MyPaint - en to ja translation catalogue (1036 entries)

en: Action
ja: アクション

en: Key combination
ja: キーの組み合わせ

en: Edit Key for '%s'
ja: '%s'にキーを割り当てる

en: Action:
ja: アクション:

en: Path:
ja: パス:

en: Key:
ja: キー:

en: Press keys to update this assignment
ja: この機能に割り当てるキーを押してください

en: Unknown Action
ja: 不明なアクション

en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
ja: <b>{accel} は '{action}' に割り当てられています。既存の割り当てを変更します。</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ja: フォルダ "{folder_basename}" を開く…

en: No backups were found in the cache.
ja: バックアップがキャッシュ内に見つかりませんでした。

en: No Available Backups
ja: 利用可能なバックアップなし

en: Open the Cache Folder…
ja: キャッシュフォルダを開く…

en: Backup Recovery Failed
ja: バックアップの復帰に失敗しました

en: Open the Backup’s Folder…
ja: バックアップ用フォルダを開く…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
ja: {iso_datetime}.ora からファイルを復帰しました

en: Save as Default
ja: デフォルトとして保存

en: Background
ja: 背景

en: Pattern
ja: パターン

en: Color
ja: 色

en: Add color to Patterns
ja: 色をパターンに追加

en: One or more backgrounds could not be loaded
ja: 1 つ以上の背景を読込むことができませんでした

en: Error loading backgrounds
ja: 背景読み込み時にエラーが発生しました

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
ja: 読み込み不能なファイルを削除するか、libgdkpixbuf が正しくインストールされているか確認してください。

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
ja: Gdk-Pixbuf が "{filename}" の読み込みに失敗し、エラー "{error}" を出力しました

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
ja: ファイル{filename}は面積がありません(幅：{w}, 高さ:{h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
ja: ブラシ設定エディター

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
ja: このブラシについて

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
ja: 実験的

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
ja: 基本

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
ja: 不透明度

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
ja: ブラシ描点

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
ja: 混色

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
ja: スピード

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
ja: 描線の修正

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
ja: ストローク

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
ja: 色

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
ja: ブラシが選択されていません。「新規ブラシとして追加」を利用してください。

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
ja: ブラシが選択されていません！

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
ja: ブラシ名の変更

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
ja: 既に同名のブラシが存在します！

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
ja: ブラシが選択されていません！

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
ja: ブラシ「{brush_name}」を本当にディスクから削除しますか？

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
ja: (名称未設定ブラシ)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
ja: {brush_name} [未保存]

en: Brush Icon
ja: ブラシアイコン

en: Brush Icon (editing)
ja: ブラシアイコン (編集中)

en: No brush selected
ja: ブラシが選択されていません

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
ja: <b>%s</b>
    <small>まずは有効なブラシを選んでください</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
ja: <b>%s</b> <i>(変更済み)</i>
    <small>変更内容はまだ保存されていません</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
ja: <b>%s</b> (editing)
    <small>ワークスペースからお好みのブラシや色を選べます</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
ja: <b>%s</b>
    <small>アイコンを描き換えるには編集ボタンを押してください</small>

en: Edit
ja: 編集

en: Begin editing this preview icon
ja: このプレビューアイコンの編集を開始

en: Revert
ja: 復元

en: Discard changes, and cancel editing
ja: 変更内容を破棄して編集をキャンセル

en: Clear
ja: 消去

en: Clear the preview icon
ja: プレビューアイコンを消去

en: Auto
ja: 自動

en: Use the default icon
ja: デフォルトのアイコンを使用

en: Save
ja: 保存

en: Save this preview icon, and finish editing
ja: このプレビューアイコンを保存して編集を終了

en: Lost & Found
ja: ロスト&ファウンド

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Ink
ja: ペン入れ

en: Classic
ja: クラシック

en: Set#1
ja: セット#1

en: Set#2
ja: セット#2

en: Set#3
ja: セット#3

en: Set#4
ja: セット#4

en: Set#5
ja: セット#5

en: Experimental
ja: 実験的

en: New
ja: 新規

en: Unknown Brush
ja: 不明なブラシ

[ctx: brush list context menu]
en: Add to favorites
ja: お気に入りに追加

[ctx: brush list context menu]
en: Remove from favorites
ja: お気に入りから削除

[ctx: brush list context menu]
en: Clone
ja: クローン

[ctx: brush list context menu]
en: Edit brush settings
ja: ブラシ設定を編集

[ctx: brush list context menu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: brush list commands]
en: Really delete brush from disk?
ja: ブラシを本当にディスクから削除しますか？

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
ja[0]: %d 個のブラシ

[ctx: brush group properties dialog: title]
en: Group “{group_name}”
ja: グループ “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
ja: グループ名の変更

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
ja: ブラシパックのエクスポート

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
ja: グループを削除

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
ja: グループ名を変更

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ja: 同名のグループが既に存在します！

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
ja: グループ “{group_name}” を本当に削除しますか？

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
ja: グループ “{group_name}” を削除できませんでした。
    一部の特別なグループは削除できません。

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
ja: ブラシをエクスポート

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
ja: MyPaint ブラシパッケージ (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group...
ja: 新しいグループ...

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes...
ja: ブラシをインポート...

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes...
ja: 追加のブラシを入手...

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ja: グループを作成

en: Button
ja: ボタン

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
ja: ボタン

en: Button press
ja: ボタン

en: Add a new binding
ja: 機能の割り当てを追加

en: Remove the current binding
ja: 機能の割り当てを削除

en: Edit binding for '%s'
ja: '%s'への割り当てを編集

en: Button press:
ja: ボタン割り当て：

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
ja: 修飾キーを押したまま、機能に割り当てたいボタンをこの文章の上で押すことで割り当てを設定します。

en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
ja: {button}は修飾キー無しに割り当てることはできません。 (申し訳ありませんが、固定機能という事です)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
ja: {button_combination} は既にアクション '{action_name}' に割り当てられています

en: Pick Color
ja: 色を採取

en: Set the color used for painting
ja: 描画色を取得します

en: Color details
ja: 色の詳細

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
ja: 現在の描画色、そして先ほど描画に使った色です

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
ja: 色域マスク有効

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
ja: 色域マスクを用いてパレットを特定の色調に限定します。

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
ja: HCY 色空間での色相と彩度。

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
ja: 色域マスクエディター。中央部分をクリックすると、色域マスクを作成したり、範囲を調整できます。円の端をクリックするとマスクを回転できます。

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
ja: 雰囲気の三色配色

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
ja: 一つの支配色とそれより少し褪せた二つの主要色で構成される、暗い雰囲気で主観色的な配色です。

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
ja: 偏移した三色配色

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
ja: 支配色を通常より重視して強めた配色です。

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
ja: 補色配色

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
ja: 頂点が補色の位置で対極に離れますが、中間色がカラーホイールの中央と一致するため、非常に安定した配色です。

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
ja: 雰囲気とアクセントの配色

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
ja: ある色に偏った大きな領域と、それに対して補色となる、アクセントとしての小さな色の領域で構成された配色です。

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
ja: 分裂補色配色

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
ja: ある色と、それに対して補色となる色から左右の類似色相に分裂させた二色からなる配色です。三色配色と異なり二次色は存在しません。

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
ja: テンプレートから新しい色域マスクを作成

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
ja: 色域マスクエディター

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
ja: 有効

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
ja: ヘルプ…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
ja: テンプレートからマスクを作成します。

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
ja: GIMP パレットファイルからマスクを読み込みます。

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
ja: マスクを GIMP パレットファイルに保存します。

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
ja: マスクを消去します。

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
ja: Web ブラウザでこのダイアログについてのオンラインヘルプを開きます。

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
ja: マスクを GIMP 用パレットとして保存

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
ja: マスクを GIMP 用パレットから読み込む

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
ja: 色域マスクを設定します。

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
ja: HCY ホイール

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
ja: 色相/彩度/輝度により円筒を模した色空間を使い、色を選択します。表示される円はその断面で、中は同一の輝度となります。

