mypaint v1.2.0-350-g48487e9 - en to pl translation catalogue (934 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
pl: Akcja

en: Key combination
pl: Kombinacja klawiszy

en: Edit Key for '%s'
pl: Edytuj Klawisz dla '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
pl: Akcja:

en: Path:
pl: Ścieżka:

en: Key:
pl: Klawisz:

en: Press keys to update this assignment
pl: Naciśnij klawisze by zmienić to powiązanie

en: Unknown Action
pl: Nieznana Akcja

en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
pl: <b>{accel} jest już w użyciu dla '{action}'. Istniejące przypisanie zostanie zmienione.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
pl: Otwórz Folder “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
pl: Nie znaleziono kopii zapasowych w folderze Cache.

en: No Available Backups
pl: Brak Dostępnych Kopii Zapasowych

en: Open the Cache Folder…
pl: Otwórz Folder Cache…

en: Backup Recovery Failed
pl: Niepowodzenie Przywracania Kopii Zapasowej

en: Open the Backup’s Folder…
pl: Otwórz Folder Kopii Zapasowych…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
pl: Przywrócono plik z {iso_datetime}.ora

en: Background
pl: Tło

en: Save as Default
pl: Zapisz jako Domyślne

en: Pattern
pl: Wzór

en: Color
pl: Kolor

en: Add color to Patterns
pl: Dodaj kolor do Wzorów

en: One or more backgrounds could not be loaded
pl: Nie można załadować jednego lub więcej tła

en: Error loading backgrounds
pl: Błąd podczas ładowania tła

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
pl: Proszę usunąć nieotwieralne pliki, bądź sprawdzić instalację libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
pl: Gdk-Pixbuf nie może otworzyć "{filename}" i odnotował błąd "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
pl: {filename} ma rozmiar (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
pl: Edytor Ustawień Pędzla

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
pl: O pędzlu

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
pl: Eksperymentalne

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
pl: Podstawowe

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
pl: Krycie

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
pl: Ciapki

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
pl: Rozmazanie

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
pl: Szybkość

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
pl: Wygładzanie

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
pl: Pociągnięcie

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
pl: Kolor

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
pl: Dowolne

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
pl: Nie wybrano pędzla, użyj "Dodaj jako Nowy".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
pl: Nie wybrano żadnego pędzla!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
pl: Przemianuj Pędzel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
pl: Pędzel o tej nazwie już istnieje!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
pl: Nie wybrano pędzla!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
pl: Czy na pewno usunąć pędzel “{brush_name}" z dysku?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
pl: (Nienazwany pędzel)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
pl: {brush_name} [niezapisany]

en: Brush Icon
pl: Ikona Pędzla

en: Brush Icon (editing)
pl: Ikona Pędzla (edycja)

en: No brush selected
pl: Nie wybrano pędzla

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
pl: <b>%s</b>
    <small>Wybierz najpierw poprawny pędzel</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
pl: <b>%s</b> <i>(zmodyfikowany)</i>
    <small>Zmiany nie są jeszcze zapisane</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
pl: <b>%s</b> (edycja)
    <small>Maluj dowolnym pędzlem oraz kolorem</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
pl: <b>%s</b>
    <small>Kliknij ‘Edycja’ by zmienić ikonę</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
pl: Edycja

en: Begin editing this preview icon
pl: Rozpocznij edycję tej ikony

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
pl: Odrzuć

en: Discard changes, and cancel editing
pl: Odrzuć zmiany i anuluj edycję

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear the preview icon
pl: Wyczyść ikonę

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
pl: Domyślna

en: Use the default icon
pl: Użyj domyślnej ikony

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
pl: Zapisz

en: Save this preview icon, and finish editing
pl: Zapisz tę ikonę i zakończ edycję

en: Lost & Found
pl: Znalezione

en: Deleted
pl: Usunięte

en: Favorites
pl: Ulubione

en: Ink
pl: Tusz

en: Classic
pl: Klasyczne

en: Set#1
pl: Zestaw#1

en: Set#2
pl: Zestaw#2

en: Set#3
pl: Zestaw#3

en: Set#4
pl: Zestaw#4

en: Set#5
pl: Zestaw#5

en: Experimental
pl: Eksperymentalne

en: New
pl: Nowy

en: Unknown Brush
pl: Nieznany Pędzel

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
pl[0]: %d pędzel
pl[1]: %d pędzle
pl[2]: %d pędzle

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
pl: Grupa “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
pl: Przemianuj Grupę

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
pl: Eksportuj jako Spakowany Zestaw Pędzli

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
pl: Usuń Grupę

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
pl: Przemianuj Grupę

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
pl: Istnieje już grupa o tej nazwie!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
pl: Na pewno usunąć grupę “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
pl: Nie można usunąć grupy “{group_name}”.
    Niektórych specjalnych grup nie można usunąć.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
pl: Eksportuj Pędzle

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
pl: pakiet pędzli MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
pl: Nowa Grupa…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
pl: Importuj Pędzle…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
pl: Więcej Pędzli…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
pl: Stwórz Grupę

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
pl: Przycisk

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
pl: Psk

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
pl: Naciśnięcie przycisku

en: Add a new binding
pl: Dodaj nowe powiązanie

en: Remove the current binding
pl: Usuń obecne powiązanie

en: Edit binding for '%s'
pl: Edytuj powiązanie dla '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
pl: Naciśnięcie przycisku:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
pl: Przytrzymaj klawisze modyfikujące i naciśnij przycisk nad tym tekstem by ustawić nowe powiązanie.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
pl: {button} nie może być przypisany bez klawiszy modyfikujących (ma z góry określone przeznaczenie)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
pl: {button_combination} jest już związane z akcją '{action_name}'

en: Pick Color
pl: Pobierz Kolor

en: Set the color used for painting
pl: Wybierz kolor używany do malowania

en: Color details
pl: Szczegóły koloru

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
pl: Obecny kolor pędzla i kolor ostatnio użyty do malowania

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
pl: Maskowanie Gamy Aktywne

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
pl: Ograniczenie palety dla uzyskania konkretnego nastroju z użyciem maskowania gamy.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
pl: HCY odcień i nasycenie.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
pl: Edytor mask gamy. Kliknij w środku by tworzyć lub manipulować kształtami, lub obracaj maskę używając krawędzi dysku.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
pl: Atmosferyczna Triada

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
pl: Nastrojowa i subiektywna, zdefiniowana przez dominująca barwę podstawową i dwie podstawowe o mniejszym nasyceniu.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
pl: Przesunięta Triada

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
pl: Przesunięta bardziej w stronę barwy dominującej.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
pl: Dopełniające

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
pl: Kontrastujące ze sobą odwrotności, równoważone przez centralne obojętne pomiędzy nimi na kole barw.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
pl: Nastrój i Akcent

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
pl: Jeden główny zakres kolorów z dopełniającym akcentem dla wyróżnienia i pasemek.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
pl: Sąsiednie Dopełniające

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
pl: Dwa analogiczne kolory i uzupełnienie ich bez kolorów podrzędnych między nimi.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
pl: Nowa Gama Maskowania z Szablonu

