mypaint v2.0.0-alpha.11 - en to lv translation catalogue (23 entries)

en: Pattern
lv: Raksts

en: Color
lv: Krāsu

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
lv: Pielāgots

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
lv: Rediģēt

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
lv: Tīrīt

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
lv: Saglabāt

en: New
lv: Jauns

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
lv: Nosaukums

en: Undo
lv: Atcelt

en: Redo
lv: Atkārtot

en: Fullscreen
lv: Pilnekrāns

en: Opacity:
lv: Necaurspīdīgums:

en: Layers
lv: Slāņi

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
lv: Sistēmas valoda

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
lv: Spiediens

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
lv: Atvērt Jaunākos

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
lv: Tālināt

[ctx: Menu (labels)]
en: File
lv: Fails

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
lv: rediģēt

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
lv: krāsa

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
lv: slānis

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
lv: Palīdzība

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
lv: Atkļūdot