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
ja: HSV 色相

en: HSV Saturation
ja: HSV 彩度

en: HSV Value
ja: HSV 明度

en: HSV Saturation and Value
ja: HSV 彩度と明度

en: HSV Hue and Value
ja: HSV 色相と明度

en: HSV Hue and Saturation
ja: HSV 色相と彩度

en: Rotate cube (show different axes)
ja: 回転 (違う軸にする)

en: HSV Cube
ja: HSV 色立方体

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ja: HSV色立方体を回転させて、それぞれの面の色空間を表示できます。

en: HSV Square
ja: HSV 正方形

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
ja: HSV正方形では、カラーホイールを回転させて異なる色相を選択できます。

en: HSV Triangle
ja: HSV 三角形

en: The standard GTK color selector
ja: GTK 標準カラーセレクタ

en: HSV Wheel
ja: HSV ホイール

en: Saturation and Value color changer.
ja: 彩度と明度によって色を変更します。

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
ja: パレットのプロパティ

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
ja: パレット

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
ja: 読み込みと編集が可能なパレットから、色を選択できます。

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
ja: 無題のパレット

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
ja: パレットエディター

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
ja: GIMP パレットファイルから読み込む

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
ja: GIMP パレットファイルに保存

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
ja: 新しい空のスウォッチを追加

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
ja: 現在のスウォッチを削除

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
ja: すべてのスウォッチを削除

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
ja: タイトル:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
ja: このパレットの名前または説明

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
ja: 列:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
ja: 列の数

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
ja: 色名:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
ja: 現在の色の名前

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
ja: 空のパレットスロット

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
ja: パレットを読み込む

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
ja: パレットを保存

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
ja: パレット (カラースウォッチ) です。
    ドラッグ&ドロップで色の配置を編集できます。

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
ja: 空のパレットスロット (色をここにドラッグしてください)

[ctx: palette view: context menu]
en: Add Empty Slot
ja: 空のスロットを追加

[ctx: palette view: context menu]
en: Insert Row
ja: 行を挿入

[ctx: palette view: context menu]
en: Insert Column
ja: 列を挿入

[ctx: palette view: context menu]
en: Fill Gap (RGB)
ja: 間を埋める (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
en: Fill Gap (HCY)
ja: 間を埋める (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
en: Fill Gap (HSV)
ja: 間を埋める (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ja: GIMP パレットファイル (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ja: GIMP パレットファイル (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Pick a color from the screen
ja: スクリーンから色を採取

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
ja: 色成分スライダ

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
ja: 色の各成分を調整します。

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
ja: RGB 赤

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
ja: RGB 緑

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
ja: RGB 青

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
ja: HSV 色相

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
ja: HSV 彩度

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
ja: HSV 明度

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
ja: HCY 色相

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
ja: HCY 彩度

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
ja: HCY 輝度 (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
ja: リキッドウォッシュ

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
ja: 現在の描画色と色相環の近傍色を、水彩のウォッシュ技法のように混ぜた中から選択します。

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
ja: 同心環

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
ja: 外周から色相・彩度・明度の順に並んだ同心環で色を選択します。

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
ja: 十字とボウル

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ja: 放射状の色のお椀 (ボウル) と、その上を横断する HSV ランプから色を選択します。

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
ja: レンズカーソル (デジタイザー)

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
ja: 消しゴム

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
ja: キーボード

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
ja: マウス

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
ja: ペン

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
ja: タッチパッド

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
ja: タッチスクリーン

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
ja: 無視

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
ja: 全用途

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
ja: 描画以外

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
ja: ナビゲーションのみ

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
ja: 拡大・縮小

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
ja: 表示領域の移動

[ctx: prefs: devices table: column header]
en: Device
ja: デバイス

[ctx: prefs: devices table: column header]
en: Axes
ja: 軸数

[ctx: prefs: devices table: column header]
en: Type
ja: 種類

[ctx: prefs: devices table: column header]
en: Use for...
ja: 用途は...

[ctx: prefs: devices table: column header]
en: Scroll...
ja: スクロール機能は...

en: Name
ja: 名前

en: Overwrite brush?
ja: ブラシを上書きしますか？

en: Replace
ja: 置換

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Replace all
ja: すべて置換

en: Rename all
ja: すべての名前を変更

en: Imported brush
ja: インポートされたブラシ

en: Existing brush
ja: 既存のブラシ

en: <b>A brush named `%s' already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
ja: <b>「%s」という名前のブラシは既に存在します。</b>
    置き換えますか？新しいブラシの名前を変更しますか？

en: Overwrite brush group?
ja: ブラシグループを上書きしますか？

en: <b>A group named `{groupname}' already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called `{deleted_groupname}'.
ja: <b>「{groupname}」という名前のグループは既に存在します。</b>
    既存のグループを置き換えますか？それとも、新しいグループの名前を変更しますか？
    もし置き換えると、元のグループのブラシは「{deleted_groupname}」というグループに移されます。

en: Import brush package?
ja: ブラシパッケージをインポートしますか？

en: <b>Do you really want to import package `%s'?</b>
ja: <b>本当にパッケージ「%s」をインポートしますか？</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
ja: ブラシ設定をショートカットスロット %d から読み込みます

en: Store brush settings in shortcut slot %d
ja: ブラシ設定をショートカットスロット %d へ保存します

en: Restore Brush %d
ja: ブラシ %d を復元

en: Save to Brush %d
ja: ブラシ %d を保存

en: Undo %s
ja: 「%s」を元に戻す

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo %s
ja: 「%s」をやり直す

en: Redo
ja: やり直す

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
ja: {button_combination}で{resultant_action}

en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
ja: {modifiers} を押しているとき: {button_actions}。

en: Layer Name
ja: レイヤー名

en: Set current color
ja: 現在の色

en: Leave Fullscreen Mode
ja: フルスクリーン モード解除

en: Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンを解除

en: Enter Fullscreen Mode
ja: フルスクリーンモード

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

note: FIXME: should do this periodically, not only on quit
en: Quit
ja: 終了

en: Really Quit?
ja: 終了しますか？

en: Import brush package...
ja: ブラシパッケージのインポート...

en: MyPaint brush package (*.zip)
ja: MyPaint ブラシパッケージ (*.zip)

note: # UI string consts
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ja: レイヤー「{layer_name}」を編集するために {app_name} を起動しました

en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ja: レイヤー「{layer_name}」を編集するための {app_name} の起動に失敗しました

en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
ja: 編集をキャンセルしました。レイヤーメニューから引き続き「{layer_name}」を編集できます。

en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
ja: 他のアプリケーションで編集したレイヤー "{layer_name}" を更新しました

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
ja: このレイヤの外部編集には、ファイル形式 "{type_name}" ({content_type}) を編集できるアプリケーションが必要です。どのアプリケーションを使いますか？

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
ja: MyPaintでファイル形式 "{type_name}" ({content_type}) を編集するのに、どのアプリケーションを使用しますか？

en: Open With...
ja: 他のアプリケーションで編集...

en: Icon
ja: アイコン

en: no description
ja: 説明なし

note: (name, patterns)
en: All Recognized Formats
ja: 利用可能なすべてのフォーマット

note: (name, extension, options)
en: By extension (prefer default format)
ja: 拡張子で判断 (デフォルト形式を優先)

en: PNG solid with background (*.png)
ja: PNG 背景固定 (*.png)

en: PNG transparent (*.png)
ja: 透過 PNG (*.png)

en: Multiple PNG transparent (*.XXX.png)
ja: 透過あり連番 PNG (*.XXX.png)

en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ja: JPEG (90%の品質) (*.jpg; *.jpeg)

en: Save...
ja: 保存...

en: Format to save as:
ja: 保存形式:

en: Confirm
ja: 了解

en: Really continue?
ja: 続行してもよろしいですか？

en: This will discard {abbreviated_time} of unsaved painting
ja: 未保存の {abbreviated_time} 間の描画は、破棄されます

en: _Save as Scrap
ja: スクラップとして保存(_S)

[ctx: file handling: open: during load (statusbar)]
en: Loading “{file_basename}”…
ja: “{file_basename}” を読み込み中…

[ctx: file handling: open failed (statusbar)]
en: Could not load “{file_basename}”.
ja: “{file_basename}” を読み込めませんでした。