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
pl: Edytor Maski Gamy

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
pl: Aktywne

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
pl: Pomoc…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
pl: Utwórz maskę z szablonu.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
pl: Wczytaj maskę z pliku palety GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
pl: Zapisz maskę do pliku palety GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
pl: Wyczyść maskę.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
pl: Otwórz pomoc w sieci dla tego okna w przeglądarce.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
pl: Zapisz Maskę jako Paletę GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
pl: Wczytaj Maskę z Palety GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
pl: Ustaw gamę maski.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
pl: Koło HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
pl: Ustaw kolor za pomocą cylindrycznej przestrzeni (HCL) odcienia/nasycenia/jasności . Krążki są tej samej luminancji.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
pl: HSV Odcień

en: HSV Saturation
pl: HSV Nasycenie

en: HSV Value
pl: HSV Wartość

en: HSV Saturation and Value
pl: HSV Nasycenie i Wartość

en: HSV Hue and Value
pl: HSV Odcień i Jasność

en: HSV Hue and Saturation
pl: HSV Odcień i Nasycenie

en: Rotate cube (show different axes)
pl: Obróć kostkę (wyświetl inny kąt)

en: HSV Cube
pl: Kostka HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
pl: Kostka HSV z możliwością obracania by wyświetlić na niej inne płaszczyzny.

en: HSV Square
pl: Kwadrat HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
pl: Kwadrat HSV z możliwością obracania by wyświetlić na nim inne barwy.

en: HSV Wheel
pl: Koło HSV

en: Saturation and Value color changer.
pl: Zmieniarka Nasycenia i Wartości koloru.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
pl: Właściwości palety

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
pl: Paleta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
pl: Ustaw kolor z ładowalnej i edytowalnej palety.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
pl: Nienazwana Paleta

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
pl: Edytor Palety

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
pl: Wczytaj z pliku palety GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
pl: Zapisz jako plik palety GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
pl: Dodaj nową pustą próbkę

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
pl: Usuń bieżącą próbkę

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
pl: Usuń wszystkie próbki

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
pl: Nazwa:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
pl: Nazwa lub opis dla tej palety

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
pl: Kolumny:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
pl: Ilość kolumn

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
pl: Nazwa koloru:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
pl: Nazwa zaznaczonego koloru

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
pl: Czyść miejsce w palecie

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
pl: Wczytaj paletę

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
pl: Zapisz paletę

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
pl: Paleta próbek kolorów.
    Upuść tu kolory,
    przeciągnij je by uporządkować.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
pl: Puste miejsce w palecie (przeciągnij tu kolor)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
pl: Dodaj Puste Miejsce

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
pl: Wstaw Wiersz

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
pl: Wstaw Kolumnę

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
pl: Wypełnij Przestrzeń (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
pl: Wypełnij Przestrzeń (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
pl: Wypełnij Przestrzeń (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pl: Plik palety GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
pl: Wszystkie pliki (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pl: Plik palety GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
pl: Wszystkie pliki (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
pl: Suwaki Składowych

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
pl: Dostosuj składowe koloru.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
pl: RGB Czerwony

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
pl: RGB Zielony

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
pl: RGB Niebieski

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
pl: HSV Odcień

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
pl: HSV Nasycenie

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
pl: HSV Wartość

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
pl: HCY Odcień

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
pl: HCY Nasycenie

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
pl: HCY Jasność (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
pl: Plama Kolorów

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
pl: Zmień kolor za pomocą plamy z sąsiadujących kolorów.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
pl: Pierścienie Koncentryczne

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
pl: Zmień kolor używając koncentrycznych pierścieni HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
pl: Skrzyżowana Misa

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
pl: Zmień kolor za pomocą palety HSV na skrzyżowanej misce kolorów.

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
pl: Kursor/rysik

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
pl: Gumka

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
pl: Klawiatura

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
pl: Myszka

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
pl: Pióro

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
pl: Ekran dotykowy

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
pl: Ignoruj

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
pl: Każdego zadania

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
pl: Zadań bez malowana

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
pl: Nawigacji

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
pl: Powiększanie

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
pl: Przesuwanie

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
pl: Urządzenie

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
pl: Osie

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
pl: Typ

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
pl: Użyj do…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
pl: Kółko…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
pl: Nazwa

en: Overwrite brush?
pl: Nadpisać Pędzel?

en: Replace
pl: Zastąp

en: Rename
pl: Przemianuj

en: Replace all
pl: Zastąp wszystkie

en: Rename all
pl: Przemianuj Wszystko

en: Imported brush
pl: Zaimportowany pędzel

en: Existing brush
pl: Istniejący pędzel

en: Overwrite brush group?
pl: Nadpisać Grupę Pędzli?

en: Import brush package?
pl: Zaimportować Paczkę Pędzli?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
pl: Wczytaj ustawienia pędzla z miejsca skrótu %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
pl: Zachowaj ustawienia pędzla w miejscu skrótu %d

en: Restore Brush %d
pl: Przywróć Pędzel '%d'

en: Save to Brush %d
pl: Zapisz do Pędzla %d

en: Undo %s
pl: Cofnij %s

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo %s
pl: Ponów %s

en: Redo
pl: Ponów

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
pl: {button_combination} to {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
pl: Z {modifiers} przytrzymaj: {button_actions}.

en: Set current color
pl: Ustaw Bieżący Kolor

en: Leave Fullscreen Mode
pl: Wyjdź z Trybu Pełnoekranowego

en: Leave Fullscreen
pl: Wyjdź z Pełnego Ekranu

en: Enter Fullscreen Mode
pl: Przejdź do Trybu Pełnoekranowego

en: Fullscreen
pl: Tryb Pełnoekranowy

en: Import brush package…
pl: Zaimportuj Paczkę Pędzli…

en: MyPaint brush package (*.zip)
pl: Paczka pędzli MyPaint (*zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pl: Uruchomiono {app_name} do edycji warstwy "{layer_name}"

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pl: Błąd: niepowodzenie uruchomienia {app_name} do edycji warstwy "{layer_name}"

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
pl: Edytowanie anulowane. Możesz nadal edytować "{layer_name}" z menu Warstw.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
pl: Zaktualizowano warstwę "{layer_name}" przez zewnętrzne zmiany

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
pl: MyPaint potrzebuje edytować plik typu "{type_name}" ({content_type}). Jakiej aplikacji powinien użyć?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
pl: Jakiej aplikacji MyPaint powinien użyć do edycji plików typu "{type_name}" ({content_type})?

en: Open With…
pl: Otwórz za Pomocą…

en: Icon
pl: Ikona

en: no description
pl: brak opisu

en: Opacity:
pl: Krycie:

en: Reset
pl: Przywróć

en: Edit Frame
pl: Edytor Ramki

en: Adjust the document frame
pl: Dopasuj ramkę dokumentu

en: Frame Size
pl: Rozmiar Ramki

en: Height:
pl: Wysokość:

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Resolution:
pl: Rozdzielczość:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
pl: Punktów na cal (rzeczywiście pikseli na cal)

en: Color:
pl: Kolor:

en: Frame Color
pl: Kolor Ramki

en: <b>Frame dimensions</b>
pl: <b>Wymiary ramki</b>

en: <b>Pixel density</b>
pl: <b>Zagęszczenie pikseli</b>

en: Set Frame to Layer
pl: Umieść Ramkę na Warstwie

en: Set frame to the extents of the current layer
pl: Umieszcza ramkę na całej bieżącej warstwie

en: Set Frame to Document
pl: Umieść Ramkę na Dokumencie

en: Set frame to the combination of all layers
pl: Umieszcza ramkę na wszystkich warstwach

en: Trim Layer to Frame
pl: Przytnij Warstwę do Ramki

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
pl: Przycina te części warstwy które są poza ramką

en: Enabled
pl: Włączone

en: {width:g}×{height:g} {units}
pl: {width:g}x{height:g}{units}

en: inch
pl: cali

en: Freehand Drawing
pl: Rysowanie Odręczne

en: Paint free-form brush strokes
pl: Maluj dowolnie pędzlem

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
pl: Płynność:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
pl: Nacisk:

en: Bug Detected
pl: Wykryto Błąd

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
pl: <big><b>Wykryto błąd oprogramowania</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
pl: Możesz go zignorować i nadal pracować, ale powinieneś za chwilę zapisać swoją pracę.
    
