: ملء