[ctx: file handling: open success (statusbar)]
en: Loaded “{file_basename}”.
ja: “{file_basename}” を読み込みました。

[ctx: file handling: during export (statusbar)]
en: Exporting to “{file_basename}”…
ja: “{file_basename}” にエクスポート中です…

[ctx: file handling: during save (statusbar)]
en: Saving “{file_basename}”…
ja: “{file_basename}” を保存中です…

[ctx: file handling: export failure (statusbar)]
en: Failed to export to “{file_basename}”.
ja: “{file_basename}” へのエクスポートに失敗しました。

[ctx: file handling: save failure (statusbar)]
en: Failed to save “{file_basename}”.
ja: “{file_basename}” の保存に失敗しました。

[ctx: file handling: export success (statusbar)]
en: Exported to “{file_basename}” successfully.
ja: “{file_basename}” へのエクスポートに成功しました。

[ctx: file handling: save success (statusbar)]
en: Saved “{file_basename}” successfully.
ja: “{file_basename}” の保存に成功しました。

en: Open...
ja: 開く...

en: Open Scratchpad...
ja: 作業パレットを開く...

en: There are no scrap files named "%s" yet.
ja: まだ「%s」という名前のスクラップ・ファイルはありません。

en: Flood Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill areas with color
ja: 連続した領域を指定した色で塗りつぶす

en: Tolerance:
ja: 許容範囲:

en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
ja: 塗りつぶす時に、対象となるピクセルと同じ色とみなされる許容範囲の値を設定します

en: Source:
ja: 参照元:

en: Which visible layers should be filled
ja: 塗りつぶし範囲を決める参照元を指定します

en: Sample Merged
ja: 統合した内容を参照

en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
ja: 塗りつぶす領域を判定する際に、
    すべてのレイヤーを統合した画像を一時的に作成し、
    それを使用して判定します

en: Target:
ja: 対象:

en: Where the output should go
ja: 塗りつぶした結果がどこに出力されるかを変更できます

en: New Layer (once)
ja: 新規レイヤ生成 (一回だけ)

en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
ja: 塗りつぶし結果の画像で新規レイヤを作成します。
    使った後は自動でチェックが外されます。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset options to their defaults
ja: オプションを初期設定に戻す

en: Edit Frame
ja: フレームを調整

en: Adjust the document frame
ja: 画像フレームを調整

en: Frame Size
ja: フレームサイズ

en: Height:
ja: 高さ:

en: Width:
ja: 幅:

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
ja: インチあたりドット数 (ここでは、インチあたりピクセル数)

en: Color:
ja: 色:

en: Frame Color
ja: フレームの色

en: <b>Frame dimensions</b>
ja: <b>フレームの寸法</b>

en: <b>Pixel density</b>
ja: <b>ピクセル密度</b>

en: Set Frame to Layer
ja: フレームをレイヤーに合わせる

en: Set frame to the extents of the current layer
ja: フレームを現在のレイヤーのサイズに合わせる

en: Set Frame to Document
ja: フレームをドキュメントに合わせる

en: Set frame to the combination of all layers
ja: 全レイヤーが収まるようにフレームを調整

en: Trim Layer to Frame
ja: レイヤーをフレームサイズで切り抜く

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
ja: 現在のレイヤーからフレームの外に出た部分を切り取ります

en: Enabled
ja: 有効

en: inch
ja: インチ

en: cm
ja: センチメートル

en: mm
ja: ミリメートル

en: Freehand Drawing
ja: フリーハンド描画

en: Paint free-form brush strokes
ja: 自由な形状のブラシストロークを描画

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
ja: 手ブレ補正:

en: Bug Detected
ja: バグが検出されました

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ja: <big><b>プログラミングエラーが検出されました</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
ja: このエラーを無視して作業を続ける事も可能ですが、今すぐ画像を保存したほうがいいと思われます。
    まだ誰も開発者にこのエラーを報告していなければ、「イシュー・トラッカー」(問題を追跡する仕組みです) を使って知らせてくださると幸いです。

en: Search Tracker...
ja: トラッカーを検索...

note: only development and prereleases
en: Report...
ja: エラーを報告...

en: Ignore Error
ja: エラーを無視

en: Quit MyPaint
ja: MyPaint を終了

en: Details...
ja: 詳細...

en: Exception while analyzing the exception.
ja: 例外解析中の例外です。

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "{feature-that-broke}: {what-went-wrong}"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
ja:             #### Description / 概要
    
                概要の所に、レポートとして簡潔で分かりやすい
                題名を付けてください。
                可能ならば、次のような書式、
                "{問題の起こる機能}: {何が失敗したか}"
                を使ってください。
                その後、この文章を、バグについての詳細な説明で
                置き換えてください。
                問題発生時のスクリーンショットやビデオがあれば、
                とても参考になります！
                開発者の殆どは英語圏の人達なので
                英語でレポートしていただければ有り難いです。
    
                #### Steps to reproduce / 再現方法について
    
                エラーメッセージが現れた時、あなたが何をしていたか
                を教えてください。
                可能ならば、バグを再現する方法を、順序立てて
                説明してくださると、なお有り難いです。
    
                #### Traceback

en: Inking
ja: ペン入れ

en: Draw, and then adjust smooth lines
ja: なめらかな線を引く・微調整する

en: Input Device Test
ja: 入力デバイスのテスト

en: (no pressure)
ja: (筆圧なし)

en: Pressure:
ja: 筆圧:

en: (no tilt)
ja: (傾きなし)

en: Tilt:
ja: 傾き:

en: (no device)
ja: (デバイスなし)

en: Device:
ja: デバイス:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack.
en: Move Layer
ja: レイヤーを移動

en: Move the current layer
ja: 現在のレイヤーを移動

note: # Module vars TRANSLATORS: Display name template for otherwise anonymous layers
en: {default_name} at {path}
ja: {path}の{default_name}

en: Type
ja: 種類

en: Visible
ja: 表示

en: Locked
ja: ロック

en: Layers
ja: レイヤー

en: Arrange layers and assign effects
ja: レイヤーを管理したり、様々な効果を指定できます

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text)
en: Layer opacity: %d%%
ja: レイヤー不透明度: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack...
ja: レイヤーの並び替え...

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
ja: レイヤーの並び替え (通常のレイヤーにドロップすると新しいグループを作ります)

en: Layer
ja: レイヤー

en: Mode:
ja: モード:

en: Blending mode: how the current layer combines with the layers underneath it.
ja: 合成モード: 現在のレイヤーを下のレイヤーとどのように合成するかを指定します。

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Layer opacity: how much of the current layer to use. Smaller values make it more transparent.
ja: レイヤー不透明度: 現在のレイヤーを合成する割合です。値が小さいほど透明になります。

en: Entrance Pressure
ja: 始点の筆圧

en: Stroke entrance pressure for line tools
ja: 直線・曲線ツールの始点の筆圧

en: Midpoint Pressure
ja: 中央部分での筆圧

en: Mid-Stroke pressure for line tools
ja: 直線・曲線ツールの中央の筆圧

en: Exit Pressure
ja: 終端の筆圧

en: Stroke exit pressure for line tools
ja: 直線・曲線ツールの終点の筆圧

en: Head
ja: 入り

en: Stroke lead-in end
ja: 「入り」の残留期間

en: Tail
ja: 抜き

en: Stroke trail-off beginning
ja: 「抜き」の開始点

en: Pressure variation...
ja: 筆圧の変動グラフ...

en: Lines and Curves
ja: 直線と曲線

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
ja: 通常の直線や曲線を描画します

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ja: 直線を引きます。Shift で曲線を追加。Ctrl で角度を制限

en: Connected Lines
ja: 連結線

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ja: 連続した複数の線を引きます。Shift で曲線を追加。Ctrl で角度を制限

en: Ellipses and Circles
ja: 円

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
ja: 円を描きます。Shift で回転、Ctrl で比率と角度を制限

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2015
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
ja: Copyright (C) 2005-2015
    Martin Renold ならびに MyPaint 開発チーム

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
ja: このプログラムはフリーソフトウェアです。Free Software Foundation が公表した GNU General Public License (ライセンスのいずれか 2 つのバージョン、または任意でそれ以降のバージョン) 下で再配布または変更することができます。
    