    Powiadom producentów o tym używając trackera problemów jeśli nikt jeszcze tego nie zgłosił.

en: Search Tracker…
pl: Szukaj na Trackerze…

note: only development and prereleases
en: Report…
pl: Zgłoś Błąd…

en: Ignore Error
pl: Zignoruj Błąd

en: Quit MyPaint
pl: Zakończ MyPaint

en: Details…
pl: Szczegóły…

en: Exception while analyzing the exception.
pl: Nie udało się przeanalizować błędu.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "{feature-that-broke}: {what-went-wrong}"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
pl:             #### Opis
    
                Nadaj zgłoszeniu krótki tytuł.
                Postaraj się chociaż napisać tytuł w języku angielskim.
                W tytule jeśli to możliwe napisz np.
                "{jaka-opcja-nie-zadziałała}: {co-poszło-nie-tak}"
                Następnie zastąp ten tekst
                dłuższym opisem błędu.
                Zrzuty i filmiki są mile widziane!
    
                #### Kroki do powtórzenia błędu
    
                Daj nam znać co robiłeś
                gdy wystąpił błąd.
                O ile możesz to udostępnij instrukcję krok-po-kroku
                jak powtórzyć błąd.
                Tak nawet będzie lepiej.
    
                #### Kontakt

en: Inking
pl: Stalówka

en: Draw, and then adjust smooth lines
pl: Narysuj, a następnie skoryguj linie

en: Input Device Test
pl: Testuj Urządzenie Wejściowe

en: (no pressure)
pl: (brak nacisku)

en: (no tilt)
pl: (brak wychylenia)

en: Tilt:
pl: Wychylenie:

en: (no device)
pl: (brak urządzenia)

en: Device:
pl: Urządzenie:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
pl: Przesuń Warstwę

en: Move the current layer
pl: Przesuń bieżącą warstwę

note: Visibility flag column
en: Visible
pl: Widoczna

en: Layers
pl: Warstwy

en: Arrange layers and assign effects
pl: Uporządkuj warstwy i zastosuj efekty

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
pl: Krycie warstwy: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
pl: Przestaw warstwę w stosie…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
pl: Przestaw warstwę w stosie (upuszczając na zwykłą warstwę utworzy się grupa warstw)

en: Layer
pl: Warstwa

en: Entrance Pressure
pl: Początkowy nacisk

en: Stroke entrance pressure for line tools
pl: Początkowy nacisk kreski dla narzędzi linii

en: Midpoint Pressure
pl: Środkowy nacisk

en: Mid-Stroke pressure for line tools
pl: Środkowy nacisk kreski dla narzędzi linii

en: Exit Pressure
pl: Końcowy nacisk

en: Stroke exit pressure for line tools
pl: Końcowy nacisk kreski dla narzędzi linii

en: Head
pl: Głowa

en: Stroke lead-in end
pl: Zakończenie początku kreski

en: Tail
pl: Ogon

en: Stroke trail-off beginning
pl: Początek zanikania kreski

en: Pressure variation…
pl: Zmienna nacisku…

en: Lines and Curves
pl: Linie i Krzywe

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
pl: Zwykła linia/tryb zakrzywiania

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pl: Rysuj proste linie; Shift dodaje zakrzywienia, Ctrl wymusza kąt

en: Connected Lines
pl: Linie Połączone

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pl: Rysuj sekwencje linii; Shift dodaje zakrzywienia, Ctrl wymusza kąt

en: Ellipses and Circles
pl: Elipsy i Koła

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
pl: Rysuj elipsy; Shift obraca, Ctrl wymusza proporcję/kąt

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
pl: MyPaint jest darmowym oprogramowaniem opartym na licencji GNU General Public License opublikowanej przez Free Software Foundation. Program ten można modyfikować, rozprowadzać lub dystrybuować pod warunkiem zachowania licencji GNU GPL wersja druga lub nowsza.
    
    Ten program jest dystrybuowany z nadzieją że okaże się przydatny, lecz nie dajemy na to gwarancji. Przejrzyj plik COPYING po więcej szczegółów.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
pl: programowanie

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
pl: przenoszenie na inne systemy

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
pl: zarządzanie projektem

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
pl: pędzle

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
pl: wzory

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
pl: ikony narzędzi

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
pl: ikona programu

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
pl: palety

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
pl: dokumentacja

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
pl: wsparcie

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
pl: kontakt

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
pl: społeczność

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
pl: Rozmiar:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
pl: Krycie:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
pl: Twardość:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
pl: Wzmocnienie:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
pl: Opcje Narzędzia

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
pl: Specjalne ustawienia dla bieżącego narzędzia edycyjnego

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
pl: <i>Brak dostępnych opcji</i>

en: Zoom: %.01f%%
pl: Powiększenie: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
pl: Pobierz ustawienia pędzla, kolor kreski i warstwę…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
pl: Pobierz kolor…

en: Preferences
pl: Ustawienia

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
pl: Język systemowy

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
pl: Podgląd

en: Show preview of the whole drawing area
pl: Pokaż podgląd całego obszaru roboczego

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
pl: Pokaż Wizjer

en: Scratchpad
pl: Szkicownik

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
pl: Mieszaj kolory i twórz szkice na osobnych kartkach

en: Previous item
pl: Poprzedni element

en: Next item
pl: Następny element

en: (Nothing to show)
pl: (Nic tu nie ma)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
pl: Umieść oś

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
pl: Przesuń oś

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
pl: Usuń oś

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
pl: Edytuj Oś Symetrii

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
pl: Dostosuj oś malowania symetrycznego.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
pl: Brak

