mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to sr translation catalogue (44 entries)

en: Background
sr: Pozadina

en: Color
sr: Boja

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
sr: Prilagođeno

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
sr: Uredi

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
sr: Očisti

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
sr: Sačuvaj

en: New
sr: Nov

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
sr: Ime:

en: Undo %s
sr: Opozovi %s

en: Undo
sr: Opozovi

en: Redo
sr: Ponovi

en: Fullscreen
sr: Ceo ekran

en: Layers
sr: Slojevi

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
sr: Iz sistema

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
sr: Novo

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
sr: Otvori…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
sr: Otvori skorašnji

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
sr: Sačuvaj

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
sr: Sačuvaj kao…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
sr: Obriši sloj

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
sr: Novi sloj platna

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
sr: Nova grupa slojeva

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
sr: Obriši sloj

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
sr: Ispuni pregled

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
sr: Umanji

[ctx: Menu (labels)]
en: File
sr: Datoteka

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
sr: Izađi

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
sr: Izmeni

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
sr: Boje

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
sr: Slojevi

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
sr: Platno

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
sr: Prozori

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
sr: Četkica

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
sr: Promeni četkicu…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
sr: Promeni boju…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
sr: Promeni boju (brzi podskup)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
sr: Dodaj još četkica…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
sr: Pomoć

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
sr: Pomoć na mreži

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
sr: O MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
sr: Otklanjanje grešaka

[ctx: Menu (labels)]
en: View
sr: Pregled

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
sr: Ceo ekran

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
sr: Ismeni postavke