    このプログラムはユーザーの役に立つ事を願い配布されていますが、一切の保証はありません。詳細については、 COPYING ファイルを参照してください。

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
ja: プログラミング

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
ja: 移植性

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
ja: プロジェクトマネージメント

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
ja: ブラシ

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
ja: パターン

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
ja: ツールアイコン

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
ja: デスクトップアイコン

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
ja: パレット

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
ja: ドキュメンテーション

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
ja: サポート

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
ja: 広報

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
ja: コミュニティ

note: TRANSLATORS: "Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
ja: サイズ:

note: TRANSLATORS: "Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
ja: 不透明度:

note: TRANSLATORS: "Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
ja: シャープ:

note: TRANSLATORS: "Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
ja: 筆圧ゲイン:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
ja: ツールオプション

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
ja: 現在使用中のツール特有の設定

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
ja: <i>利用可能なオプションなし</i>

en: Zoom: %.01f%%
ja: ズーム: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
ja: ブラシストロークの設定、ストロークの色、そして描画されているレイヤーを取り込みます…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
ja: 色を採取…

en: Preferences
ja: 設定

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
ja: プレビュー

en: Show preview of the whole drawing area
ja: 描画エリア全体のプレビューを表示

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
ja: メイン画面を示す枠を表示

en: Scratchpad
ja: 作業パレット

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
ja: 色を混ぜたりスケッチを描いたりするスクラップ帳です

en: Previous item
ja: 前

en: Next item
ja: 次

en: (Nothing to show)
ja: (表示するものはありません)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
ja: 対称軸を設置

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
ja: 対称軸を移動

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
ja: 対称軸を削除

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
ja: 対称軸を編集

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
ja: 対称描画の中心軸を調整します。

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Position:
ja: 位置:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
ja: なし

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
ja: アルファ:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Axis Position
ja: 中心軸の位置

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
ja: 有効

en: File handling
ja: ファイルの処理

en: Scraps switcher
ja: スクラップ切り替え

en: Undo and Redo
ja: 元に戻す/やり直す

en: Blend Modes
ja: 合成モード

en: Line Modes
ja: 直線/曲線モード

en: View (Main)
ja: 表示操作 (メイン)

en: View (Alternative/Secondary)
ja: 表示操作 (補助的)

en: View (Resetting)
ja: 表示操作 (リセット関連)

en: Scroll View
ja: 表示領域をスクロール

en: Drag the canvas view
ja: 表示領域をドラッグして移動

en: Zoom View
ja: 表示領域を拡大・縮小

en: Zoom the canvas view
ja: キャンバスの表示領域を拡大・縮小

en: Rotate View
ja: 表示領域を回転

en: Rotate the canvas view
ja: キャンバスの表示領域を回転

en: %s: close tab
ja: %s: タブを閉じる

en: %s: edit properties
ja: %s: プロパティを編集

en: Unknown Command
ja: 不明なコマンド

en: Undefined (command not started yet)
ja: 未定義 (コマンドはまだ開始されていません)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
ja: {brush_name} を使った {seconds:.01f} 秒間の描画

en: Trim Layer
ja: レイヤーを切り取る

en: Clear Layer
ja: レイヤーの消去

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
ja: レイヤーを貼り付け

en: New Layer from Visible
ja: 可視部分で新規レイヤーを作成

en: Merge Visible Layers
ja: 可視レイヤーを統合

en: Merge Down
ja: 下のレイヤーと統合

en: Normalize Layer Mode
ja: 標準モードの描画レイヤーに変換

en: Add {layer_default_name}
ja: {layer_default_name} を追加

en: Remove Layer
ja: レイヤーの削除

en: Select Layer
ja: レイヤーの選択

en: Duplicate Layer
ja: レイヤーの複製

en: Move Layer Up
ja: レイヤーを上に移動

en: Move Layer Down
ja: レイヤーを下に移動

en: Move Layer in Stack
ja: レイヤーの並び替え

en: Rename Layer
ja: レイヤーの名前を変更

en: Make Layer Visible
ja: レイヤーを表示する

en: Make Layer Invisible
ja: レイヤーを非表示にする

en: Lock Layer
ja: レイヤーを保護

en: Unlock Layer
ja: レイヤーの保護を解除

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
ja: レイヤーの不透明度を設定: %0.1f%%

en: Unknown Mode
ja: 不明なモード

en: Set Layer Mode: %s
ja: レイヤーの合成モードを %s にする

en: Enable Frame
ja: フレームを使用

en: Disable Frame
ja: フレームを使用しない

en: Update Frame
ja: フレームを更新

en: Edit Layer Externally
ja: レイヤーを他のアプリケーションで編集

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
ja: "{basename}" を読み込み中のエラーです。

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
ja: このエラーについての詳細がログに出力されている場合があります。

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
en: from now
ja: 後

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
en: ago
ja: 前

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
ja: キャッシュフォルダが使用中です。
    MyPaint を複数起動していますか？
    MyPaint を終了し、{cache_update_interval} 秒後にやり直してください。

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
ja: 未完了のバックアップ ： {last_modified_time} {ago}に更新

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
ja: {last_modified_time} {ago}のバックアップの更新
    サイズ: {autosave.width}×{autosave.height} ピクセル, レイヤ数: {autosave.num_layers}
    未保存の {unsaved_time}回の描画を含みます。

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
ja: “{filename}”を保存することができませんでした  : {err}
    十分なディスクの空き容量が残されていますか？

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
ja: “{filename}”を書き込めませんでした : {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
ja: {error_loading_common}
    ファイルが存在しません。

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
ja: {error_loading_common}
    ファイルの読み込み権限がありません。

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ja: {error_loading_common}
    
    原因: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
ja: {error_loading_common}
    不明な拡張子です: "{ext}"

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
ja: JPEG 形式で保存できません: {original_msg}
    
    お使いの PC が十分なメモリを搭載していない場合、PNG 形式への保存を試してください。MyPaint は JPEG 形式よりも PNG 形式への保存時に、高効率に処理を実行します。

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ja: 自動バックアップからの復活に失敗しました。
    
    原因: {reason}
    
    {see_logs}

en: {days}d{hours}h
ja: {days} 日 {hours} 時間

en: {hours}h{minutes}m
ja: {hours} 時間 {minutes} 分

en: {minutes}m{seconds}s
ja: {minutes} 分 {seconds} 秒

en: {seconds}s
ja: {seconds} 秒

[ctx: layer default names]
en: Layer
ja: レイヤー

[ctx: layer default names]
en: Vector Layer
ja: ベクターレイヤー

[ctx: layer default names]
en: Unknown Bitmap Layer
ja: 不明なビットマップレイヤー

[ctx: layer default names]
en: Unknown Data Layer
ja: 不明なデータレイヤー

[ctx: layer default names]
en: Group
ja: グループ

[ctx: layer default names]
en: Placeholder
ja: プレースホルダ

[ctx: layer default names]
en: Root
ja: ルートレイヤー

en: Pass-through
ja: 通過

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
ja: レイヤグループの内容とモードがグループ内で終わらず、外のレイヤーまで通過して直接適用されます

en: Normal
ja: 標準

en: The top layer only, without blending colors.
ja: 色を混ぜることなく、最前面のレイヤーの内容のみを表示します。

en: Multiply
ja: 乗算

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
ja: プロジェクターで、2 枚のスライドを重ねあわせるのに似ています。

en: Screen
ja: スクリーン

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
ja: 2 台のプロジェクターの出力を同じスクリーン上に重ねあわせるのに似ています。 「乗算」と逆の合成方法です。