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
pl: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
pl: Włączona

en: File handling
pl: Obsługa pliku

en: Scraps switcher
pl: Przełącznik projektów

en: Undo and Redo
pl: Cofnij i Ponów

en: Blend Modes
pl: Tryby Malowana

en: Line Modes
pl: Tryby Linii

en: View (Main)
pl: Widok (Główny)

en: View (Alternative/Secondary)
pl: Widok (Alternatywny/Drugorzędny)

en: View (Resetting)
pl: Widok (Resetowanie)

en: Scroll View
pl: Przesuwanie Widoku

en: Drag the canvas view
pl: Przesuwaj widok na płótno

en: Zoom View
pl: Powiększanie Widoku

en: Zoom the canvas view
pl: Powiększaj widok na płótno

en: Rotate View
pl: Obracanie Widoku

en: Rotate the canvas view
pl: Obracaj widok na płótno

en: Unknown Command
pl: Nieznane Polecenie

en: Undefined (command not started yet)
pl: Niezdefiniowane (polecenie jeszcze nie uruchomione)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
pl: {seconds:.01f}s malowania z {brush_name}

en: Flood Fill
pl: Wypełnianie

en: Trim Layer
pl: Przytnij Warstwę

en: Clear Layer
pl: Czyść Warstwę

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
pl: Wklej Warstwę

en: New Layer from Visible
pl: Nowa Warstwa z Widoku

en: Merge Visible Layers
pl: Scal Widoczne Warstwy

en: Merge Down
pl: Połącz w Dół

en: Normalize Layer Mode
pl: Normalizuj Tryb Warstw

en: Add {layer_default_name}
pl: Dodaj {layer_default_name}

en: Remove Layer
pl: Usuń Warstwę

en: Select Layer
pl: Wybierz Warstwę

en: Duplicate Layer
pl: Duplikuj Warstwę

en: Move Layer Up
pl: Przesuń Warstwę do Góry

en: Move Layer Down
pl: Przesuń Warstwę na Dół

en: Move Layer in Stack
pl: Przesuń Warstwę w Stosie

en: Rename Layer
pl: Przemianuj Warstwę

en: Make Layer Visible
pl: Ustaw Warstwę na Widoczną

en: Make Layer Invisible
pl: Ustaw Warstwę na Niewidoczną

en: Lock Layer
pl: Zablokuj Warstwę

en: Unlock Layer
pl: Odblokuj Warstwę

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
pl: Ustaw Krycie Warstwy: %0.1f%%

en: Unknown Mode
pl: Tryb Nieznany

en: Set Layer Mode: %s
pl: Ustaw Tryb Warstwy: %s

en: Enable Frame
pl: Włącz Ramkę

en: Disable Frame
pl: Wyłącz Ramkę

en: Update Frame
pl: Aktualizuj Ramkę

en: Edit Layer Externally
pl: Edytuj Warstwę Zewnętrznie

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
pl: Błąd ładowania: "{basename}".

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
pl: Logi mogą zawierać więcej szczegółów dotyczących tego błędu.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
pl: od teraz

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
pl: przed

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
pl: Folder Cache może być nadal w użyciu.
    Czy masz uruchomione więcej niż jedną instancje MyPaint?
    Zakończ aplikację i zaczekaj {cache_update_interval}s by ponowić.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
pl: Zaktualizowano niekompletną kopie zapasową {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
pl: Kopia zapasowa zaktualizowana {last_modified_time} {ago}
    Wymiary: {autosave.width}x{autosave.height} pikseli, Warstw: {autosave.num_layers}
    Zawiera {unsaved_time} niezapisanej pracy.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
pl: Nie udało się zapisać pliku "{filename}":{err}
    Czy masz wystarczającą ilość wolnego miejsca na dysku?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
pl: Nie udało się zapisać "{filename}": {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
pl: {error_loading_common}
    Ten plik nie istnieje.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
pl: {error_loading_common}
    Nie posiadasz wymaganych uprawień do otwarcia tego pliku.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pl: {error_loading_common}
    
    Powód: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
pl: {error_loading_common}
    Nieznane rozszerzenie pliku: "{ext}"

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
pl: Nie udało się zapisać jako JPEG: {original_msg}
    
    Jeśli twój sprzęt nie posiada wystarczającej ilości pamięci spróbuj zapisać w PNG. Funkcja zapisu PNG MyPainta jest bardziej wydajna.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pl: Przywrócenie pracy z automatycznej kopii zapasowej nie powiodło się.
    
    Powód: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
pl: Warstwa

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
pl: Grupa

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
pl: Zastępcza

en: Pass-through
pl: Przenikanie

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
pl: Zawartość zostaje nałożona na tło grupy

en: Normal
pl: Zwykły

en: The top layer only, without blending colors.
pl: Tylko górna warstwa, bez mieszania kolorów.

en: Multiply
pl: Mnożenie

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
pl: Podobne do wyświetlenia obrazu z dwóch slajdów włożonych do projektora.

en: Screen
pl: Przesiewanie

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
pl: Jak wyświetlanie obrazu z dwóch rzutników na ekran jednocześnie. Odwrotny efekt "Mnożenia".

en: Overlay
pl: Pokrywanie

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
pl: Pokrywa tło górną warstwą zachowując światło i cień tła. Jest to odwrotnością "Twardego Światła".

en: Darken
pl: Ciemniejsze

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
pl: Górna warstwa jest używana gdy jest ciemniejsza od tła.

en: Lighten
pl: Jaśniejsze

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
pl: Górna warstwa jest używana gdy jest jaśniejsza od tła.

en: Dodge
pl: Rozjaśnianie

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
pl: Rozjaśnia tło używając górnej warstwy.

en: Burn
pl: Przyciemnianie

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
pl: Przyciemnia tło używając górnej warstwy.

en: Hard Light
pl: Twarde Światło

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
pl: Podobne do świecenia ostrym światłem na zasłonę.

en: Soft Light
pl: Miękkie Światło

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
pl: Podobne do rozproszonego światła padającego na zasłonę.

en: Difference
pl: Różnica

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
pl: Odejmuje ciemniejszy kolor z dwóch jaśniejszych.

en: Exclusion
pl: Wykluczenie

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
pl: Podobne do trybu "Różnica", ale z mniejszym kontrastem.

en: Hue
pl: Barwa

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
pl: Łączy barwę górnej warstwy z nasyceniem i jasnością tła.

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
pl: Łączy nasycenie kolorów górnej warstwy do barwy i jasności tła.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
pl: Łączy barwę i nasycenie górnej warstwy do jasności tła.

en: Luminosity
pl: Jasność

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
pl: Łączy jasność górnej warstwy do barwy i nasycenia tła.

en: Plus
pl: Suma

en: This layer and its backdrop are simply added together.
pl: Warstwa i jej tło zostają połączone.

en: Destination In
pl: Cel Wewnątrz

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
pl: Tło jest użyte tylko tam gdzie górna warstwa je pokrywa.

en: Destination Out
pl: Cel na Zewnątrz

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
pl: Tło jest użyte tylko tam gdzie górna warstwa nie pokrywa go.

en: Source Atop
pl: Źródło na Wierzchu

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
pl: Zostawia tylko te części górnej warstwy które nie pokrywają się z tłem.

en: Destination Atop
pl: Cel na Wierzchu

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
pl: Zostawia tylko te części tła które pokrywają się z górną warstwą.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
pl: Nie udało się wygenerować niezbędnego obiektu wewnętrznego. Twój system może nie mieć wystarczającej ilości pamięci do wykonania tej operacji.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
pl: Zapis "{basename}" nie powiódł się.
    
    Powód: {err}
    Folder docelowy : "{dirname}".

en: PNG reader failed: %s
pl: Wczytanie PNG powiodło się:%s

en: Recover interrupted work?
pl: Przywrócić przerwaną pracę?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
pl: Zacznij pracę na nowym płótnie. Te kopie zapasowe będą zachowane.

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Description
pl: Opis

en: Live update
pl: Podgląd na bieżąco

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
pl: Aktualizuj w czasie rzeczywistym ostatnie pociągnięcie pędzla na płótnie ustawieniami z tego okna

en: Save these settings to the brush
pl: Zapisz te ustawienia do pędzla

en: Edit Icon
pl: Edytuj Ikonę

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
pl: Edytuj ikonę tego pędzla w osobnym oknie (możesz używać dowolnego pędzla by ją narysować)

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete this brush from the disk
pl: Usuń ten pędzel z dysku

en: Copy to New
pl: Kopiuj do Nowego

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
pl: Kopiuj ustawienia i ikonę bieżącego pędzla jako nowy pędzel

en: Rename this brush
pl: Zmień nazwę tego pędzla

en: Brush Setting
pl: Ustawienia Pędzla

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
pl: Krótki opis do użycia w podpowiedzi

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
pl: Opis:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
pl: Notatki autora pędzla

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
pl: Notatki:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
pl: Wartość początkowa dla ustawień tego pędzla. Poniższa dynamika pędzla operuje na niej.

en: Reset this input to have no effect on the setting
pl: Przywróć wartość domyślną

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pl: Minimalna wartość dla osi wyjściowej.
    Może być ustawiona za pomocą suwaka {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pl: Maksymalna wartość dla wyjściowej osi.
    Może być ustawiona za pomocą suwaka {dname}.

en: Output
pl: Wyjście

en: Input
pl: Wejście

en: Adjusts the maximum value
pl: Dostosuj maksymalną wartość

en: Adjusts the minimum value
pl: Dostosuj minimalną wartość

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pl: Minimalna wartość dla osi wejściowej.
    Użyj suwaka obok aby dostosować.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pl: Maksymalna wartość dla wejściowej osi.
    Użyj suwaka obok aby dostosować.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
pl: Modyfikacja wartości bazowej poprzez wejście rysika i inne kryteria

en: Brush Dynamics
pl: Dynamika Pędzla

en: Adjust this input mapping in detail
pl: Szczegółowo dostosuj te ustawienie

en: {tooltip}
pl: {podpowiedź}

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
pl: Wartość nacisku dla bieżącego punktu

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
pl: Nacisk:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction.&#10;The widget
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
pl: Nachylenie w kierunku osi X płótna.
    Wartość 0 oznacza że pióro jest w pionie.
    Wartości ujemne oznaczają nachylenia w lewo.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
pl: Nachyl. X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
pl: Nachyl. Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
pl: Nachylenie osi Y płótna

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
pl: Czas w sekundach od poprzedniego punktu

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
pl: Czas:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
pl: Usuń Punkt

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
pl: Usuń zaznaczony punkt

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
pl: Pobierz kolor

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
pl: Edytuj w szczegółach bieżący kolor

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
pl: Dodaj bieżący kolor do palety

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
pl: Wymiary i rotacja płótna

[ctx: Footerbar|]
note: str.format() template
en: Z: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°
pl: P: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
pl: Pobierz ustawienia pędzla, kolor kreski i warstwę

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
pl: PNG z tłem (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
pl: JPEG 90% jakości (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
pl: Okrąg o lekkim zarysie

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
pl: Okrąg o średnim zarysie

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
pl: Okrąg o dużym zarysie

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
pl: Krzyżyk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
pl: Nacisk Wejściowy

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
pl: Nacisk Pędzla

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
pl: <b>Globalne Ustawienia Nacisku</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
pl: Nacisk

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
pl: Tutaj możesz określić wykonywane zadania dla urządzeń wskazujących, lub całkiem je zignorować jeśli przeszkadzają ci w rysowaniu.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
pl: <b>Używane Urządzenia</b>

en: Devices
pl: Urządzenia

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
pl: • Klawisz spacji może być użyty jako Przycisk2.
    • Niektóre przyciski tabletów nie mogą być przytrzymane.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
pl: <b>Kombinacje Przycisków</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
pl: Przyciski

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
pl: <b>Skróty Klawiaturowe</b>

en: Keys
pl: Klawisze

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
pl: Domyślny format pliku:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
pl: Nazwa zapisywanych projektów:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
pl: <b>Zapisywanie</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
pl: <b>Zarządzanie Kolorami</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
pl: Konwersja przestrzeni barw:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
pl: Konwertuj do sRGB podczas ładowania; oznacz jako sRGB przy zapisywaniu

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
pl: Obrazy zawierające informację o <i>pełnej</i> przestrzeni barw będą skonwertowane do sRGB gdy zostaną wczytane do MyPaint. Kiedy MyPaint zapisze obraz, wskazówki będą do niej dodane, więc inne programy będą mogły poprawnie je odtworzyć.
    
    Przy założeniu że ekran jest skalibrowany na wzór sRGB o standardowej przestrzeni barw dla sieci i przybliżeniu pesymistycznym większości monitorów. Jeśli twój wyświetlacz diametralnie różni się od tego, użyj ustawienia "Bez automatycznej konwersji lub tagowania".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
pl: Bez automatycznej konwersji lub tagowania

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
pl: Nie przeprowadzono żadnej konwersji koloru podczas wczytywania, a pliki zostały zapisane bez informacji o zarządzaniu kolorem.
    
    To jest stare zachowanie MyPaint i może być używane jako chwilowe rozwiązanie do pracy nie-sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
pl: <b>Automatyczne Kopie Zapasowe</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
pl: Kopia niezapisanej pracy:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
pl: sekund bezczynności

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
pl: Tworzy w tle kopie zapasowe pracy do folderu Cache MyPainta. Jeśli program ulegnie awarii będziesz mógł przywrócić zaczęte prace.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
pl: Interwał między kopiami:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
pl: Wczytaj i Zapisz

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
pl: <b>Powiększenie i Renderowanie</b>

en: Default zoom level:
pl: Domyślny poziom powiększenia:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
pl: <b>Interfejs</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
pl: Rozmiar ikon paska narzędzi:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
pl: Typ kursora odręcznego:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
pl: Wariant ciemnego motywu:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
pl: Jeśli dostępny w motywie GTK3 (wymagane ponowne uruchomienie)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
pl: Wykorzystuje ciemniejszy wariant motywu jeśli jest wspierany przez motyw GTK. Na ogół jest to uzasadnione dla edytorów graficznych i przeglądarek mediów.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
pl: Niektóre z ustawień wymagają ponownego uruchomienia MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
pl: Duży (wymaga ostatniego GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
pl: Mały

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
pl: Użyj prawdziwego wzoru szachownicy

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
pl: Rysuje prawdziwy wzór szachownicy do pokazania przezroczystości.
    Spowalnia to wyświetlanie, ale może być mniej mylące.

en: When showing transparency:
pl: Przy wyświetlaniu przeźroczystości:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
pl: Obsługa zdarzeń płynnego przewijania:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
pl: Gdy urządzenie je wyśle (wymaga ponownego uruchomienia)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
pl: Wsparcie płynnego przewijania sprawia że gesty przewijania i zdarzenia kółka myszy z niektórych urządzeń są płynniejsze niż "krokowe".
    To jest dobre dla touchpadów, ale może też być denerwujące gdy przewijasz myszą.
    
    Jeśli płynne przewijanie jest wspieranie, krokowe przewijanie może być włączone przez wciśnięcie i przytrzymanie klawisza Shift przy przewijaniu,.
    