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
ja: 背面のハイライトと影を保持しつつ、色を重ね合わせます。これは「ハードライト」の逆です。

en: Darken
ja: 暗くする

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
ja: 背面より暗い部分だけを使って色を上書きします。

en: Lighten
ja: 明るくする

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
ja: 背面より明るい部分だけを使って色を上書きします。

en: Dodge
ja: 覆い焼き

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
ja: 最前面のレイヤーの色を使って、背面のレイヤーの内容を明るくします。シャドウ部のコントラストを高めるための、同名の写真現像技術に似た効果を得られます。

en: Burn
ja: 焼き込み

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
ja: 最前面のレイヤーの色を使って、背面のレイヤーの内容を暗くします。ハイライト部の白飛びを抑えるための、同名の写真現像技術に似た効果を得られます。

en: Hard Light
ja: ハードライト

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
ja: 背面側の上に強く輝くスポットライトを当てるのに似ています。

en: Soft Light
ja: ソフトライト

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
ja: 背面側に柔らかい分散光のスポットライトを当てるのに似ています。

en: Difference
ja: 差分

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
ja: 二つのレイヤの色のうち、明るい方の色から暗い方の色を減算します。

en: Exclusion
ja: 除外

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
ja: 「差分」モードに似ていますが、より低コントラストです。

en: Hue
ja: 色相

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
ja: 上のレイヤからは色相を、下のレイヤからは彩度と輝度を取り出して合成します。

en: Saturation
ja: 彩度

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
ja: 上のレイヤからは彩度を、下のレイヤからは色相と輝度を取り出して合成します。

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
ja: 上のレイヤから色相と彩度を取り出し、下のレイヤからは輝度を取り出して合成します。

en: Luminosity
ja: 輝度

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
ja: 上のレイヤからは輝度を取り出し、下のレイヤからは色相と彩度を取り出して合成します。

en: Plus
ja: 加算

en: This layer and its backdrop are simply added together.
ja: 上のレイヤと下のレイヤを単純に加算します。

en: Destination In
ja: 不透明部分で背面を透過

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
ja: このレイヤの不透明部分の下にある背面だけを使い、他のすべては無視して透明化します。

en: Destination Out
ja: 透明部分で背面を透過

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
ja: このレイヤの透明部分の下にある背面だけを使い、他の全ては無視して透明化します。

en: Source Atop
ja: 背面レイヤーの不透明部分に上書き

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
ja: このレイヤと背面レイヤーとの不透明部分が重なっている部分だけを上書きします。背面レイヤーのその他の部分はそのまま表示されます。

en: Destination Atop
ja: 不透明部分に背面レイヤーで上書き

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
ja: このレイヤと背面レイヤーの不透明部分が重なっている場所だけを、背面レイヤーまで透過します。このレイヤのその他の部分はそのまま表示されます。

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
ja: 重要な内部オブジェクトを生成出来ませんでした。この作業を実行するにはシステムのメモリーが不足しているかもしれません。

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
ja: 書き込みに失敗しました “{basename}”.
    
    原因: {err}
    出力先のフォルダー: “{dirname}”.

en: PNG reader failed: %s
ja: PNGファイルの読み込みに失敗: %s

en: Recover interrupted work?
ja: 中断した作業を再開しますか？

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retreival or salvage from a backup file; Save in the sense of saving it to disk immediately you click this button.
en: _Recover and Save...
ja: バックアップから保存(_R)...

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover and Save|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
ja: バックアップされていたファイルを復活させてディスクに保存し、作業を続けます。

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: _Ignore for Now
ja: 今は無視する(_I)

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
ja: 新しいキャンバスで作業を始めます。これらのバックアップは別の場所で保持されます。

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it made backups. You can recover a file now, or leave it till you start MyPaint again.
ja: 作業を保存しないうちに MyPaint が異常終了しました。しかし、その時のバックアップは存在します。バックアップからファイルを復活させるか、MyPaint を再起動するまで放置することができます。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Description
ja: 説明

en: Copy to New
ja: コピーを新規作成

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
ja: これらの設定値とブラシのアイコンを新規ブラシとして複製

en: Rename this brush
ja: このブラシの名前を変更

en: Edit Icon
ja: アイコンを編集

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
ja: 別ウィンドウでこのブラシのアイコンを編集 (編集にはすべてのブラシが使えます)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this brush from the disk
ja: このブラシをディスクから削除

en: Live update
ja: すぐに反映

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
ja: 直近のキャンバスへのストロークの描画を、新しい設定値でリアルタイムに更新する

en: Save these settings to the brush
ja: これらの設定をブラシに保存

en: Brush Setting
ja: ブラシ設定

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
ja: ツールチップに表示するための簡単な説明

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
ja: 説明:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
ja: ブラシ作成者による説明

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
ja: 詳細:

note: field label (non-editable)
en: Setting name:
ja: 設定名:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
ja: この設定における基本値です。以下のブラシダイナミクスはこの値に基づきます。

note: field label
en: Base value:
ja: 基本となる値:

en: Reset the base value to its default
ja: 基本値をデフォルトに戻します

en: Reset this input to have no effect on the setting
ja: この入力を、基本値に影響を与えない値に戻します

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ja: この出力軸の最小値です.
    これはメインスライダー {dname} を使って設定できます。

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ja: この出力軸の最大値です。
    これはメインスライダー {dname} を使って設定できます。

en: Output
ja: 出力

en: Input
ja: 入力

en: Adjusts the maximum value
ja: 最大値を変更

en: Adjusts the minimum value
ja: 最小値を変更

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ja: この入力軸の最小値です。
    変更するには、横のアイコンをクリックして出るポップアップスケールを使います。

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ja: この入力軸の最大値です。
    変更するには、横のアイコンをクリックして出るポップアップスケールを使います。

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
ja: スタイラスの入力や動きなどによる基本値の変動

en: Brush Dynamics
ja: ブラシダイナミクス

en: Basic details for this setting
ja: この設定の基本となる値の詳細です

en: Edit Setting
ja: 設定を編集

en: Adjust this input mapping in detail
ja: この入力のマッピングを詳細に編集

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
ja: 現在の制御点の筆圧

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
ja: 太さ:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction.&#10;The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected.&#10;The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
ja: キャンバスの X 軸方向における傾きです。
    ペンが垂直のとき、この値は 0 になります。
    ペンが左に傾いているとき、負の値になります。

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
ja: 傾き (X 軸):

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
ja: 傾き (Y 軸):

en: Tilt in the canvas Y axis
ja: キャンバスの Y 軸方向における傾き

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
ja: 前の制御点からの経過時間 (秒)

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
ja: 時間:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
ja: 制御点を削除

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
ja: 現在選択している制御点を削除します

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
ja: 色を採取

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
ja: 現在の色を編集

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
ja: 現在の色をパレットに追加

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
ja: キャンバスの拡大率と回転角度

[ctx: Footerbar|]
note: str.format() template
en: Z: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°
ja: ズーム: {scale:.1f}%
    回転: {rotation:+.1f}°

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
ja: ストロークのブラシ設定や色、そして描かれているレイヤを採取します

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
ja: 背景つき不透明 PNG (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ja: JPEG (90%の品質) (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
ja: 細い輪郭線の円

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
ja: 中間の太さの輪郭線の円

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
ja: 太い輪郭線の円

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
ja: 十字

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
ja: 入力デバイスの筆圧

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
ja: ブラシの筆圧

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
ja: <b>グローバル筆圧マッピング</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
ja: 筆圧

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
ja: ここでは特定のデバイスに対してのキャンバス上の振る舞いを制限したり、あるいは使用において問題がある場合、完全に無視させることができます。

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
ja: <b>入力デバイスの使用方法</b>

en: Devices
ja: デバイス

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
ja: • スペースキーは第２ボタンのように振る舞うことが出来ます。
    • パッドボタンを押し続けても押下状態を継続できないタブレットも存在します。.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
ja: <b>ペンやマウスのボタン機能の設定</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
ja: ボタン

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
ja: <b>キーボードへの機能割り当て</b>

en: Keys
ja: キー

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
ja: デフォルトのファイル形式:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
ja: スクラップ保存時に付ける接頭辞:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
ja: <b>保存</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
ja: <b>カラーマネージメント</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
ja: カラースペース変換:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
ja: 読み込み時に sRGB に変換し、保存時に sRGB を指定する

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
ja: <i>広色域</i>の情報を含む画像は、MyPaint に読み込まれた時に sRGB に変換されます。 MyPaint が保存する時には、他のプログラムが正しく処理できるようにヒントが付加されます。
    