    Poruszanie widokiem przez przewijanie wymaga tego ustawienia włączonego i by twoje urządzenie było skonfigurowanie do wysyłania w obie strony zdarzeń przewijania.

en: Hide cursor while painting
pl: Ukryj kursor podczas malowania

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog&#10;
en: View
pl: Widok

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
pl: Zestaw kolorów wyświetlany jako podstawowy na kołach kolorów.
    Różne tradycje mają inne harmonie kolorów.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint
en: Primaries are:
pl: Głównymi są:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
pl: Standardowe cyfrowe Czerwony/Zielony/Niebieski (RGB)

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
pl: Czerwony, zielony i niebieski &apos;monitora komputerowego&apos; to kolory podstawowe, równomiernie rozmieszczone na okręgu. Zielony jest przeciwnością magenty.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
pl: Czerwony, zielony i niebieski 'monitora komputerowego' to kolory podstawowe, równomiernie rozmieszczone na okręgu. Zielony jest przeciwnością magenty.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
pl: Tradycyjne artystyczne Czerwony/Żółty/Niebieski (RYB)

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
pl: Tradycyjnie ułożone koło z Czerwonego/Żółtego/Niebieskiego jakich wielu artystów używało od XVIII wieku. Zbliżone do czystych wyświetlanych barw i rozmieszczone na okręgu. Zielony jest przeciwieństwem czerwonego.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
pl: Tradycyjnie ułożone koło z Czerwonego/Żółtego/Niebieskiego jakich wielu artystów używało od XVIII wieku. Zbliżone do czystych wyświetlanych barw i rozmieszczone na okręgu. Zielony jest przeciwieństwem czerwonego.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
pl: Przeciwne pary Czerwonego-Zielonego i Niebieskiego-Żółtego

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
pl: Zbliżone koło kolorów opartych na teorii w której cztery &apos;podstawowe psychologiczne&apos; lub &apos;unikalne barwy&apos; są umieszczone w przeciwległych punktach kardynalnych. Czerwony jest przeciwieństwem zielonego, a żółty przeciwieństwem niebieskiego. CIECAM02 i NCS przedstawiają podobny model. Tutaj jest używany czysty czerwony, żółty itd. jako cztery podstawowe.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
pl: Zbliżone koło kolorów opartych na teorii w której cztery 'podstawowe psychologiczne' lub 'unikalne barwy" są umieszczone w przeciwległych punktach kardynalnych. Czerwony jest przeciwieństwem zielonego, a żółty przeciwieństwem niebieskiego. CIECAM02 i NCS przedstawiają podobny model. Tutaj jest używany czysty czerwony, żółty itd. jako cztery podstawowe.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
pl: <b>Koło Kolorów</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
pl: Kolor

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
pl: Ekran (zwykły)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
pl: Wyłączony (brak czułości nacisku)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
pl: Okno (nie zalecane)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
pl: Nowy

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
pl: Nowy

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
pl: Rozpocznij z nowym pustym płótnem.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
pl: Otwórz…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
pl: Otwórz

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
pl: Wczytaj plik do pracy z nim.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
pl: Otwórz Ostatnio Używany

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
pl: Wczytaj ostatnio zapisany plik.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
pl: Otwórz Ostatni

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
pl: Odrzuć

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
pl: Ponownie wczytaj plik bieżącej pracy.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
pl: Zapisz pracę do pliku.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
pl: Zapisz Jako…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
pl: Zapisz pracę do pliku nadając jej nową nazwę.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
pl: Eksportuj…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
pl: Eksportuj do pliku nadal na nim pracując.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
pl: Zapisz jako Projekt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
pl: Zapisz do nowego pliku projektu, lub zapisz nową wersję jeśli już nim jest.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
pl: Otwórz Poprzedni Projekt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
pl: Wczytaj plik projektu przed bieżącym.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
pl: Otwórz Następny Projekt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
pl: Wczytaj plik projektu za bieżącym.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
pl: Przywróć plik z automatycznej kopii zapasowej…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
pl: Zapisz i wznów przerwaną, niezapisaną pracę.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
pl: Grupy Pędzli

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
pl: Pędzle

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
pl: Lista grup pędzli.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
pl: Selektory Kolorów

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
pl: Kolory

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
pl: Dostępne selektory kolorów.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
pl: Tryb

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
pl: Tryb

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
pl: Bieżący tryb mieszania warstwy.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
pl: Zwiększ Rozmiar Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
pl: Powiększ rozmiar bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
pl: Zmniejsz Rozmiar Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
pl: Zmniejsz rozmiar bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
pl: Zwiększ Krycie Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
pl: Zwiększ krycie bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
pl: Zmniejsz Krycie Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
pl: Zmniejsz krycie bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
pl: Rozjaśnij Kolor Malowana

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
pl: Zwiększ jasność bieżącego koloru malowania.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
pl: Ściemnij Kolor Malowana

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
pl: Zmniejsz jasność bieżącego koloru malowania.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
pl: Zmień Odcień w Prawo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
pl: Zmień odcień koloru malowania w kierunku ruchu wskazówek zegara.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
pl: Zmień Odcień w Lewo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
pl: Zmień odcień koloru malowania w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
pl: Zwiększ Nasycenie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
pl: Zwiększ nasycenie koloru malowania (żywszy).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
pl: Zmniejsz Nasycenie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
pl: Zmniejsz nasycenie koloru malowania (bladszy).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
pl: Odśwież Ustawienia Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
pl: Przywróć ustawienia pędzla do zapisanych wartości bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
pl: Pobierz Kreskę i Warstwę

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
pl: Skróty Klawiszowe Przywracają Kolor Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
pl: Włącz/Wyłącz kiedy przywracanie pędzla ze skrótu również przywraca jego kolor.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
pl: Zapisz Pędzel do Ostatnio Użytego Skrótu Klawiszowego

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
pl: Zapisz ustawienia pędzla do ostatnio używanego skrótu klawiaturowego.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
pl: Czyść Warstwę

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
pl: Wymaż części bieżącej warstwy będące za ramką.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
pl: Kopiuj Warstwę do Schowka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
pl: Kopiuj zawartość bieżącej warstwy do schowka.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
pl: Wklej Warstwę ze Schowka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
pl: Podmienia bieżącą warstwę na zawartość schowka.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
pl: Edytuj Warstwę w Zewnętrznej Aplikacji…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
pl: Aktualizuj Warstwę Przez Zewnętrzne Edycje

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
pl: Zatwierdź zmiany zapisane z aplikacji zewnętrznej (zwykle automatycznie).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
pl: Przejdź do Warstwy pod Kursorem

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
pl: Przejdź do Wyższej Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
pl: Przejdź do warstwy wyżej w stosie.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
pl: Przejdź do Niższej Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
pl: Przejdź do warstwy niżej w stosie.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
pl: Nowa Warstwa Malarska

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
pl: Dodaj nową warstwę malarską powyżej bieżącej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
pl: Nowa Warstwa Wektorowa…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
pl: Dodaj nową warstwę wektorową powyżej bieżącej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
pl: Nowa Grupa Warstw

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
pl: Dodaj nową grupę warstw powyżej bieżącej warstwy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
pl: Nowa Warstwa Malarska Poniżej

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
pl: Dodaj nową warstwę malarską poniżej bieżącej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
pl: Nowa Warstwa Wektorowa Poniżej…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
pl: Dodaj nową warstwę wektorową poniżej bieżącej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
pl: Nowa Grupa Warstw Poniżej

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
pl: Dodaj nową grupę warstw poniżej bieżącej warstwy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
pl: Połącz Warstwę z Dolną

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
pl: Połącz bieżącą warstwę z warstwą poniżej.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
pl: Scal Widoczne Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
pl: Scal widoczne warstwy i usuń ich pierwowzory.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
pl: Nowa Warstwa z Widocznych