    これは、使用されているディスプレイが、Web 標準であり、控えめに考えてもほとんどの PC モニターが使用していると考えられる「sRGB 色空間」かそれに近い色空間でキャリブレーションされていることを前提としています。もし sRGB と大幅に異なるディスプレイを使っている場合は、「自動変換やタグ付けをしない」 設定を使ってください.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
ja: 自動変換やタグ付けをしない

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
ja: 読み込み時に色空間の変換をせず、保存時にもカラーマネジメント情報を付加しません。
    これは MyPaint の古い挙動と同一で、非 sRGB 環境での作業に場当たり的に対応するのに使えます。

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
ja: <b>自動バックアップ</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
ja: 未保存のドキュメントをバックアップ:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
ja: 秒間、未操作状態が続いたとき

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
ja: 作品を MyPaint のディスクキャッシュ領域に、非同期で自動的に増分バックアップします。もしプログラムが異常終了した場合、その時行っていた作業を復活させるチャンスがあります。

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
ja: 自動バックアップの間隔:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
ja: 読み込みと保存

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
ja: <b>拡大・縮小とレンダリング</b>

en: Default zoom level:
ja: デフォルトの拡大率:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
ja: <b>インターフェイス</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
ja: ツールバーアイコンのサイズ:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
ja: フリーハンドツールのカーソル形状:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
ja: 暗い色のテーマを使用:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
ja: GTK3 テーマで使用可能であれば使用する (要再起動)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
ja: GTK テーマで使用可能な場合、暗い色が基調で明るい文字のテーマを使用します。これは画像を扱うプログラムやビュワーでは通常、賢明な対応です。

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
ja: これらの設定の中には、MyPaint の再起動が必要なものがあります。

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
ja: 大 (最新の GTK3 が必要です)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
ja: 小

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
ja: 常に同一サイズの市松模様を使用する

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
ja: 透明部分を表示するのに、キャンバスの拡大縮小に関わらず同一サイズの市松模様で表現します。
    表示が若干遅くなるかもしれませんが、絵の模様と透明部分を混乱することは減るでしょう。

en: When showing transparency:
ja: 透明部分の表示方法:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
ja: スムーズスクロールを使用する:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
ja: デバイスが送ってきた場合に使用 (再起動が必要)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
ja: スムーズスクロール機能はジェスチャやホイールでのスクロールをステップ単位より滑らかにします。しかしながら、タッチパッドには便利でも、マウスのスクロールホイールを使用している場合は苛立たしいこともあります。
    もしスムーズスクロールを使用している場合でも、スクロールと同時にシフトキーを押している間はステップ単位に戻すことができます。
    スクロール機能をビューの表示位置変更に使用する場合は、このオプションをチェックする必要があり、またデバイス側も双方向スクロールが出来るよう設定しておく必要があります。

en: Hide cursor while painting
ja: 描画中にカーソルを非表示にする

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog&#10;
en: View
ja: 表示

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
ja: カラーホイール上で原色として使われる色の組み合わせです。
    それぞれの伝統ごとに異なる色彩調和を持ちます。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
ja: 原色の組み合わせ:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
ja: デジタルでは標準的な赤/緑/青

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ja: &apos;コンピュータのモニタ&apos;の信号に使われている赤、緑、青を、均等にホイール上に並べたものです。緑の反対側がマゼンタになります。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ja: 'コンピュータのモニタ'の信号に使われている赤、緑、青を、均等にホイール上に並べたものです。緑の反対側がマゼンタになります。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
ja: 伝統的な芸術家の赤/黄/青

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ja: 18 世紀から多くの芸術家に使われている赤/黄/青の伝統的な配置のホイールです。純粋な表示色に近似され、均等にホイール上に配置されています。緑の反対側は赤です。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ja: 18世紀から多くの芸術家に使われている赤/黄/青の伝統的な配置のホイールです。純粋な表示色に近似され、均等にホイール上に配置されています。緑の反対側は赤です。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
ja: 赤-緑と青-黄の反対色のペア

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ja: 四つの&apos;心理学的原色&apos; もしくは &apos;独自の色相&apos; を用いる反対色過程色説での原色を (拙速に) 近似し、それらを四方点における反対の色として配置したホイールです。赤は緑の反対側であり、黄は青の反対側です。 CIECAM02 と NCS は、同様のモデルを提示します。ここでは、4 原色として純粋な赤、黄などを使用します。

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ja: 四つの '心理学的原色' もしくは '独自の色相' を用いる反対色過程色説での原色を (拙速に) 近似し、それらを四方点における反対の色として配置したホイールです。赤は緑の反対側であり、黄は青の反対側です。 CIECAM02 と NCS は、同様のモデルを提示します。ここでは、4 原色として純粋な赤、黄などを使用します。

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
ja: <b>カラーホイール</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
ja: 色

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
ja: スクリーン (通常)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
ja: 無効 (筆圧感知なし)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
ja: ウィンドウ (非推奨)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ja: 新規

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
ja: 新規

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
ja: 空白のキャンバスを作成します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ja: 開く…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
ja: 開く

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
ja: ファイルを開き、作業の続きを行います。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
ja: 最後に編集した画像を開く

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
ja: 最後に保存したファイルを開きます。

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ja: 最近開いた画像

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
ja: 復元

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
ja: 現在のファイルを、開いた時の状態に戻します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ja: 保存

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
ja: 現在のドキュメントをファイルとして保存します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
ja: 現在のドキュメントを、新しいファイル名を指定して保存します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
ja: エクスポート…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
ja: 作品を別のファイルにエクスポートしますが、作業は今までと同じファイルで継続します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
ja: スクラップとして保存

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
ja: 新しいスクラップファイルとして保存するか、もし既にスクラップで保存されているならば新しいリビジョンのスクラップにします。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
ja: 前のスクラップを開く

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
ja: 前のスクラップファイルを読み込み、現在の画像と置き換えます。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
ja: 次のスクラップを開く

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
ja: 次のスクラップファイルを読み込み、現在の画像と置き換えます。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
ja: 自動バックアップからファイルを復帰…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
ja: 中断され保存されていない作品に対し、再開もしくは保存を試みます。

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
ja: ブラシグループ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
ja: ブラシ

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
ja: ブラシグループの一覧です。

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
ja: カラーセレクター

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
ja: 色

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
ja: 使用可能なカラーセレクターの一覧です。

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
ja: モード

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
ja: モード

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
ja: 現在のレイヤーの合成モードです。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
ja: ブラシを大きくする

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
ja: 使用中のブラシを大きくします。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
ja: ブラシを小さくする

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
ja: 使用中のブラシを小さくします。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
ja: ブラシの不透明度を上げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
ja: 使用中のブラシをより不透明にします。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
ja: ブラシの不透明度を下げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
ja: 使用中のブラシをより透明にします。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
ja: 描画色を明るく

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
ja: 現在の描画色を明るくします。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
ja: 描画色を暗く

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
ja: 現在の描画色を暗くします。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
ja: 色相を反時計回りに変更

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
ja: 描画色をカラーホイール上で反時計回りに回転させて色相を変更します。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
ja: 色相を時計回りに変更

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
ja: 描画色の色相をカラーホイール上で時計回りに回転させます。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
ja: 彩度を上げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
ja: 描画色の彩度を高めます (よりカラフルに、原色に近づきます)。

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
ja: 彩度を下げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
ja: 描画色の彩度を落とします (灰色に近づきます)。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
ja: ブラシ設定を再読み込み

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
ja: ブラシの設定を登録時の既定値に戻します。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
ja: ストロークとレイヤを採取

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas: restores brush, color, and layer.
ja: キャンバスからブラシストロークを採取し、ブラシと色を戻し、描画されているレイヤへ移動します。

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
ja: ブラシショートカットキーは色も復元する

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
ja: ブラシショートカットキーでブラシを切り替えた際、色も登録時のものに戻すように振る舞うかどうかを切り替えます。

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
ja: 直前に使用されたブラシショートカットに保存

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
ja: 直前に使用されたブラシショートカットキーに、現在のブラシと色を保存します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
ja: レイヤーをクリア

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the current layer’s content.
ja: 現在のレイヤーの内容を消去します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
ja: レイヤーをフレームサイズで切り抜く