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
pl: Jak 'Scal Widoczne Warstwy', ale nie usuwa pierwowzorów.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
pl: Usuń Warstwę

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
pl: Usuń bieżącą warstwę ze stosu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
pl: Konwertuj do Zwykłej Warstwy Malarskiej

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
pl: Konwertuj bieżącą warstwę lub grupę do warstwy malarskiej w 'Zwykłym" trybie zachowując jej wygląd.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
pl: Zwiększ Krycie Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
pl: Zmniejsz przeźroczystość warstwy.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
pl: Zmniejsz Krycie Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
pl: Zwiększ przeźroczystość warstwy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
pl: Podnieś Warstwę

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
pl: Podnosi bieżącą warstwę w stosie.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
pl: Obniż Warstwę

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
pl: Obniża bieżącą warstwę w stosie.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
pl: Duplikuj Warstwę

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
pl: Utwórz dokładną kopię bieżącej warstwy.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
pl: Zablokowana Warstwa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
pl: Zmień stan blokady bieżącej warstwy. Zablokowane warstwy nie mogą być modyfikowane.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
pl: Widoczna Warstwa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
pl: Zmień stan widoczności bieżącej warstwy.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
pl: Pokaż Tło

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
pl: Zmień widoczność tła warstwy.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
pl: Resetuj i Wyśrodkuj Widok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
pl: Resetuj Powiększenie, Obrót i Odbicie, i wyśrodkuj dokument.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
pl: Dopasuj Widok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
pl: Przełącz między widokiem dopasowanym, a widokiem roboczym.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
pl: Resetowanie

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
pl: Resetuj Powiększenie

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
pl: Resetuj Obrót

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
pl: Resetuj Odbicie

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
pl: Przybliż

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
pl: Zwiększ powiększenie.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
pl: Oddal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
pl: Zmniejsz powiększenie.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Clockwise
pl: Obróć w Prawo

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
pl: Obróć w Lewo

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
pl: Odbij Poziomo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
pl: Przewróć widok z lewa do prawa.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
pl: Odbij Pionowo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
pl: Przewróć widok do góry nogami.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
pl: Tryb Jednej Warstwy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
pl: Przełącz kiedy tylko bieżąca warstwa ma być pokazana.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
pl: Malowanie Symetryczne Aktywne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
pl: Odbij pociągnięcia pędzla wzdłuż osi symetrii

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
pl: Ramka Włączona

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
pl: Przełącz widoczność ramki dokumentu.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
pl: Wyświetl na Konsoli Wejściowe Wartości Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
pl: Wyświetl na konsoli wygenerowane informacje silnika pędzla.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
pl: Renderowanie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
pl: Pokaż na ekranie aktualizacje renderowania dla debugowania.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
pl: Bez Podwójnego Buforowania

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
pl: Wyłącz podwójne buforowanie GTK, Zwykle włączone.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
pl: Tryb Malowania

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
pl: Tryb Malowania: Zwykły

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
pl: Zastosuj kolor podczas malowania.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
pl: Tryb Malowania: Gumka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
pl: Wymaż używając bieżącego pędzla.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
pl: Tryb Malowania: Zablokuj Kanał Alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
pl: Użycie pędzla nie wpłynie na krycie warstwy.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
pl: Tryb Malowania: Koloryzacja

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
pl: Zastosuj kolor na bieżącej warstwie bez zmiany jej jasności czy krycia.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
pl: Plik

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
pl: Zakończ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
pl: Zamknij główne okno i wyjdź z programu.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
pl: Edycja

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
pl: Kolor

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
pl: Dostosuj Kolor

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
pl: Okienko Historii Kolorów

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
pl: Wyświetl pod kursorem okienko ostatnio użytych kolorów.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
pl: Okno Szczegółów Koloru

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
pl: Pokaż okno szczegółów koloru z wprowadzaniem tekstu.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
pl: Następny Kolor Palety

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
pl: Ustaw następny kolor w palecie jako kolor malowania.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
pl: Poprzedni Kolor Palety

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
pl: Ustaw poprzedni kolor w palecie jako kolor malowania.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
pl: Dodaj Kolor do Palety

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
pl: Dodaj bieżący kolor malowania do palety.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
pl: Warstwa

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
pl: Krycie

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
pl: Przejdź do Warstwy

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
pl: Nowa Warstwa Poniżej

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
pl: Właściwości

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
pl: Szkicownik

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
pl: Nowy Szkicownik

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
pl: Wczytaj domyślny szkicownik jako płótno nowego szkicownika.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
pl: Otwórz Szkicownik…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
pl: Wczytaj plik obrazu z dysku do szkicownika.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
pl: Zapisz Szkicownik

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
pl: Zapisz szkicownik do istniejącego pliku na dysku.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
pl: Eksportuj Szkicownik Jako…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
pl: Eksportuj szkicownik na dysk pod wybraną nazwą pliku.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
pl: Resetuj Szkicownik

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
pl: Odrzuć zmiany w szkicowniku od momentu ostatniego zapisu.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
pl: Zapisz Szkicownik jako Domyślny

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
pl: Zapisz szkicownik jako domyślny dla 'Nowy szkicownik'.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
pl: Czyść Domyślny Szkicownik

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
pl: Czyść do zera domyślny szkicownik.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
pl: Kopiuj Główne Tło do Szkicownika

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
pl: Kopiuj obraz tła z bieżącego dokumentu do szkicownika.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
pl: Okno

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
pl: Pędzel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
pl: Skróty Klawiszowe

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
pl: Pomoc do Skrótów Klawiszowych

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
pl: Pokaż wyjaśnienie jak działają skróty klawiaturowe.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
pl: Zmień Pędzel…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
pl: Wyświetl pod kursorem okienko z pędzlami.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
pl: Zmień Kolor…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
pl: Wyświetl pod kursorem okienko wyboru koloru z listą wszystkich selektorów.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
pl: Zmień Kolor (szybszy podzbiór)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
pl: Wyświetl pod kursorem okienko wyboru kolorów z listą jedno-klikowych selektorów.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
pl: Więcej Pędzli…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
pl: Pobierz paczki pędzli z MyPaint wiki.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
pl: Importuj Pędzle…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
pl: Wczytaj paczkę pędzli z dysku.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
pl: Pomoc w Sieci

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
pl: Przejdź do dokumentacji wiki MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
pl: O MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
pl: Pokaż zasługi, licencję i numer wersji MyPainta.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
pl: Debugowanie

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
pl: Wyświetl na Konsoli Informacje o Wyciekach Pamięci (Powolne!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
pl: Debuguj wycieki pamięci.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
pl: Uruchom Czyszczenie Pamięci (Garbage Collector)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
pl: Zwolnij pamięć nie używaną dla obiektów Python.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Start/Stop Profiling…
pl: Rozpocznij/Zatrzymaj Profilowanie…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
pl: Rozpocznij lub Zakończ Profilowanie Python (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
pl: Symuluj Awarię…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
pl: Wywołaj wyjątek Pythona, by przetestować okno awarii.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
pl: Widok

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
pl: Informacje Zwrotne

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
pl: Dostosuj Widok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
pl: Pokaż główne menu jako wyskakujące okienko.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
pl: Tryb Pełnoekranowy

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
pl: Przełącz między trybem pełnoekranowym i trybem okna.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
pl: Ustawienia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
pl: Edytuj globalne ustawienia MyPainta.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
pl: Testuj Urządzenia Wejściowe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
pl: Pokaż okno wyświetlające nadesłane zdarzenia z twoich urządzeń wejściowych.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
pl: Zmiana Tła

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
pl: Zmień teksturę tła.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
pl: Edytor Ustawień Pędzla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
pl: Edytuj ustawienia aktywnego pędzla.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
pl: Edytor Ikon Pędzli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
pl: Edytuj ikony pędzla.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
pl: Pokaż Panel Warstw

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
pl: Pokaż dokowalny panel warstw (uporządkuj warstwy i/lub zastosuj tryby).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
pl: Koło HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
pl: Dokowalny cylindryczny selektor kolorów (HCL) odcienia/nasycenia/jasności. Krążki są tej samej luminancji.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
pl: Paleta Kolorów

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
pl: Dokowalna paleta kolorów.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
pl: Koło HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
pl: Dokowalna zmieniarka koloru nasycenia i jasności.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
pl: Kostka HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
pl: Dokowalny selektor koloru: Kostka HSV z możliwością obrotu by wyświetlić inne jej płaszczyzny.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
pl: Kwadrat HSV

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
pl: Suwaki Składowych

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
pl: Dokowalny selektor koloru przedstawiający składowe koloru.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
pl: Plama Kolorów

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
pl: Dokowalny selektor kolorów przedstawiający plamę z sąsiadujących kolorów.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
pl: Pierścienie Koncentryczne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
pl: Dokowalny selektor kolorów z pierścieniami koncentrycznymi HSV.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
pl: Skrzyżowana Misa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
pl: Dokowalny selektor kolorów HSV krzyżujących się na promienistej misce kolorów.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
pl: Panel Szkicownika

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
pl: Pokaż Panel Szkicownika

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
pl: Pokaż dokowalny panel Szkicownika (mieszaj kolory i twórz szkice).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
pl: Panel Podglądu

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
pl: Podgląd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
pl: Pokaż dokowalny panel Podglądu (podgląd na cały obszar roboczy).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
pl: Panel Opcji Narzędzia

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
pl: Pokaż Panel Opcji Narzędzia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
pl: Pokaż dokowalny panel Opcji Narzędzia (opcje dla bieżącego narzędzia).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
pl: Panel Historii Koloru i Pędzla

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
pl: Ostatnio Użyte Pędzle i Kolory

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
pl: Pokaż panel Historii (ostatnio użyte pędzle i kolory).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
pl: Ukryj Panel Sterowania na Pełnym Ekranie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
pl: Włącz/Wyłącz autoukrywanie interfejsu na pełnym ekranie.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
pl: Pokaż Poziom Powiększenia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
pl: Pokaz/Ukryj informację zwrotną o poziomie powiększenia.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
pl: Pokaż Ostatnią Pozycję Malowania

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
pl: Pokaż/Ukryj znaczek w miejscu zakończenia ostatniego pociągnięcia kreski.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
pl: Filtry Wyświetlania

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
pl: Pokaż Normalnie Kolory

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
pl: Filtr kolorów: pokazuje niezmienione kolory.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
pl: Pokaż Kolory w Skali Szarości

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
pl: Filtr kolorów: pokazuje jedynie jasność (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
pl: Pokaż Odwrócone Kolory

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
pl: Filtr kolorów: inwersja. Czerń jest bielą, a czerwień jest cyjanem.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
pl: Wyświetl Kolory z Symulowaną Obniżoną Percepcją na Czerwony

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
pl: Filtruje kolory by symulowały deuteranopię, częstą odmianę ślepoty barw.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
pl: Wyświetl Kolory z Symulowaną Obniżoną Percepcją na Zielony

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
pl: Filtruje kolory by symulowały protanopię, częstą formę ślepoty barw.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
pl: Wyświetl Kolory z Symulowaną Obniżoną Percepcją na Niebieski

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
pl: Filtruje kolory by symulowały tritanopię, rzadką odmianę ślepoty barw.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
pl: Tryb Odręczny

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
pl: Odręczny

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
pl: Odręcznie: rysuj i maluj swobodnie bez ograniczeń geometrycznych.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
pl: Tryb Odręczny

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
pl: Rysuj i maluj swobodnie bez ograniczeń geometrycznych.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
pl: Przesuwanie Widoku

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
pl: Przesuwaj

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
pl: Przesuwanie Widoku: przesuń widok na płótno w dowolnym kierunku.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
pl: Przesuwanie Widoku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
pl: Przesuwaj swobodnie widok na płótno.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
pl: Obracanie Widoku

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
pl: Obróć

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
pl: Obracanie Widoku: obróć widok na płótno.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
pl: Obracanie Widoku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
pl: Swobodnie obracaj widok na płótno.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
pl: Powiększanie Widoku

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
pl: Powiększaj

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
pl: Powiększanie Widoku: przybliż lub oddal widok płótno.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
pl: Powiększanie Widoku

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
pl: Swobodnie przybliżaj lub oddalaj płótno.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
pl: Linie i Krzywe

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
pl: Linie

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
pl: Linie i Krzywe: rysuj proste lub zakrzywione linie.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
pl: Linie i Krzywe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
pl: Rysuj proste lub zakrzywione linie.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
pl: Połączone Linie

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
pl: Poł. Linie

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
pl: Połączone Linie: rysuj sekwencję prostych lub zakrzywionych linii.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
pl: Połączone Linie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
pl: Rysuj sekwencje prostych lub zakrzywionych linii.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
pl: Elipsy i Koła

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
pl: Elipsa

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
pl: Elipsy i Koła: rysuj zaokrąglone kształty.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
pl: Elipsy i Koła

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
pl: Rysuj koła i elipsy.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
pl: Stalówka

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
pl: Stalówka

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
pl: Stalówka: rysuj kontrolowalne wygładzone linie.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
pl: Stalówka

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
pl: Rysuj kontrolowalne wygładzone linie.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
pl: Przemieszczenie Warstwy

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
pl: Poł. Warstwy

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
pl: Przemieszczenie Warstwy: przesuń bieżącą warstwę na płótnie.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
pl: Przemieszczanie Warstwy

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
pl: Swobodnie przesuń bieżącą warstwę na płótnie.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
pl: Edycja Ramki

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
pl: Ramka

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
pl: Edycja Ramki: określ ramkę wokół dokumentu by nadać mu końcowy rozmiar.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
pl: Edytor Ramki

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
pl: Swobodnie określ ramkę wokół dokumentu by nadać mu końcowy rozmiar.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
pl: Edycja Malowania Symetrycznego

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
pl: Symetria

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
pl: Edycja Malowania Symetrycznego: dostosuj oś używaną do malowania symetrycznego.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
pl: Edytor Malowana Symetrycznego

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
pl: Swobodnie dostosuj oś używaną do malowania symetrycznego.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
pl: Pobierz Kolor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
pl: Pobierz kolor

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
pl: Pobierz Kolor: wybierz kolor malowania z pikseli ekranu.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
pl: Pobierz Kolor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
pl: Ustaw kolor malowania z pikseli ekranu.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
pl: Wypełnianie

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
pl: Wypełnianie

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
pl: Wypełnianie: wypełnij obszar kolorem.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
pl: Wypełnianie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
pl: Wypełnij obszar kolorem.