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
ja: 現在のレイヤーの内容のうち、フレーム外にはみ出した部分を消去します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
ja: レイヤーをクリップボードにコピー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
ja: 現在のレイヤーの内容をクリップボードにコピーします。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
ja: クリップボードからレイヤーに貼り付け

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
ja: 現在のレイヤーを、クリップボードの内容と置き換えます。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
ja: レイヤーを他のアプリケーションで編集…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Begin editing the current layer in an external application.
ja: 現在のレイヤーの、他のアプリケーションでの編集を開始します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
ja: 他のアプリケーションで編集したレイヤーを更新

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
ja: 他のアプリケーションでの変更内容を取り込みます (通常は自動)。

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
ja: カーソル位置にあるレイヤーに移動

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking an object on it.
ja: カーソル位置にあるピクセルが属しているレイヤーを選択します。

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
ja: 上のレイヤーに移動

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
ja: レイヤースタックにおける一つ上のレイヤーに移動します。

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
ja: 下のレイヤーに移動

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
ja: レイヤースタックにおける一つ下のレイヤーに移動します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ja: 新しい描画レイヤー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
ja: 現在のレイヤーの上に新しい描画レイヤーを作成します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
ja: 新しいベクターレイヤー…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
ja: 現在のレイヤーの上に新しいベクターレイヤーを作成して、編集を開始します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ja: 新しいレイヤーグループ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
ja: 現在のレイヤーの上に新しいレイヤーグループを作成します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
ja: 下に新しいレイヤーを作成

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
ja: 現在のレイヤーの下に新しい描画レイヤーを作成します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
ja: 下に新しいレイヤーを作成…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
ja: 現在のレイヤーの下に新しいベクターレイヤーを作成して、編集を開始します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
ja: 下に新しいレイヤーグループを作成

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
ja: 現在のレイヤーの下に新しいレイヤーグループを作成します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
ja: 下のレイヤーと統合

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
ja: 現在のレイヤーを下のレイヤーと統合します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
ja: 可視レイヤーを統合

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
ja: すべての可視レイヤーを統合し、元のレイヤーを全削除します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
ja: 可視部分から新規レイヤーを作成

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
ja: 可視レイヤーを統合したレイヤーを作成しますが、元のレイヤーは削除せず残します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ja: レイヤーを削除

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
ja: 現在のレイヤーを削除します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
ja: 標準モードの描画レイヤーに変換

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
ja: 現在のレイヤーもしくはレイヤーグループを、見た目は保持したままで合成モード「標準」に変換します。

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
ja: レイヤーの不透明度を上げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
ja: レイヤーをより不透明にします。

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
ja: レイヤーの不透明度を下げる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
ja: レイヤーをより透明にします。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
ja: レイヤーを前面へ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
ja: 現在のレイヤーを、前面に 1 つ移動します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
ja: レイヤーを背面へ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
ja: 現在のレイヤーを、背面に 1 つ移動します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
ja: レイヤーを複製

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
ja: 現在のレイヤーと同じ内容のレイヤーを作成します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rename Layer…
ja: レイヤーの名前を変更…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Enter a new name for the current layer.
ja: 現在のレイヤーに新しい名前を指定します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
ja: レイヤーをロックする

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
ja: 現在のレイヤーのロック状態を切り替えます。ロックされたレイヤーは編集できません。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
ja: レイヤーを表示する

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
ja: 現在のレイヤの可視状態を切り替えます。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
ja: 背景を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
ja: 背景レイヤーの可視状態をトグルします。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
ja: 表示をリセットして画像を中央に移動

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
ja: 拡大率、回転、反転表示をリセットし、ドキュメントの表示位置を中央に戻します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ja: ビューに合わせる

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
ja: 画像の表示範囲を、ウィンドウいっぱいに合わせるかどうかを切り替えます。

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
ja: 拡大・縮小をリセット

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore the view’s zoom to its default.
ja: 表示領域の拡大率をデフォルトに戻します。

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
ja: 回転をリセット

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore the view’s rotation to 0°
ja: 表示領域の回転の角度を 0 度に戻します

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
ja: 反転表示を解除

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off mirroring of the view.
ja: 表示領域の反転を元に戻します。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
ja: 拡大率を上げます。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
ja: 拡大率を下げます。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
ja: 反時計回りに回転

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the view counterclockwise.
ja: 表示領域を反時計回りに回転します。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the view clockwise.
ja: 表示領域を時計回りに回転します。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
ja: 左右反転

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
ja: 表示領域を左右反転します。

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
ja: 上下反転

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
ja: 表示領域を上下反転します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
ja: 現在のレイヤーのみ表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
ja: 現在のレイヤーのみ表示するかどうかを切り替えます。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
ja: 対称描画を有効化

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
ja: ブラシストロークを、対称軸を中心に反転して複写

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
ja: フレームを使用

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
ja: 画像フレームの表示/非表示を切り替えます。

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
ja: ブラシの入力値をコンソールに表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
ja: ブラシエンジンで内部生成された入力値をコンソールに出力します。

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
ja: レンダリングを視覚的に表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
ja: デバッグ用に、レンダリングで更新される部分をスクリーンに表示します。

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
ja: ダブルバッファリングを無効化

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
ja: GTK のダブルバッファリング機能を無効化します。通常は有効になっています。

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
ja: 描画モード

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
ja: 描画モード: 通常

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
ja: 色を普通に描画します。

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
ja: 描画モード: 消しゴム

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
ja: 現在のブラシを消しゴムとして使います。

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
ja: 描画モード: アルファロック

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
ja: レイヤの透明部分を保持したまま描画します。

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
ja: 描画モード: 彩色

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
ja: 現在のレイヤーに対し明るさと透明部分を保持したまま色を塗ります。

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ja: ファイル

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
ja: メインウィンドウを閉じて MyPaint を終了します。

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: Menu→Edit (labels)]
en: Current Tool
ja: 使用中のツール

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
ja: 色

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
ja: 描画色の調整

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
ja: 色の履歴

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
ja: カーソル直下に最近使った色の一覧をポップアップします。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
ja: 色の詳細

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
ja: Web カラーの表示欄付きで色の詳細を示すダイアログを表示します。

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
ja: パレットの次の色

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
ja: 現在のパレットにおける次の色を描画色に設定します。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
ja: パレットの前の色

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
ja: 現在のパレットにおける前の色を描画色に設定します。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
ja: 色をパレットに追加

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
ja: 現在の描画色をパレットに追加します。

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ja: レイヤー

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
ja: 不透明度

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
ja: レイヤーに移動

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
ja: 新規レイヤーを背面側に作成

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
ja: 作業パレット

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
ja: 新規の作業パレット

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
ja: 新しい作業パレットとしてデフォルトの作業パレットを読み込みます。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
ja: 作業パレットを開く…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
ja: 作業パレットにディスク上のファイルを読み込みます。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
ja: 作業パレットを保存

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
ja: 作業パレットをディスク上の元ファイルに書き込みます。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
ja: 作業パレットをエクスポート…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
ja: ファイル名を選択して作業パレットをエクスポートします。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
ja: 作業パレットを元に戻す

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
ja: 作業パレットを、最後に保存したときの状態に戻します。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
ja: デフォルトの作業パレットとして保存

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
ja: 新規の作業パレットの元絵となるデフォルトの作業パレットとして保存します。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
ja: デフォルトの作業パレットを消去

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
ja: デフォルトの作業パレットを消去します。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
ja: 背景を作業パレットにコピー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
ja: 現在のキャンバスの作品の背景を作業パレットにコピーします。

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
ja: ウィンドウ

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
ja: ブラシ

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
ja: ショートカットキー

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
ja: ブラシショートカットキーのヘルプ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
ja: ショートカット・キーの機能の説明を表示します。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ja: ブラシを変更…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
ja: カーソル位置でブラシ変更ダイアログを呼び出します。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ja: 色を変更…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
ja: カーソル位置にフル機能の色選択ダイアログを表示します。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
ja: 色を変更 (簡略版)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
ja: カーソル位置にシングルクリック版の色選択ダイアログを表示します。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ja: 追加のブラシを入手…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
ja: MyPaint ウィキからブラシパックをダウンロードします。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
ja: ブラシをインポート…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
ja: ブラシパックをディスクから読み込みます。

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
ja: オンラインヘルプを開きます。

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ja: MyPaint について

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
ja: MyPaint のライセンス、バージョン番号、クレジットを表示します。

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ja: デバッグ

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
ja: コンソールへメモリリーク情報を表示します (低速！)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
ja: メモリリークについてデバッグします。

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
ja: ガベージコレクタを今すぐ実行

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
ja: Python オブジェクトが占有している、もう使用することのないメモリ領域を開放します。

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Start/Stop Profiling…
ja: プロファイリングを開始/停止…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
ja: Python プロファイル (cProfile) の取得を開始/停止

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
ja: クラッシュ状態を再現…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
ja: クラッシュ報告ダイアログをテストするために例外を故意に発生します。

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ja: 表示

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
ja: フィードバック

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
ja: 画面表示の調整

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Menu
ja: ポップアップメニュー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
ja: メインメニューをポップアップとして表示します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
ja: フルスクリーンとウィンドウ表示モードを切り替えます。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ja: 設定を編集

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
ja: MyPaint 全体の設定を行います。

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
ja: 入力デバイスをテスト

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
ja: 入力デバイスが送信してくるすべてのイベントを捕捉するダイアログを表示します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
ja: 背景の選択

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
ja: 背景のテクスチャを変更します。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ja: ブラシ設定エディター

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
ja: アクティブなブラシの詳細な設定を行います。

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
ja: ブラシアイコンエディター

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
ja: ブラシアイコンを編集します。

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
ja: レイヤーパネル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
ja: レイヤーパネルをトグルします (レイヤーを配列したり、モードを指定するものです)。

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ja: レイヤーパネルを表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
ja: レイヤーパネルを表示します (レイヤーを配列したり、モードを指定するものです)。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
ja: HCY ホイール

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
ja: ドッキング可能な、色相/彩度/輝度の色空間を円筒で模したカラーセレクターです。円の内部 (円筒の断面) は同一の輝度となります。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
ja: カラーパレット

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
ja: パレットから色を選択できる、ドッキング可能なカラーパレットです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
ja: HSV ホイール

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
ja: 彩度と明度で色を指定する、ドッキング可能なカラーチェンジャーです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Triangle
ja: HSV 三角形

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: the old GTK color triangle.
ja: 旧式な GTK のカラートライアングルのドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
ja: HSV キューブ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ja: HSV を立方体で表現し、面ごとに回転させることのできる、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
ja: HSV 正方形

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square which can be rotated to show different hues.
ja: HSV を中央の彩度・明度を示す正方形と色相のホイールで表現した、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
ja: 色成分スライダー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
ja: 色の詳細な成分を表示する、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
ja: リキッドウォッシュ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
ja: 近傍色と水彩のウォッシュ技法のように混ぜて表示する、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
ja: 同心円

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
ja: HSV の同心環で色を選択する、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
ja: 十字とボウル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ja: 放射状の色のボウルと、その上を横断する HSV ランプから色を選択する、ドッキング可能なカラーセレクターです。

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
ja: 作業パレットパネル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
ja: 作業パレットをトグルします (色を混ぜたりスケッチできます)。

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
ja: 作業パレットパネルを表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
ja: 作業パレットを表示します (色を混ぜたりスケッチできます)。

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ja: プレビューパネル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
ja: プレビューパネルをトグルします (キャンバス全体を見渡すことができます)。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
ja: プレビューパネルを表示します (キャンバス全体を見渡すことができます)。

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
ja: ツールオプションパネル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
ja: ツールオプションパネルをトグルします (現在のツールのオプション設定です)。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
ja: ツールオプションパネルを表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
ja: ツールオプションパネルを表示します (現在のツールのオプション設定です)。

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ja: ブラシと色の履歴パネル

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the History panel (recently used brushes and colors).
ja: 履歴パネルをトグルします (最近使ったブラシと色の履歴です)。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
ja: 最近使用したブラシと色

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
ja: 履歴パネルを表示します (最近使ったブラシと色の履歴です)。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
ja: 全画面モードでインターフェイスを隠す

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
ja: 全画面モード時にユーザーインターフェースを自動で隠すかどうかをトグルします。

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
ja: 拡大率を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
ja: 拡大率の表示をトグルします。

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
ja: 最後の描画位置を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
ja: 直近のストロークの終点の表示をトグルします。

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
ja: 表示フィルター

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
ja: 色を通常通り表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
ja: 色を通常通りに表示します。

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
ja: 色をグレースケールで表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
ja: 輝度だけを表示します。(HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
ja: 色を反転して表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
ja: 画像の色を反転させます。黒は白になり、赤はシアンになります。

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
ja: 赤色に対する不感受性を再現した色を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
ja: 2 型色覚 (頻度の高い種類の色覚異常) における色の見え方を再現します。

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
ja: 緑色に対する不感受性を再現した色を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
ja: 1 型色覚 (頻度の高い種類の色覚異常) における色の見え方を再現します。

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
ja: 青色に対する不感受性を再現した色を表示

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
ja: 3 型色覚 (頻度の低い種類の色覚異常) における色の見え方を再現します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
ja: フリーハンド

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
ja: フリーハンド

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
ja: フリーハンド: 自由な形状の線を描画します。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
ja: フリーハンド

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
ja: 自由な形状の線を描画します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
ja: 表示領域を移動

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
ja: 表示領域の移動

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
ja: 表示領域の移動: キャンバスの表示領域を、水平または垂直方向に移動します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
ja: 表示領域を移動

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
ja: キャンバスの表示領域を水平・垂直に移動します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
ja: 表示領域を回転

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
ja: 表示領域の回転

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
ja: 表示領域を回転: キャンバスを傾けて表示します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
ja: 表示領域を回転

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
ja: 好みの角度にキャンバスを回転させます。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
ja: 表示領域を拡大・縮小

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
ja: 表示領域の拡大・縮小

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
ja: 表示領域を拡大・縮小: キャンバスを拡大・縮小して表示します。

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
ja: 表示領域を拡大・縮小

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
ja: キャンバスの表示領域を拡大・縮小します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
ja: 直線と曲線

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
ja: 直線

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
ja: 直線と曲線: 直線または曲線を描画します。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ja: 直線と曲線

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
ja: 直線または曲線を描画します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
ja: 連結線

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
ja: 連結線

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
ja: 連結線: 直線または曲線を連続で描画します。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
ja: 連結線

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
ja: 直線または曲線を連続で描画します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
ja: 円

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
ja: 楕円

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
ja: 楕円や円のような円形の形状を描きます。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ja: 円

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
ja: 真円や楕円を描画します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
ja: ペン入れ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
ja: ペン入れ

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
ja: ペン入れ: 制御点で編集できる、滑らかな線で描画します。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
ja: ペン入れ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
ja: 制御点で編集できる滑らかな線で描画します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
ja: レイヤーの位置を変更

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
ja: レイヤー位置

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
ja: レイヤーの位置を変更: 現在のレイヤーの、キャンバス上での位置を変更します。

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
ja: レイヤーの位置を変更

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
ja: ユーザー操作で現在のレイヤーをキャンバス上で動かします。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
ja: フレームを調整

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
ja: フレーム

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
ja: フレームを調整: 画像の周囲にフレームを設定し、画像の範囲を限定します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ja: フレームを調整

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
ja: 画像の周囲にユーザー操作でフレームを設定し、画像の範囲を限定します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ja: 対称軸を編集

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
ja: 対称

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
ja: 対称描画の中心軸の位置を調整します。

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ja: 対称軸を編集

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
ja: 対称描画の中心軸をユーザー操作で調整します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
ja: 色を採取

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
ja: 色を採取

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
ja: 色を採取: 画面上のピクセルから描画色を採取して設定します。

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ja: 色を採取

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
ja: 画面上の色から描画色を設定します。

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
ja: 塗りつぶし

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
ja: 塗りつぶし

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
ja: 塗りつぶし: 連続した領域を指定した色で塗りつぶします。

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
ja: 塗りつぶし

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
ja: 連続した領域を指定した色で塗りつぶします。
